Решение по дело №93/2021 на Административен съд - Шумен

Номер на акта: 121
Дата: 16 април 2021 г.
Съдия: Кремена Григорова Борисова
Дело: 20217270700093
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 19 март 2021 г.

Съдържание на акта

Р    Е     Ш     Е     Н     И     Е

 

№ ...........

град Шумен, 16.04.2021г.

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

Шуменският административен съд, в публичното заседание на дванадесети април две хиляди двадесет и първа година в следния състав:

 

                                                                   Председател: Кремена Борисова

                                                                          Членове: Христинка Димитрова

                                                                                              Маргарита Стергиовска

                                                                          

при секретаря В. Русева и с участие на прокурор Я. Николова от ШОП, като разгледа докладваното от председателя Кр. Борисова КАНД № 93 по описа за 2021г. на Административен съд – гр. Шумен, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 63, ал. 1, изр.второ от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН) и чл. 208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс (АПК).

Образувано е въз основа на касационна жалба на С.Б.П. ***, депозирана чрез адвокат Т.П. от Адвокатска колегия – Варна, срещу Решение № 260055/22.01.2021г. на Районен съд – Шумен, постановено по ВНАХД № 1972/2020г. по описа на съда. С оспорения съдебен акт е потвърден Електронен фиш серия К № 3688508 от 08.06-2020г. за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство, с който на С.Б.П. е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 300 /триста/ лева, на основание чл. 189, ал. 4 от ЗДвП, във вр. чл. 182, ал. 2, т. 4 от ЗДвП.

Касаторът релевира твърдения за незаконосъобразност на атакуваното решение поради постановяването му в противоречие с материалния закон и процесуалните правила. Жалбоподателят сочи, че вмененото му нарушение е недоказано, както и че ЕФ не съдържа датата на издаването му. Твърди се също, че фишът е издаден в нарушение на съответната процедура, разписана в ЗДвП. Поради това се отправя искане за отмяна на съдебния акт и на потвърдения с него фиш. Претендира присъждане на разноски. В съдебно заседание касаторът, редовно и своевременно призован, не се явява и не се представлява.

Ответната страна, ОД на МВР – Шумен, в съдебно заседание се представлява от главен юрисконсулт  И.С., която оспорва предявената жалба. Отправя молба за присъждане на разноски.

Представителят на Шуменска окръжна прокуратура възприема касационната жалба допустима, но неоснователна и моли за решение в този смисъл.

Настоящата съдебна инстанция, след като прецени допустимостта на предявената касационна жалба и обсъди направените в нея оплаквания, становищата на страните, събраните по делото доказателства и извърши проверка на обжалваното решение съобразно разпоредбите на чл. 218 и чл. 220 от АПК, намира за установено следното:

Касационната жалба е допустима като подадена в законоустановения срок по чл. 211, ал. 1 от АПК от легитимирано лице, имащо право и интерес да обжалва съдебния акт, съгласно разпоредбата на чл. 210, ал. 1 от АПК и при спазване на изискванията на чл. 212 от АПК. Разгледана по същество, касационната жалба се явява неоснователна по следните съображения:

Процесното решение е постановено при следната фактическа обстановка:

На 08.06.2020г., около 11.10 часа, лек автомобил марка „Мицубуши Аутлендър”, с ДК № *********, собственост на С.Б.П., се движел по главен път І-4, км.253+346, посока на движение - към гр. Шумен, със скорост  92км/ч, при  ограничение, въведено с пътен знак В-26, с разрешена скорост 60 км/ч и отчетен толеранс от -3%. Нарушението било установено с автоматизирано техническо средство „АRH CAM S1“. Процесният автомобил се движел със скорост от 92 км/ч. Поради движението си с превишена скорост, автомобилът бил заснет с автоматизирано техническо средство – автоматизирано техническо средство „АRH CAM S1“.

В посочения пътен участък, към датата на извършване на нарушението, допустимата скорост на движение била 60 км/ч., автоматизираното техническо средство фиксирало скорост на движение на МПС - 92 км/ч. Приложена е снимка № 11743С3/0173832.

За заснетото с автоматизирано техническо средство „АRH CAM S1“, от ОДМВР - гр. Шумен бил издаден процесният електронен фиш, в който, при текстовото описание на нарушението, била посочена установена скорост на движение от 92 км/ч, при отчитане на допустимата грешка при измерването, съответно превишение от 32 км/ч, както и разрешената скорост за движение. Същият бил връчен на жалбоподателя на 13.10.20г. В срока по чл. 189, ал. 5 от ЗДвП, жалбоподателят не представил писмена декларация с данни за лицето, извършило нарушението и копие на свидетелството му за правоуправление.

При така установената фактическа обстановка районният съд приел, че при издаването на ЕФ са спазени стриктно императивните законови изисквания, като същият разполага с нормативно предвиденото съдържание. Съдебният състав извел и извод относно безспорната установеност на приписаното на водача неизпълнение, съобразявайки приобщените писмени и гласни доказателства. В тази връзка съдът приел, че фактът на ограничението на скоростта и мястото на нарушението са безспорно установени от свидетелски показания на служителя на ОДМВР Шумен, както и от приложените снимки - на позиционираното на пътя техническо средство и на процесния автомобил. Съдебният състав посочил още, че системата за видеоконтрол е одобрена и проверена, за което свидетелстват приложените между кориците на делото Удостоверение за одобрен тип средство за измерване № 17.09.5126 и доказателство за годност на техническото средство, Протокол от проверка № 76 - С - ИСИС/29.10.2019г. Поради това въззивният съд потвърдил оспорения пред него фиш.

Настоящият съдебен състав споделя установената от районния съд фактическа обстановка, както и направените въз основа на нея правни изводи. На първо място, правилно въззивният съд е приел, че в хода на административно- наказателното производство не са допуснати съществени нарушения на административно производствените правила. Предходният съдебен състав е изложил последователни и съответни на закона мотиви защо не е налице допуснато нарушение при установяване на деятелността на касатора, които касационният състав споделя напълно и не следва да приповтаря. В този смисъл, районният съд е съобразил настъпилата законодателна промяна в ЗДвП, допускаща установяване на нарушения и с мобилни системи за видеоконтрол, каквато е и настоящата хипотеза, поради което закономерно не е кредитирал доводите, поддържани от жалбоподателя. Както правилно е отразил и предходният съдебен състав, процесното деяние е санкционирано след като е било заснето с мобилна система, каквато възможност е въведена на законово равнище и доразвита с Наредба № 8121з-532 от 12.05.2015г. за условията и реда за използване на автоматизирани технически средства и системи за контрол на правилата за движение по пътищата. Изпълнени са и специфичните изисквания на чл. 10 от цитирания подзаконов нормативен акт, като за ползването на техническото средство е изготвен съответния протокол, съпроводен със снимка на разположението на уреда. Протоколът разполага с необходимото съдържание и при прочита му се установя, че средството е функционирало в стационарен режим, заснемащо движението в двете посоки. От тази гледна точка, както правилно е възприел и районният съд, сочените от жалбоподателя отменителни основания в противен смисъл не биха могли да бъдат кредитирани.

Нещо повече, за неоснователни следва да бъдат определени и твърденията на касатора и жалбоподател във въззивното производство за несъответствие на ЕФ с изискванията за минимално необходими реквизити, въведени от ЗДвП. Прочитът му навежда на единствено възможния правен извод, че санкциониращият акт е изготвен при пълното припокриване със законовите изисквания. Противно на твърденията на инициатора на настоящото производство, приобщените писмени доказателства, в частност извадка от информационните масиви на ОД на МВР, сочи по еднозначен начин датата на изготвянето на фиша, а именно 10.06.2020г. и на неговото връчване, при което се установява, че не са нарушени законовите срокове за санкциониране на водача.

На следващо място, касационният състав намира за правилен и законосъобразен и решаващият извод на районния съд относно безспорната установеност на вмененото на наказаното лице нарушение. От събраните по делото доказателства се установява, че нарушението е установено и заснето с годно техническо средство „ARH CAM S1 за контрол на скоростта, заснемащо датата, точния час на нарушението и регистрационния номер на моторното превозно средство, с което е извършено нарушението. Съгласно т. 65 от ДР на ЗДвП „Автоматизирани технически средства и системи“ са уреди за контрол, работещи самостоятелно или взаимно свързани, одобрени и проверени съгласно Закона за измерванията, които установяват и автоматично заснемат нарушения в присъствие или отсъствие на контролен орган. По настоящото дело са представени Удостоверение за одобрен тип средство за измерване и Протокол на Български институт по метрология, от които е видно, че при условията на извършен полеви тест системата за контрол отговаря на метрологичните изисквания. Номерът на техническото средство е надлежно посочен в електронния фиш, като същият е виден и от приложената снимка на превозното средство. Автомобилът, управляван от жалбоподателя, е отчетливо заснет, а скоростта е била индивидуализирана след дължимото отчитане на 3-процентния толеранс. Анализът на наличните доказателства установява също и обстоятелството, че превишението е допуснато в рамките на участък от пътя извън населено място, за който е било въведено ограничение за максимално допустима скорост от 60 км/ч, с което водачът не се е съобразил. При това положение и доколкото собственикът на превозното средство не се е посочило данни за действителният водач на автомобила му, правилно е била ангажирана отговорността му на основание чл. 189, ал. 4 от ЗДвП, във вр. чл. 182, ал. 2, т. 4 от ЗДвП.

Поради изложеното и с оглед безспорната установеност на приписаното на касатора неизпълнение от обективна и субективна страна, настоящата инстанция намира, че решението на районния съд е постановено в унисон с материалния закон и при съблюдаване на съдопроизводствените правила, поради което не са налице сочените в касационната жалба основания за отмяната му. Касационната  жалба се явява неоснователна и следва да бъде отхвърлена, а обжалваното съдебно решение като законосъобразно и правилно следва да бъде оставено в сила.

При този изход на делотоq претенцията за присъждане на юрисконсултско възнаграждение на ответната страна е основателна и следва да бъде уважена в хипотезата на чл. 63, ал. 3 от ЗАНН в размер на 100 лв. на основание чл. 37 от Закона за правната помощ, във вр. с чл. 24 от Наредбата за заплащане на правната помощ.

Водим от горното, Шуменският административен съд

 

 

Р   Е    Ш    И   :   

 

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 260055/22.01.2021г. на Районен съд – Шумен, постановено по ВНАХД № 1972/2020г. по описа на съда.

ОСЪЖДА С.Б.П. да заплати на ОД на МВР – Шумен разноски в размер на 100 /сто/ лева.

Решението е окончателно.

 

         ПРЕДСЕДАТЕЛ:......................           ЧЛЕНОВЕ: 1..........................

                                                                                             

                                                                                              2..........................

 

 

      ЗАБЕЛЕЖКА:Решението е окончателно и не подлежи на обжалване. Влязло в сила на 16.04.2021 г.