Определение по дело №16562/2018 на Софийски градски съд

Номер на акта: 7751
Дата: 27 март 2019 г. (в сила от 21 януари 2020 г.)
Съдия: Валентина Вергилова Ангелова
Дело: 20181100516562
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 11 декември 2018 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

№……..              27.03.2019 година,         гр. София,

Софийски градски съд, Гражданско отделение ІІ-ри въззивен б. състав,
в закрито заседание на двадесет и седми март през 2019 година,
в състав :

                                                         ПРЕДСЕДАТЕЛ : Галя Митова

                                                                              ЧЛЕНОВЕ : Валентина Ангелова

                                                                                             Милен Евтимов

Като разгледа докладваното от съдия Ангелова
частно гражданско дело №   16562    по описа на съда за   2018    г.,
за да се произнесе, взе предвид следното :

 

Производството е по реда на чл. 435 и следващите от ГПК

Образувано е по частна жалба на Е.Т.  С. срещу отказа на частния съдебен изпълнител Г.Д., рег. № 781 на КЧСИ, с район на действие СРС, по изпълнително дело № 20187810400785да администрира жалбата й, вх. № 20169/29.10.2018 г., срещу извършване на изпълнителни действия в противоречие на процесуалните правила и извършване на изпълнителни действия като опис и оценка на имота, предмет на публична продан, без нейно участие. Моли съда да постанови решение, с което да отмени изцяло незаконосъобразните действия на съдебния изпълнител, а именно – опис и оценка на имота, извършени без нейно участие.

Препис от жалбата бил връчен на другата страна – съделителя А.В.И., който в срока по чл. 436, ал. 3 от ГПК депозира писмен отговор, с който оспорва жалбата като процесуално недопустима, а при алтернативност - неоснователна и моли съда да остави същата без разглеждане, респективно – без уважение.

В писменото си становище ЧСИ Г.Д. счита жалбата за недопустима, а при алтернативност за неоснователна, като излага подробни съображения.

Приложено е и копие от изпълнителното дело.

Софийски градски съд, след като разгледа жалбата и приложените с нея материали, констатира следното :

Жалбата е процесуално недопустима, поради следното : настоящият съдебен състав изцяло споделя доводите за недопустимост на частната жалба, изложени в мотивите на частния съдебен изпълнител. В случая не се касае за типичния случай на изпълнителното производство. Същото е образувано по силата на представен изпълнителен лист, издаден въз основа на влязло в сила решение, с което делбения имот е изнесен на публична продан. Предвид това, участници в изпълнителното производство са съделителите, като същите имат едновременно качеството на взискател по отношение на съответната част от правото на собственост върху имота и на длъжник по отношение на останалите съделители. Следователно, в случая, частната жалбоподателката има правата да обжалва действията на съдебния изпълнител и в двете посочени качества. В качеството си на взискател, същата може да само действията на съдебния изпълнител, визирани с разпоредбите на чл. 435, ал. 1 и ал. 3 от ГПК и то при лимитативно изброените в тях основания. Съобразно тези разпоредби, като взискател, частната жалбоподателка може да обжалва 1. отказа на съдебния изпълнител да извърши исканото изпълнително действие; 2. отказа на съдебния изпълнител да извърши нова оценка по реда на чл. 468, ал. 4 и чл. 485 от ГПК и 3. спирането, прекратяването и приключването на изпълнителното изпълнение, както и 4. постановлението за възлагане, в случаите, когато взискателят участва като наддавач, без да дължи задатък, поради това, че наддаването на публичната продан не е извършено надлежно или имуществото не е възложено по най-високата предложена цена.

Същевременно, като длъжник, тя може да обжалва само действията на съдебния изпълнител, визирани с разпоредбите на чл. 435, ал. 2 и 3 от ГПК. Съобразно посочените разпоредби, като длъжник, жалбоподателката има право да обжалва само лимитативно изброените в тях действия на съдебния изпълнител и на предвидените от законодателя основания, а именно : 1. постановлението за глоба; 2. насочването на изпълнението върху имущество, което смята за несеквестируемо; 3. отнемането на движима вещ или отстраняването му от имот, поради това, че не е уведомен надлежно за изпълнението; 4. отказа на съдебния изпълнител да извърши нова оценка по реда на чл. 468, ал. 4 и чл. 485 от ГПК ; 5. определянето на вещо лице за пазач, ако не са спазени изискванията на чл. 470, както и в случаите на чл. 486, ал. 2 от ГПК; 6. отказа на съдебния изпълнител да спре, да прекратили или да приключи принудителното изпълнение; 7. разноските по изпълнението, както и 8. постановлението за възлагане, поради това, че наддаването на публичната продан не е извършено надлежно или имуществото не е възложено по най-високата предложена цена.

Посочените в жалбата действия не попадат сред изчерпателно изброените с разпоредбите на чл. 435, ал. 1, 2 и 3 от ГПК действия на съдебния изпълнител, подлежащи на обжалване от взискателя и от  длъжника. Ето защо частната жалба на съделителката, насочена срещу отказа на съдебния изпълнител да администрира нейна жалба срещу негови незаконосъобразни действия, както и извършването на опис и оценка на имота в нейно отсъствие, се явява процесуално недопустима, поради което същата следва да се остави без разглеждане, а производството по настоящето дело – да се прекрати.

По разноските :

Претенции за присъждане на деловодни разноски са направени и от двете страни, като с оглед изхода на делото, тази на частната жалбоподателка се явява неоснователна и като такава подлежи на отхвърляне. Независимо от това, неоснователна се явява и претенцията за присъждане на деловодни разноски, направена от насрещната страна по жалбата, която също има и качеството на длъжник в изпълнителното производство. Следователно, по отношение на него, нормите на чл. 78 от ГПК не намират приложение, а съответно приложение ще намери разпоредбата на чл. 79 от ГПК. Съгласно тази разпоредба разноските в изпълнението са за сметка на длъжника, извън конкретно визираните изключения. В случая тези изключения не са налице, поради което за тази страна, също имаща качеството на длъжник в изпълнението, правото на разноски не е възникнало Отделно от това, в настоящето производство, тази страна се легитимира с договор за правна защита и съдействие, сключен на 10.10.2018 г. и представен и в изпълнителното производство, което предполага, че се касае за разноски, които страната не е сторила във връзка с настоящето производство. Горното обстоятелство се явява допълнително основание за неоснователност на заявеното искане.

 

Така мотивиран, Софийски градски съд

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ, като процесуално недопустима частната жалба Е.Т.  С. срещу отказа на частния съдебен изпълнител Г.Д., рег. № 781 на КЧСИ, с район на действие СРС, по изпълнително дело № 20187810400785да администрира жалбата й, вх. № 20169/29.10.2018 г., срещу извършване на изпълнителни действия в противоречие на процесуалните правила и извършване на изпълнителни действия като опис и оценка на имота, предмет на публична продан, без нейно участие.

ПРЕКРАТЯВА производството по частно гражданско дело № 16562 по описа на Софийски градски съд, Гражданско отделение ІІ-ри б. въззивен състав, за 2018 година.

ОТХВЪРЛЯ претенциите на страните – Е.Т.С. и А.В.И. за присъждане на сторените деловодни разноски като НЕОСНОВАТЕЛНИ.

ПРЕПИС от настоящето определение да се връчи на страните.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО може да се обжалва, с частна жалба пред Софийски апелативен съд, в едноседмичен срок от съобщаването му на страните.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ : ……………...  ЧЛЕНОВЕ : 1. ………..……  2. …..………….