Определение по дело №121/2019 на Окръжен съд - Кюстендил

Номер на акта: 230
Дата: 15 април 2019 г. (в сила от 15 април 2019 г.)
Съдия: Йоланда Мильова Цекова
Дело: 20191500600121
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 12 март 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

                                О П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е

 

                                    гр. Кюстендил  15.04.2019 г.

                                

                                  В   и м е т о   н а   н а р о д а

         Кюстендилският окръжен съд наказателна колегия в закрито заседание на петнадесети април  две хиляди и деветнадесета година в състав:

                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЙОЛАНДА ЦЕКОВА

                                                          ЧЛЕНОВЕ: НАДЯ ГЕОРГИЕВА

                                                                           СИМОНА НАВУЩАНОВА

като разгледа докладваното от съдия Цекова ВЧНД №  121 по описа за 2019 г. и,  за да се произнесе взе предвид следното:

 

    Производството е по реда на глава ХХІІ НПК във вр. с чл. 249 ал. 3 във връзка с чл. 248 ал.1 т.3 НПК и е образувано по ЧАСТЕН ПРОТЕСТ на ДнРП срещу Определение № 88 на ДнРС от 14.02.2019 г., постановено в разпоредително заседание 2019 г. по НОХД № 1760/2018 г. по описа на съда, с което е прекратено съдебното производство и делото е върнато на прокурора за отстраняване на допуснатите процесуални нарушения. Релевирани са оплаквания за незаконосъобразност, неправилност на определението  и постановяването му при нарушаване на процесуални правила поради противоречие на определението с постулатите на ТР № 2/2002 г. Моли се за отмяна на определението на ДнРС.

    КнОС, след обсъждане на доводите в протеста и мотивите на  определението, предмет на съдебен контрол, намери протеста  за допустим като подаден в законовия срок и от надлежна страна, но за неоснователен, като прие следното от фактическа и правна страна:

    НОХД № 1760/2018 г. по описа на ДнРС е образувано по Обвинителен акт на КнРП, с който е повдигнато обвинение на М.А.Щ.,*** за престъпление по чл.296 ал.1 НК – за това, че на 15.09.2018 г. около 17 часа в гр. Дупница, ул.”Баба Тонка” пред дом № 2 не е изпълнил Заповед за домашно насилие от 10.11.2016 г., влязла в сила на същата дата, постановена по гр.д.№ 876/2016 г. по описа на същия съд, като спрямо Д. В. К., ЕГН **********, от гр. Дупница, е извършил акт на психическо и физическо насилие/ритнал я с крак по дясното бедро и я блъснал на земята/.

    В разпоредителното заседание  защитата на подсъдимия е направила искане за прекратяване на съдебното производство  на осн.чл.249 ал.4 т.1 пр.І-во НПК, тъй като не е конкретизирано в постановлението нито в обстоятелствената му част, нито в диспозитивната  в какво се изразява психическото насилие и че подсъдимия не разбира в извършването на какво точно престъпление е обвинен. Съдията-докладчик от ДнРС, в изпълнение на правомощията си по чл.248 ал.1 НК, е постановил обжалваното определение, в чиито мотиви е приел, че искането му е основателно, тъй като не е ясно от ОА в какво се изразява неизпълнението на заповедта за домашно насилие и коя нейна част обвиняемият е нарушил. Освен това не е ясно в какво се изразява извършеният акт на психическо насилие спрямо пострадалата и в крайна сметка поради това са нарушени процесуалните права на обвиняемия да разбере в извършването на какво деяние е обвинен и какви факти и обстоятелства подлежат на доказване в процеса. По тези съображения І-инстанционният съд на осн.чл.249 а.1 във вр. с чл.248 ал.1 т.3 НПК е прекратил съдебното производство и е върнал делото на ДнРП за отстраняване на допуснатите процесуални нарушения.

    Тези доводи на ДнРС се споделят изцяло от настоящия съдебен състав, като към тях се добавя следното: Със Заповед за незабавна защита от 21.06.2016 г., постановена по гр.д.№ 876/2016 г. на ДнРС:

  =  обвиняемия по настоящото дело М.Щ. е задължен на осн.чл.5 ал.1 т.1 ЗЗДН да се въздържа от извършване на домашно насилие спрямо Д. В. К. и децата им Г. М. Щ. и А. М. Щ.;

  =  на обв. М.Щ.   е забранено  на осн.чл.5 ал.1 т.3 от ЗЗДН да приближава на по-малко от 3 метра Диана Василева Кръстева обитаваното от нея жилище, местоработата й, също и местата й за личен отдих и контакти.

   Видно е, че заповедта съдържа едно задължение и една забрана по отношение на Щ. съответно на две различни законови основаниячл.5 ал.1 т.1 ЗЗДН и чл.5 ал.1 т.3 ЗЗДН.

   Законодателят в разпоредбата на чл.296 ал.1 предл.ІІ НК е предвидил наказателна отговорност за лице, което не изпълни заповед за домашно насилие.

   След като прокурорът е решил да повдига обвинение на лице по този текст, той съгласно изискването на чл. 246 ал.2 и 3 НПК в обстоятелствената част на ОА трябва да посочи престъплението, времето, мястото и начина на извършването му. В случая е налице пропуск в ОА именно по отношение описанието на престъплението и начина на извършването му в обстоятелствената част на ОА.  Тъй като заповедта за защита от домашно насилие съдържа два пункта, задължително трябва да се посочи с описаното деяние кой от тези два пункта е нарушил обвиняемият. Описани са извършени фактически действия от обвиняемия, но не е посочено кой от двата пункта/ или и двата/   е нарушен с тези действия.  И както правилно е отбелязал ДнРС, не е посочено освен това и в какво се изразява извършеното психическо насилие от обвиняемия.

     Така допуснатите пропуски в ОА пречат на обвиняемия да разбере в извършването на какво точно престъпление е обвинен, от една страна и от друга -  да се очертае предмета на доказване в по делото и затова представляват съществено процесуално нарушение, което е отстранимо от прокурора.

    Предвид изложеното доводите в протеста са неоснователни и настоящият състав намира, че указанията в мотивите на настоящото определение, които допълват мотивите на ДнРС, са в пълно съответствие с постулатите на ППВС № 2/2002 г. и че с констатираните пропуски в ОА прокурорът е нарушил изискванията на чл.246 ал.2 НПК и респ., на соченото решение.

     В обобщение се налага правния извод, че протестираното определение от РЗ е правилно и законосъобразно и като такова следва да се потвърди.

     Водим от изложеното и на основание чл. 345 във вр. с чл.249 ал.3  вр. с чл.338 НПК, Кюстендилският окръжен съд

 

                                              О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И:

 

      ПОТВЪРЖДАВА Определение на ДнРС № 88 от 14.02.2019 г., постановено в разпоредително заседание по НОХД № 1760/2018 г. по описа на този съд, с което е прекратено съдебното производство и делото е върнато на прокурора за отстраняване на допуснатите процесуални нарушения.

      Определението не подлежи на обжалване и протестиране.

 

                                                                             ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                                                                                      ЧЛЕНОВЕ: