Решение по дело №2815/2019 на Районен съд - Стара Загора

Номер на акта: 309
Дата: 2 март 2020 г. (в сила от 10 февруари 2021 г.)
Съдия: Таня Илкова Илиева
Дело: 20195530102815
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 29 май 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ …………                 02.03.2020г.   град Стара Загора

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

СТАРОЗАГОРСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД           ШЕСТИ ГРАЖДАНСКИ състав

На 27 януари                          2020г.

В публично заседание в следния състав:

 

                                 Председател: ТАНЯ ИЛКОВА                                                     

 

Секретар: ЕВДОКИЯ ДОСЕВА

Прокурор:

като разгледа докладваното от СЪДИЯ  ИЛКОВА

гр. дело № 2815, по описа за 2019 година

 

 

Предявени са искове с правно осн. чл. 240, ал.1 ЗЗД, чл. 86, ал.1 от ЗЗД, и в условие на евентуалност искове с правно осн. чл. 55, ал.1 от ЗЗД и чл. 86, ал.1 от ЗЗД.

 

Ищецът С.Г.М., чрез пълномощника си, твърди в исковата молба, че  К.Д.К. е адвокат, който е извършвал правни услуги на негови познати от гр. Стара Загора, като например И.Т.И. и Невян Атанасов Неделчев. Запознал се с него преди няколко години,  през 2012г - 2013г в офиса на адв. И.И..

През 2014г. И.И., с когото е в добри отношения и понякога му давал правни съвети, му се обадил и му казал, че възнамерява да услужи на адв. К. с известна сума пари, но в момента нямал свободни средства. Попитал ищеца дали той може да преведе парите. Ищецът се съгласил и привел по сметка на К.К. сумата от 1500 лева, с банков превод от 30.04.2014г. Уговорката била, че тази сума ще му бъде върната в срок до края на 2014 година.

Преди да изтече годината, ищецът отново бил помолен да услужи с още 1500 лева на адв. К., като му било обещано в края на годината двете суми да му бъдат върнати едновременно. Тъй като до 31.12.2014г горепосочените суми не му били върнати от адв. К., на няколко пъти молил И.И. (който му е колега) да се обади и съответно той му звънял, като е искал от негово име К.К. да му върне преведените му от него суми. Плащане не последвало.

Във връзка с горното счита, че за него е налице правен интерес да заведе иск за осъждане на К.Д.К. да му върне получената от него в заем сума, в общ размер на 3000 лева, която не му е върнал в уговорения срок - 31.12.2014г.

Ищецът моли, съдът да постанови решение, с което да осъди ответника К.Д.К. ЕГН **********, с адрес ***9, да му върне дадената в заем сума от 3000 лева, ведно със законната лихва върху тази сума за периода от датата на завеждане на исковата претенция до окончателното изплащане на вземането, както и сумата в размер на 913 лева, представляваща мораторна лихва за периода 29.05.2016г. до 29.05.2019г.

В условие на евентуалност, в случай, че съдът приеме предявения иск за неоснователен, ищецът моли съдът да постанови решение, с което да осъди ответника К.Д.К. да му върне сумата от 3000 /три хиляди/ лева, която ответникът е получил без основание и с която незаконно се е обогатил за негова сметка, ведно със законната лихва върху тази сума за периода от датата на завеждане на исковата претенция до окончателното изплащане на вземането, както и сумата в размер на 913 лева, представляваща мораторна лихва за периода 29.05.2016г. до 29.05.2019г. Претендира за направените по делото разноски.

 

Ответникът  К.Д.К. в законоопределения срок не е депозирал писмен отговор на исковата молба.

В съдебно заседание ищецът се представлява от пълномощника си, който поддържа предявения иск.Ответникът се явява лично, като моли искът да бъде отхвърлен изцяло, като неоснователен и недоказан.

       

Съдът, като обсъди събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност и като взе предвид становищата и доводите на страните, приема за установена следната фактическа :

      

Правното твърдение на ищеца е, че на 30.04.2014г. предоставил на ответника сумата от 1 500 лв., която сума ответникът се задължил да върне до края на 2014г. На 29.10.2014г. ищецът отново предоставил на ответника сумата от 1 500 лв., с уговорката за връщането й до края на 2014г.

 Ищецът представя 2 бр. копия на вносни бележки с дата 30.04.2014г. и 29.10.2014г. за преведени по сметка в „Интеренъшъл Асет Банк” АД в полза на К.Д.К.  суми, всяка в размер на 1 500 лв., с посочено основание „захранване на сметка”.  

 В подкрепа на ищцовото твърдение, е изслушан свидетелят И.Т.И.. Същият бил помолен от ответника да му даде  сумата от 1 500 лв., но тъй като свидетелят не разполагал с тази сума, се обърнал с молба за това към ищеца. Последният отишъл до в „Интеренъшънл Асет Банк” АД да „пусне” 1 500 лв. на ответника. Свидетелят твърди, че ищецът втори път е давал пари на ответника, като  уговорката била сумата да бъде върната до края на годината, като „С. даде тези пари” защото свидетелят го е помолил. Сумите били дадени в заем.

Съдът кредитира с доверие показанията на свидетеля.

Видно от постъпилата от „Интернешънъл Асет Банк” АД справка, се установява, че на 30.04.2014г. и на 29.10.2014г.  по банкова сметка, *** К.Д.К.,  са постъпили преводи, всеки в размер на 1 500 лв., от лицето С.Г.М., с основание „захранване на сметка”. 

 

Като взе предвид изложената фактическа обстановка, СЪДЪТ прави следните правни изводи:

 

 ПО ИСКА с правно осн. чл. 240 от ЗЗД и чл. 86, ал.1 от ЗЗД:

 Съгласно разпоредбата на чл.240 от ЗЗД с договора за заем заемодателят предава в собственост на заемателя пари или други заместими вещи, а заемателят се задължава да върне заетата сума или вещи от същия вид, количество и качество. Следователно, по правната си характеристика, договорът за заем е реален договор, доколкото предаването на вещите, предмет на договора, е елемент от фактическия състав на неговото сключване. При договора за заем за потребление, заемателят винаги става собственик на заетото. Заемателят е длъжен да върне на заемодателя вещ от рода и качеството на заетата и в количество, еднакво със заетото, като трябва да стори това на уговорения срок или до един месец от поканата, ако срок не е бил уговорен. За валидността на договора не е необходима писмена форма, а е достатъчно доказване факта на предаване на вещта.

Както е посочено по- горе, за сключването на този вид договор е необходимо страните да постигнат съгласие - заемодателят да предаде в собственост на заемателя пари или други заместими вещи, а заемателят да се задължи да върне заетата сума, като въз основа на това постигнато между тях съгласие да бъде и предадена заетата сума. Посочените елементи от фактическия състав на договора за заем, както и настъпването на падежа за връщане на заема, следва да бъдат установени при условията на пълно и главно доказване, като доказателствената тежест се носи от ищеца – заемодател, защото той извлича изгода от сключения договор за заем с ответника – заемател, и търси изпълнение на договорно задължение на заемателя. В случая ищецът, който претендира, че в негова полза е възникнало и съществува паричното вземане по чл. 240 ал. 1 ЗЗД, на осн. чл. 154 ал.1 ГПК носи доказателствената тежест да установи пълно и пряко, т.е. несъмнено по делото, че между страните е било постигнато преди това съгласие, което да обхваща всички съществени условия на договора за заем по чл. 240 от ЗЗД. Основанието, на което процесната сума е предадена, съставлява съществен елемент от съдържанието на договора. То не се презюмира и също следва да се докаже от ищеца, съгласно разпределението на доказателствената тежест.

  В настоящия случай липсват доказателства относно възникнало между страните заемно правоотношение. Събраните по делото писмени и гласни доказателства не установяват същественият елемент, характерен при сключването на договор за заем – постигнато между страните съгласие. Видно от гласните доказателства, ищецът е бил помолен от негов колега да преведе сумите по сметка на ответника. Ищецът не доказва несъмнено, посредством главно, пълно и пряко доказване, че между страните по делото е възникнала твърдяната облигационна връзка по договори за заем, всеки в размер на 1 500 лв. Не се установява и предаването на сумите, всяка от 1 500 лв. на соченото основание – заем. Ето защо, съдът не може да  приеме за установено валидно възникнало  между страните правоотношение по договор за заем. Поради това, предявеният иск с правно осн. чл. 240 от ЗЗД подлежи на отхвърляне, като неоснователен и недоказан.

С оглед установената неоснователност на иска с правно осн. чл. 240 от ЗЗД, и предвид акцесорността на предявения иск с правно осн. чл. 86, ал.1 от ЗЗД, то същият иск подлежи на отхвърляне.

 

Предвид изхода на делото по главния иск с правно основание чл. чл. 240 от ЗЗД – неговото отхвърляне, като неоснователен, съдът следва да разгледа предявеният при условията на евентуалност  искове по чл. 55, ал. 1, пред. 1 ЗЗД и чл. 86, ал. 1 ЗЗД:

 

Пораждането на спорното материално право по предявения осъдителен иск с правно основание чл. 55, ал. 1, предл. 1 от ЗЗД се обуславя от осъществяването на следните материални предпоставки (юридически факти): 1) процесната сума да е излязла от патримониума на ищеца; 2) тя да е постъпила в имуществения комплекс на ответника и 3) това разместване на блага от имуществото на ищеца в патримониума на ответника да е без правно основание, т. е. без да е бил налице годен юридически факт, оправдаващ разместването на правните блага.

В тежест на ищеца е да докаже заплащането на претендираната сума. Ответникът носи доказателствената тежест да установи, че плащането е въз основа на валидно правно основание.

Фактът на превеждането по банков път на процесните суми, всяка от 1 500 лв., от ищеца в полза на ответника се установява от приложените по делото писмени доказателства, неоспорени от ответника, а именно: вносна бележка от 30.04.2014г. и вносна бележка от 29.10.2014г., както и от справка от „Интеренъшънъл Асет Банк” АД. Видно от същите, ищецът на сочените дати е превел  в полза на ответника сумата в общ размер на 3 000 лв. с посочено основание „захранване на сметка”.В открито съдебно заседание ответникът заявява, че не познава ищеца, не е го е виждал, и никога не е искал от него да му бъдат превеждани парични средства. В случая, съдът приема, че е налице институтът на неоснователното обогатяване като извъндоговорен източник на облигационни права и задължения. Правнорелевантен е фактът, че процесните суми са излезли от патримониума на ищеца и са преминали в патримониума на ответника. В тежест на ответника по делото е да установи основанието за получаване на исковата сума. Същият не е ангажирал доказателства в тази насока, а именно, че исковата сума е получена от него на годно правно основание. Ето защо, съдът приема, че при недоказаност на наличието на правно основание за заплащане на исковата сума, предявеният в условието на евентуалност иск с правно основание чл. 55, ал. 1, т. 1 от ЗЗД се явява основателен и доказан в своя размер.

По отношение на акцесорната претенция по чл. 86, ал. 1 ЗЗД в тежест на ищеца е да  докаже поставянето на ответника в забава. В случая това не е сторено, като по делото не са представени доказателства, от които да се установи момента на изпадане в забава на ответника, съобразно разпоредбата на чл. 84, ал. 2 ЗЗД, с оглед на което искът за заплащане на обезщетение за забава в размер на законната лихва се явява неоснователен и подлежи на отхвърляне.

 С оглед изхода на спора, ищецът, на осн. чл. 78, ал.1 от ГПК, има право на разноски, платими от ответника, съобразно уважената част от исковете – сумата от 475.34 лв./ за платена държавна такса и адвокатски хонорар/.  

Водим от горните мотиви, съдът

 

Р Е  Ш  И  :

 

ОТХВЪРЛЯ предявения от С.Г.М., ЕГН ********** ***, със съдебен адрес ***, чрез адв. И.З. – АК гр. Монтана, против К.Д.К., ЕГН **********,***9,  иск с правно осн. чл. 240 от ЗЗД за сумата от 3000 лв., представляваща неизпълнено задължение по сключени на 30.04.2014г. и на 29.10.2014г. договори за заем,ведно с искането за законна лихва считано от датата на завеждане на исковата молба до окончателното изплащане на сумата, както и иска с правно осн. по чл. 86, ал.1 от ЗЗД за сумата от 913 лв., представляваща обезщетение за забава за периода 29.05.2016г. – 29.05.2019г., като НЕОСНОВАТЕЛНИ  и НЕДОКАЗАНИ.

 

 ОСЪЖДА, по предявения в условието на евентуалност, К.Д.К., ЕГН **********,***9, да заплати на С.Г.М., ЕГН ********** ***, със съдебен адрес ***, чрез адв. И.З. – АК гр. Монтана, на основание чл. 55, ал. 1, пред. 1 ЗЗД, сумата от 3000 лв., представляваща платена на 30.04.2014г. и на 29.10.2014г. без основание сума,  ведно със законната лихва върху сумата, считано от 29.05.2019г. до окончателното й изплащане, както и сумата от 475.34 лв., представляваща направени по делото разноски, като ОТХВЪРЛЯ иска с правно осн. чл. 86, ал.1 от ЗЗД за сумата от 913 лв., представляваща обезщетение за забава за периода 29.05.2016г. – 29.05.2019г., КАТО НЕОСНОВАТЕЛЕН.

  

Присъдените суми могат да бъдат платени по следната банкова сметка:

 ***: ***, BIC: ***.

 

Решението подлежи на обжалване в двуседмичен срок от връчването му на страните пред Старозагорския окръжен съд.

 

 

                                  

                              РАЙОНЕН СЪДИЯ :