Решение по дело №265/2023 на Административен съд - Кюстендил

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 5 януари 2024 г.
Съдия: Ася Тодорова Стоименова
Дело: 20237110700265
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 17 ноември 2023 г.

Съдържание на акта

       Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

                                                           № 33

                                       гр. Кюстендил, 05.01.2024 г.

 

Административен съд – Кюстендил, VII състав, в съдебно заседание на шести декември две хиляди двадесет и трета година, в състав:

 

                                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ: ГАЛИНА СТОЙЧЕВА

                                                             ЧЛЕНОВЕ: МИЛЕНА АЛЕКСОВА-СТОИЛОВА

                                                                                    АСЯ СТОИМЕНОВА

 

при секретар Антоанета Масларска и с участието на прокурор Марияна Сиракова, като разгледа докладваното от съдия Ася Стоименова АНД № 265 по описа за 2023 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 70 – 73 от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).

Делото е образувано по искане от Радостина Стоянова – прокурор в Районна прокуратура (РП) – Кюстендил, в качеството ѝ на наблюдаващ прокурор по досъдебно производство (ДП) № 541/2023 г. по описа на Районно управление (РУ) – Кюстендил при Областна дирекция на Министерството на вътрешните работи (ОДМВР) – Кюстендил, за възобновяване на основание чл. 70, ал. 2, т. 5 от ЗАНН                               на административнонаказателното производство по Наказателно                               постановление (НП) № 23-1139-001579/04.07.2023 г., срещу Е.Д.Ю., с ЕГН **********, и отмяна на последното. В искането са изложени съображения за недопустимост на ангажирането на административнонаказателната и наказателната отговорност на Е.Ю. при идентичност на фактите по влязлото в сила наказателно постановление и образуваното срещу него ДП № 541/2023 г. по описа на РУ – Кюстендил при ОДМВР – Кюстендил.   

Вносителят на искането и началникът на сектор ПП при ОДМВР – Кюстендил не се явяват и не се представляват в съдебното заседание по делото.

Процесуалният представител по пълномощие на Е.Ю. – адвокат Б. И., от Адвокатска колегия – Кюстендил, изразява становище за неоснователност на искането, доколкото наложената с процесното НП глоба е платена на 07.07.2023 г.

Участвалият по делото прокурор от Окръжна прокуратура – Кюстендил дава заключение за основателност на искането.  

Въз основа на съвкупната преценка на събраните по делото доказателства съдът приема за установено следното от фактическа страна:

С НП № 23-1139-001579/04.07.2023 г., издадено от началника на сектор ПП при ОДМВР – Кюстендил, на основание чл. 183, ал. 2, т. 11 от Закона за движението по пътищата (ЗДвП) на Е.Д.Ю. е наложено административно наказание глоба в размер на 20 лева за нарушение по чл. 40, ал. 1 от същия                                        закон (административнонаказателното производство е образувано със съставянето на Акт за установяване на административно нарушение серия GA № 887627/24.06.2023 г. по описа на сектор ПП при ОДМВР – Кюстендил). Формулираното в наказателното постановление обвинение е за това, че на 24.06.2023 г. в 13:30 часа в гр. Кюстендил, на ул. „Петър Берон”, в двора на складова база „Тизком”, срещу склад за бельо                          на „Явор Асенов 73” ЕООД, Е.Ю. е управлявал лек автомобил марка и                 модел „Ф.Г.”, с рег. № *******, собственост на Д. Ю.Д., и при извършване на маневра движение на заден ход, без да се убеди, че пътят зад превозното средство е свободен, блъснал преминаващата зад автомобила                        С.Г.К., с което реализирал пътнотранспортно произшествие. Наказателното постановление е влязло в сила на 22.07.2023 г.                                           Досъдебно производство № 541/2023 г. по описа на РУ – Кюстендил при ОДМВР – Кюстендил е образувано на 28.07.2023 г.  за престъпление по чл. 343, ал. 1, б. „б”, пр. 2 във вр. с чл. 342, ал. 1 от Наказателния кодекс – за това, че на 24.06.2023 г. в                         гр. Кюстендил при управление на моторно превозно средство Е.Ю. е нарушил правилата за движение по ЗДвП и по непредпазливост е причинил средна телесна повреда на С.Г.К.. С постановление от 15.11.2023 г. досъдебното производство е спряно на основание чл. 244, ал. 1, т. 1 във вр. с чл. 25,             ал. 1, т. 5 от Наказателно-процесуалния кодекс.

Искането е процесуално допустимо. Подадено е от надлежно легитимиран субект по смисъла на чл. 72, ал. 1, т. 1, пр. 2 от ЗАНН – наблюдаващият прокурор по     ДП № 541/2023 г. по описа на РУ – Кюстендил, и до компетентния за разглеждането му съд съгласно чл. 73, ал. 1 от ЗАНН – Административен съд – Кюстендил (доколкото в неговия съдебен район се намира органът, издал наказателното постановление). По аргумент от чл. 71 от ЗАНН в хипотезата на чл. 70, ал. 2, т. 5 от ЗАНН подаването на искането не е свързано с изтичане на определен срок. Разгледано по същество, искането е основателно по следните съображения:

Фактическият състав за възобновяване на административнонаказателното производство на основанието по чл. 70, ал. 2, т. 5 от ЗАНН включва следните две кумулативни предпоставки: приключило административнонаказателно производство с наложено на дееца административно наказание за извършено административно нарушение, и висящо наказателно производство за същото деяние. В настоящия случай предпоставките са налице. Двете производства (административнонаказателното и наказателното) касаят едно и също по фактическия си състав деяние. Съотношението между наказателната и административнонаказателната отговорност е изяснено от нормите на чл. 32, ал. 1 и 2, чл. 33, ал. 1 и 2, и чл. 70, ал. 2, т. 4 и 5 от ЗАНН – когато с едно деяние се нарушава едновременно наказателна и административнонаказателна норма с един и същ обект на защита, по-тежката – наказателната отговорност, поглъща по-леката – административнонаказателната. При засягане на един и същ кръг обществени отношения точното прилагане на закона предпоставя реализация на отговорност или за административното нарушение, или за престъплението, но не и за двете едновременно. Това положение изключва и опасността от нарушаване на правилото ne bis in idem по чл. 4, § 1 от Протокол № 7 към Конвенцията за защита на правата на човека и основните свободи.

По изложените съображения искането за възобновяване на административнонаказателното производство е основателно и следва да бъде уважено. Влязлото в сила наказателно постановление, издадено от началника на сектор ПП при ОДМВР – Кюстендил, следва да бъде отменено, а административнонаказателното производство да бъде прекратено. Платената от Е.Ю. глоба по процесното НП подлежи на връщане.

 

 

Воден от гореизложеното и на основание чл. 73 от ЗАНН, съдът

 

                                                                   Р Е Ш И:

 

ВЪЗОБНОВЯВА административнонаказателното производство по                      Наказателно постановление № 23-1139-001579/04.07.2023 г., издадено от началника на сектор ПП при ОДМВР – Кюстендил.

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 23-1139-001579/04.07.2023 г., издадено от началника на сектор ПП при ОДМВР – Кюстендил, с което на                   Е.Д.Ю., с ЕГН **********, на основание чл. 183, ал. 2, т. 11 от ЗДвП е наложено административно наказание глоба в размер на 20 (двадесет) лева за нарушение по чл. 40, ал. 1 от ЗДвП.

ПРЕКРАТЯВА административнонаказателното производство, образувано със съставянето на Акт за установяване на административно нарушение                              серия GA № 887627/24.06.2023 г. по описа на сектор ПП при ОДМВР – Кюстендил.

Решението е окончателно.

           

 

 

           

                                                                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

                                                                                              ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

 

                                                                                            2.