Решение по дело №359/2019 на Административен съд - Стара Загора

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 18 ноември 2019 г.
Съдия: Райна Димова Тодорова
Дело: 20197240700359
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 22 август 2019 г.

Съдържание на акта

                           Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

           374      18.11.2019 година    град Стара Загора

             

 

              В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А  

 

 

          Старозагорският административен съд, в публично съдебно  заседание на двадесет и четвърти октомври през две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

 

                                                  Председател:   БОЙКА ТАБАКОВА

 

                                                 Ч                                                                           Членове:    ИРЕНА ЯНКОВА  

                                                                              РАЙНА ТОДОРОВА

 

 

при секретар Пенка Маринова

и с участието на прокурор Петя Драганова                                              

като разгледа докладваното от  съдия  Р. Тодорова  КАН дело № 359 по описа  за 2019 год., за да се произнесе съобрази следното:

 

   Производството е по реда на чл.208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс /АПК/ във връзка с чл.63, ал.1, изр. второ от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.  

 

   Образувано е по касационна жалба на Областна дирекция на МВР – Стара Загора, против Решение № 402 от 05.07.2019г., постановено по АНД № 951/ 2019г. по описа на Старозагорския районен съд, с което е отменено като незаконосъобразно Наказателно постановление № 18-1228-004472/ 11.01.2019г., издадено от Началник сектор „Пътна полиция” при ОД на МВР – Стара Загора.

   В жалбата се съдържат оплаквания за постановяване на съдебното решение в нарушение и при неправилно приложение на закона и при допуснати съществени нарушения на процесуалните правила - касационни основания по чл. 348, ал.1, т.1 и т.2 от НПК във вр. с чл.63, ал.1, изр. второ от ЗАНН. Жалбоподателят оспорва като необоснован направения от въззивния съд извод, че при издаването на наказателното постановление не са спазени законово регламентираните формални изисквания досежно неговото съдържание. Поддържа, че допусната техническа грешка в обстоятелствената част на наказателното постановление, е несъществена, като по никакъв начин не се е отразила на описанието на нарушението или на обстоятелствата, при които е извършено. Твърди, че констатираното от съда различно посочване на времето на извършване на нарушението в съдържанието на съставения акт за установяване на административно нарушение и в издаденото въз основа на него наказателно постановление, неправилно и необосновано е определено от съда като съществено нарушение. Направено е искане обжалваното съдебно решение да бъде отменено и вместо него да се постанови друго, с което да бъде потвърдено като правилно и законосъобразно Наказателно постановление № 18-1228-004472/ 11.01.2019г. на Началник сектор „Пътна полиция” при ОД на МВР – Стара Загора.

 

Ответникът по касационната жалба –  С.И.К., в представеното по делото писмено становище, оспорва жалбата като неоснователна и моли да бъде отхвърлена. Поддържа, че обжалваното решение на Старозагорския  районен съд е правилно, законосъобразно и обосновано.

 

Представителят на Окръжна прокуратура – Стара Загора в съдебно заседание дава заключение за неоснователност на касационната жалба и предлага съдебното решение, като постановен в съответствие и при правилно приложение на закона, да бъде оставено в сила.   

 

Касационният състав на съда, след като обсъди събраните по делото доказателства, наведените от жалбоподателя касационни основания, доводите и становищата на страните и като извърши на основание чл.218, ал.2 от АПК служебна проверка на валидността, допустимостта и съответствието на обжалваното съдебно решение с материалния закон, намира за установено следното:

         

          Касационната жалба е подадена в законово установения срок, от надлежна страна за която съдебният акт е неблагоприятен и е процесуално допустима.

 

          Разгледана по същество жалбата е неоснователна.

 

  Производството пред Старозагорския районен съд се е развило по жалба на С.И.К. ***, против Наказателно постановление /НП/ № 18-1228-004472/ 11.01.2019г., издадено от Началник сектор „Пътна полиция” при ОД на МВР – Стара Загора, с което, въз основа на съставен Акт за установяване на административно нарушение /АУАН/ № Д820825/ 05.12.2018г., на С.К. е наложено административно наказание глоба в размер на 200 лева, на основание чл.179, ал.2 във вр. с чл.179, ал.1, т.5 от ЗДвП, за нарушение на чл. 25, ал.1 от ЗДвП, за това, че на 05.12.2018г. в 07.00 в Община Стара Загора на път I-5 в посока север, като водач на лек автомобил с рег. ******на пътен възел с АМ Тракия управлява лек автомобил с рег. № ******собственост на С.К., като водачът предприема маневра изпреварване, като напускайки своята пътна лента преминава в съседната не пропускайки движещия се по нея л.а с рег. № ******* и реализира ПТП с материални щети.

 

Старозагорският районен съд е отменил обжалваното наказателно постановление по съображения за неговата процесуална незаконосъобразност. Въззивният съд е приел, че с оглед вида и характера на санкционираното нарушение, допуснатото противоречие във фактическото описание на нарушението от гл.т на регистрационния номер на МПС, с което се твърди като извършено нарушението, както и в посоченото в АУАН и в НП време на извършване на нарушението, води до фактическа необоснованост на административнонаказателното обвинение

 

Решението на Старозагорския районен съд е постановено в съответствие и при правилно приложение на закона.

 

         Изцяло се споделя извода на въззивния съд, че наказателното постановление е издадено в нарушение на законово регламентираните формални изисквания по чл.57, ал.1, т.5 от ЗАНН досежно неговото съдържание. Налице е противоречие в във фактическото описание на нарушението, което противно на твърденията на касатора, не може да бъде възприето като допусната в наказателното постановление  „несъществена техническа грешка“. Ако и да се касае за погрешно посочване на регистрационния номер на автомобила, при управлението на който е извършено твърдяното съставомерно деяние, съотв. погрешно посочване в наказателното постановление на времето на извършване на вмененото нарушение, в случая тези грешки представляват фактически такива, имащи за последица фактическа необоснованост на административнонаказателното обвинение за извършено от С.К. нарушение по чл.179, ал.2 във вр. с чл.179, ал.1, т.5 от ЗДвП при посочените в НП време и обстоятелства. Както правилно е приел Старозагорският районен съд, с оглед вида и характера на санкционираното нарушение, допуснатото противоречие във фактическото описание на нарушението, обуславящо фактическа необоснованост на обвинението,  следва да бъде квалифицирано като съществено процесуално нарушение, водещо до ограничаване правото на защита на нарушителя, реализиращо се в рамките на фактически и юридически формулираното съдържание на наказателното постановление. Противно на твърдяното от касационния жалбоподател, спазването на изискванията на чл.57, ал.1 от ЗАНН, следва да се преценява само въз основа на обективираните данни в наказателното постановление, а не с оглед на цялостното съдържание на административно наказателната преписка. Административните наказания са форма на държавна принуда - репресивни мерки, водещи до ограничаване на права или вменяване на задължения, по повод неправомерно поведение на определено лице, като именно с оглед този им характер законодателят е предвидил строго формални процесуални правила за реализирането на административнонаказателната отговорност. В този смисъл всяко формално нарушение на изискванията за индивидуализация на извършеното нарушение, опорочава наказателното постановление, както правилно е приел въззивният съд.  

 

         Неоснователно е и въведеното като касационно основание по чл. 348, ал.1, т.2 от НПК възражение за допуснати съществени нарушения на процесуалните правила по см. на чл.348, ал.3 от НПК. При формиране на вътрешното убеждение, фактическите и правните изводи, не са установени порочни действия на въззивния съд, съотв. не са констатирани порочни съдопроизводствени действия при разглеждане на делото и постановяване на съдебното решение.

 

         С оглед на изложените съображения съдът намира че не са налице твърдените касационни основания, поради което обжалваното решение като валидно, допустимо, постановено в съответствие и при правилно приложение на закона и при спазване на съдопроизводствените правила, следва да бъде оставено в сила.

 

         Водим от горните мотиви и на основание чл. 221, ал.2, предл. първо от АПК, Старозагорският административен съд

          

 

                        Р     Е     Ш     И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА  Решение № 402 от 05.07.2019г., постановено по АНД № 951/ 2019г. по описа на Старозагорския районен съд, с което е отменено Наказателно постановление № 18-1228-004472/ 11.01.2019г., издадено от Началник сектор „Пътна полиция” при ОД на МВР – Стара Загора.  

 

 

Решението не подлежи на обжалване и/или протестиране.

                   

 

 

 

     ПРЕДСЕДАТЕЛ:

                                                

 

                                                     ЧЛЕНОВЕ: 1.     

 

                                                                             2.