Решение по дело №771/2018 на Районен съд - Велики Преслав

Номер на акта: 97
Дата: 27 юли 2020 г. (в сила от 18 август 2020 г.)
Съдия: Теодора Руменова Йорданова-Момова
Дело: 20183610100771
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 8 октомври 2018 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

27.07.2020 год.

 

Номер . . . . . . . . . . .                  Година 2020                   Град Велики Преслав

 

В    И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

Районен съд – Велики Преслав                                             трети състав

На 23 (двадесет и трети) юли                                                 Година 2020

В публично съдебно заседание, в следния състав:

                                                                   Председател Теодора Йорданова-Момова

Секретар Марияна Василева,

Прокурор . . . . . . . . . . . . . . . .,

като разгледа докладваното от съдия Т. Йорданова-Момова

гражданско дело номер 771 по описа за 2018 година,

за да се произнесе, взе предвид следното:

 

 

            Предявени са обективно съединени искове с правно основание чл. 45, ал. 1 от Закона за задълженията и договорите.

            В исковата си молба Е.Х.А. твърди, че на 16.02.2018 г. в с. З., обл. Ш. ответникът С.И.С., умишлено му причинил средна телесна повреда – счупване на челюст. За това деяние, по силата на съдебен акт по НОХД № 240/2018 г. по описа на ВПРС, последният бил признат за виновен, че на посочената дата извършил престъпление по чл. 129, ал. 1 от НК. В резултат на извършеното от ответника престъпно деяние ищецът търпял болки и страдания. Сочи, че през първите месеци въобще не бил в състояние да се храни, да говори нормално. И понастоящем изпитвал болки и затруднения при храненето, а уврежданията в областта на окото му пречели да вижда в продължение на около медец и половина. Поради изпитваните силни болки се наложило дълго лечение, за което и платил парични суми. Моли съда да постанови решение, по силата на което да осъди ответника да му заплати сумата 7000 лв., представляваща обезщетение за претърпени неимуществени вреди и в размер на 75,90 лв., представляваща претърпени имуществени вреди от престъплението по чл. 129, ал. 2 вр. чл. 129, ал. 1 от НК, в което ответникът е признат за виновен по НОХД № 240/2018 г. по описа на ВПРС, ведно със законната лихва, считано от деня на увреждането – 16.02.2018 г., до окончателното изплащане, както и направените деловодни разноски.

            В срока по чл. 131, ал. 1 от ГПК ответникът, чрез пълномощника си – адвокат, подава отговор на исковата молба. Същият признава изцяло претенцията за обезщетяване на претърпени от ищеца имуществени вреди, а тази за претърпени неимуществени – до размер, възлизащ на 5000,00 лева. Моли за решение в този смисъл.

            От събраните по делото доказателства, преценени поотделно и в съвкупност, се установи от фактическа страна следното: видно от материалите по приложеното по делото НОХД № 240/2018 г. по описа на Районен съд – В. Преслав е, че производството по делото било прекратено с определение № 31/19.07.2018 г., влязло в сила на 19.07.2018 г. По силата на същото, по реда на чл. 382, ал. 7 от НПК е одобрено споразумение, по силата на което С.И.С. бил признат за виновен в това, че „на 16.02.2018 г. в с. З., обл. Ш., причинил на Е.Х.А. *** средна телесна повреда, изразяваща се в счупване на челюст, с което осъществил от обективна страна състава на престъпление по чл. 129, ал. 2 вр. ал. 1 от НК.”. По делото са представени фактура № 96194/19.02.2018 г. и 3 броя фискални бонове на обща стойност 75,90 лв., от които се установява, че ищецът платил цитираната сума при прегледа и снабдяването му със съдебно-медицинско удостоверение.

Съгласно заключението на назначената по настоящото делото съдебно-медицинска експертиза по писмени данни № 143/2020 г. на ОСМ при „МБАЛ – Ш.” АД гр. Ш., на 16.02.2018 г. Е.Х. получил следните травматични увреждания: кръвонасядане на долния и горния клепач на лявото око и лявото подочие; лек оток в областта на лявата буза,  фрактура на процесус мускуларис вляво, без разместване, фрактура по дъгата на лявата зигоматична кост с разместване на фрагментите. Вещото лице сочи, че срокът за пълно възстановяване от описаните увреждания е, както следва: за счупването на венечния (мускулния израстък) на долната челюст вляво без разместване на фрагментите – около 2 месеца; за счупването на лявата скулна кост на две места с разместване на фрагментите – не по-малко от 3-4 месеца. Към настоящият момент лицето е клинично здраво, долната челюст е подвижна, регистрира се палпаторна болезненост при умерен натиск върху калуса. Налице е леко и частично ограничение в отварянето на устата в максимална степен. Заключава, че тези увреждания са в пряка причинна връзка с деянието на 16.02.2018 година.

            Разпитаните в съдебно заседание свидетели С.О.(низходящ от първа степен по права линия, по сватовство на ищеца) и Е. Х. (в родство от трета степен по съребрена линия с ищеца) сочат, че след претърпения инцидент, А. не можел да се храни сам, да говори, което налагало грижи за него да полага съпругата му. Същият бил с оток на едното око, хранил се с помощта на сламка – състояние продължило около шест месеца. През това време, ищецът не бил в състояние да ходи на работа.

            При така установеното от фактическа страна, съдът приема, че предявените искове се явяват частично основателни и доказани.

За уважаване на същите следва да бъде доказано наличието на елементите, включени във фактическия състав на чл. 45, ал. 1 от ЗЗД, а именно – деяние, противоправност на деянието, вреда, причинна връзка между деянието и вредата, и вина. Съгласно чл. 300 от ГПК, влязлата в сила присъда на наказателния съд, е задължителна за гражданския съд, който разглежда гражданските последици от деянието, относно това дали е извършено деянието, неговата противоправност и виновността на дееца. Воденото срещу ответника наказателно производство приключило със споразумение за прекратяване на наказателното производство, одобрено от съда. Същото, съгласно чл. 383, ал. 1 от НПК, има последиците на влязла в сила присъда. Предвид горното и на осн. чл. 300 от ГПК, съдът приема за доказани три от петте предпоставки за ангажиране на отговорност за непозволено увреждане, а именно, наличието на деяние, неговата противоправност и вина.

  Досежно претенцията за претърпени имуществени вреди: съдът приема, че тя е напълно доказана. Представени са документи, отразяващи извършени плащания от страна на ищеца – наличие на претърпени имуществени вреди. Същите безспорно са в пряка причинна връзка с противоправното деяние на ответника. Поради това, съдът счита, че Е.А. претърпял имуществени вреди от причинената му от ответника средна телесна повреда в установения по делото размер на 75,90 лева.

            Ето защо, претенцията за обезщетяването им, като основателна и доказана, следва да бъде изцяло уважена, като С.С. бъде осъден да заплати на ищеца сума в размер на 75,90 лв., представляваща претърпени имуществени вреди от престъплението по чл. 129, ал. 2 вр. чл. 129, ал. 1 от НК, в което ответникът е признат за виновен по НОХД № 240/2018 г. по описа на ВПРС, ведно със законната лихва, считано от деня на увреждането – 16.02.2018 г., до окончателното изплащане на сумата.

            Относно иска за обезщетяване на претърпени неимуществени вреди:

            От заключението на съдебно-медицинската експертиза и свидетелските показания се установи наличието на вреди, изразяващи се в претърпени от ищеца болки и страдания, както и причинната им връзка с деянието, извършено от ответника.

            Справедливото обезщетяване на неимуществените вреди изисква съдът да определи точен паричен еквивалент на болките, страданията и другите морални вреди на пострадалия. В тази насока, съдът съобрази следните установени по делото обстоятелства: вида и характера на констатираните телесни увреждания (касае се за счупвания на челюст и няколко увреждания в областта на главата) и степента на засягане на здравето на ищеца чрез него; начина на извършване на увреждането – умишленото му причиняване с помощта на стъклена бутилка; вида, начина и продължителността на проведеното лечение; болките и страданията, претърпени от ищеца, както при причиняване на уврежданията, така и в периода на преодоляване на техните последствия. Установи се по делото, че в продължение на месеци, ищецът изпитвал физически болки, като неминуемо начинът на извършване на ежедневните му дейности бил променен. Освен това, и понастоящем същият изпитва болезнени усещания и невъзможност за максимално отваряне на устата. Неимуществените вреди винаги са свързани с психични преживявания и морални ценности. В случая е доказано, че неимуществената сфера на А. била засегната, като той претърпял физически болки и страдания.

            Предвид всички установени по делото факти и съобразно разпоредбата на чл. 52 от ЗЗД, съдът счита, че справедливият размер на обезщетението за претърпените от А. болки и страдания, възлиза на 6200,00 лева.

            При така установеното, съдът намира, че искът за претърпени неимуществени вреди с правно основание чл. 45, ал. 1 от ЗЗД, следва да бъде уважен частично, като ответникът бъде осъден да заплати на ищеца сума в размер 6200,00 лв., представляваща обезщетение за претърпени неимуществени вреди, причинени с установеното по НОХД № 240/18 г. по описа на ВПРС престъпление по чл. 129, ал. 1 от НК, ведно със законната лихва върху сумата, считано от 16.02.2018 г. до окончателното й изплащане, на основание чл. 84, ал. 3 от ЗЗД. В останалата му част, до пълния предявен размер, искът следва да бъде отхвърлен като неоснователен и недоказан.

            На основание чл. 78, ал. 1 от ГПК, ответникът следва да бъде осъден да заплати на ищеца направените разноски по делото, съразмерно с уважената част от исковете в размер на 707,14 лева.

            На основание чл. 78, ал. 6 вр. чл. 83, ал. 1, т. 4 от ГПК, ответникът следва да бъде осъден да заплати пълния размер на държавната такса по исковата молба, въз основа на която е образувано настоящото дело в размер на 330,00 лв. и направените разноски по делото в размер на 366,00 лева.

            Водим от горното, съдът

 

Р   Е   Ш   И :

 

            ОСЪЖДА  С.И.С. с ЕГН **********,***, със съдебен адресат – адв. Г.И. ***, ДА ЗАПЛАТИ на основание чл. 45, ал. 1 от ЗЗД, на Е.Х.А. с ЕГН **********,***, със съдебен адресат – адв. Н.Н. ***-13, офис 15, сумата 75,90 лв. (седемдесет и пет лева и 90 стотинки), представляваща обезщетение за претърпени имуществени вреди от престъплението по чл. 129, ал. 2 вр. чл. 129, ал. 1 от НК, в което ответникът е признат за виновен по НОХД № 240/2018 г. по описа на ВПРС, ведно със законната лихва, считано от деня на увреждането – 16.02.2018 г., до окончателното изплащане, на основание чл. 84, ал. 3 от ЗЗД.

            ОСЪЖДА  С.И.С. с ЕГН ********** ДА ЗАПЛАТИ на основание чл. 45, ал. 1 вр. чл. 52 от ЗЗД, на Е.Х.А. с ЕГН **********, сумата 6200,00 (шест хиляди и двеста) лева, представляваща обезщетение за претърпени неимуществени вреди, от престъплението по чл. 129, ал. 2 вр. чл. 129, ал. 1 от НК, в което ответникът е признат за виновен по НОХД № 240/2018 г. по описа на ВПРС, ведно със законната лихва, считано от деня на увреждането – 16.02.2018 г., до окончателното изплащане, на основание чл. 84, ал. 3 от ЗЗД, КАТО ОТХВЪРЛЯ иска в останалата му част над 6200 лв., до пълния предявен размер – 7000 лв., като неоснователен и недоказан.

            ОСЪЖДА С.И.С. да заплати на Е.Х.А. сума в размер на 707,14 лв. (седемстотин и седем лева и 14 стотинки) – деловодни разноски съразмерно с уважената част от исковете.

            ОСЪЖДА С.И.С. да заплати в полза бюджета на съдебната власт по сметка на ВПРС сумата 330,00 лв. (триста и тридесет лева) – държавна такса по исковата молба и разноски по делото в размер на 366,00 лева (триста шестдесет и шест лева).

            Решението може да се обжалва в двуседмичен срок от връчването му на страните пред Окръжен съд – Ш..

 

                                                                            Районен съдия: