Решение по дело №925/2020 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 1174
Дата: 20 юли 2020 г. (в сила от 14 август 2020 г.)
Съдия: Елена Димитрова Герцова
Дело: 20205330200925
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 10 февруари 2020 г.

Съдържание на акта

                                         РЕШЕНИЕ

 

Номер 1174                         20.07.2020 година                    Град Пловдив

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Пловдивски Районен съд                                    ХХІІ наказателен състав

На двадесети май                                                                       2020 година

В публично заседание в следния състав:

 

                                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕЛЕНА ГЕРЦОВА

 

Секретар: Магдалена Койчева

Като разгледа докладваното от съдията

НАХ дело номер 925 по описа за 2020 година

 

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 19-1030-009710 от 22.11.2019г. на Началник група при сектор “ПП” към ОД на МВР - Пловдив, с което на Р.Г. ***, ЕГН **********, за извършено административно нарушение по чл.174, ал.3 от ЗДвП, на основание чл.174, ал.3, пр.2 от ЗДвП са наложени административни наказания “Глоба” в размер на 2000 лева и „Лишаване от право да управлява МПС” за срок от 24 месеца.

ОСЪЖДА ОДМВР – Пловдив да заплати в полза на Р.Г.М.,  ЕГН **********, сума в размер от 400 /четиристотин/ лева, представляваща сторени разноски за процесуално представителство в рамките на производството пред РС - Пловдив.

Решението подлежи на обжалване пред Административен съд – Пловдив, в 14-дневен срок от получаване на съобщението за изготвянето му, по реда на Глава ХІІ от АПК.

 

                     РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

 

 

 

 

 

 

 

МОТИВИ:

Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН.

Обжалвано е Наказателно постановление 19-1030-009710 от 22.11.2019г. на Началник група при сектор “ПП” към ОД на МВР - Пловдив, с което на Р.Г. ***, ЕГН **********, за извършено административно нарушение по чл.174, ал.3 от ЗДвП, на основание чл.174, ал.3, пр.2 от ЗДвП са наложени административни наказания “Глоба” в размер на 2000 лева и „Лишаване от право да управлява МПС” за срок от 24 месеца.

Жалбоподателят Р.Г.М. обжалва наказателното постановление, като формулира претенция за отмяната като неправилно и незаконосъобразно, издадено в нарушение на процесуалния и материалния закони, по изложени в жалбата съображения. Редовно уведомен се явява в съдебно заседание и както лично, така и чрез процесуален представител пледира за отмяна на наказателното постановление с доводи за недоказаност на деянието. Претендира да му бъдат присъдени разноски.

Въззиваемата страна – Сектор ПП към ОД МВР Пловдив, редовно призована, не изпраща представител и не взема становище по жалбата.

Съдът като прецени материалите по делото и законосъобразността на обжалвания административен акт, с оглед произнасяне по същество, намира и приема за установено следното:

          ЖАЛБАТА Е ОСНОВАТЕЛНА.

Атакуваното наказателно постановление е издадено против Р.Г.М., за това, че на 14.11.2019г. около 15.15ч., в гр.Пловдив, на кръстовището на ул.”Софийска жп линия” и ул.”Коматевско шосе”, като водач на лек автомобил – Сузуки Вагон Р, с рег.№ ****, държава България, при обстоятелства: гр.Пловдив, ул.”Софийска жп линия” на кръстовището с ул.”Коматевско шосе” горепосоченото лице управлява личния си лек автомобил марка Сузуки, модел Вагон Р, с регистрационен номер ****, като същият отказва да му бъде извършена проверка с тест Дрегер Дръг Чек 3000 с фабричен номер 8325581 за установяване употребата на наркотични вещества или техни аналози. Издаден талон за медицинско изследване номер 0055142, с което е извършил:

1. Отказва да му бъде извършена проверка с тест за установяване употребата на наркотч. в-ва или техни аналози и не изпълни предписание за химико-токсикологично лаб.изследване за установяване на употребата на наркотич.в-ва или техни аналози.

С това виновно е нарушил чл.174, ал.3 от ЗДвП.

          Наказателното постановление е издадено въз основа на АУАН от 14.11.2019г., съставен от И.Л.Д. – *** към Сектор ПП – Пловдив, в който по идентичен начин е описана, посочената по-горе фактическа обстановка.

          Така описаната фактическа обстановка се установява безспорно от събраните по делото доказателства, изключая фактът на местоизвършване на деянието, като съдът цени събраните по делото писмени доказателства като обективни, непротиворечиви и достоверни. Същевременно от доказателствата по делото, в т.ч. и справка от Община Пловдив – Район „Южен” категорично се установява, че не съществува кръстовище между ул.”Софийска жп линия” и ул.”Коматевско шосе”, където се твърди да е извършено нарушението. В този смисъл мястото на същото остава неизвестно, като произволното посочване на такова в АУАН и НП представлява съществено нарушение на процесуалните правила, допуснати при съставянето, респективно издаването им. Съгласно императивните изисквания на чл.42, т.3, пр.2 от ЗАНН и чл.57, ал.1, т.5, пр.3 от ЗАНН част от задължителното минимално съдържание съответно на АУАН и НП е мястото на нарушението, което следва да е ясно, точно и пълно посочено, което в случая не е сторено. Мястото на нарушението на свой ред представлява част от фактическите обстоятелства, при които е извършено нарушението, които също следва да са ясно и коректно посочени в АУАН и НП, изводимо от разпоредбите на чл.42, т.4, пр.2 от ЗАНН и чл.57, ал.1, т.5, пр.4 от ЗАНН, и което не е изпълнено.

Визираните по-горе процесуални нарушения са от категорията на съществените, тъй като същите са довели до нарушаване правото на защита на жалбоподателя и възможността му да я реализира в пълен обем, тъй като го поставя в невъзможност категорично и недвусмислено да узнае къде и при какви обстоятелства е осъществено вмененото му нарушение. Коментираните процесуални нарушения са неотстраними в настоящата съдебна инстанция предвид въззивните функции на същата и са основание за отмяна на наказателното постановление.

По отношение на разноските, на основание на чл. 63, ал. 3 от ЗАНН страните имат право на разноски.  В тази връзка е направеното изрично искане единствено от страна на жалбоподателя за присъждане на разноски в размер на 400 лева, представляващи заплащане на адвокатско възнаграждение. Предвид развоя на делото, а именно - отмяна на процесното наказателно постановление, съдът счете, че такива разноски се дължат на жалбоподателя, като приема тази му претенция за основателна, поради което и следва същите да му бъдат присъдени, като бъде осъдена въззиваемата страна да ги заплати.

С оглед на гореизложеното, настоящият съдебен състав намира, че Наказателно постановление № 19-1030-009710 от 22.11.2019г. на Началник група при сектор “ПП” към ОД на МВР - Пловдив, с което на Р.Г. ***, ЕГН **********, за извършено административно нарушение по чл.174, ал.3 от ЗДвП, на основание чл.174, ал.3, пр.2 от ЗДвП са наложени административни наказания “Глоба” в размер на 2000 лева и „Лишаване от право да управлява МПС” за срок от 24 месеца, следва да бъде ОТМЕНЕНО като необосновано и незаконосъобразно.

За горните изводи съдът съобрази всички доказателства по делото.

По горните  мотиви съдът постанови решението си.

             

                                    РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

ВЯРНО С ОРИГИНАЛА!

ММ