Решение по дело №2777/2019 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 2325
Дата: 15 ноември 2019 г.
Съдия: Велизар Славчев Русинов
Дело: 20197180702777
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 5 септември 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

№2325

Пловдив,15.11.2019 година

                         В ИМЕТО НА НАРОДА

Административен съд - Пловдив, XXIV състав, в публично съдебно заседание на седемнадесети октомври през две хиляди и деветнадесета година в състав:

Председател: Владимир Вълчев

                                                                  Членове: Дарина Матеева

                                                                Велизар Русинов

При секретар К.Р.и с участието на прокурор Иляна Джубелиева, като разгледа докладваното от  член-съдия Велизар Русинов  КАНД № 2777/2019г. по описа на съда, за да се произнесе съобрази следното:

Производство по реда на чл.208 и сл. от АПК във вр. чл.63, ал.1, изр. второ  от ЗАНН.    

Образувано е по касационна жалба на ТД на НАП гр.Пловдив, чрез процесуалния си представител ст.юрк. Я.А.срещу Решение № 1399/23.07.2019 год., постановено по АНД №3653/2018 год. по описа на Районен съд – Пловдив- XXVI н.с., с което е отменено  Наказателно постановление № 418700-F444812/14.03.2019г., издадено от Директор на Дирекция ,,Обслужване‘‘ в ТД на НАП гр.Пловдив с което на ,,Вики Трейдинг‘‘ ЕООД с ЕИК: ********* е било наложено административно наказание ,,имуществена санкция‘‘ в размер от 500 лева за извършено от него нарушение по чл. 86, ал. 1 и ал. 2 ЗДДС, във връзка с чл. 112, ал. 1 ППЗДДС .

Така постановеното решение е оспорено с касационна жалба от наказаното лице. Иска се да се отмени решението и с това да бъде потвърдено издаденото наказателно постановление.

Ответникът по касационната жалба – ,,Вики Трейдинг‘‘ ЕООД не се представлява. В писмен отговор моли касационната жалба да бъде отхвърлена, а обжалваното решение да бъде потвърдено като правилно и законосъобразно.

Контролиращата страна чрез участвалия в заседанието прокурор при Окръжна прокуратура – Пловдив дава заключение за основателност на касационната жалба. 

Касационният състав на съда, след като обсъди събраните по делото доказателства, наведените от жалбоподателя касационни основания, доводите и становищата на страните и като извърши на основание чл.218, ал.2 от АПК служебна проверка на валидността, допустимостта и съответствието на обжалваното съдебно решение с материалния закон, намира за установено следното:

Касационната жалба е подадена в законоустановения срок, от надлежна страна и е процесуално допустима. Разгледана по същество жалбата е неоснователна.

Производството пред  Районен съд – Пловдив се е развило по жалба на ,,Вики Трейдинг‘‘ ЕООД против Наказателно постановление на Директор на Дирекция ,,Обслужване‘‘ в ТД на НАП гр.Пловдив. Същото е било издадено въз основа на съставен АУАН № F444812/19.11.2018г., съставен от Т.И.Т., на длъжност *** в ТД на НАП гр.Пловдив. Със същият било възприето, че жалбоподателят е осъществил административно нарушение чл. 180, ал. 2 ЗДДС, изразило се в следните обстоятелства:

При извършена проверка в ТД на НАП гр. Пловдив, документирана със Протокол № **********/15.11.2018г. е установено, че за периода от 01.10.2017 г. до 30.09.2018 г., задълженото лице ,,Вики Трейдинг‘‘ ЕООД е регистрирало облагаем оборот по смисъла на чл. 96, ал. 2 ЗДДС в размер над 50 000 лева, а именно 51 533,76 лева, който бил формиран от продажба на закуски. За дружеството е било налице задължение за задължителна регистрация по чл. 96 ЗДДС, като същото е следвало да подаде заявление за регистрация най-късно до 08.10.2018 г., като такова е било подадено едва на 07.11.2018 г. За данъчен период 23.10.2018 г. – 31.10.2018 г. от данъчно задълженото лице били извършени облагаеми доставки на стойност 2 257,58 лева и не бил начислен ДДС в размер от 376,26 лева. За установяване размера на неначисления ДДС бил съставен протокол по реда на чл. 50 ДОПК. От органа по приходите и посочено, че ако лицето е било регистрирано по ЗДДС, същото е следвало да начисли ДДС за извършените от него облагаеми доставки за периода от 23.10.2018 г. – 31.10.2018 г., като на основание чл. 112, ал. 1 ППЗДДС състави отчет за извършените продажби, съдържащ обобщена информация за тези доставки за данъчния период и го включи в дневника за продажби за месец октомври 2018 г. Следвало е и да включи размера на данъка в справка-декларация за данъчен период месец октомври 2018 г., като справката-декларация и дневника за продажби е следвало да се подаде в ТД на НАП Пловдив в срок до 14-то число, следващ съответния данъчен период, а именно до 14.11.2018 г. включително. Посочено е , че нарушението е извършено на 15.11.2018 г., което било установено в ТД на НАП гр. Пловдив на 15.11.2018 г.

За да отмени процесното НП, районният съд е приел, въз основа на събраните по делото и непротиворечиви писмени доказателства, че в хода на административнонаказателното производство са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, а именно че в АУАН е изписана единствено санкционната норма на чл. 180, ал. 2 ЗДДС, но не и нарушената разпоредба, което нарушава правото на защита на наказаното лице и по-специално разпоредбата на чл. 42, т. 5 ЗАНН, вменяващо задължение за посочването на законната разпоредба, която е нарушена.

Решението на първоинстанционния съд е правилно. Същото е съобразено с материалния закон и процесуалните правила. При постановяването му, районният съд пълно и всестранно е изследвал фактическата обстановка, която следва да се възприеме и от настоящия съдебен състав .

В решението са изложени подробни и задълбочени мотиви относно законосъобразността на наказателното постановление. Фактите по делото са обсъдени по отделно и в тяхната съвкупност. Съобразени са в пълнота, както писмените, така и събраните гласни доказателства по делото.

В този смисъл касационната инстанция изцяло споделя мотивите на първоинстанционният съд и съобразно възможностите на чл.221 ал.2 изр.2 от АПК изцяло препраща към тях. Ето защо, правните изводи на първоинстанционният съд се споделят и от настоящата съдебна инстанция.

Наведените в касационната жалба оплаквания, касационната инстанция преценява като неоснователни. За да бъде ангажирана законосъобразно отговорността на конкретно лице за конкретно деяние- административно нарушение, следва да бъдат описани ясно и точно нарушените законови разпоредби създаващи правила за поведение, чието нарушаване да се окачестви като такова нарушение. В този смисъл, за да се ангажира отговорността на ответника за конкретно нарушение на неговите задължения следва да се съдържа описание на нарушената законова норма или текст от подзаконов нормативен акт, който създава задължения и чието неспазване съставлява административно нарушение. Видно от съдържанието на акта за установяване на нарушение, в него не се съдържа нарушената разпоредба. Основен принцип на административнонаказателното производство е законоустановеност на наказанието , в този смисъл санкционната норма следва да бъде определена въз основа на конкретно нарушено правило за поведение обективиращо изпълнителното деяние на нарушението.

С оглед изложените съображения ,съдът намира, че не са налице твърдените касационни основания, поради което обжалваното решение като валидно, допустимо, постановено в съответствие и при правилно приложение на закона и при спазване на съдопроизводствените правила, следва да бъде оставено в сила.

Предвид на изложеното и на основание  от АПК, Съдът ;

Р      Е      Ш        И :

 ОСТАВЯ В СИЛА  Решение №1399/23.07.2019 год., постановено по АНД №3653/2019 год., по описа на Районен съд – Пловдив /РС/.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и протестиране.

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                                                    ЧЛЕНОВЕ: