Определение по дело №731/2020 на Районен съд - Габрово

Номер на акта: 203
Дата: 14 август 2020 г. (в сила от 2 октомври 2020 г.)
Съдия: Пламен Пантев Денев
Дело: 20204210200731
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 5 август 2020 г.

Съдържание на акта

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е 

град Габрово, 14.08.2020 година

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ГАБРОВСКИ РАЙОНЕН СЪД ............................... колегия в закрито съдебно заседание на четиринадесети август ............................... през две хиляди и двадесета година .................................. в състав:

 

  ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПЛАМЕН ДЕНЕВ

                  

при секретаря ….............. и в присъствието на прокурора ................. като разгледа докладваното от съдия ДЕНЕВ ЧНД 731 по описа за 2020 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 243 от НПК.

С Постановление от 02.07.2020 година прокурор при РП Габрово е прекратил на основание чл. 243, ал. 1, т. 1 във вр. с чл. 24, ал. 1, т. 1 от НПК наказателното производство по Досъдебно производство № 1752 ЗМ-112/2020 г. по описа на РУ Габрово, водено за престъпление по чл. 323, ал. 1 от НК. Недоволен от това постановление е останал Д.А.Г. ***, който (чрез жалба, подадена от упълномощен процесуален представител в лицето на адвокат от АК Габрово) е обжалвал същото пред едноименния районен съд. В жалбата е направено искане за отмяна на постановлението и за продължаване на производството по него, които (според изложените в нея съображения) се претендират поради твърдения за необоснованост на направените от прокурора изводи за липсата на извършено престъпление от обективна страна.

Наказателното производство по посоченото по-горе ДП № 1752 ЗМ-112/2020 г. по описа на РУ Габрово е образувано въз основа на постановление, издадено на 28.02.2020 година от прокурор при РП Габрово. Разследването по него е водено за това, че на неустановена дата през месец септември 2019 година, в с. Борики, Община Габрово, самоволно и не по установения от закона ред, е било осъществено едно оспорвано от другиго (Д.А.Г.) предполагаемо право, като при строителството на път в населеното място са премахнати дворна ограда и двойна метална врата на УПИ № XII-58, кв. 3 по плана на село Борики – престъпление по чл. 323, ал. 1 от НК.

В обстоятелствената част на обжалваното постановление се излага, че в хода на разследването е установено следното от фактическа страна:

Свидетеля Д.А.Г. е собственик на урегулиран поземлен имот /УПИ/ XII-58, кв. 3 по плана на с. Борики, Община Габрово. На границата на същият с ул. „Изгрев” била изградена ограда от оградна мрежа с колове и двойна метална врата.

На 09.08.2019 година след публично проведено състезание за възлагане на обществена поръчка, Кмета на Община Габрово сключил с „Димас” АД Габрово договор (№ 542-ИЕ-19) „Ремонт на участъци от общински пътища и улици по две обособени позиции: За обособена позиция № 2 „За нуждите на улична мрежа на малките населени места на територията на Община Габрово”. В обхвата на този договор попада и дейността по подновяване на отводнителна канавка и полагане на асфалтова настилка на ул. „Изгрев” в с. Борики, Община Габрово.

Преди започване на ремонтните дейности улицата е трасирана по осови точки О.Т.47-48-49-50-51-52-54 съгласно плана на с. Борики от геодезисти от Дирекция „Инфраструктура и екология” при Община Габрово, под контрола на св. М.К., който е главен експерт в дирекцията. За да могат да се извършат ремонтните дейности, и по конкретно да се изгради отводнителната канавка, се наложило да се отстрани оградната мрежа и двойната метална врата от имота на свид. Г.. След изграждане на съоръжението те са поставени обратно в имота на свидетеля.

Според св. Г. оградата и вратата наистина са възстановени, но не на старото им място, а при изграждане на пътя и отводнителната канавка неправомерно се навлиза в неговия имот.

При извършване на трасирането геодезистите на Община Габрово са се съобразили с действащата кадастрална карта на населеното място, от което следва, че с действията си те, както и лицата,  които са осъществявали и контролирали строителството на пътя, не са осъществили признаците от обективна и субективна страна на престъпление по чл. 323, ал. 1 от НК.

В Закона за кадастъра и имотния регистър – Глава VI, чл. 51-54в, е предвидена възможност за изменения в кадастралната карта и кадастралните регистри, които се извършват от Службата по геодезия, картография и кадастър по местонахождението на имота, по искане на заинтересуваното лице при спазване на определена за това процедура. От изложеното е видно, че интересите на заинтересуваните лица се охраняват от посочения нормативен акт, където е наличен способ за атакуване на влязла в сила кадастрална карта.

Въз основа на изложеното прокурора е отразил, че с действията по премахване на оградата и металната дворна врата в имота на св. Д.Г. действително е било осъществено престъпление по чл. 323, ал. 1 от НК, но, както е видно от материалите по досъдебното производство, първоначалното положение е напълно възстановено, което налага приложение на привилегията, посочена в чл. 323, ал. 3 от НК. С оглед на това е прекратил наказателното производство съгласно чл. 243, ал. 1, т. 1 във вр. с чл. 24, ал. 1, т. 1 от НПК.

При така изложената по-горе фактическа обстановка, от правна страна съдът прие, че жалбата против постановлението за прекратяване на наказателното производство е подадена от лице, което не притежава право на това. Чл. 243, ал. 4 от НПК е предвидил, че освен на обвиняемия, правото за обжалване на постановлението принадлежи на пострадалия от престъплението или на неговите наследници, както и на ощетеното юридическо лице, т.е. на такива субекти, които биха могли в последствие, при наличието на образувано въз основа на престъплението производство по НОХД, да вземат участие в процеса като частни обвинители или граждански ищци. Нормите на чл. 76 и чл. 84 от НПК определят кои лица притежават тази възможност, а от аспект на престъплението по чл. 323, ал. 1 от НК (чиито фактически състав не включва имуществени вреди, както и възможност за възникване на неимуществени такива) жалбоподателя Д.Г. не спада към тях. След като не може да бъде частен обвинител и граждански ищец заради посочените по-горе причини, а с оглед на това - и пострадал по смисъла, който чл. 243, ал. 4 от НПК е имал предвид, той не притежава и процесуалната възможност да обжалва атакуваното към момента постановление на прокурора. Липсата на качество “пострадал” води до процесуална недопустимост на самата жалба, а оттук – и до обективна пречка за разглеждане на изложените в нея оплаквания по същество. По тези съображения производството, което е образувано във връзка с обжалването на постановлението от 02.07.2020 г. на РП - Габрово, ще следва да се прекрати независимо от обстоятелството, че жалбата против него е постъпила в тази прокуратура преди края на предвидения в чл. 243, ал. 4 от НПК срок.

            Воден от горното, съдът

 

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И:

 

ПРЕКРАТЯВА съдебното производство по ЧНД № 731 за 2020 година по описа на ГРС.

Препис от постановеното определение ДА СЕ ИЗПРАТИ на упълномощения от жалбоподателя процесуален представител, с указания, че същото може да бъде обжалвано пред Окръжен съд Габрово в 7 (седем) дневен срок от датата за неговото получаване.

След влизане на определението в законна сила ДП № 1752 ЗМ-112/2020 г. по описа на РУ Габрово заедно с приложените към него материали, ДА СЕ ВЪРНЕ на Районна прокуратура Габрово.

 

                   РАЙОНЕН СЪДИЯ: ……………………..