Определение по дело №2253/2017 на Софийски градски съд

Номер на акта: 10818
Дата: 20 април 2017 г.
Съдия: Никола Петров Чомпалов
Дело: 20171100502253
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 22 февруари 2017 г.

Съдържание на акта Свали акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

гр.София, 20.04.2017 г.

 

    СГС, VI-4 състав, в закрито заседание на двадесети април две хиляди и седемнадесета година  в състав:                                                   

                                                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ : МАРИЯ ВРАНЕСКУ

                                                                           ЧЛЕНОВЕ:           ПЛАМЕН КОЛЕВ

                                                                                                                НИКОЛА ЧОМПАЛОВ

   

     Като разгледа докладваното от съдия Чомпалов ч.гр.дело N 2253 по описа за 2017  год., за да се произнесе взе предвид следното:

     Производството е по реда чл.503 ал.3, вр. с чл.435 ал.2 ГПК. Образувано е по жалба на Е. П. Т. срещу действията на съдебния изпълнител по изп.дело N  20158510402185, изразяващи се в насочване на изпълнението върху несеквестируемо имущество. Сочи се от жалбоподателя, че на 20.12.2016 г. е узнала за насрочения за 05.01.2017 г. опис и оценка на недв.имот – апартамент N 22, находящ се в гр.********, със застроена площ от 152,92 кв.м., който имот е бил в СИО с длъжника по изпълнението А.Т.Т.. Поддържа се, че с влязло в сила решение от 28.08.2015 г. по гр.дело N 459/15 г. на районен съд –гр.С. бракът е бил прекратен и имотът възложен в собственост на жалбоподателя, поради което изпълнението е насочено срещу несеквестируемо имущество – чл.503 ал.3, вр. с чл.435 ал.2 ГПК. Иска се действията на съдебния изпълнител по насочване на изпълнението да се отменят.

      Взискателят „Т.-С.“ ЕАД е представил възражение, с което оспорва жалбата.

      Длъжниците А.Т.Т. и и ПФК „ЦСКА“ АД.

      ЧСИ М.П. е представил писмено становище.

     

      Изп.дело N  20158510402185 на ЧСИ М.П. е образувано по молба на  „Т.-С.“ ЕАД въз основа на изп.лист от 08.06.2015 г. на СРС, 40 с-в, по гр.дело N 27140/15 г., а длъжници по изпълнението са А.Т.Т. и ПФК „ЦСКА“ АД. Към изп.дело е присъединено изп.дело изп.дело N  20158510402163, което е със същите страни.

     По искане на взискателя е наложена от съдебния изпълнител възбрана върху притежавана от длъжника А.Т.Т. ½ ид.част от апартамент N 22, находящ се в гр.********, със застроена площ от 152,92 кв.м., вписана на 27.07.2015 г.

      Съдебният изпълнител на 02.12.2016 г. е насрочил опис и оценка на апартамент N 22, находящ се в гр.********, ½ ид. част от който е предмет на изпълнението.       

      Представено е влязло в сила на 28.08.2015 г. решение на районен съд-гр.С. по гр.дело N 459/15 г., с което е допуснат развод и е прекратен бракът между Е. П. Т. и А.Т.Т..

 

   

     Според съда подадената от Е. П. Т. жалба е процесуално недопустима.

 

     Жалбоподателят не е длъжник по изпълнението, а и не твърди да е длъжник, поради което повдигнатите по реда на чл.503 ал.3 ГПК възражения за несеквестируемост могат да се релевират само досежно притежаваната от длъжника А.Т.Т. ½ ид.част от имота, върху която е насочено изпълнението. Именно върху притежаваната от длъжника А.Т.Т. ½ ид.част от процесния имот е насочено изпълнението с наложената на 27.07.2015 г. възбрана и с насрочения опис по чл.500 ал.1 ГПК.

     Нормата на чл.503 ал.3 ГПК предвижда, че съпругът недлъжник може да оспори вземането на същите основания и по същия ред, както съпругът длъжник, както и да обжалва изпълнителните действия на същите основания като него. Следователно съпругът недлъжник притежава процесуалното право да подаде жалба срещу насочване на изпълнението върху несеквестируемото имущество на неговия съпруг, който е длъжник по изпълнението. Приема се в този случай, че съпругът недлъжник има качеството на процесуален субституент, който от свое име упражнява процесуалното право на своя съпруг длъжник /Сталев, Ж. и колектив „Българско гражданско процесуално право“, 2012 г., стр.1078/.

     В случая обаче жалбоподателят Т. към подаване на жалбата на 21.12.2016 г. не е съпруга на длъжника А.Т.Т.. Това е така, защото сключеният между тях брак е прекратен с влязло в сила на 28.08.2015 г. решение на районен съд-гр.С. по гр.дело N 459/15 г. След 28.08.2015 г. жалбоподателят  Т. не е съпруга на длъжника, поради което не притежава процесуалната легитимация по чл.503 ал.3 ГПК да обжалва действията по насочване на изпълнението върху несеквестируемо имущество на длъжника – ½ ид.част от имота.    

     С прекратяването на брака отпада и възможността за жалбоподателя да упражнява по реда на чл.503 ал.3 ГПК правото на жалба по чл.435 ал.2 ГПК в качеството на процесуален субституент на длъжника. Бившият съпруг на длъжника не попада сред кръга от лица, които могат да обжалват действията по насочване на изпълнението върху несеквестируемо имущество на длъжника – ½ от имота.

    Доколкото жалбоподателят не е длъжник по изпълнението, а и не твърди това, не може да релевира доводи, че върху неговото несеквестируемо имущество е насочено изпълнението. Изпълнението е насочено върху притежаваната от длъжника Томов ½ ид.част от имота.  

 

    Жалба срещу насочване на изпълнението върху несеквестируемо имущество на длъжника може да се подаде само от длъжника, но не и от трето лице. В случая жалбоподателят Е. П. Т. няма качеството на длъжник по изпълнението, не е и съпруга на длъжника, поради което тя не притежава активна процесуална легитимация да обжалва поради несеквестируемост действията на съдебния изпълнител по насочване на изпълнението върху притежаваната от длъжника А.Т. ½ ид.част от апартамент N 22, гр.********, която е възбранена. Важно е да се отбележи, че изпълнението е насочено върху притежаваната от длъжника А.Т.Т. ½ ид.част от имота.

     Длъжник по изпълнението е А.Т.Т., поради което след прекратяване на брака само това лице има право да подаде жалба срещу насочване на изпълнението върху неговото несеквестируемо имущество – ½ ид.част от имота.

   

     Жалбоподателят не е страна в изпълнението, а е „трето лице“, но нормата на чл.435 ал.4 ГПК предвижда, че „трето лице може да обжалва действията на съдебния изпълнител само когато изпълнението е насочено върху вещи, които в деня на запора, възбраната или предаването, ако се отнася за движима вещ, се намират във владение на това лице. В случая обаче жалбата не е основана на твърдения, че в деня на вписване на възбраната жалбоподателят Т. е владяла имота. Жалбата е основана на доводи за несеквестируемост, но само длъжникът Томов има право да подава жалба по чл.435 ал.2 ГПК и по изключение неговата съпруга – чл.503 ал.3 ГПК.       

     Процесуалният закон не предоставя право на „трето лице“, каквото е бившата съпруга,  да обжалва действията на съдебния изпълнител по насочване на изпълнение върху несеквестируемо имущество на длъжника – в случая върху ½ ид.част от имота.

 

     Жалбоподателят Т. е трето за изпълнението лице, което не попада сред кръга от лица, които са активно легитимирани да подадат жалба по чл.435 ал.2 ГПК с възражение за несеквестируемост на имуществото, върху което е насочено изпълнението. Жалбата е основана на възражението за несеквестируемост, а такова възражение може да се релевира само от длъжника, респ. от неговата съпруга, каквато жалбоподателят към подаване на жалбата на 21.12.2016 г. не е.

 

    Наведеният в жалбата довод, че с бракоразводното решение имотът е възложен в собственост на жалбоподателя, по същество представлява отричане на правата на длъжника върху ½ ид.част от имота, върху която съдебният изпълнител е насочил изпълнението. Възражения, че е насочено изпълнението върху имот, който не е собственост на длъжника,  могат да се релевират от трето лице само по реда на чл.435 ал.4 ГПК с твърдения, че имотът е във владение на това трето лице към налагане на възбраната, но жалбата не е основана на такива фактически твърдения. Жалбоподателя разполага с правото да отрече по исков ред с иск по чл.440 ГПК правата на длъжника върху ½ ид.част от имота, върху която е насочено изпълнението.

 

    Като краен извод – жалбата срещу насочване на изпълнението върху несеквестируемо имущество на длъжника Томов може да се подаде само него, защото с осребряването на това имущество той ще се лиши от своето жилище и не може да удовлетворява жилищните нужди. По изключение процесуалният закон в нормата на чл.503 ал.3 ГПК е предоставил на съпруга недлъжник правото да подаде жалба по чл.435 ал.2 ГПК с възражението за несеквестируемост на имуществото на длъжника, върху което е насочено изпълнението.    Към подаване на жалбата на 21.12.2016 г. жалбоподателят няма  качеството на съпруга на длъжника Томов, поради което и не е активно легитимирана да обжалва действията на съдебния изпълнител като процесуален субституент на длъжника.

     Доколкото жалбоподателят Т. не е длъжник по изпълнението и върху нейната ½ ид.част не е насочено изпълнението, не разполага с правото да обжалва действията на съдебния изпълнител с възражения за несеквестируемост.  Доводът, че целият имот е собственост на жалбоподателя, включително и ½ ид.част, върху която е насочено изпълнението срещу длъжника Томов, може да се релевира само по исков ред с иск по чл.440 ал.1 ГПК.

  

    С оглед на изложеното съдът намира, че частната жалба следва да се остави без разглеждане като процесуално недопустима.

    

      Мотивиран съдът

 ОПРЕДЕЛИ:

 

       ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ  жалбата на Е. П. Т. срещу действията на ЧСИ М.П. по изп.дело N  20158510402185, по което съдебният изпълнител е насочил изпълнението върху притежаваната от длъжника А.Т.Т. ½ ид.част от апартамент N 22, находящ се в гр.********, със застроена площ от 152,92 кв.м.

       Остава без уважение искането по чл.438 ГПК за спиране.

 

       Определението в частта, с която е оставена без разглеждане жалбата, може да се обжалва пред САС в едноседмичен срок от връчването.

 

          ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                         ЧЛЕНОВЕ:1.                                 2.