Определение по дело №133/2021 на Апелативен съд - Пловдив

Номер на акта: 260160
Дата: 18 март 2021 г.
Съдия: Деница Цанкова Стойнова
Дело: 20215000600133
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 11 март 2021 г.

Съдържание на акта

 

О    П    Р    Е    Д    Е    Л    Е    Н    И   Е

№ 260160

       гр. Пловдив. 18.03.2021г.

 

       В  И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

        ПЛОВДИВСКИЯТ АПЕЛАТИВЕН СЪД, наказателно отделение, в закрито заседание на осемнадесети март през две хиляди двадесет и първа година в състав:

                                                                          

                   ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВАСИЛ ГАТОВ

                                  ЧЛЕНОВЕ:  МИЛЕНА РАНГЕЛОВА

                                                     ДЕНИЦА СТОЙНОВА

                                        

 

след като се запозна  с докладваното  от съдия Стойнова ВЧНД № 133/21г. по описа на съда, за да се произнесе взе предвид следното:

          

         Производството е по чл.341 ал.2 вр. с чл. 306 ал.3 вр. с ал.1 т.4 пр.2 от НПК.

 

Образувано е по постъпила жалба от осъденото лице А.З.М. против определение №21184/16.02.2021г., постановено по НОХД №195/2019г. по описа на ОС  - Кърджали, с което е осъден да заплати в полза на НБПП – С. сумата от 1230лв., представляващи изплатено възнаграждение за двама служебни защитници, които са представлявали осъдения по посоченото дело. В жалбата се сочи, че лишен от финансов ресурс е М., не полага труд и доходи не реализира, поради което е в невъзможност присъдените в негова тежест разноски да заплати. Моли жалбата му да се уважи.

   ПЛОВДИВСКИЯТ АПЕЛАТИВЕН СЪД, проверявайки  законосъобразността, правилността и обосноваността на атакуваното определение, намира и приема за установено следното:

Жалбата е депозирана от легитимирана страна, в преклузивния срок, срещу подлежащ на обжалване съдебен акт, поради което е процесуално ДОПУСТИМА, а разгледана по същество е НЕОСНОВАТЕЛНА.

За да постанови определението си ОС - Кърджали е приел за установено, че подсъдимият е ползвал  служебен защитник, че е  постановен съдебен акт, с който е бил признат за виновен, че липсва произнасяне на съда в частта относно разноските за служебна защита, поради което и предвид постъпилите Решения  на НБПП и на основание чл.189, ал.3 НПК е осъдил А.М. да заплати посочените разноски.

Обжалваното определение е законосъобразно, тъй като е постановено в съответствие  с  чл.189, ал.3 вр. с ал.1 от НПК, като възложената в тежест на М. сума от 1230 лв. е дължима за предоставена му правна помощ по реда на чл.25, ал.1 вр. с чл.21, т.3 от Закона за правната помощ,  по вид - процесуално представителство от служебен защитник, осъществено  в досъдебната и съдебната /на три инстанции/ фаза на процеса по посоченото дело.

 Съгласно чл.189 ал.3 от НПК,  когато подсъдимият бъде признат за виновен, съдът го осъжда да заплати разноските по делото, включително адвокатско възнаграждение и другите разноски за служебно назначения защитник. Посочените процесуални норми се отнасят за случаите, в които наказателното дело приключва с осъдителна присъда или друг осъдителен акт и държавата е направила определени разноски за изясняване на спора и за защита правата и интересите на подсъдимия/осъдения. В казуса М. е признат за виновен в извършване на вмененото му във вина престъпление с налагане на наказание лишаване от свобода. След като държавата е осигурила правна помощ и защита на процесуалните права и интереси на обвиняемия/подсъдимия/осъдения и по този повод е направила разноски в размер от 1230 лева, заплащайки адвокатски хонорар на назначените за служебни защитници адвокати, то М. следва да поеме в своя тежест направените по делото разноски по повод на неговото обвинение и защита. С оглед на това окръжният съд правилно е осъдил жалбоподателя да заплати в полза на държавата и по-конкретно на НБПП посочената сума.

  Обстоятелството, че жалбоподателят  М./ и семейството му/ не разполага със средства не е основание за отмяна на атакуваното определение, както и за освобождаването му от задължението да заплати направените по делото разноски за служебна защита, в който смисъл е и тълкувателно решение № 4/19.02.2010г. по тълк.дело № 4/09г. на ВКС, ОСНК. В компетентността на съда не влиза и правомощието да намали размера на определеното възнаграждение на служебно назначения защитник, съгласно разпоредбата на чл. 37 от ЗПП и Наредбата за заплащане на правната помощ, приета с ПМС № 4/26.01.2006г., като този размер е определен от НБПП на основание чл. 1 във вр. с чл. 17 и чл.22 от цитираната наредба и изплатен на служебно назначените адвокати А.Д.и Е.К.. Не са налични и хипотезите на чл.37 ал.2 и ал.3 от ЗПП, като данни за недобросъвестно или некомпетентно извършена правната помощ по делото липсват, не се сочат доводи в тази насока и от самият М..  

  Мотивиран от всичко изложено, въззивният съд намира,  че проверявания съдебен акт е законосъобразен, тъй като не противоречи на цитираните по-горе правни норми, поради което следва да се потвърди, за което :

 

                             О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И  :

 

           ПОТВЪРЖДАВА определение №21184/16.02.2021г., постановено по НОХД №195/2019г. по описа на ОС  - Кърджали, с което А.З.М. е осъден да заплати в полза на НБПП – С. сумата от 1230лв., представляващи изплатено възнаграждение за представлявалите го в досъдебната и съдебната фаза на процеса служебни защитници.

        ОПРЕДЕЛЕНИЕТО е окончателно, като за постановяването му се уведоми жалбоподателя.

 

 

                                             ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

 

 

                                                     ЧЛЕНОВЕ: