Решение по дело №2301/2021 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 1834
Дата: 19 ноември 2021 г.
Съдия: Галина Георгиева Радикова
Дело: 20217040702301
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 24 септември 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р   Е   Ш  Е  Н   И   Е  №1834

 

гр. Бургас, 19 ноември 2021г.

 

В     ИМЕТО     НА     НАРОДА

 

Административен съд гр.Бургас, ХІV състав, в съдебно заседание на единадесети ноември, през две хиляди двадесет и първа година, в състав:

 

                                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ: ГАЛИНА РАДИКОВА

                                                          ЧЛЕНОВЕ: ЗЛАТИНА БЪЧВАРОВА

                                                                            АТАНАСКА АТАНАСОВА

При секретар СИЙКА ХАРДАЛОВА и с участието на прокурора АНДРЕЙ ЧЕРВЕНЯКОВ, изслуша докладваното от съдия ГАЛИНА РАДИКОВА КАХД № 2301/2021 г.

Производството е по реда на чл.63, ал.1 ЗАНН във вр. с чл. 208 и сл. АПК.

Образувано е по касационна жалба, подадена  от ОДМВР Бургас, сектор „Пътна полиция“, против решение № 425/ 30.07.2021г., постановено по нахд №2972/2021г. по опис на Районен съд гр. Бургас.

С решението е отменено наказателно постановление № 20-0769-005702/01.06.2021г. на Началник група към ОДМВР – Бургас, Сектор „Пътна полиция“ – Бургас, с което на Л.Р.С., с ЕГН **********, на основание чл. 175, ал. 3, предл. 1 от ЗДвП кумулативно са наложени административни наказания глоба в размер на 200 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 6 месеца за нарушение по чл. 140, ал. 1 от ЗДвП, и на основание Наредба № Із-2539 на МВР е постановено отнемане на 10 контролни точки И на осн. чл. 63, ал. 3 от ЗАНН, вр. чл. 143, ал. 1 от АПК ОДМВР – Бургас е осъдена да заплати на Л.Р.С., с ЕГН **********, направените по делото разноски в размер на 300 лева за адвокатски хонорар.

Касаторът иска отмяна на съдебното решение и потвърждаване на наказателното постановление.

Счита, че първоинстанционният съд неправилно е приложил материалния закон.

В съдебното заседание касаторът не изпраща представител, не изразява становище по същество на спора.

Ответникът, не се явява и не изпраща представител. В писмено становище, представено по делото пълномощникът му намира жалбата за неоснователна.

Представителят на Окръжна прокуратура Бургас счита, че решението на районния съд е правилно и законосъобразно, и следва да бъде оставено в сила.

Касационната жалба е допустима.

Подадена е в срока по чл.211 от АПК, от страна, с право и интерес от обжалването.

Разгледана по същество е основателна.

С наказателното постановление Л.Р.С. е санкциониран за това, че на 05.12.2020г., около 08,10ч. в гр. Бургас на ул. „проф. Яким Якимов“ до ВХТИ „Асен Златаров“, в посока ул. „Янко Комитов“ като водач на товарен автомобил управлява т.а. Фиат Дукато, рег.№ СО3231АХ, негова собственост, който не е регистриран по надлежния ред- с прекратена регистрация от 1.07.2020г. по чл.143, ал.15 от ЗДвП.

Деянието е квалифицирано като нарушение по чл.140, ал.1 от ЗДвП, като е приложена санкционната норма на чл. 175, ал.3, пр.1 от ЗДвП. 

По делото няма спор, че  Л.Р.С. и З.Г.З.са придобили собствеността върху превозното средство по силата на договор, сключен на 30.04.2020г.

Не се спори и че в предвидения от закона едномесечен срок приобретателите не са регистрира придобитото превозно средство в службата за регистрация на пътни превозни средства.

Регистрацията на МПС е прекратена служебно на 01.07.2020г. при хипотезата на чл.143, ал.15 от ЗДвП.

За да отмени наказателното постановление първоинстанционният съд е приел, че не се установява знание на санкционираното лице за обстоятелството, че регистрацията на управлявания от него автомобил е била прекратена служебно. Не се констатира и от коментираните гласни доказателства, че при проверката по линия на КАТ същото е  знаело, че управляваният от него автомобил е с прекратена регистрация, както и причината за прекратяването й. Няма доказателства да е бил уведомяван от компетентните органи, че регистрацията на превозното средство е прекратена.

Поради това е преценил, че липсата на вина изключва административно-наказателната му отговорност, тъй като не е осъществил от субективна страна състава на посоченото в разпоредбата на чл. 140, ал. 1, предл. 1 от ЗДвП административно нарушение.

Настоящият състав на съда намира, че материалния закон е приложен неправилно, макар да споделя изложените в обжалваното решение съображения за процесуална законосъобразност на наказателното постановление.

На първо място разпоредбата на чл.145, ал.2 от ЗДвП изрично сочи, че приобретателят на регистрирано пътно превозно средство е длъжен в срок до един месец да регистрира придобитото превозно средство в службата за регистрация на пътни превозни средства по постоянния адрес или адрес на регистрация на собственика, освен когато пътното превозно средство е придобито от търговец с цел продажба.

В случая законовото изключение е неприложимо, тъй като приобретателите не твърдят и не доказват да имат качеството на търговец и в това качество да са придобили превозното средство с цел продажба.

Т.е. същите (включително и санкционираният Л.Р.С.) знаят, че в едномесечен срок, считано от 30.04.2020г. (дата на придобиване на собствеността) са длъжни да регистрират товарния автомобил службата за регистрация на пътни превозни средства.

Знаят и че не са изпълнили това свое задължение.

Същевременно разпоредбата на чл.143, ал.15 от ЗДвП предвижда, че служебно, с отбелязване в автоматизираната информационна система, се прекратява регистрацията на регистрирано пътно превозно средство на собственик, който в двумесечен срок от придобиването не изпълни задължението си да регистрира превозното средство.

Тъй като прекратяването на регистрацията на превозното средство засяга пряко интересите на собствениците на превозни средства, законодателят е предвидил допълнителен месечен срок, в който може да бъде извършена регистрацията по чл.145, ал.2 от ЗДвП.

В случая този срок също е изтекъл.

Отделно от това, законът не предвижда задължение за който и да административен орган да уведомява изрично собствениците на МПС за служебно прекратената регистрация.

При  това положение не може да се приеме, че след като е знаел, че  не е изпълнил законовото си задължение за регистрация на новопридобитото превозно средство в предвидения от закона срок и какви са последиците от това (защото непознаването на закона не е извинение) Л.Р.С. не е имал знание „за обстоятелството, че регистрацията на управлявания от него автомобил е била прекратена служебно“.

Поради изложеното съдът намира, че субективния елемент на нарушението е доказан.

Като е приел обратното първоинстанционният съд е постановил решение при неправилно приложение на материалния закон. Това решение  следва да бъде отменено, а по същество- наказателното постановление да бъде потвърдено.

Затова  и на основание чл.221 и чл. 222 от АПК във вр. чл.63, ал.1, изр.2 от ЗАНН, Административен съд гр. Бургас,

 

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ решение № 425/ 30.07.2021г., постановено по нахд №2972/2021г. по опис на Районен съд гр. Бургас И ВМЕСТО НЕГО ПОСТАНОВЯВА:

ПОТВЪРЖДАВА наказателно постановление № 20-0769-005702/01.06.2021г. на Началник група към ОДМВР – Бургас, Сектор „Пътна полиция“ – Бургас, с което на Л.Р.С., с ЕГН **********, на основание чл. 175, ал. 3, предл. 1 от ЗДвП кумулативно са наложени административни наказания глоба в размер на 200 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 6 месеца за нарушение по чл. 140, ал. 1 от ЗДвП, и на основание Наредба № Із-2539 на МВР е постановено отнемане на 10 контролни точки.

РЕШЕНИЕТО не подлежи на обжалване и протест.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:  

 

 

 

ЧЛЕНОВЕ: