Решение по дело №1406/2019 на Районен съд - Бургас

Номер на акта: 661
Дата: 27 май 2019 г. (в сила от 18 юни 2019 г.)
Съдия: Мариета Димитрова Бушандрова
Дело: 20192120201406
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 1 април 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

                                          Р Е Ш Е Н И Е

 

 661                                      27.05.2019г.                           град Бургас

 

В   И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

Бургаският районен съд,          наказателно отделение, XII-ти състав

На девети май                                                                        година 2019

В публично заседание в следния състав:

 

                                           Председател: МАРИЕТА БУШАНДРОВА

                                           Съдебни заседатели:

 

Секретар: Р. Ж.

Прокурор:

като разгледа докладваното от съдия Бушандрова

НАХД № 1406 по описа на съда за 2019 година

за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 189, ал. 8 ЗДвП, вр. чл. 59-63 ЗАНН и е образувано по повод жалбата на Л.Г.Д., ЕГН: **********, управител на „Д.“ ЕООД, със седалище и адрес на управление: гр. Гълъбово, *****, ЕИК ****** против електронен фиш серия К № 0893274 на ОД МВР гр. Бургас, с който за нарушение на чл. 21, ал.2 от ЗДвП, на основание чл.189, ал.4, вр. с чл. 182, ал. 1, т. 5 ЗДвП, на жалбоподателя е наложено административно наказание «глоба», в размер на 300 лева.

С жалбата се моли за отмяна на електронния фиш, като се посочват доводи за неправилност и незаконосъобразност и се оспорва правилността на налагането на санкцията с електронен фиш.

В съдебно заседание, жалбоподателят не се явява и не изпраща представител. В писмено становище, изпратено до БРС заявява, че поддържа жалбата и моли електронния фиш да бъде отменен. Не сочи доказателства.

За ответника по жалбата - сектор „Пътна полиция” при ОД на МВР гр. Бургас, редовно призовани, представител не се яви в съдебно заседание пред настоящия съд. Не изразяват становище, не сочат доказателства.

Жалбата е допустима, като подадена от легитимирана страна и с оглед липсата на доказателства, настоящият състав приема, че същата е в законоустановения срок против акт, подлежащ на обжалване пред РС съгласно чл.189, ал.8 от ЗДвП.

Съдът, като взе предвид разпоредбите на закона и представените по делото доказателства, намира за установено от фактическа страна следното:

На 23.09.2014г. в 09.53 часа в гр. Бургас, на път Е-773, км.491, в посока кв.“Ветрен“, към КПП-1, на бензиностанция „Ромпетрол“, при въведена максимално допустима скорост за движение в населено място, сигнализирана с пътен знак В-26 - 90 км/ч, бил заснет автомобил „Мазда 6”, с рег.№ СТ7818ВА, който се движел със скорост 135 км/ч., като превишаването над допустимата скорост било 45 км/ч.

Въз основа на тези данни от техническото средство и след проверка за собственост, при която бил установен неговият собственик - жалбоподателят, бил издаден електронен фиш за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство, издаден от ОД МВР - гр. Бургас, с който за нарушение на чл. 21, ал. 2 ЗДвП, на осн. чл. 189, ал. 4, вр. чл. 182, ал. 1, т. 5 от ЗДвП, на жалбоподателя било наложено административно наказание «глоба», в размер на 300 лева.

Изложената фактическа обстановка се установява от събраните по делото писмени доказателства и веществени доказателствени средства.

При така установените факти съдът намира жалбата за основателна по следните съображения:

За давността в административно наказателното производство, съдът е длъжен да следи служебно. Давността в ЗАНН, регламентира уредба в две хипотези: в разпоредбите на чл. 34 ЗАНН, които се отнасят до административнонаказателното производство в частта, която се развива пред административнонаказващия орган и по отношение на изпълнение на наказанието по влязло в сила наказателно постановление, с което е наложено наказание „глоба“ (чл. 82 ЗАНН).

В разпоредбата на чл. 34, ал. 1 и ал. 3 ЗАНН са предвидени сроковете, с изтичането на които не може да се образува административнонаказателно производство пред административнонаказващия орган или образуваното такова следва да се прекрати – ако до три месеца от откриване на нарушителя или с изтичането на една година от извършване на нарушението (в закона изчерпателно са посочени нарушенията, за които срокът е две години) не е съставен акт за установяване на административно нарушение, то административнонаказателно производство не се образува, както и че същото се прекратява, ако в шестмесечен срок от съставянето на акта не е издадено наказателно постановление. Тези срокове подлежат на проверка от съда, който следи служебно за спазването им и при констатирано несъобразяване с тях от наказващите органи административното наказание се отменя поради допуснати процесуални нарушения.

Що се отнася до съдебната фаза, ЗАНН препраща към Наказателния кодекс, като посочва (чл. 11), че относно обстоятелствата, изключващи отговорността, се прилагат разпоредбите на Общата част на НК, доколкото ЗАНН не предвижда друго. Тоест, в съдебното производство по обжалване на наказателно постановление се прилагат разпоредбите за давността и абсолютната давност, уредени в НК. В глава IX от НК и по-конкретно в чл. 79 НК се регламентира, че наказателното преследване се изключва, когато е изтекла предвидената в закона давност. Съгласно разпоредбата на чл. 80, ал. 1, т. 5 от НК, вр. чл. 11 ЗАНН, административнонаказателното преследване се изключва по давност, когато то не е възбудено в продължение на три години от извършване на нарушението.

В случая, датата на извършване на административното нарушение е 23.09.2014 г., като видно от приложените по делото доказателства, екземпляр от електронния фиш е бил надлежно връчен на жалбоподателя на 17.03.2019г, като към този момент, тригодишният давностен срок е изтекъл. По делото липсват данни и АНО не е приложил доказателства за евентуално прекъсване на давността в горепосочения период, поради което, настоящият състав приема, че към момента на връчване на електронния фиш на жалбоподателя е било погасено правото за административно - наказателното преследване по отношение на него. С оглед обстоятелството, че давността засяга самия процес, то обжалваното НП следва да бъде отменено, а административно-наказателното производство, в рамките на което е издадено обжалваното НП, следва да бъде прекратено.

С оглед гореизложеното, законосъобразно развитие на производството се изразява в отмяна на НП, без да се разглежда спора по същество и в прекратяване на административно - наказателното производство, водено против жалбоподателя – каквато е и константната практика на административните съдилища.

Мотивиран от горното и на основание чл. 63, ал.1 от ЗАНН, Бургаският районен съд

 

    Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ електронен фиш серия К № 0893274 на ОД МВР гр. Бургас против Л.Г.Д., ЕГН: **********, управител на „Д.“ ЕООД, със седалище и адрес на управление: гр. Гълъбово, *****, ЕИК ******, с който за нарушение на чл. 21, ал.2 от ЗДвП, на основание чл.189, ал.4, вр. с чл. 182, ал. 1, т. 5 ЗДвП, на жалбоподателя е наложено административно наказание «глоба», в размер на 300 лева.

 

Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд – Бургас в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

                                                             

                                                            СЪДИЯ: / п /

 

 

Вярно с оригинала!

Секретар: М.К.