Решение по дело №346/2020 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 498
Дата: 10 април 2020 г.
Съдия: Галя Димитрова Русева
Дело: 20207040700346
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 10 февруари 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

Номер    498                  от 10.04.2020 г.                                  град Бургас

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд – Бургас, петнадесети касационен състав, на дванадесети март две хиляди и двадесета година в публично заседание в следния състав:

                                                               Председател:Лилия Александрова                                                                       Членове: 1. Станимир Христов

            2. Галя Русева

при секретаря С.А. и прокурора Дарин Христов, като разгледа докладваното от съдия Русева КАНД № 346 по описа за 2020 година и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс (АПК), във връзка с чл.63, ал.1, изр. второ от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).

Образувано е по касационна жалба на Второ районно управление при ОД на МВР – Бургас, против Решение № 1614/19.12.2019 г., постановено по а.н.д. № 4680/2019 г. по описа на Районен съд – Бургас, с което е отменено наказателно постановление (НП) № 434а-349/11.09.2019 г., издадено от началника на Второ РУ-гр.Бургас, с което за нарушение на чл.16а, ал.2 от Закона за защита от шума в околната среда /ЗЗШОС/, на основание чл.34а, ал.1 от ЗЗШОС, на С.Г.К. *** е наложена глоба в размер на 500 /петстотин/ лева.

С касационната жалба се иска отмяна на оспореното съдебно решение като неправилно, постановено при нарушение на закона – касационно основание по чл.348, ал.1, т.1 от НПК, и постановяване на решение по същество, с което да бъде потвърдено НП. Касаторът излага доводи, че АУАН и НП са издадени от компетентни органи, оправомощени със заповед на министъра на вътрешните работи и при спазване на процесуалните правила, че нарушението е доказано и за извършването му правилно е ангажирана административно-наказателната отговорност на лицето, посочено като нарушител в НП. Счита, че за съставомерността на установеното нарушение е ирелевантна силата на шума, поради което изследването и́ не е било необходимо.

В съдебно заседание касаторът, редовно уведомен, не изпраща представител.

Ответникът по касация – С.Г.К., чрез пълномощника си адв.И., оспорва касационната жалба и моли обжалваното решение да бъде оставено в сила.

Представителят на Окръжна прокуратура – Бургас изразява становище за неоснователност на касационната жалба.

Административен съд - Бургас, ХV-ти касационен състав, след като прецени допустимостта на жалбата и обсъди направените в нея оплаквания, становището на прокурора в съдебно заседание, събраните по делото доказателства и извърши проверка на обжалваното решение съобразно разпоредбите на чл. 218 и чл. 220 от АПК, намира за установено следното:

Касационната жалба е процесуално допустима като подадена в срока по чл. 211 от АПК, от надлежна страна, имаща право и интерес от обжалването по смисъла на чл. 210, ал.1 от АПК.

Разгледана по същество и в пределите на касационната проверка по чл.218 от АПК, настоящият съдебен състав намира жалбата за основателна по следните съображения:

            С процесното наказателно постановление отговорността на С.Г.К. е ангажирана за това, че на 28.08.2019 г. около 23:20 часа в гр.Бургас, ж.к. Славейков, до бл.56, кафене „Алеханте“, в качеството си на управител е допуснала озвучаване на обекта, представляващ заведение от закрит и открит тип, разположен в зона, отредена за жилищно строителство, посредством преносима тонколона с вграден усилвател, разположена в откритата част на заведението, на западната стена, между 23:00-08:00 часа. Деянието е квалифицирано като нарушение на чл.16а, ал.2 от ЗЗШОС.

            За да отмени издаденото НП, районният съд е приел, че то е издадено от некомпетентен орган и при допуснати съществени процесуални нарушения, довели до ограничаване правото на защита на санкционираното лице, а именно:  липса на точно описание на нарушението и на обстоятелства, свързани с извършването му, като ниво на шума и устройствена зона, в която попада обектът, което е от значение за еквивалентното ниво на шума в посочената времева част на денонощието.

            Решението на районния съд е валидно и допустимо, но неправилно.

            С процесното НП С.Г.К. е санкционирана за нарушение на чл.16а, ал.2 от ЗЗШОС, а съгласно разпоредбата на чл.19, т.2 от ЗЗШОС контролът за спазване на изискванията, установени в тази норма, се осъществява от Министъра на вътрешните работи или определени от него лица. Поради това и в противоречие с приетото от районния съд, настоящият касационен състав намира, че НП е издадено от компетентен орган - началник на Второ РУ-гр.Бургас, в кръга на делегираните му правомощия със Заповед № 8221з-829/23.07.2019 г. на Министъра на вътрешните работи.

Настоящият касационен състав не споделя и мотивите на районния съд за допуснати съществени процесуални нарушения в административно-наказателното производство. В НП изрично е посочено, че озвучаваният обект е разположен в зона, отредена за жилищно строителство. В разпоредбата на чл.16а, ал.2 от  ЗЗШОС е установена забрана за озвучаването от обекти по ал. 1 и на открити площи в зони и територии, предназначени за жилищно строителство, рекреационни зони и територии и зони със смесено предназначение за времето от 14,00 до 16,00 ч. и от 23,00 до 8,00 ч., с изключение на териториите на религиозни храмове, железопътни гари, автогари, аерогари, морски гари и при използването на системи за предупреждение и оповестяване на населението при бедствия. Нормата не предвижда никакви изисквания относно нивото на шума, нито относно източника на шум. Ето защо, за съставомерността на нарушението по чл.16а, ал.2 от ЗЗШОС е ирелевантно какво е нивото на шума и еквивалентното ниво на шума, измерено по критериите в цитираната от съда Наредба № 6 от 26.06.2006 г. за показателите за шум в околната среда, отчитащи степента на дискомфорт през различните части на денонощието, граничните стойности на показателите за шум в околната среда, методите за оценка на стойностите на показателите за шум и на вредните ефекти от шума върху здравето на населението. Достатъчно е да е налице шум от жива музика или озвучителна техника в посочените в закона устройствени зони и времеви периоди на денонощието, които обективни елементи на състава на нарушението в случая са описани подробно и ясно в АУАН и в НП. С това е осигурено правото на защита на санкционираното лице в съответствие с изискванията на чл.42 от ЗАНН, респ.чл.57, ал.1 от ЗАНН.

От събраните писмени и гласни доказателства се установява по несъмнен и категоричен начин, че С.Г.К. е допуснала озвучаване на обекта, представляващ заведение от закрит и открит тип, разположено в зона, отредена за жилищно строителство, посредством преносима тонколона с вграден усилвател, разположена в откритата част на заведението, на западната стена, между 23:00-08:00 часа. С това деяние тя е осъществила всички признаци от обективна и субективна страна на вмененото и́ във вина нарушение по чл.16а, ал.2 от ЗЗШОС. Правилно е ангажирана административно-наказателната и́ отговорност на основание чл.34а, ал.1 от ЗЗШОС, като размерът на наложеното и́ административно наказание „глоба“ е определен в законоустановения минимум от 500 лв. и е достатъчен за постигане целите на административното наказание по чл.12 от ЗАНН.

            Като е стигнал до изводи, различни от изложените, и е отменил НП, Районен съд –Бургас е постановил решение при неправилно приложение на закона, което следва да бъде отменено, а вместо него да бъде постановено друго, с което НП да бъде потвърдено.

 Мотивиран от гореизложеното и на основание чл. 221, ал. 2, предл. второ от АПК във връзка с чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, Административен съд – Бургас, петнадесети касационен състав

Р Е Ш И:

 

            ОТМЕНЯ Решение № 1614/19.12.2019 г., постановено по а.н.д. № 4680/2019 г. по описа на Районен съд – Бургас, И ВМЕСТО НЕГО ПОСТАНОВЯВА:

ПОТВЪРЖДАВА наказателно постановление (НП) № 434а-349/11.09.2019г., издадено от началника на Второ РУ-гр.Бургас, с което за нарушение на чл.16а, ал.2 от Закона за защита от шума в околната среда /ЗЗШОС/, на основание чл.34а, ал.1 от ЗЗШОС, на С.Г.К. ***  е наложена глоба в размер на 500 /петстотин/ лева.

            Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

                        2.