Решение по дело №1442/2019 на Районен съд - Несебър

Номер на акта: 31
Дата: 14 февруари 2020 г. (в сила от 24 март 2020 г.)
Съдия: Нина Русева Моллова-Белчева
Дело: 20192150201442
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 16 октомври 2019 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 

№31                                                       14.02.2020 г.                                        гр. Несебър

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Несебърският районен съд                                                                      наказателен състав  на четиринадесети януари през две хиляди и двадесета година              

в публично заседание в следния състав:

                                                                        Председател: Нина Моллова- Белчева

секретар Диана Каравасилева

като разгледа докладваното от с. Моллова- Белчева

АНД № 1442 по описа за 2019 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството по делото е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН и е образувано по повод жалбата на Д.Х.Т., ЕГН **********,***, хотел „Л.”, против Наказателно постановление № 19-0304-002352/23.08.2019г. на Началник Сектор към ОДМВР- Бургас, РУ- Несебър, с което на основание чл.638, ал.3 от Кодекса за застраховането /КЗ/, на жалбоподателя е наложено административно наказание „Глоба” в размер на 400 лева. В жалбата се навеждат твърдения за липса на виновност, като се моли постановлението да бъде отменено.

За РУ- гр.Несебър в съдебно заседание представител не се явява.

Жалбата е подадена в срок пред надлежната инстанция, от лице, което има правен интерес и съдържа изискуемите по закон реквизити, поради което е процесуално допустима.

Съдът, като взе предвид становищата на страните, приложения по делото доказателствен материал и съобрази разпоредбите на закона, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

На 12.08.2019г., около 11,30 часа, в гр. Несебър, на пътна отсечка от бензиностанция „Лукойл” към магазин „Жанет”, бил спрян за проверка товарен автомобил с рег.№ А....НН, собственост на „С.К.” ООД, който бил регистриран на територията на Република България и не бил спрян от движение. Същият се управлявал от жалбоподателя. Органите на реда констатирали, че за моторното превозно средство нямало сключен договор за задължителна застраховка „Гражданска отговорност”. За това нарушение на жалбоподателят бил съставен акт за установяване на административно нарушение № 328313, въз основа на който било издадено атакуваното пред настоящата инстанция наказателно постановление.

Недоволен от така издаденото наказателно постановление е останал жалбоподателят, който е сезирал съда с жалба, предмет на разглеждане в настоящото производство по делото.

Съдът, в контекста на правомощията си по съдебен контрол, след като провери изцяло и служебно атакуваното наказателно постановление, без да се ограничава с обсъждане на посочените в жалбата доводи, намира, че не са допуснати съществени процесуални нарушения.

Наказателното постановление и акта за установяване на административно нарушение са издадени от компетентни органи в рамките на тяхната компетентност, видно от представената по делото заповед на Министъра на вътрешните работи.

От показанията на разпитаният по делегация св. И. се установява, че на посочената в акта дата, час и място действително жалбоподателя е управлявал процесното МПС без да има сключена застраховка „Гражданска отговорност”. Т. не оспорва изложените в акта обстоятелства, като твърди, че е изпълнявал трудовите си задължения и в тази връзка не е можел да откаже да изпълни нареждане на работодателя си да управлява превозното средство.

Съгласно нормата на чл. 638, ал.3 от Кодекса за застраховането, лице, което не е собственик и управлява моторно превозно средство, във връзка с чието притежаване и използване няма сключен и действащ договор за задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите, се наказва с глоба от 400 лв. Както бе изложено по- горе от страна на Т. не се оспорва обстоятелството, че към датата и часа на спиране на управлявания от него товарен автомобил, за същия не е имало сключена задължителна застраховка „Гражданска отговорност”. Това се установява и от служебна справка в сайта на Гаранционен фонд /http://guaranteefund.org/bg/, видно от която застраховката е била сключена два часа след проверката, а именно в 13,30 ч. В този смисъл правилно и законосъобразно на жалбоподателят е бил съставен акт за установяване на административно нарушение и впоследствие издадено наказателно постановление, което следва да бъде потвърдено. Обстоятелството, че същият е управлявал автомобила при изпълнение на трудовите си задължения, е неотносимо в случая и не може да обоснове отмяна на издаденото наказателно постановление. Кодексът за застраховането предвижда различни санкция според това дали водачът е собственик или не на превозното средство, но не прави разлика по какъв повод се управлява автомобилът. В този смисъл вътрешните трудови отношения между работник и работодател са ирелевантни към извършеното административно отношение. 

С оглед на така изложеното жалбата се явява неоснователна, поради което следва да бъде потвърдено атакуваното наказателно постановление. Санкцията е с фиксиран размер и същият не подлежи на съдебен контрол.

Мотивиран от горното и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН, Несебърският районен съд

РЕШИ:

 

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № 19-0304-002352/23.08.2019г. на Началник Сектор към ОДМВР- Бургас, РУ- Несебър, с което на основание чл.638, ал.3 от Кодекса за застраховането /КЗ/, на Д.Х.Т., ЕГН **********,***, хотел „Л.”, е наложено административно наказание „Глоба” в размер на 400 лева.

Решението подлежи на обжалване с касационна жалба в 14-дневен срок от съобщаването му на страните пред Административен съд- гр.Бургас.

                

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: