Решение по дело №3467/2020 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 1121
Дата: 15 юли 2020 г. (в сила от 31 юли 2020 г.)
Съдия: Момчил Александров Найденов
Дело: 20205330203467
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 17 юни 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 1121                                   15.07.2020 г.                     гр. ПЛОВДИВ

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

ПЛОВДИВСКИ РАЙОНЕН СЪД                                      ІХ нак. състав

На петнадесети юли                        две хиляди и двадесета година

В публично заседание в следния състав:

                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ: МОМЧИЛ НАЙДЕНОВ

СЕКРЕТАР: ИЛИЯНА ЙОРДАНОВА

ПРОКУРОР: БРИГИТА БАЙРЯКОВА

Като разгледа докладваното от СЪДИЯТА

АНД № 3467 по описа за 2020 година

 

                                               Р Е Ш И:

                           

ПРИЗНАВА ОБВ. Я.З.Я. – роден на *** ***, ***, българско гражданство, женен, средно образование, работи като ***, неосъждан /ребилитиран/, ЕГН **********, ЗА ВИНОВЕН за това, че в периода м. май 2019 г. до 17.07.2019 г. включително, в гр. Пловдив е подправил 483 бр. билети за превоз – билети за пътуване в градски транспорт от „Автотранс 2000“ ООД, представляващи официални удостоверителни знаци – престъпление по чл. 276, ал. 1, пр. 1 от НК, поради което и на основание чл. 276, ал. 1, пр. 1 от НК вр. чл. 78 А, ал. 1 от НК го ОСВОБОЖДАВА ОТ НАКАЗАТЕЛНА ОТГОВОРНОСТ, като му НАЛАГА АДМИНИСТРАТИВНО НАКАЗАНИЕ „ГЛОБА” в размер на ХИЛЯДА ТРИСТА И ПЕТДЕСЕТ ЛЕВА.

ПОСТАНОВЯВА веществените доказателства – 509 бр. билети за превоз и 1 бр. професионален резец „Topmaster“, жълт на цвят – на съхранение при Домакина на V-то РУ при ОДМВР – Пловдив – да СЕ УНИЩОЖАТ като вещи без стойност след влизане на решението в сила.

        

Решението подлежи на обжалване и протест в 15-дневен срок от днес пред ОС – Пловдив. 

 

                                                       

РАЙОНЕН СЪДИЯ: (п)

 

 

         ВЯРНО С ОРИГИНАЛА!

         И. Й.

Съдържание на мотивите

МОТИВИ

към решение по АНД № 3467/2020 г. по описа на ПРС IХ н. с.

 

Районна прокуратура Пловдив е внесла за разглеждане в Районен съд Пловдив досъдебно производство 306/2019г. по описа на Пето РУ при ОД МВР – гр.Пловдив, с предложение за освобождаване от наказателна отговорност с налагане на административно наказание на основание чл.78 А от НК спрямо обвиняемия Я.З.Я. – роден на *** ***, ***, б.г., женен, средно образование, работи като ***, неосъждан /ребилитиран/, ЕГН **********, за престъпление по чл. 276, ал. 1, пр. 1 от НК, за това, че в периода м. май 2019 г. до 17.07.2019 г. включително, в гр. Пловдив е подправил 483 бр. билети за превоз – билети за пътуване в градски транспорт от „Автотранс 2000“ ООД, представляващи официални удостоверителни знаци

Прокурорът поддържа така повдигнатото обвинение. Предлага, въз основа на доказателствата по делото и направените самопризнания от страна на обвиняемия, с които същият се признава за виновен и признава изложената от фактическа обстановка в постановлението на прокуратурата, същият да бъде признат за виновен по така повдигнатото му обвинение по чл. 276, ал. 1, предл. 1-во от НК, а имено за това, че в периода м. май 2019 г. до 17.07.2019 г. включително, в гр. Пловдив е подправил 483 бр. билети за превоз – билети за пътуване в градски транспорт от „Автотранс 2000“ ООД, които по смисъла на закона представляват официални удостоверителни знаци. Посочва, че извършеното от обвиняемия престъпление е доказано по безспорен и категоричен начин както от обективна, така и от субективна страна, като се доказва изложеното в постановлението на РП – Пловдив, с което същият е предаден на съд. Сочи, че свидетелските показания са безспорни по отношение на това, че обвиняемият е подправил официални удостоверителни знаци по начина, описан в постановлението на РП – Пловдив. Ето защо предлага съдът да признае обв. Я. за виновен по така повдигнатото му обвинение, а на следващо място, доколкото и производството е по реда на чл. 78а от НК, да му бъде наложено наказание „Глоба“, като същото бъде определено около средата на предвидените от законодателя граници. Посочва, че размерът на наказанието следва да бъде над минималния, т. е. над 1000 лева, доколкото по делото са събрани доказателства за упоритостта и интензивността на извършеното от обвиняемия деяние, още самият той е извършил действия, с които си е създал благоприятна обстановка по отношение както на обкръжаващите го хора, така и на своята дейност, което да спомогне за извършване на деянието, поради което предлага да му бъде наложено наказание около средния размер. Още предлага веществените доказателства, които са на съхранение при домакина на V-то РУП, да бъдат унищожени като вещи без стойност.

Обвиняемият Я. сочи, че няма какво да каже.

В последната си дума заявява, че няма какво да каже.

Съдът като съобрази и анализира доказателствата по делото поотделно и в тяхната съвкупност прие за установено следното:

ОТ ФАКТИЧЕСКА СТРАНА:

Обвиняемият Я.З.Я. е роден на *** ***, ***, б.г., женен, средно образование, работи като ***, неосъждан /ребилитиран/, ЕГН **********.

Съдът намира за установено, че обвиняемият Я. бил назначен на длъжност „**“ към търговското дружество „Автотранс 2000“ ООД, съгласно сключен Трудов договор от 18.05.2016г. Основната дейност на дружеството била транспортна дейност и в частност транспортни услуги, свързани с превоз на пътници и товари. „Автотранс 2000“ ООД притежавало автобуси, които обслужвали част от градската автобусна мрежа в гр. Пловдив. Билетите за градския транспорт били закупувани от „Автотранс 2000“ ООД от „Печатница на БНБ“ АД – гр. София, съгласно сключен договор с Министерството на финансите на Р. България. Процедурата била следната – търговското дружество подавало уведомление до МФ с копие до „Печатница на БНБ“ АД – гр. София за отпечатване на билети, в съответното количество и с определена номинална стойност. Същите се издавали по утвърдени образци, имали серийни номера и след като се отпечатали се предавали с протокол на представител на юридическото лице, като се заплащали съответните такси.

Съгласно длъжностната характеристика на обвиняемия основните му задължения били да продава билети и да изисква за проверка карти. Относно билетите същите следвало преди започване на курса на автобуса да ги получава от диспечера, а след приключване на работната смята да се отчита отново на диспечера. През месец май 2019г., обв. Я. работел като ** в автобус, обслужващ линия 18 на градския транспорт в гр. Пловдив. Шофьор на автобуса бил свид. М.Н.П.. Поради изпитващи финансови затруднения, обвиняемият решил да си набави допълнителни средства по неправомерен начин, а именно като започнел да печата билети за градския транспорт, които да продава на пътниците, вместо представените му официални такива от „Автотранс 2000“ ООД и по този начин се облагодетелствал със средствата от нерегламентираната продажба на билетите. За целта, обв. Я. се снабдил с шаблон, представляващ лист, на който били отпечатани 20 на брой билета. Първоначално от средата на м. май, обвиняемият започнал да ксерокопира шаблонът, с който разполагал, на цветен ксерокс. Ползвал услугите на копирен център, находящ се в гр. Пловдив, Ж.К. „Тракия“, близо до зеленчуковия пазар. Наведнъж копирал около 10 листа от по 20 бр. билети на всеки. След това ги носел в дома си, където ги нарязвал с помощта на резец и готовите билети продавал на пътници в автобуса, на стойност 1 лев за 1 бр. билет. Листовете с билети съхранявал в дома си, където живеел, а именно – гр. Пловдив, **.

На 04.06.2019г. обв. Я. бил на работа като ** в автобус с рег. № **, движещ се по линия № 18 на дружеството „Автотранс 2000“ ООД. На същия ден свид. К.Ж.се качил в автобуса в посока от МОЛ „Марково тепе“ към Ж.К. Тракия, в гр. Пловдив. Обвиняемият го таксувал и му продал билет на стойност 1 лев, с № 28633 и партиден № МФ 017-2016. Билетът бил жълт на цвят, като на свид. Ж. му направило впечатление, че е отпечатан на ксерокс с цветен тонер.  Той огледал билетите и на другите пътници, които били същите. Свид. Ж. бил възмутен от наглостта на обвиняемия и веднага като пристигнал в Ж.К. „Тракия“ посетил V – то РУ – ОДМВР – Пловдив, където обяснил за случая и предал закупения от него билет с протокол за доброволно предаване. Първоначално по случая било водена проверка. Обвиняемият продължавал да подправя билети за пътуване в градски транспорт от „Автотранс 2000“ ООД.

На 17.07.2019г. полицейски служители от V – то РУ – ОДМВР – Пловдив  свид. З.Т. и свид. И.Ш.получили оперативна информация, че в автобус от градския транспорт, движещ се по линия № 18, с рег. № **, собственост на „Автотранс – 2000“ ООД се продават фалшиво напечатани, неистински билети на пътниците. Поради това била извършена проверка.  Полицейските служители отишли на спирка в гр. Пловдив, Ж.К. „Тракия“, на ул. „Съединение“, срещу РУМ – Тракия и изчакали идването на автобуса. Когато пристигнал, около 18:30 часа,  се качили като пътници. Били цивилно облечени.  Обв. Я. отново бил на работа като ** в същия автобус. Той им продал билети – 2 бр., за общата сума от 2 лева. Билетите били жълти на цвят, с черни надписи и серийни номера № 28633 и 28638, с година на отпечатване -2016г. На полицейските служители веднага им направило впечатление, че продадените билети нямат задължителния реквизит – холограмна лента, а на външен вид изглеждали като напечатани на устройство – принтер. Билетите били хванати на кочан и съхранявани от ** в кафява борсета, която носел на кръста си. На следващата спирка, в същия автобус се качили две лица от мъжки пол – свид. Д.Б. и Д.К.К.. На тях двамата, обвиняемият Я. отново продал по един билет, от същия кочан, съответно с № 28618 и № 28634. Свид. Ш. и свид. Т. наблюдавали действията на обвиняемия. Полицейските служители веднага уведомили ОДЧ при V –то РУ – ОДМВР – Пловдив и поискали съдействие от дежурния автопатрул. На същата дата – 17.07.2019г. свид. М.Д. и свид. Т.К., полицейски служители при V – то РУ – ОДМВР – Пловдив били на работа и изпълнявали служебните си задължения. След получения сигнал от дежурната, те се отзовали, като застанали на бул. „Санкт Петербург“, след магазин „Метро“, в гр. Пловдив. В момента, в който видели приближаващия се автобус, движещ се по линия № 18, с рег. № **, те го спрели за проверка. Първоначално установили самоличността на водача – свид. М.Н.П. и на ** – обв. Я.З.Я.. Установили самоличността и на двамата пътници, момчетата които си били закупили по – рано билетите, а именно – свид. Б. и Д.К.. Последните двама предали закупените от тях билети на свид. Ш.. Обвиняемият Я. бил отведен в сградата на V – то РУ – ОДМВР – Пловдив, където били задържан със Заповед по ЗМВР, за срок от 24 часа. При условията на неотложност, с цел установяване на извършено престъпление и събиране и запазване на доказателства, му бил извършен обиск и изземване по реда на чл. 164 ал.3 НПК. Били намерени и иззети вещи и предмети, подробно описани в съставения протокол за обиск и изземване от 17.07.2019г., а именно: от голям преден джоб на борсета, намираща се на кръста на обвиняемия – билетчета, жълтеникави на цвят, с поредни номера от 28619 до 28638 – 20 бр., серия 2016г.; от малък преден джоб, на борсета, намираща се на кръста на обвиняемия – скъсан билет, жълтеникав на цвят, с номер 28621. Обв. Я. заявил пред полицейските служители, което било отразено и в съставения протокол, че намерените билети са фалшиви и чрез продажбата им си изкарвал допълнителни доходи.

ПО ДОКАЗАТЕЛСТВАТА:

Горната фактическа обстановка съдът намира за установено въз основа на доказателствата, събрани в хода на досъдебното производство, които съдът преценява на основа ние чл.378, ал.2 от НПК, както следва:

Възприетата фактическа обстановка се установява от протоколите за разпит на свидетелите М.Н.Т./л. 14 ДП/, Ц.Д.Ч. /л.17 ДП/, К.И.Ж. /л. 18 ДП/, С.П.Д./л.19 ДП/, И.Х.Ш. /л. 20 ДП/, З.К.Т. /л.21 ДП/, М.Н.Д. /л. 22 ДП/, Т.С.К./л.23 ДП/, Д.Й.Т./л.24 ДП/, Д.Ц.Б. /л.25 ДП/;  Протокол за разпит на обв. Я. /л. 15 ДП/;  Протоколи за оглед на ВД /л.43, л.46, л.48 ДП/, ведно с Фотоалбуми;

Съдът съобрази на основание чл.378, ал.2 от НПК и заключението на назначената в хода на досъдебното производство сравнителна – техническа експертиза, възложена на „Печатница на БНБ“ АД – гр. София, съгласно което представените билети, подробно описани в приложението под брой и номера  /общ 483 бр. билети на 23 бр. листове/ не отговарят на утвърдените образци и не са отпечатани в „Печатница на БНБ“ АД. Съдът приема заключението на същата експертиза като компетентно изготвено, с необходимите професионални познания и опит в съответната специализирана област, и съответстващо на събраните по делото доказателства. От същото се установява подправянето на 483 бр. билети за превоз – билети за пътуване в градски транспорт от „Автотранс 2000“ ООД, представляващи официални удостоверителни знаци.

ПО ПРИЛОЖЕНИЕ НА ПРАВОТО:

При така описаната безспорна фактическа обстановка, съдът приема, че със своите действия обвиняемият Я.З.Я. е осъществил от обективна и субективна страна състава на престъплението по престъпление по чл. 276, ал. 1, пр. 1 от НК, както следва:

ОТ ОБЕКТИВНА СТРАНА:

За това, че на че в периода м. май 2019 г. до 17.07.2019 г. включително, в гр. Пловдив е подправил 483 бр. билети за превоз – билети за пътуване в градски транспорт от „Автотранс 2000“ ООД, представляващи официални удостоверителни знаци.

От обективна страна предмет на престъпните посегателства са официалните удостоверителни знаци. Официалният удостоверителен знак, като всеки един знак, е най - напред абстрактно писмено изявление с определено правно значение. Неговата писмена форма е условна, а не изрична; негов автор обикновено не се сочи. В този смисъл се определя, че знакът се отличава не с конкретност, а със своята клишираност.

Още от обективна страна следва да се посочи, че според Постановление № 3 /1982 г. на Пленума на ВС различните видове официални удостоверителни знаци, представляват абстрактно и мълчаливо изявление направено в клиширана форма. Предвид характера, съдържанието и формата им те не са документи по смисъла на НК и не могат да са предмет на документно престъпление.

Наред с това разглежданите знаци са официални и удостоверителни. Те са официални, защото ангажират някакво държавно учреждение, стопанско предприятие или обществена организация – а в конкретния случай „Автотранс 2000“ ООД. Следва да бъдат издадени по установения ред и форма от длъжностно лице в кръга на службата му или от представител на обществеността в кръга на възложената му функция, касателно в случая „Печатница на БНБ“ АД – гр. София, респ. Министерството на финансите на Р. България. Тези знаци имат също така и качеството на удостоверителни, защото материализират някакво изявление за знание на своя автор, а не за негова воля. Те свидетелстват за нещо с правно значение, представлявайки негова общоважима констатация. Билетът за превоз представлява официален удостоверителен знак, изрично изброен в разпоредбата на чл. 276 ал.1 от НК и свидетелства за наличието на превозен договор и произтичащите от него права - какъвто е настоящият случай.

Изпълнителното деяние по чл. 276 ал.1 пр.1 от НК, а именно  подправяне на официални удостоверителни знаци – билети за превоз засяга истинността на документа относно неговия произход. Както и при подправката на официален документ налице е едно неистинско волеизявление с оглед на компетентното длъжностно лице, което и би трябвало да издаде или изготви знакът с такова съдържание, което се извежда от неговия външен вид. В случая обв. Я. е осъществил подправката като е изготвил билетите за превоз, използвайки различни  технически способи. Така изготвените от него билети, не са изготвени от компетентния орган, който е оправомощен да издава такива знаци, а именно „Печатница на БНБ“  АД. Деянието е довършено с довършване на подправката, независимо от по-нататъшната употреба на този знак.

         ОТ СУБЕКТИВНА СТРАНА:

         Деянието е извършено от обвиняемият Я. при пряк умисъл като форма и вид на вината. Същият напълно е съзнавал противоправния характер на поведението си, чиито забранени от закона последици непосредствено е преследвал, като това се установява по несъмнен начин при анализ на фактическата обстановка, във връзка с деянието. 

Ето защо съдът призна обвиняемият Я.З.Я. – роден на *** ***, ***, б.г., женен, средно образование, работи като ***, неосъждан /ребилитиран/, ЕГН **********, ЗА ВИНОВЕН за това, че в периода м. май 2019 г. до 17.07.2019 г. включително, в гр. Пловдив е подправил 483 бр. билети за превоз – билети за пътуване в градски транспорт от „Автотранс 2000“ ООД, представляващи официални удостоверителни знаци – престъпление по чл. 276, ал. 1, пр. 1 от НК.

ПО ПРИЛОЖЕНИЕ РАЗПОРЕДБАТА НА ЧЛ.78А ОТ НК

         Установява се още, че обвиняемият Я.З.Я. не е осъждан (като реабилитиран) и не е освобождаван от наказателна отговорност по реда на глава ХХVІІІ от НПК. Предвиденото в НК наказание за престъплението по чл.276, ал. 1 от НК е лишаване от свобода до две години или пробация. При осъществяване на престъплението не са причинени съставомерни  имуществени щети, които да подлежат на възстановяване.

         С оглед на така посочената правна квалификация на извършеното от страна на обвиняемия Я. инкриминирано деяние – престъпление по смисъла на чл.276, ал. 1 от НК, съдът прие, че са налице основанията на чл.78 А от НК, във вр. с чл.276, ал. 1 от НК, както следва – обвиняемият Я. е пълнолетен, предвиденото наказание за деянието по чл.276, ал. 1 от НК е „Лишаване от свобода“ до две годни или „пробация“, обвиняемият Я. не е осъждан за престъпление от общ характер, не е освобождаван от наказателна отговорност по реда на Глава VІІІ, Раздел ІV от НК, посредством деянието не са причинени съставомерни имуществени вреди, подлежащи на възстановяване, както и не се налице предвидените в чл.78а, ал.7 от НК изключения от приложното поле на чл.78А, ал.1 от НК. Поради това обвиняемият Я. следва да бъде освободен от наказателна отговорност с налагане на административно наказание „Глоба”, по реда на чл.78А от НК.

ПО НАКАЗАНИЕТО ПО РЕДА НА ЧЛ.78А ОТ НК

При определяне размера на наказанието глоба, в предвидените съгласно чл.78А, ал.1 от НК граници, съдът като отегчаващо обстоятелство намери не малкия брой на подправените билети за превоз – билети за пътуване в градски транспорт, а именно – 483 бр.. Същевременно, като смекчаващи обстоятелства съдът намери – признанието на вината и изразеното съжаление, както и добрите характеристични данни на обвиняемия.

С оглед на горното и отчетения превес смекчаващите отговорността обстоятелства, най-вече с оглед добрите характеристични данни, доколкото очевидно не се касае за личност с утвърдени престъпни навици, съдът намери, че следва да бъде наложено едно наказание, ориентирано към предвидения минимум, но все пак – не разно на него. Ето защо съдът счита, че глоба в размер на 1350 лева ще съдейства в достатъчна степен за осъществяване предупредителното и превъзпитателно действие на наказанието и ще бъде достатъчна като размер, за постигане целите на същото. 

ПО ВЕЩЕСТВЕНИТЕ ДОКАЗАТЕЛСТВА:

След произнасянето си по отношение на вината и наказанието, съдът намери, че веществени доказателства – 509 бр. билети за превоз и 1 бр. професионален резец „Topmaster“, жълт на цвят – на съхранение при Домакина на V-то РУ при ОДМВР – Пловдив следва да се УНИЖОЩИ като вещ без стойност след влизане на решението в сила. Необходимостта от съхранението на същите е отпаднала, с оглед приключване наказателното производство, а последните очевидно съставляват вещ без стойност.

        

По изложените мотиви съдът постанови решението си.

 

 

                                                                            РАЙОНЕН СЪДИЯ:    

ВЯРНО С ОРИГИНАЛА!

С.И.