Решение по дело №6309/2018 на Районен съд - Бургас

Номер на акта: 444
Дата: 27 февруари 2019 г. (в сила от 18 декември 2019 г.)
Съдия: Красимир Викторов Сотиров
Дело: 20182120106309
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 30 август 2018 г.

Съдържание на акта

                                Р Е Ш Е Н И Е

 

                                            № 444

 

27.02.2019 г.,  гр.Бургас

 

                  В    И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

         Бургаският районен съд, 48 граждански състав, в открито заседание, проведено на двадесет и четвърти януари две хиляди и деветнадесета година, в следния състав:                                                                                    

                                                           Председател: Красимир Сотиров

 

         при секретаря: Недялка Димитрова, като разгледа докладваното от съдия Красимир Сотиров гр.д. №6309 по описа за 2018г. на БРС, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

         Производството по делото е образувано е във връзка с постъпила искова молба от „Кредитреформ България“ ЕООД, ЕИК:*********, със седалище и адрес на управление: гр.София, ул. „Шандор Петьофи“ 10, представлявано от Р.В.- Управител, чрез адв. И. Д. от САК, срещу И.К.П., с която се иска осъждане на ответника да заплати следните суми: сума от 750 лв., представляваща главница по Договор за кредит № ***, сключен онлайн на интернет страницата www.vivus.bg, по реда на чл.6 от Закона за предоставяне на финансови услуги от разстояние /ЗПФУР/ и оформен по реда на чл.3, вр. чл.2 от Закона за електронния документ и електронните удостоверителни услуги /ЗЕДЕУУ/, сума от 112,65 лв., представляваща такса за експресно разглеждане на искането и сума от 932,40 лв., представляваща наказателна лихва, за периода: 29.08.2015г.- 31.01.2018г. Изложени са твърдения, че в периода: 29.07.2015г.- 31.07.2015г. и на 03.08.2015г. ответникът е подал онлайн до горния интернет сайт, стопанисван от „4финанс“ ЕООД, 5 отделни заявления, при заявена услуга за експресно разглеждане, с която е направено искане за одобряване отпускането на заем. Заявките са приети и са отпуснати като заем на ответника парични средства от общо 750 лв., изплатени в клон на „Изи пей“. Твърди се, че на 01.02.2018г. „4финанс“ ЕООД е цедирало вземането си на ищеца по делото, за което длъжникът е уведомен по пощата от цесионера.

         В законен срок не е постъпил отговор на искова молба.

         В съдебно заседание ищецът не изпраща представител. Постъпило е писмено становище, с което се поддържат предявените искове. Иска се постановяване на неприсъствено решение.

         Съдът, преценявайки събраните по делото доказателства и наведените доводи от страните, както и законовите разпоредби, относими към спора, намира предявените искове за неоснователни. Съображенията за това са следните:        

         Приложени към исковата молба са разпечатки на Договор за кредит №***, сключен онлайн, в периода: 29.07.2015г.- 03.08.2015г. и общите условия на кредитодателя.        

         Представени са разписки за извършено плащане за същия период.

         Между кориците на делото се намира Договор за прехвърляне на вземания №***/01.02.2018г., сключен между „4финанс“ ЕООД, ЕИК:*********, със седалище и адрес на управление: гр.София, ул. „Никола Габровски“ №79, ет.2, представлявано от З.Р.- Управител и ищцовото дружество, както и приложения към него

         Приложено към исковата молба е уведомление до ответната страна за извършено прехвърляне на вземането, изготвено от цедента. Доказателства за връчването му не се намират.

         Съдът достигна до следните правни изводи:

         С доклада по делото на ищеца са дадени указания да установи съществуването на твърдяното договорно задължение. При иск за реално изпълнение на договорно задължение в тежест на ищеца е да докаже наличието на валидно сключен договор, който е породил правните си последици, както и че е изправната страна по него. Върху ответника лежи тежестта да се установи положителния правопогасяващ факт на изпълнението при условията на пълно и главно доказване.

         В съдебната практика на ВКС се приема, че електронното изявление, записано на магнитен, оптичен или друг носител с възможност да бъде възпроизведено, представлява електронен документ по смисъла на чл.3, ал.1 от ЗЕДЕУУ. Електронното изявление е представено в цифрова форма словесно изявление, което се счита за подписано чрез поставянето на електронен подпис, чрез който се установява авторството на същото. При изпълнението на горните изисквания е налице електронен документ, който има доказателствена сила на подписан писмен документ. Възпроизвеждането му на хартиен носител не променя характеристиките на електронния документ. Авторът на електронното изявление е физическото лице, което е посочено като извършител на електронното изявление и в случай, че е извършено от негово име същият е и титуляр на електронното изявление. Съгласно Регламент (ЕС) 910/2014г. на ЕП и на Съвета от 23.07.2014г. относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар, чл.3, т.35, електронен документ означава всяко съдържание, съхранявано в електронна форма и по- специално текстови, звуков, визуален или аудио- визуален запис. В същия регламент е прието, че правната сила и допустимостта на електронния подпис като доказателство в съдебен процес не може да бъде оспорена единствено на основание, че е в електронна форма.

         Изискванията за предоставяне на финансови услуги от разстояние са уредени в Закона за предоставяне на финансови услуги от разстояние. Съгласно дадените легални определения „финансова услуга“ е всяка услуга по извършване на банкова дейност, кредитиране, застраховане, допълнително доброволно пенсионно осигуряване с лични вноски, инвестиционно посредничество, както и предоставяне на платежни услуги. „Средство за комуникация от разстояние“ е всяко средство, което може да се използва за предоставяне на услуги от разстояние, без да е налице едновременното физическо присъствие на доставчика и на потребителя. Страни по договора за предоставяне на финансови услуги от разстояние са потребителят и доставчикът, който в рамките на своята търговска или професионална дейност сключва с потребителя договор за предоставяне на финансова услуга от разстояние. Съгласно чл.18, ал.1 от ЗПФУР при договори за предоставяне на финансови услуги от разстояние доставчикът е длъжен да докаже, че е изпълнил задълженията си за предоставяне на информация на потребителя, спазването на предвидените срокове за отказ от договора и че е получил съгласието на потребителя за сключване на договора. Във вторичното право на ЕС и в националното законодателство е проведен последователно принципът за удостоверяване на авторството на лицето при електронни изявления чрез електронен подпис. В процесния случай не е доказано съгласието на лицето за възникването на договорна обвързаност. Представените по делото писмени доказателства- извлечения от договор за заем са частни неподписани документи, които изхождат от ищеца и не са в състояние да създадат вероятност за възникването на твърдяното облигационно отношение. По делото се намират разписки за извършени плащания в полза на ответника от „Изи пей“, които представляват индиции за съществуващи правоотношения между „4финанс“ ЕООД и ответника, но същите не са в състояние да доведат по косвен път до извод за наличието на именно твърдения от ищца юридически факт. С оглед на горното съдът намира исковете за недоказани.

         За пълнота следва да се посочи, че в чл.10 от Закона за потребителски кредит, ЗПК/, е предвидена писмена форма на договора за потребителски кредит, която се обективира на хартиен или друг траен носител, по ясен и разбираем начин, като всички елементи на договора се представят с еднакъв по вид, формат и размер шрифт- не по-малък от 12, в два екземпляра- по един за всяка от страните по договора. Целите, които преследва ЗПК са осигуряване защита на потребителите чрез създаване на равноправни условия за получаване на потребителски кредит, както и стимулиране на добросъвестност и отговорност в действията на кредитора по потребителския кредит, по такъв начин, че да се осигури баланс между интересите на двете страни. 

         С оглед на изхода на спора разноски не следва да бъдат присъждани. 

 

 

 

         Така мотивиран, съдът

Р Е Ш И:

 

         ОТХВЪРЛЯ предявените от „Кредитреформ България“ ЕООД, ЕИК:*********, със седалище и адрес на управление: гр.София, ул. „Шандор Петьофи“ 10, представлявано от Р.В.- Управител, чрез адв. И. Д. от САК, осъдителни искове срещу И.К.П., ЕГН:**********, за следните суми: сума от 750 /седемстотин и петдесет/ лв., представляваща главница по Договор за кредит №***, сключен онлайн на интернет страницата www.vivus.bg, на основание чл.6 от Закона за предоставяне на финансови услуги от разстояние, сума от 112,65 /сто и дванадесет лева и шестдесет и пет стотинки/ лв., представляваща такса „експресно разглеждане“ и сума от 932,40 /деветстотин тридесет и два лева и четиридесет стотинки/ лв., представляваща наказателна лихва, за периода: 29.08.2015г.- 31.01.2018г., като неоснователни.

         Решението подлежи на обжалване пред Бургаския окръжен съд в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

                      

                                                  Районен съдия: /п/

Вярно с оригинала: НД