Решение по дело №1954/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 569
Дата: 21 юни 2019 г. (в сила от 21 юни 2019 г.)
Съдия: Николай Стоименов Николов
Дело: 20191100601954
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 14 май 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

В ИМЕТО НА НАРОДА

гр.София  ….. . г.

Софийски Градски съд – Наказателно отделение, 1-ви въззивен състав в открито съдебно заседание проведено на четиринадесети юни две хиляди и деветнадесета година в състав :      

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПЕТЯ КРЪНЧЕВА

                                                ЧЛЕНОВЕ: НИКОЛАЙ НИКОЛОВ

                                                                      АЛЕКСАНДРИНА ДОНЧЕВА

при секретар  Атанасова и с участието на прокурор Герасимов, като разгледа докладваното от съдия Николов ВНЧД № 1954 по описа за 2019г., за да се произнесе, взе предвид следното :

          Производството е по реда на глава ХХІ, вр.  чл. 432, вр. чл. 431, ал. 2 от НПК

С определение от 19.04.2019г. по НЧД №6412/2019г. Софийски Районен съд – Наказателна колегия, 121 състав е постановил принудителното лечение на В.В.М. в специална психиатрична болница –Държавна психиатрична болница гр. Ловеч.

Срещу описания съдебен акт е подадена жалба от служебният защитник на  В.В.М. –адв. В.Н.-Г.. С жалбата се моли въззивния съд да измени обжалваното определението, като постанови  да бъде изменено в частта относно мястото на лечение, като се иска освидетелствания да се лекува в гр.София.

С жалбата не се депозират искания за събиране на доказателства.

В разпоредително заседание на 15.05.2019г. въззивният съд по реда на чл. 327 и сл. от НПК, след проверка на материалите по делото е преценил, че за изясняване на обстоятелствата по делото, не е необходимо събирането на доказателства.

Представителят на СГП моли определението на СРС, като правилно и законосъобразно, да бъде потвърдено.

Защитникът  на  В.В.М. –адв. В.Н.-Г., в пледоарията си  моли жалбата да бъде уважена, като иска от въззивния съд да постанови подзащитния й да бъде настанен на принудително лечение в психиатрично заведение, намиращо се на територията на гр.София.

Освидетелстваният В.В.М. не се явява пред въззивния съд. Постъпило е по делото писмо от директорът на Държавна психиатрична болница-Ловеч, в което се посочва, че В.В.М. се намира в процесното здравно заведение за лечение, като неговото психично състояние било силно влошено, което възпрепятствало явяването на лицето в съдебно заседание. С оглед посоченото в процесното писмо, въззивният съд е разгледал делото в отсъствие на М. на осн. чл.430,ал.3 от НПК.

Софийски градски съд, след като обсъди доводите в жалбите‚ както и тези, изложени от страните в съдебно заседание‚ и след провери изцяло правилността на атакуваното определение, констатира, че не са налице основания за неговото отменяване или изменение.                                                         Срещу В.В.М. е водено досъдебно производство № 635/2019 г. по описа на 06 РУ-СДВР, пр. пр. №7545/2019г. по описа на СГП за престъпление по чл.116,ал.1,т.3, вр. с чл.115, вр. с чл.18,ал.1 от НК-за това, че на 16.03.2019г. е направил опит да умъртви баща си-В.М., като в семейното жилище, находящо се в гр. София, ул.“********без да е бил провокиран от страна на пострадалия, му е нанесъл един удар с нож в областта на гърдите.

С постановление от 10.04.2019г., прокурор  при  СГП е прекратил наказателното производство № 635/2019 г. по описа на 06 РУ-СДВР, пр. пр. №7545/2019г. по описа на СГП, водено срещу В.В.М. за престъпление по чл.116,ал.1,т.3, вр. с чл.115, вр. с чл.18,ал.1 от НК, като е постановил, след влизане на акта за прекратяване в сила, делото да се докладвало в СРП-ИНПЛ за образуване на производство по чл. 89, б“б“ от НК.

Софийски районен съд е сезиран с предложение от прокурор при СРП по реда на чл. 89, б“в“ от НК, с което се моли по отношение на В.В.М. да бъде наложена принудителна медицинска мярка, като се иска същия да бъде принудително лекуван в Държавна психиатрична болница-Ловеч.

След анализа на събрания доказателствен материал, първостепенният съд е приел за установено, че В.В.М. страда от Биполярно афективно разстройство, сегашен епизод - гневно-маниен с психотични симптоми, развило се до личностово такова и довело до засягане на цялостната психична структура и поведение на М..

Констатирал е също, че М. е извършил общественоопасно деяние, изразяващо се в опит да умъртви баща си, като образуваното срещу него наказателно производство било прекратено, поради това че по време на извършване на деянието, същият не е могъл да разбирал свойството и значението на извършеното и да ръководил постъпките си.  

Пред първата инстанция е изслушана съдебно психиатрична и психологична експертиза, от заключението на която се установява, че В.В.М. страда от Биполярно афективно разстройство, сегашен епизод - гневно-маниен с психотични симптоми.

Вещите лица, при прегледа на М., са констатирали, че последният е некритичен към състоянието си, като мисловният му процес е с ускорен темп, разкъсан на моменти. Емоционално-волево освидетелстваният е лабилен, неустойчив, студен, стеничен, дисфоричен. Експертите посочват, че  освидетелствания отричал болестното си състояние и отказвал лечение. Твърди се в заключението, че М. обвинявал баща си за инцидента, както и че съседите искали да вземат имотите му. Вещите лица приемат в заключението, че М. е опасен за себе си и за околните, като по отношение на последният се налагало провеждане на продължително принудително лечение в специализирано медицинско заведение-ДПБ Ловеч, поради неговото агресивно и опасно поведение, както и наличието на невменяемост при последния.

След пълния, всестранен и обективен анализ на събраната по делото доказателствена съвкупност, въззивната съдебна инстанция изцяло споделя извода на първоинстанционния съд, че в случая по отношение на В.В.М. най-адекватна се явява принудителната медицинска мярка по чл. 89, б. "в" НК, която следва да бъде изпълнена в специална психиатрична болница, каквато е тази в гр. Ловеч. Именно в това лечебно заведение ефективно би се провело едно подходящо лечение на освидетелствания и то под контрол на специалисти - психиатри, които ежедневно ще осъществяват необходимите за него медицински грижи, с цел подобряване на неговото психично състояние.

В тази връзка въззивният съд намира за изцяло неоснователни доводите на защитника на освидетелствания, за провеждане на лечение на последния в психиатрично заведение на територията на гр.София. Непровокираната му агресия към неговия баща и отказът му доброволно да се лекува, изключват към настоящият момент възможността освидетелстваният да полага грижи за своите родители.

Правилно първостепенният съд е постановил след изтичане на шест месеца от настаняването на В.В.М. в специализираното лечебно заведение, делото да му се докладва за произнасяне по реда на чл.432,ал.1 от НПК.

Предвид изложените съображения, въззивният състав намира атакуваното определение за законосъобразно, а жалбата на защитника на освидетелствания за изцяло неоснователна.

Водим от горното и на основание  чл. 432, вр. чл. 431, ал. 2, вр. чл. 338  НПК, Софийски градски съд, I-ви въззивен състав

 

РЕШИ:

ПОТВЪРЖДАВА определение от 19.04.2019г. ‚ постановено по НЧД № №6412/2019г. по описа на СРС‚ НО‚ 121 състав.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и протест.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                        ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

           2.