Споразумение по дело №168/2019 на Окръжен съд - Силистра

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 30 юли 2019 г. (в сила от 30 юли 2019 г.)
Съдия: Анелия Димитрова Великова
Дело: 20193400200168
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 25 юли 2019 г.

Съдържание на акта

 

П Р О Т О К О Л

 

30.07.2019год.                                                                                            гр.Силистра

 

СИЛИСТРЕНСКИ ОКРЪЖЕН СЪД                             наказателен състав

 

На тридесети юли                                                                           2019година

 

В публично заседание в следния състав:

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: АНЕЛИЯ ВЕЛИКОВА

 

 

Секретар ГАЛЯ ИВАНОВА

Прокурор ИВЕЛИН ЧАФАЛАНОВ

 

Сложи за разглеждане докладваното от ПРЕДСЕДАТЕЛЯ

НОХДело №168 по описа на съда за 2019година.

 

         На именното повикване в 14:30 часа се явиха:

Вносител: ОКРЪЖНА ПРОКУРАТУРА СИЛИСТРА – редовно призована, явява се зам.прокурорът от Окръжна прокуратура – Силистра ИВЕЛИН ЧАФАЛАНОВ.

Обвиняем: Ч.Ч.А. – редовно призован, явява се лично и със защитник адв.К.Н.Л. ***, надлежно упълномощен от досъдебното производство.

 

СТАНОВИЩА ПО ДАВАНЕ ХОД НА ДЕЛОТО:

        

         ПРОКУРОРЪТ:  Моля да бъде даде ход на делото.

        

         АДВ.Л.: Моля да се даде ход на делото.

 

         СЪДЪТ, като взе предвид становищата на страните счита, че са налице процесуални предпоставки за разглеждане на делото, поради което

 

О П Р Е Д Е Л И:

ДАВА ХОД НА ДЕЛОТО.

ДОКЛАДВА СЪЩОТО:

        

Наказателното производство пред Окръжен съд – Силистра е образувано по внесено писмено споразумение между обвиняемото лице Ч.Ч.А., неговия защитник, в лицето на адв.К.Л. ***, в лицето на прокурор Чафаланов, за извършено от обвиняемия престъпление по чл.278, ал.6, предложение „трето“ от НК. В споразумението са засегнати визираните в чл.381, ал.5 от НПК, въпроси.

 

ПРОКУРОРЪТ: Поддържам изцяло така внесеното споразумение.

 

АДВ.Л.: Поддържам внесеното споразумението. Желаем да бъде одобрено от съда.

 

ОБВИНЯЕМ Ч.Ч.А.: Съгласен съм със споразумението.

 

СЪДЪТ, като взе предвид заявеното от представителя на държавното обвинение и защитникът на подсъдимия А. желание, наказателното производство да приключи със споразумение,  в съответствие с изискванията на чл.381 и следващите от НПК счита, че са налице предвидените в НПК предпоставки за разглеждане на делото по реда на Глава XXIX от НПК, поради което

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ПРИЕМА за разглеждане така депозираното писмено споразумение в писмен вид по въпросите, визирани в чл.381, ал. 5 от НПК.

 

         СЪДЪТ пристъпва към снемане самоличността на обвиняемото лице:

         Ч.Ч.А.

ОБВИНЯЕМ Ч.Ч.А.: Моля да одобрите споразумението. Доброволно подписах същото. Съгласен съм с него. Отказвам се от разглеждане на делото по общия ред. Признавам се за виновен в извършване на престъпленията. Съгласен съм с определените наказания. Наясно съм с това, че споразумението има сила на влязла в сила присъда.

 

 

ОБВИНЯЕМ:………………………………….

                                             /Ч.Ч.А./

 

ПРОКУРОРЪТ: Уважаема госпожо Председател, поддържам така внесеното споразумение в писмен вид.

Моля да одобрите така постигнатото писмено споразумение, тъй като същото не противоречи на закона и морала. 

 

АДВ.Л.: Уважаема госпожо Председател считам, че наказанието е законосъобразно определено дотолкова, доколкото все пак е престъпление, което е извършено е през 2010г. и доверителят ми е бил привлечен преди два месеца. За целия период от близо девет години, той недвусмислено е доказал, че се е поправил. Има и две деца.

Считам, че целите на наказанието са изпълнени  към настоящия момент.

 

ОБВИНЯЕМ Ч.Ч.А.:  Съгласен съм с всичко.

 

СЪДЪТ, след като взе предвид заявеното от страните, както и изрично желание на обвиняемия Ч.Ч.А. настоящото производство да приключи по реда на чл.381 и следващите от НПК и след като прецени, че споразумението не противоречи на закона и морала

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ВПИСВА окончателния вид на постигнатото между страните споразумение, според което:

         Ч.Ч.А.

СЕ ПРИЗНАВА ЗА ВИНОВЕН в това, че:

На 21.10.2010г. в жилищен имот, находящ се в гр.Силистра, ул.„Велико Търново“ №32А, е държал повече от три археологически обекта, а именно: 275бр. (двеста седемдесет и пет) движими археологически културни ценности, по смисъла на ЗКН, на обща стойност 846,50лв. и 1 бр.движима етнографска културна ценност по смисъла на ЗКН на стойност 10,00 (десет) лева, както следва:

1. Фрагменти от стъклени гривни; всичките изработени от тъмносиньо или зеленикаво стъкло, някои са усукани, други гладкостенни, някои са с декорация от полихромно стъкло; няколко с полуовално напречно сечение, а другите с кръгло; с различни големини (най-големият фрагмент е около 3/4 от гривната, а най – малкият е с дължина едва 1,7см); датировка: средновековие; повечето с иридизация по повърхността; всичките с недобре почистена калцирана пръст. Автентични, представляват движими археологочески ценности по смисъла на Закона за културното наследство; могат да бъдат определени като масов материал по смисъла чл.7. (3) от ЗКН.

2. Върхове от стрели,  бронзови, триръби; келтски тип; единият с втулка, оформена като опашка; на другите два втулките са в самите тела; дълж.: а) 3,32 см, б) 2,4 см и в) 2,15 см; датировка: VIV в. пр. Хр. Автентични, представляват движими археологически културни ценности по смисъла на Закона за културното наследство.

3. Глава от лула, от керемиденочервена глина; периферният ръб е отчупен и липсва; тялото и втулката са добре запазени; отдолу е маркирана с копиевидно оформен печат на производителя; размери: 5,7 х 3,4 х 2,7 см; датировка: край на XVIII-начало на XIX в. Автентична, представлява движима етнографска културна ценност по смисъла на Закона за културното наследство.

4. Коланни и ремъчни  елементи, токи, накрайници и апликации, бронзови и медни; плътни и ажурни; от римския и късноримския период (II-VI в.); всичките покрити с калцирана пръст. Автентични, представляват движими археологически културни ценности по смисъла на Закона за културното наследство.

5. Коланни и ремъчни  елементи, един накрайник и пет                                                                            апликации,бронзови; плътни; средновековни (IX-X в).; всичките покрити с калцирана пръст. Автентични, представляват движими археологически културни ценности по смисъла на Закона за културното наследство.

6. Були (амулети); кухи сфероиди, изрязани от медна ламарина; огънати така, че в периферията им се оформя петличка за прекарване на ремък; римски период (I-III в.); покрити с калцирана пръст. Автентични, представляват движими археологически културни ценности по смисъла на Закона за културното наследство.

7. Халки, медни и бронзови; от неопределяеми предмети и от неопределяемо време; с различни големини; но видимо с археологически произход, ако се съди по покриващата ги патина и калцирана пръст. Автентични, представляват движими археологически културни ценности по смисъла на Закона за културното наследство; могат да бъдат определени като масов материал по смисъла чл. 7. (3) от ЗКН.

8. Върхове от стрели, бронзови, триръби; келтски тип; единият с втулка, оформена като опашка; на другите два втулките са в самите тела; дълж.: а) 3,7 см, б) 2,1 см и в) 2 см; датировка: V-IV в. пр. Хр.; корозирали, на места с калцирана пръст. Автентични, представляват движими археологически културни ценности по смисъла на Закона за културното наследство.

9. Фибули, фрагментирани, бронзови; три от тях са сравнително по-добре запазени; останалите седем са само по-големи или по-малки фрагменти; по-запазените са деформирани и са с отчупени парчета; всичките са покрити с калцирана пръст; датировка: с изключение на един, несигурно идентифициран като фрагмент от фибула елемент и който се отнася към предримския период, всички останали се датират в римския период IIV в. Автентични, представляват движими археологически културни ценности по смисъла на Закона за културното наследство; могат да бъдат определени като масов материал по смисъла чл. 7. (3) от ЗКН.

10. Контейнерче за амулет; оловно; тръбовидно тяло с отворени краища, с две петлички върху стената му; затварящите го капачки, както и самият амулет, който се е съдържал в него липсват; датировка: римски период (IIV в.); дълж. 3,6 см. Автентично, представлява движима археологическа културна ценност по смисъла на Закона за културното наследство.

11. Заключващи приспособления, а именно бронзов пръстен – ключ, железен ключ с халка и част от бронзов, заключващ механизъм на тоалетно сандъче; датировка: римски и късноримски период (IIVI в.). Автентични, представляват движими археологически културни ценности по смисъла на Закона за културното наследство; могат да бъдат определени като масов материал по смисъла чл. 7. (3) от ЗКН.

12. Напръстници, бронзови; от различни типове – единият отворен, другият затворен; затвореният е с деформирана периферия; обхванати от калцирана пръст; датировка: късна античност (IIIVI в.). Автентични, представляват движими археологически културни ценности по смисъла на Закона за културното наследство.

13. Пръстени, фрагменти с различни големини, бронзови, от античността до XVIII в.; всичките патинирани и обхванати от калцирана пръст. Автентични, представляват движими археологически културни ценности по смисъла на Закона за културното наследство; могат да бъдат определени като масов материал по смисъла чл. 7. (3) от ЗКН.

14. Прешлени за вретено, оловни; два с декорирана семпло повърхности, един – гладкостенен; диаметри: а) 2,2 см, б) 1,9 см и в) 1,8 см; датировка: римски период – късна античност (IVI в.); покрити с калцирана пръст. Автентични, представляват движими археологически културни ценности по смисъла на Закона за културното наследство.

15.  Мъниста, от медна сплав; от неопределяемо с точност време, но със сигурност с археологически произход, за което свидетелстват патинираните им повърхности и покритието им от калцирана пръст. Автентични, представляват движими археологически културни ценности по смисъла на Закона за културното наследство; могат да бъдат определени като масов материал по смисъла чл. 7. (3) от ЗКН.

16. Тежест, оловна (рибарска ?); сфероидна масивна отливка с малък отвор в средата, през цялото тяло; от неопределяемо с точност време, но със сигурност с археологически произход, за което свидетелства покритието й от калцирана пръст. Автентична, представлява движима археологическа културна ценност по смисъла на Закона за културното наследство;

може да бъде определена като масов материал по смисъла чл. 7. (3) от ЗКН.

17.  Камбанки, бронзови; конични кухи тела, завършващи с халки; вие: а) 2,85 см, б) 2,5 см и в) 2,5 см; патинирани, обхванати от калцирана пръст; датировка: късноантични (IVVI в.). Автентични, представляват движими археологически културни ценности по смисъла на Закона за културното наследство; могат да бъдат определени като масов материал по смисъла         чл. 7. (3) от ЗКН.

18. Елементи и фрагменти от такива от конски сбруи, бронзови: висулки, ремъчни разпределители, ремъчни връзки; римски и късноантични (IIVI в.); патинирани, обхванати от калцирана пръст. Автентични, представляват движими археологически културни ценности по смисъла на Закона за културното наследство; могат да бъдат определени като масов материал по смисъла чл. 7. (3) от ЗКН.

19. Дръжки от сандъчета и декоративни пирони от сандъчета; бронзови; връзката на едната е с втулка, а другите с шипове (повечето са отчупени и липсват); римски и късноантични (II-VI в.); патинирани, обхванати от калцирана пръст. Автентични, представляват движими археологически културни ценности по смисъла на Закона за културното наследство; могат да бъдат определени като масов материал по смисъла          чл. 7. (3) от ЗКН.

20. Халка отворена от везна; с отвори в двата ѝ края; деформирана; римска или късноантична (IIVI в.); патинирана, обхваната от калцирана пръст. Автентична, представлява движима археологическа културна ценност по смисъла на Закона за културното наследство; може да бъде определена като масов материал по смисъла чл. 7. (3) от ЗКН.

21. Кръгли апликации, копчета или половинки от тях; бронзови и от неопределяема медна сплав; всичките покрити с калцирана пръст; датировка: от късната античност до късното средновековие (III-XVII в.); на някои перифериите са фестонирани, други са извити конвексно – конкавно; едни са с шипове, други с нитове, трети с петлици. Всичките са обхванати от калцирана пръст. Автентични, представляват движими археологически културни ценности по смисъла на Закона за културното наследство; могат да бъдат определени като масов материал по смисъла чл. 7. (3) от ЗКН.

22. Фрагменти от нагръдни кръстчета; 3 бронзови и 1 оловно; средновековни; Всичките са обхванати от калцирана пръст. Автентични, представляват движими археологически културни ценности по смисъла на Закона за културното наследство; могат да бъдат определени като масов материал по смисъла чл. 7. (3) от ЗКН.

23. Елементи от неопределяеми предмети; от медна сплав; от неопределяемо с точност време, но с ясен археологически произход; с различни форми и големини; всичките са патинирани и обхванати от калцирана пръст. Автентични, представляват движими археологически културни ценности по смисъла на Закона за културното наследство; могат да бъдат определени като масов материал по смисъла чл. 7. (3) от ЗКН.

24.  Пластини с разнообразни форми – повечето с прокъсани ръбове до пълна безформеност, други квадратни, правоъгълни и кръгли; от медна сплав и олово; от неопределяеми предмети и неопределяема със сигурност епоха; с различни големини; всичките са патинирани или окислени, но без изключение обхванати от калцирана пръст. Автентични, представляват движими археологически културни ценности по смисъла на Закона за културното наследство; могат да бъдат определени като масов материал по смисъла чл. 7. (3) от ЗКН. 25. 25. Малки фрагменти от разнообразни предмети: фрагмент от халка на пръстен; оловна пломба (?), плоска, с неопределяемо изображение; детайл от декоративен елемент, оформен като трилистник; част от някакъв обков с гравирани птичи пера (?); част от някакъв свързващ елемент от медна сплав; всичките от неопределяемо със сигурност време; с различни големини; всичките са патинирани или окислени, но без изключение обхванати от калцирана пръст. Автентични, представляват движими археологически културни ценности по смисъла на Закона за културното наследство; могат да бъдат определени като масов материал по смисъла чл. 7. (3) от ЗКН.

25.  Малки фрагменти от разнообразни предмети: фрагмент от халка на пръстен; оловна пломба (?), плоска, с неопределяемо изображение; детайл от декоративен елемент, оформен като трилистник; част от някакъв обков с гравирани птичи пера (?); част от някакъв свързващ елемент от медна сплав; всичките от неопределяемо със сигурност време; с различни големини; всичките са патинирани или окислени, но без изключение обхванати от калцирана пръст. Автентични, представляват движими археологически културни ценности по смисъла на Закона за културното наследство; могат да бъдат определени като масов материал по смисъла чл. 7. (3) от ЗКН.

26. Монета, сребърна, от елинистическата епоха (IV-III в. пр. Хр.), драхма от типа на Александър III Велики, около 1/3 от ядрото е отчупена и липсва, надписите не личат, с налепи от калцирана пръст. Автентична, представлява движима археологическа културна ценност по смисъла на Закона за културното наследство.

27. Монета, бронзова, старогръцка, на гр. Абдера (IV в. пр. Хр.), полуизтрита, слабо корозирала, окислена, покрита с налепи от калцирана пръст. Автентична, представлява движима археологическа културна ценност по смисъла на Закона за културното наследство.

28. Монети, бронзови, старогръцки, на гр. Маронея (IV в. пр. Хр.), полуизтрити, слабо корозирали, окислени, покрити с налепи от калцирана пръст. Автентични, представляват движими археологически културни ценности по смисъла на Закона за културното наследство.

29.  Монета, бронзова, старогръцка, на гр. Маронея (II в. пр. Хр.), малък модул, полуизтрита, частично силно корозирала, окислена, частично покрита с налепи от калцирана пръст. Автентична, представлява движима археологическа културна ценност по смисъла на Закона за културното наследство.

30. Монета, сребърна, римска, с бронзово ядро (фуре), денар на император Домициан (81– 96 г.), около 1/3 от ядрото е отчупена и липсва, много силно корозирала. Автентична, представлява движима археологическа културна ценност по смисъла на Закона за културното наследство.

31.  Монета, сребърна, римска, денар на император Траян I (98 – 117 г.), около 1/3 от ядрото е отчупена и липсва. Автентична, представлява движима археологическа културна ценност по смисъла на Закона за културното наследство.

32.  Монета, сребърна, римска, денар на императрица Юлия Меза           (218 – 235 г.), около 1/2 от ядрото е отчупена и липсва, слабо корозирала. Автентична, представлява движима археологическа културна ценност по смисъла на Закона за културното наследство.

33. Монета, бронзова, римска, ас на император Домициан (81 – 96 г.), изтрита, корозирала, частично окислена. Автентична, представлява движима археологическа културна ценност по смисъла на Закона за културното наследство.

34.  Монета, бронзова, римска, дюпондий на император Траян I           (98 – 117г.), изтрита, корозирала. Автентична, представлява движима археологическа културна ценност по смисъла на Закона за културното наследство.

35. Монета, бронзова, римска, ас на император Антонин Пий             (138 – 161 г.), изтрита, корозирала, окислена. Автентична, представлява движима археологическа културна ценност по смисъла на Закона за културното наследство.

36. Монета, бронзова, римска, отсечена в град Никея при император Гордиан III (238 – 244 г.), корозирала, окислена. Автентична, представлява движима археологическа културна ценност по смисъла на Закона за културното наследство.

37. Монета, медна, римска, антониниан на император Проб                       (276 – 282 г.), около 1/3 от ядрото е отчупена и липсва, силно корозирала, окислена, покрита с налепи от калцирана пръст. Автентична, представлява движима археологическа културна ценност по смисъла на Закона за културното наследство.

38. Монети, медни, късноримски, неопределяеми (2 – рата половина на III – IV в.), обезличени, някои с отчупени части от ядрата, силно корозирали, окислени, покрити с налепи от калцирана пръст. Автентични, представляват движими археологически културни ценности по смисъла на Закона за културното наследство.

39.  Монета, медна, ранновизантийска, неопределяема (VI в.), около 1/2 от ядрото е отчупена и липсва, обезличена, силно корозирала, окислена, покрита с налепи от калцирала пръст. Автентична, представлява движима археологическа културна ценност по смисъла на Закона за културното наследство.

40.  Монета, сребърна, византийска, милиаресия на император Василий II с брат му Константин VIII (976 –1025 г.), повече от половината от ядрото е отчупена и липсва, пробита, полуизтрита, слабо корозирала, окислена. Автентична, представлява движима археологическа културна ценност по смисъла на Закона за културното наследство.

41.  Монета, сребърна, турска, акче на султан Баязид II (1481–1512 г.), окислена. Автентична, представлява движима археологическа културна ценност по смисъла на Закона за културното наследство.

42. Монета, сребърна (фуре), турска, една пара на султан Мехмед IV (1648-1687 г.), полуизтрита, частично корозирала. Автентична, представлява движима археологическа културна ценност по смисъла на Закона за културното наследство.

43. Монети, сребърни, турски, от една пара (2-рата половина на XVII – началото на XVIII в.), пробити, изтрити, части от ядрата им са отчупени. Автентични, представляват движими археологически културни ценности по смисъла на Закона за културното наследство, които не са идентифицирани и регистрирани по реда на Наредба № Н–3/03.12.2009 г. за реда за извършване на идентификация и за водене на Регистъра на движими културни ценности - ДВ, бр. 10/2010 г., поради което и на основание чл.278, ал.6,  предложение „трето“ от НК, във връзка с чл.55, ал.1, т.2, б. „б“ от НК, обвиняемият Ч.Ч.А. СЕ СЪГЛАСЯВА ДА МУ БЪДЕ НАЛОЖЕНО наказание по вид „ПРОБАЦИЯ“, със следните пробационни мерки:

1. Задължителна регистрация по настоящ адрес за срок от ШЕСТ МЕСЕЦА, с периодичност на изпълнение ДВА ПЪТИ СЕДМИЧНО.  

2. Задължителни периодично срещи с пробационен служител за срок от ШЕСТ МЕСЕЦА.

 

На основание чл.55, ал.3 от НК, НЕ СЕ НАЛАГА предвиденото наказание „ГЛОБА“, за престъпление по чл. 278, ал.6, предложение „трето“ от НК.

 

На основание чл.278, ал. 7 от НК, ОТНЕМА в полза на Държавата, в лицето на РИМ – Силистра веществени доказателства, представляващи архиологически, етнографски и други материали запечатани в плик А и нумизматични материали, запечатани в плик Б, както следва:

А) Археологически, етнографски и други материали, а именно:

1. Фрагменти от стъклени гривни; всичките изработени от тъмносиньо или зеленикаво стъкло; някои са усукани, други гладкостенни; някои са с декорация от полихромно стъкло; няколко с полуовално напречно сечение, а другите с кръгло; с различни големини (най – големият фрагмент е около % от гривната, а най-малкият е с дължина едва 1,7 см); датировка: средновековие; повечето с иридизация по повърхността; всичките с недобре почистена калцирана пръст. Автентични, представляват движими археологически културни ценности по смисъла на Закона за културното наследство; могат да бъдат определени като масов материал по смисъла           чл. 7. (3) от ЗКН – 18 броя.

2. Върхове от стрели, бронзови, триръби; келтски тип; единият с втулка, оформена като опашка; на другите два втулките са в самите тела; дълж.:               а) 3,32 см, б) 2,4 см и в) 2,15 см; датировка: VIV в. пр. Хр. Автентични, представляват движими археологически културни ценности по смисъла на Закона за културното наследство - 3 броя.

3. Глава от лула, от керемиденочервена глина; периферният ръб е отчупен и липсва; тялото и втулката са добре запазени; отдолу е маркирана с кописвидно оформен печат на производителя; размери: 5,7 х 3,4 х 2,7 см; датировка: край на XVIII – начало на XIX в. Автентична, представлява движима етнографска културна ценност по смисъла на Закона за културното наследство – 1 брой.

4. Коланни и ремъчни елементи, токи, накрайници и апликации, бронзови и медни; плътни и ажурни; от римския и късноримския период           (IIVI в.); всичките покрити с калцирана пръст. Автентични, представляват движими археологически културни ценности по смисъла на Закона за културното наследство – 25 броя.

5. Коланни и ремъчни елементи, един накрайник и пет апликации, бронзови; плътни; средновековни (IXX в).; всичките покрити с калцирана пръст. Автентични, представляват движими археологически културни ценности по смисъла на Закона за културното наследство – 6 броя.

6. Були (амулети); кухи сфероиди, изрязани от медна ламарина; огънати така, че в периферията им се оформя петличка за прекарване на ремък; римски период (IIII в.); покрити с калцирана пръст. Автентични, представляват движими археологически културни ценности по смисъла на Закона за културното наследство – 2 броя.

7. Халки, медни и бронзови; от неопределяеми предмети и от неопределяемо време; с различни големини; но видимо с археологически произход, ако се съди по покриващата ги патина и калцирана пръст. Автентични, представляват движими археологически културни ценности по смисъла на Закона за културното наследство; могат да бъдат определени като масов материал по смисъла чл. 7. (3) от ЗКН – 17 броя.

8. Върхове от стрели, бронзови, триръби; келтеки тип; единият с втулка, оформена като опашка; на другите два втулките са в самите тела; дълж.:               а) 3,7 см, б) 2,1 см и в) 2 см; датировка: V1V в. пр. Хр.; корозирали, на места с калцирана пръст. Автентични, представляват движими археологически културни ценности по смисъла на Закона за културното наследство – 3 броя.

9. Фибули, фрагментирани, бронзови; три от тях са сравнително           по – добре запазени; останалите седем са само по – големи или по – малки фрагменти; по – запазените са деформирани и са с отчупени парчета; всичките са покрити с калцирана пръст; датировка: с изключение на един, несигурно идентифициран като фрагмент от фибула елемент и който се отнася към предримския период, всички останали се датират в римския период I – IV в. Автентични, представляват движими археологически културни ценности по смисъла на Закона за културното наследство; могат да бъдат определени като масов материал по смисъла чл. 7. (3) от ЗКН – 10 броя.

10. Контейнерче за амулет; оловно; тръбовидно тяло с отворени краища, с две петлички върху стената му; затварящите го капачки, както и самият амулет, който се е съдържал в него липсват; датировка: римски период (I-IV в.); дълж. 3,6 см. Автентично, представлява движима археологическа културна ценност по смисъла на Закона за културното наследство – 1 брой.

11. Заключващи приспособления, а именно бронзов пръстен – ключ, железен ключ с халка и част от бронзов, заключващ механизъм на тоалетно сандъче; датировка: римски и късноримски период (IIVI в.). Автентични, представляват движими археологически културни ценности по смисъла на Закона за културното наследство; могат да бъдат определени като масов материал по смисъла чл. 7. (3) от ЗКН – 3 броя.

12. Напръстници, бронзови; от различни типове – единият отворен, другият затворен; затвореният е с деформирана периферия; обхванати от калцирана пръст; датировка: късна античност (IIIVI в.). Автентични, представляват движими археологически културни ценности по смисъла на Закона за културното наследство – 2 броя.

13. Пръстени, фрагменти с различни големини, бронзови, от античността до XVIII в.; всичките патинирани и обхванати от калцирана пръст. Автентични, представляват движими археологически културни ценности по смисъла на Закона за културното наследство; могат да бъдат определени като масов материал по смисъла чл. 7. (3) от ЗКН – 13 броя.

14. Прешлени за вретено, оловни; два с декорирана семпло повърхности, един - гладкостенен; диаметри: а) 2,2 см, б) 1,9 см и в) 1,8 см; датировка: римски период-късна античност (IVI в.); покрити с калцирана пръст. Автентични, представляват движими археологически културни ценности по смисъла на Закона за културното наследство – 3 броя.

15.  Мъниста, от медна сплав; от неопределяемо с точност време, но със сигурност с археологически произход, за което свидетелстват патинираните им повърхности и покритието им от калцирана пръст. Автентични, представляват движими археологически културни ценности по смисъла на Закона за културното наследство; могат да бъдат определени като масов материал по смисъла чл. 7. (3) от ЗКН – 3 броя.

16. Тежест, оловна (рибарска ?); сфероидна масивна отливка с малък отвор в средата, през цялото тяло; от иеопределяемо с точност време, но със сигурност с археологически произход, за което свидетелства покритието й от калцирана пръст. Автентична, представлява движима археологическа културна ценност по смисъла на Закона за културното наследство; може да бъде определена като масов материал по смисъла чл. 7. (3) от ЗКН –  1брой.

17.  Камбанки, бронзови; конични кухи тела, завършващи с халки; вие: а) 2,85 см, б) 2,5 см и в) 2,5 см; патинирани, обхванати от калцирана пръст; датировка: късноантични (IV – VI в.). Автентични, представляват движими археологически културни ценности по смисъла на Закона за културното наследство; могат да бъдат определени като масов материал по смисъла чл. 7. (3) от ЗКН – 3 броя.

18. Елементи и фрагменти от такива от конски сбруи, бронзови: висулки, ремъчни разпределители, ремъчни връзки; римски и късноантични (IIVI в.); патинирани, обхванати от калцирана пръст. Автентични, представляват движими археологически културни ценности по смисъла на Закона за културното наследство; могат да бъдат определени като масов материал по смисъла чл. 7. (3) от ЗКН – 15 броя.

19. Дръжки от сандъчета и декоративни пирони от сандъчета; бронзови; връзката на едната е с втулка, а другите с шипове (повечето са отчупени и липсват); римски и късноантични (IIVI в.); патинирани, обхванати от калцирана пръст. Автентични, представляват движими археологически културни ценности по смисъла на Закона за културното наследство; могат да бъдат определени като масов материал по смисъла чл. 7. (3) от ЗКН – 11 броя.

20. Халка отворена от везна; с отвори в двата й края; деформирана; римска или късноантична (IIVI в.): патинирана, обхваната от калцирана пръст. Автентична, представлява движима археологическа културна ценност по смисъла на Закона за културното наследство; може да бъде определена като масов материал по смисъла чл. 7. (3) от ЗКН – 1 брой.

21. Кръгли апликации, копчета или половинки от тях; бронзови и от неопределяема медна сплав; всичките покрити с калцирана пръст; датировка: от късната античност до късното средновековие (IIIXVII в.); па някои перифериите са фестонирани, други са извити конвексно-конкавно; едни са с шипове, други с нитове, трети с петлици. Всичките са обхванати от калцирана пръст. Автентични, представляват движими археологически културни ценности по смисъла на Закона за културното наследство; могат да бъдат определени като масов материал по смисъла чл. 7. (3) от ЗКН – 32 броя.

22. Фрагменти от нагръдни кръстчета; 3 бронзови и 1 оловно; средновековни; Всичките са обхванати от калцирана пръст. Автентични, представляват движими археологически културни ценности по смисъла на Закона за културното наследство; могат да бъдат определени като масов материал по смисъла чл. 7. (3) от ЗКН – 4 броя.

23. Елементи от неопределяеми предмети; от медна сплав; от неопределяемо с точност време, но с ясен археологически произход; с различни форми и големини; всичките са патинирани и обхванати от калцирана пръст. Автентични, представляват движими археологически културни ценности по смисъла на Закона за културното наследство; могат да бъдат определени като масов материал по смисъла чл. 7. (3) от ЗКН – 42 броя.

24.  Пластини с разнообразни форми - повечето с прокъсани ръбове до пълна безформеност, други квадратни, правоъгълни и кръгли; от медна сплав и олово; от неопределяеми предмети и неопределяема със сигурност епоха; с различни големини; всичките са патинирани или окислени, но без изключение обхванати от калцирана пръст. Автентични, представляват движими археологически културни ценности по смисъла на Закона за културното наследство; могат да бъдат определени като масов материал по смисъла чл. 7. (3) от ЗКН – 25 броя.

25.  Малки фрагменти от разнообразни предмети: фрагмент от халка на пръстен; оловна пломба (?), плоска, с неопределяемо изображение; детайл от декоративен елемент, оформен като трилистник; част от някакъв обков с гравирани птичи пера (?); част от някакъв свързващ елемент от медна сплав; всичките от неопределяемо със сигурност време; с различни големини; всичките са патинирани или окислени, но без изключение обхванати от калцирана пръст. Автентични, представляват движими археологически културни ценности по смисъла на Закона за културното наследство; могат да бъдат определени като масов материал по смисъла чл. 7. (3) от ЗКН – 5 броя.

 

Б) Нумизматични материали, а именно:

1. Монета, сребърна, от елинистическата епоха (IVIII в. пр. Хр.), драхма от типа на Александър III Велики, около 1/3 от ядрото е отчупена и липсва, надписите не личат, с налепи от калцирана пръст. Автентична, представлява движима археологическа културна ценност по смисъла на Закона за културното наследство – 1 брой.

2. Монета, бронзова, старогръцка, на гр. Абдера (IV в. пр. Хр.), полуизтрита, слабо корозирала, окислена, покрита с налепи от калцирана пръст. Автентична, представлява движима археологическа културна ценност по смисъла на Закона за културното наследство – 1 брой.

3. Монети, бронзови, старогръцки, на гр. Маронея (IV в. пр. Хр.), полуизтрита, слабо корозирали, окислени, покрити с налепи от калцирана пръст. Автентични, представляват движими археологически културни ценности по смисъла на Закона за културното наследство – 2 броя.

4.  Монета, бронзова, старогръцка, на гр. Маронея (II в. пр. Хр.), малък модул, полуизтрита, частично силно корозирала, окислена, частично покрита с налепи от калцирана пръст. Автентична, представлява движима археологическа културна ценност по смисъла на Закона за културното наследство – 1 брой.

5. Монета, сребърна, римска, е бронзово ядро (фуре), денар на император Домициан (81– 96 г.), около 1/3 от ядрото е отчупена и липсва, много силно корозирала. Автентична, представлява движима археологическа културна ценност по смисъла на Закона за културното наследство – 1 брой.

6. Монета, сребърна, римска, денар на император Траян I (98 – 117 г.), около 1/3 от ядрото е отчупена и липсва. Автентична, представлява движима археологическа културна ценност по смисъла на Закона за културното наследство – 1 брой.

7. Монета, сребърна, римска, денар на императрица Юлия Меза                 (218 – 235 г.), около 1/2 от ядрото е отчупена и липсва, слабо корозирала. Автентична, представлява движима археологическа културна ценност по смисъла на Закона за културното наследство – 1 брой.

8. Монета, бронзова, римска, ас на император Домициан (81 – 96 г.), изтрита, корозирала, частично окислена. Автентична, представлява движима археологическа културна ценност по смисъла на Закона за културното наследство – 1 брой.

9. Монета, бронзова, римска, дюпондий на император Траян I                (98 – 117г.), изтрита, корозирала. Автентична, представлява движима археологическа културна ценност по смисъла на Закона за културното наследство – 1 брой.

10. Монета, бронзова, римска, ас на император Антонин Пий             (138 – 161г.), изтрита, корозирала, окислена. Автентична, представлява движима археологическа културна ценност по смисъла на Закона за културното наследство – 1 брой.

11.  Монета, бронзова, римска, отсечена в град Никея при император Гордиан III (238 – 244 г.), корозирала, окислена. Автентична, представлява движима археологическа културна ценност по смисъла на Закона за културното наследство – 1 брой.

12.  Монета, медна, римска, антониниан на император Проб                   (276 – 282 г.), около 1/3 от ядрото е отчупена и липсва, силно корозирала, окислена, покрита с налепи от калцирана пръст. Автентична, представлява движима археологическа културна ценност по смисъла на Закона за културното наследство – 1 брой.

13. Монети, медни, късноримски, неопределяеми (2-рата половина на III – IV в.), обезличени, някои с отчупени части от ядрата, силно корозирали, окислени, покрити с налепи от калцирана пръст. Автентични, представляват движими археологически културни ценности по смисъла на Закона за културното наследство – 7 броя.

14.  Монета, медна, ранновизантийска, неопределяема (VI в.), около 1/2 от ядрото е отчупена и липсва, обезличена, силно корозирала, окислена, покрита с налепи от калцирала пръст. Автентична, представлява движима археологическа културна ценност по смисъла на Закона за културното наследство – 1 брой.

15.  Монета, сребърна, византийска, милиаресия на император Василий II с брат му Константин VIII (976 – 1025 г.), повече от половината от ядрото е отчупена и липсва, пробита, полуизтрита, слабо корозирала, окислена. Автентична, представлява движима археологическа културна ценност по смисъла на Закона за културното наследство – 1 брой.

16. Монета, сребърна, турска, акче на султан Баязид II (1481 – 1512 г.), окислена. Автентична, представлява движима археологическа културна ценност по смисъла на Закона за културното наследство – 1 брой.

17. Монета, сребърна (фуре), турска, една пара на султан Мехмед IV (1648 – 1687 г.), полуизтрита, частично корозирала. Автентична, представлява движима археологическа културна ценност по смисъла на Закона за културното наследство – 1 брой.

18.  Монети, сребърни, турски, от една пара (2-рата половина на XVII –началото на XVIII в.), пробити, изтрити, части от ядрата им са отчупени. Автентични, представляват движими археологически културни ценности по смисъла на Закона за културното наследство – 3 броя.

 

 

Веществените доказателства, запечатани в плик В и иззети като такива, подробно описани в споразумението, които не представляват движими културни ценности по смисъла на ЗКН,  СЕ ВРЪЩАТ на обвиняемия Ч.Ч.А., както следва:

1. Фрагмент от керамична запушалка; конусовидно оформено тяло със заоблен връх; по повърхността с плитка спираловидна ивица; горната част отчупена и липсва: от неопределяемо време. Автентична, но не представлява движима културна ценност по смисъла на Закона за културното наследство – 1 брой.

2. Коланни елементи от медна сплав – половинка от пафтичка и две апликации (едната ажурна); и трите с липсващи детайли и други увреждания (деформации и липсващ ъгъл на ажурната апликация); датировка: XIX в. Автентични, не представляват движими културни ценности по смисъла на Закона за културното наследство – 3 броя.

3. Предпазител от сабя, фрагмент (горната връзка е отчупена и липсва); вер. централноевропейско производство от XVIII – първа пол. на XIX в. Автентична, но не представлява движима културна ценност по смисъла на Закона за културното наследство – 1 брой.

4. Копчета, метални; някои граждански, други от военни униформи; всичките от XX в. Автентични, но не са движими културни ценности по смисъла на Закона за културното наследство – 11 броя.

5. Слитъци, метални, безформени, от неопределяемо производство от неопределяемо време. Автентични, но не представляват движими културни ценности по смисъла на Закона за културното наследство – 10 броя.

6. Монета, медна, турска, мангьр на султан Сюлейман II                    (1687 – 1691 г.), полуизтрита, корозирала, окислена. Автентична, не представлява движима културна ценност по смисъла на Закона за културното наследство – 1 брой.

7. Монета, медна, турска, мангьр на султан Сюлейман II (1687 – 1691г.), изтрита, корозирала, окислена, покрита с налепи от калцирана пръст. Автентична, не представлява движима културна ценност по смисъла на Закона за културното наследство – 1 брой.

8. Монети, сребърни, турски, от една пара (XVIII в.), с отчупени части от ядрата, частично покрити с налепи от калцирана пръст. Автентични, не представляват движими културни ценности по смисъла на Закона за културното наследство – 2 броя.

9. Монета, билонова турска, онлук на султан Махмуд II (1808 – 1839г.), пробита, полуизтрита, корозирала, окислена, покрита с налепи от калцирана пръст. Автентична, не представлява движима културна ценност по смисъла на Закона за културното наследство – 1бр.

10. Монета, билонова, турска, ирмилик на султан Махмуд II (1808–1839г.), полуизтрита, корозирала, окислена, покрита с налепи от калцирана пръст. Автентична, не представлява движима културна ценност по смисъла на Закона за културното наследство - 1брой.

11. Монета, билонова, турска, ирмилик на султан Махмуд II               (1808 – 1839 г.), пробита, полуизтрита, окислена, частично покрита с налепи от калцирана пръст. Автентична, не представлява движима културна ценност по смисъла на Закона за културното наследство – 1 брой.

12. Монети, билонови, турски, ирмилици на султан Абдул Меджид (1839 – 1861 г.), полуизтрита, корозирали, окислени, покрити с налепи от калцирана пръст. Автентични, не представляват движими културни ценности по смисъла на Закона за културното наследство – 2 броя.

13. Жетони, месингови, австрийски (XIX в.), предназначени за използване за нанизи, единият е пробит, корозирали, окислени, покрити с налепи от калцирана пръст. Автентични, не представляват движими културни ценности по смисъла на Закона за културното наследство – 2 броя.

14. Имитации на турски монети, месингови, (XIX – началото на XX в.), предназначени за използване за нанизи, пробити, корозирали, окислени, покрита с налепи от калцирана пръст. Автентични, не представляват движими културни ценности по смисъла на Закона за културното наследство – 3 броя.

15. Монета, медна, българска, 1 стотинка, 1901 г., корозирала, окислена, подбита, покрита с налепи от калцирана пръст. Автентична, не представлява движима културна ценност по смисъла на Закона за културното наследство – 1 брой.

16. Монети, никелови, български, (3-тата четвърт на XX в.), силно корозирали, окислени, покрити с налепи от калцирана пръст. Автентични, не представляват движими културни ценности по смисъла на Закона за културното наследство – 3 броя.

17. Монета, оловна, съвременен фалшификат на тетрадрахма на македонския цар Александър III Велики. Не е автентична, не представлява движима културна ценност по смисъла на Закона за културното наследство – 1 брой.

18. Монета, бронзова, съвременен фалшификат на ас на римския император Октавиан Август. Не е автентична, не представлява движима културна ценност по смисъла на Закона за културното наследство – 1 брой.

 

ОБВИНЯЕМИЯТ Ч.Ч.А., със снета по – горе самоличност, СЕ СЪГЛАСЯВА да заплати направените разноски по делото, в размер на 692,55лв.(шестстотин деветдесет и два лева и петдесет и пет стотинки), представляващи съразмерен разход по назначената в ДП комплексна съдебно – археологическа, нумизматична и оценителна експертизи, като сумата следва да бъде заплатена в полза и по сметката на СлО при СГП.

 

ИМУЩЕСТВЕНИ ВРЕДИ от престъплението не са настъпили.

        

         ГРАЖДАНСКИ ИЩЦИ И ЧАСТИ ОБВИНИТЕЛИ не са конституирани.

 

 

СПОРАЗУМЕЛИ СЕ:

 

 

ПРОКУРОР:……………………..              ЗАЩИТНИК:………………………

            /ИВЕЛИН ЧАФАЛАНОВ/                 /АДВ.К.Л./

 

 

 

        ОБВИНЯЕМ:…………………………………….                                      /Ч.Ч.А./

 

       

        

         СЪДЪТ, съобразявайки съдържанието на постигнатото между страните споразумение и заявеното от обвиняемия Ч.Ч.А. намира, че същото не противоречи на закона и морала, поради което са налице предпоставки за одобрение на същото.

        

         Водим от гореизложеното и на основание чл.382, ал.7 от НПК, СЪДЪТ

 

О П Р Е Д Е Л И:

№18

 

ОДОБРЯВА постигнатото между страните в производството по НОХДело №168/2019г., по описа на Окръжен съд – Силистра, споразумение по въпросите, визирани в чл.381, ал.5 от НПК.

 

ПРЕКРАТЯВА наказателното производство срещу Ч.Ч.А., на основание чл.24, ал.3 от НПК.

 

ОТМЕНЯ наложената в досъдебното производство мярка за неотклонение „Подписка“.

 

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

КОПИЕ от настоящото определение да се изпрати на Окръжна прокуратура – Силистра.  

                                              

                                              

                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

Заседанието приключи в 14:45часа.

Протоколът е воден в съдебно заседание и изготвен на 30.07.2019г.

 

                     

                     

                     

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                            СЕКРЕТАР: