Решение по дело №45/2019 на Военен съд - Сливен

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 2 юли 2019 г. (в сила от 18 юли 2019 г.)
Съдия: Георги Панев Георгиев
Дело: 20196500200045
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 3 юни 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 12

 

гр. Сливен, 02 юли 2019 година

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

         Военен съд - Сливен на втори юли две хиляди и деветнадесета година, в публично заседание, в следния състав:

 

 

ВОЕНЕН СЪДИЯ:полк.ГЕОРГИ ПАНЕВ ГЕОРГИЕВ

 

 

при участието на секретар С.Ганева и в присъствието на  военен прокурор полк.Чернев, като разгледа докладваното от военният съдия АНД № 45 по описа за 2019 година.

 

        

         Предвид изложеното и на основание чл.378 ал.4 НПК, съдът 

        

Р Е Ш И:

 

         ПРИЗНАВА обвиняемия:

ефрейтор втори клас В.Й.А. -  роден на *** ***, българин, български гражданин, със средно-специално образование, неженен, неосъждан, ЕГН:**********

 

ЗА  ВИНОВЕН в това, че:

На 02.12.2018 година в 11.30 часа в землището на с. Шарково, област Ямбол, в района на „Ловище“ № 4 в резултат на произведен изстрел с ловна пушка „ИЖ“, калибър 12 с № 41890 по време на разрешен лов причинил средна телесна повреда на Д. Янчев А. ***, изразяваща се в трайно затруднение движението на крайник, поради немарливо изпълнение на правно регламентирана дейност, представляваща източник на повишена опасност – ловуване по чл.43, ал.3, т.1 от ЗЛОД, като направил всичко зависещо от него за оказване помощ на пострадалия - престъпление по чл.134, ал.1, т.2, вр. с ал.4 вр. чл.129, ал.2 вр. ал.1 от НК, поради което и на основание чл.78а от НК го ОСВОБОЖДАВА от наказателна отговорност, като му НАЛАГА административно наказание „ГЛОБА” в размер на 1000,00 /хиляда/ лева, като на основание чл.304 от НПК го признава за невиновен и го ОПРАВДАВА за предявеното му обвинение.

 

На основание чл.78а, ал.4 от НК във вр. чл.134 вр. чл.160 от НК във вр.37, ал.1, т.7 от НК ЛИШАВА обвиняемия ефрейтор втори клас В.Й.А. от право да ловува за срок от шест месеца, считано от влизане в сила на решението.

 

На основание чл.189, ал.3 от НПК ОСЪЖДА обвиняемия да заплати по сметка на Регионална служба „Военна полиция“ - Сливен: Банка - „Обединена българска банка“ - клон Сливен, IBAN ***, BIC ***,60 /двеста осемдесет и пет лева и шестдесет стотинки/ за възнаграждение на вещо лице по съдебно-медицинска експертиза по писмени данни и 151,92 /сто петдесет и един лева и деветдесет и две стотинки/ за възнаграждение на вещо лице по съдебно - техническа експертиза на оръжие.

        

Веществените доказателства:

1 бр. Сачма с кръгла форма с тъмно сив цвят, завита в марля, поставена в пластмасово контейнерче с бяла капачка и 2 бр. гилзи от патрони  12 калибър за гладкоцевно оръжие с марка „TRUST“ след влизане на решението в сила да бъдат унищожени.

 

         Решението подлежи на протестиране и обжалване пред Военно-апелативен съд на РБ,  в петнадесетдневен срок от днес.

 

 

                                     ВОЕНЕН СЪДИЯ:полк.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Съдържание на мотивите Свали мотивите

МОТИВИ:След съвкупна преценка на събрания и проверен в съдебно заседание доказателствен материал по делото, съдът прие за установено следното:

 

Обвиняемият ефрейтор втори клас В.Й.А. е роден на *** ***. Постъпил на военна служба на 28 август 2006 г.; понастоящем на длъжност „механик-водач в първо механизирано отделение на втори механизиран взвод от втора механизирана рота" на военно формирование 52 590-Ямбол. По време на службата си се проявил като дисциплиниран и изпълнителен военнослужещ; притежавал отлични командно - организаторски способности; изпълнявал поставените задачи бързо, качествено и в указаните срокове; участвал в учебния процес и изпълнявал в пълен обем задълженията си; притежавал добра теоретична подготовка, която умело прилагал в практиката. Поощряван четири пъти с „благодарност“; не е бил наказван. Български гражданин. Със средно образование. Неженен. Неосъждан. ЕГН **********.

 

Обвиняемият В.А. е правоспособен ловец и притежава валидни разрешително за носене на оръжие № 0571038, билет за лов серия Я № 068995, удостоверение за подборно ловуване № 057544 и членска карта № 094576 на Съюза на ловците и риболовците в България. По делото няма данни за налагани на обвиняемия наказания за нарушения на Закона за лова и опазване на дивеча и на ЗОБВВПИ. 

 

На 02 декември 2018 година в 08.00 часа осемнадесет от членовете на ловната дружинка в село Шарково, област Ямбол сред които бил и обвиняемият В. А. и пострадалият Д. А. заедно с един гостуващ ловец, се събрали в центъра на селото за организиран ловен излет за лов на дива свиня. Имали издадено разрешително за групов лов серия ЗЕ с № 3575, издадено за дата 02.12.2018 г.

 

Ръководител на лова бил свидетелят Живко Николов Димитров, който инструктирал подробно всички участници в лова за мерките за безопасност при провеждането на лова и при боравенето с ловното оръжие, включително и за забраните да се стреля със сачми и да не се употребява алкохол.Веднага след инструктажа, всеки от участниците в организирания лов, в т.ч. и обвиняемият ефрейтор В.А. се подписали за проведения инструктаж в разрешителното за лова и в декларация по чл.59, ал.3 и ал.4 от ППЗЛОД. Определени били кои от ловците ще са „гоначи“ („викачи“) и кои „вардачи“. Обвиняемият В. А. бил определен за „гонач“ и носел със себе си собствената си гладкоцевна ловна пушка надцевка „ИЖ-27Е“, 12-ти калибър и с фабр. № 8841890, както и боеприпаси (патрони) за нея. Пострадалият Д. Янчев А. също бил определен за „гонач“ заедно със свидетелите Тончо Христов Андреев, Тончо Георгиев Колев и Д. Стойчев Панайотов. Останалите четиринадесет ловци били определени за „вардачи“.

За първата пусия всички участници в лова се придвижили до местността „Боровете“ към 09.00 часа. Свидетелят Живко Димитров в качеството си на ръководител на лова определил района и разпределил участниците в нея. Първата пусия преминала без инциденти, като не бил произведен нито един изстрел от ловците.

 

Към 10.45 часа, започнала втората пусия, като ръководителят на лова определил периметъра й в района на „Ловище № 4“, указал на гоначите да не вървят заедно, а постепенно да се разпръснат и им указал посоката на движение. Вардачите били разпределени и заели позиции на отстояние помежду си от около 100-150 метра и на около 1,5-2 километра от гоначите. Подреждането на гоначите отляво надясно било следното: Свидетелят Д. Стойчев Панайотов, свидетелят Тончо Георгиев Колев, свидетелят Д. Янчев А. (пострадал), обвиняемият В.Й.А. и свидетелят Тончо Христов Андреев. Местността „Ловище № 4“ била гориста с гъсти храсти с височина около 2-3 метра.

 

В самото начало на гонката се чул лай на кучетата на гоначите и свидетелят Д.А. чул шум от идваща срещу него дива свиня. Излязъл на черен път и се приготвил за появата на животното, за да стреля по него. Забелязал движението в гората и заредил оръжието си. По същото време обвиняемият В. А. също привлечен от кучешкия лай, се насочил по посока на характерния шум и в движение сменил заредения боеприпас с друг, за да произведе изстрел. Поставил в цевта на ловната си пушка неразрешен за отстрел на дива свиня боеприпас 12-ти калибър с номер 13/0 с диаметър на сачмите 8,55 мм. и произвел изстрел по посока на дивата свиня, но не я улучил. В този момент животното се намирало между двамата ловци. Други изстрели по същото време не били произведени от обвиняемия и свидетелите. Пострадалият А. чул отдясно изстрела и усетил топлина в десния си крак под коляното, след което се свлякъл на земята. Разбрал, че е улучен и започнал да крещи за помощ. Пръв при него дошъл обвиняемият В.А., а след това и свидетелят Д. Панайотов, който съобщил по радиостанцията, че ловът се прекратява поради пострадал ловец. Междувременно Д.А. се обадил по мобилния телефон на баща си - свидетелят Янчо А., който се придвижил до мястото на инцидента с джипа си „Митсубиши L200“ с peг. № У 4919А С. Обвиняемият В.А. и свидетелите Янчо А. и  Д. Панайотов оказали първа помощ на пострадалия като пристегнали и обездвижили десния му крак. След това го качили в автомобила на баща му, който го откарал първо до Спешния център в град Болярово, а след това и в МБАЛ „Св.Пантелеймон“ АД - град Ямбол, където бил приет за оперативно лечение в отделение по ортопедия и травмотология в същата болница. 

Видно от експертното заключение по съдебно - медицинската експертиза на пострадалия Д.А. е било причинено огнестрелно нараняване на горния край на дясната подбедрица (счупване на голямопищялната кост), което довело до трайно затрудняване движенията на десния долен крайник за срок от 3 до 3,5 месеца.

 

От експертното заключение по съдебно - техническата експертиза се установява, че ловна пушка „ИЖ-27Е“ с № 8841890, 12-ти калибър, законно притежавана от обвиняемия В. А. е технически изправна и с нея не било възможно да се произведе изстрел без сваляне на предпазителя, както и това, че с нея е бил произведен изстрел след последното й почистване. Намерената в крака на пострадалия сачма с неправилна форма била с диаметър 8,55 мм и е могла да бъде употребена за направата на боеприпас за всякакъв калибър гладкоцевно оръжие, включително и за 12-ти калибър.

 

С деянието си обвиняемият ефр. В.Й.А. осъществил състава на престъпление по чл.134, ал.1, т.2, вр. с ал.4 вр. с чл.129, ал.2, вр. с ал.1 от НК, тъй като при организирано разрешено ловуване на 2 декември 2018 г. в около 11.00 часа в района на „Ловище № 4” в местността „Боровете” в землището на село Шарково, община Болярово, област Ямбол, поради немарливо изпълнение на правно регламентирана дейност, представляваща източник на повишена опасност - ловуване по смисъла на чл.43, ал.3, т.1 от Закон за лова и опазване на дивеча (”Ловуване е и престой или движение на лица извън населените места със извадено от калъф и сглобено ловно оръжие, независимо дали е заредено или не”), обвиняемият нарушил разпоредбата на чл.59, ал.1 от Закон за оръжията, боеприпасите, взривните вещества и пиротехническите изделия, съгласно която лицата, получили разрешение за придобиване, съхранение, носене и употреба на огнестрелни оръжия и боеприпаси за тях са длъжни да предприемат мерки за недопускане на злополуки или наранявания при употребата им; нарушил разпоредбата на чл.65, т.15 от Закон за лова и опазване на дивеча, съгласно която се забранява използването на сачми с диаметър над 6 мм при провеждането на групов лов на дива свиня с гладкоцевно оръжие; нарушил т.18 от основните правила на Указания за безопасност при боравене с ловно оръжие и боеприпаси по време на ловните излети (на ИАГ при МЗХГ от 17.08.2018 г.) - да не се стреля в посока, където има хора или домашни животни, дори и да са далече; нарушил т.5 - забранява се стрелба по шум или по неясно видима цел; т.6 – забранява се стрелба над главите на хора и т.10 забранява се ползването на ловно оръжие не по предназначение от втори раздел на Указания за безопасност при боравене с ловно оръжие и боеприпаси по време на ловните излети; нарушил чл.7, т.14 от Указания за безопасно боравене с огнестрелно оръжие за ловни цели (на УС на НЛРС „СЛРБ” от 21.11.2014 г.) - забранява се стрелба по посока на хора или домашни животни, независимо от тяхното отстояние; нарушил чл.8, т.1 - забранява се стрелба по шум, по неясно видима цел и/или по такава, която да предизвика злополука; чл.8, т.3 - забранява се стрелба в посока на хора, независимо от тяхното отстояние; чл.8, т.4 - забранява се стрелба извън указаните от ръководителя на лова сектори по време на групов лов; чл.8, т.7 - забранява се използването на сачми с диаметър над 6,2 мм по време на групов лов на дива свиня и чл.8, т.13 - забранява се ползването на ловно оръжие не по предназначение от Указания за безопасно боравене с огнестрелно оръжие за ловни цели, и в резултат на произведен изстрел с огнестрелно оръжие – гладкоцевна ловна пушка марка „ИЖ-27Е”, с фабричен номер 8841890, калибър 12 и боеприпас за нея – сачми с размер № 13/0 с диаметър 8,55±0,22 мм, причинил на пострадалия Д. *** средна телесна повреда, изразяваща се в огнестрелно нараняване на горния край на дясната подбедрица (счупване на голямопищялната кост), което е довело до трайно затрудняване движенията на десния долен крайник като подсъдимият след деянието направил всичко зависещо от него за оказване помощ на пострадалия.

 

Гореизложената фактическа обстановка и правна квалификация се установява по безспорен и категоричен начин от обясненията на обвиняемия депозирани в съдебно заседание, показанията на свидетелите, заключенията по съдебно медицинската експертиза, по съдебно техническата експертиза, писмените и веществени доказателства, както и останалите документи по досъдебното производство прочетени по реда на чл.283от НПК. 

 

Разпитан в съдебно заседание обвиняемият Д. А. се признава за виновен като подробно описва механизма на извършеното деяние. Не оспорва доказателствата по делото и не желае да бъдат разпитвани свидетелите и вещите лица. Изразява съжаление и критично отношение към деянието.

 

Защитата не оспорва доказателствата по делото, не желае да бъдат разпитвани свидетелите и вещите лица. Излага доводи, че обвиняемият по непредпазливост осъществил инкриминираното деяния. Излагат се аргументи за наличието на множество смекчаващи вината обстоятелства. Посочва се, че обвиняемият е с добри характеристични данни, чисто съдебно минало, оказал е съдействие на органите на досъдебното производство, направил е самопризнание пред първоинстанционния съд както и че е направил всичко зависещо от него за оказване на помощ на пострадалия. Прави се искане за приложение разпоредбата на чл.78а от НК с налагане на административно наказание в минималния размер предвиден в закона.

 

Прокурорът след анализ на доказателствата по делото изразява становище, че обвинението е безспорно доказано от обясненията на обвиняемия и доказателствата от досъдебното производство и са налице предпоставките да бъде приложена разпоредбата на чл.78а от НК с освобождаване от наказателна отговорност на обвиняемия и налагане на административно наказание „Глоба” в рамките на размера предвиден в закона. Излагат се доводи, че обвиняемият по непредпазливост е причинил средна телесна повреда на пострадалия поради немърливо изпълнение на задълженията си при боравене с оръжие по време на лов. Посочват се нарушените разпоредби от нормативните актове касаещи лова.

 

Срещу обвиняемият В. А., Сливенската военноокръжна прокуратура е предявила обвинение по чл.134    , ал.1, т.2 вр. чл.129, ал.2, вр. с ал.1 от НК. Съдът счита за безспорно установено, че обвиняемият ефрейтор втори клас В. А. с деянието си от обективна и субективна страна е осъществил инкриминираното деяние. Установява се, че обвиняемият е правоспособен ловец и притежава ловна пушка „ИЖ-27Е“ с № 8841890, 12-ти калибър. Същият участвал в групов лов на дива свиня в землището на с.Шарково, област Ямбол. Безспорно от обясненията на обвиняемия и показанията на свидетелите по делото участвали в лова се установява, че преди лова всички ловци са били инструктирани в това число и обвиняемият от ръководителя на лова свидетелят Ж. Димитров и е подписал декларация по чл.59, ал.3 и ал.4 от ППЗЛОД. Видно от обясненията на свидетеля Д. А. и от обясненията на обвиняемия В. А. двамата по време на втората пусия са били на разстояние един от друг около 60-70 метра, в гориста местност, като пострадалият е бил отляво на подсъдимия и двамата се придвижвали, когато се чул лай на кучетата и шум от приближаване на дива свиня. Подсъдимия привлечен от кучешкия лай и шум се насочил към шума, сменил заредения боеприпас с друг и в нарушение на разпоредбите посочени по-горе от Закон за лова и опазване на дивеча, Закон за оръжията, боеприпасите, взривните вещества и пиротехническите изделия ,Указания за безопасност при боравене с ловно оръжие и боеприпаси по време на ловните излети, Указания за безопасно боравене с огнестрелно оръжие за ловни цели, произвел изстрел с ловната си пушка със забранен за конкретния лов патрон по посока на дивата свиня. От произведения изстрел бил наранен пострадалият Д. А., който получил огнестрелно нараняване на горния край на дясната подбедрица. Безспорно от доказателствата по делото се установява, че обвиняемият е произвел изстрел по непредпазливост, и причинил телесна повреда на Д. А. поради немарливо изпълнение на правно регламентирана дейност, представляваща източник на повишена опасност - ловуване по смисъла на чл.43, ал.3, т.1 от Закон за лова и опазване на дивеча. Извършените от обвиняемия действия след като разбрал, че пострадалият Д. А. е наранен сочат на оказана помощ.

 

          Ето защо съдът счита,че деянието следва да бъде преквалифицирано в такова по чл.134, ал.1, т.2 вр. с т.4 вр. чл.129, ал.2 вр. с ал.1 от НК, като обвиняемият В. А. бъде оправдан по предявеното му обвинение.

Причини и условя: невнимание и неспазване на правилата за боравене с огнестрелно оръжие за ловни цели.

 

Съдът като взе в предвид, че за деянието законодателят е предвидил наказание до две години „Лишаване от свобода” или „Пробация”, обвиняемият не е осъждан за престъпление от общ характер и не е освобождаван от наказателна отговорност по реда на глава осма, раздел IV от НК и от деянието няма причинени имуществени вреди счита, че са налице предпоставките визирани в чл.78а от НК, за освобождаване на В. А. от наказателна отговорност с налагане на административно наказание „Глоба”. Съдът като съобрази добрите характеристични данни, необременено съдебно минало, съдействието на обвиняемия за разкриване на обективната истина, изразеното критично отношение към деянието и оказаната помощ на пострадалия, както й семейното и материалното му положение счита, че на обвиняемия следва да се наложи глоба в минималния размер предвиден в закона, а именно 1000,00 / хиляда / лева.

    

Предвид обстоятелството, че подсъдимият е допуснал множество нарушения на нормативни актове регламентиращи дейността по ловуване и безопасно боравене с огнестрелно оръжие, както и че деянието е причинено с личното му ловно оръжие по време на разрешен лов счита, че на основание чл.78а, ал.4 от НК във вр. чл.134, вр. чл.160 от НК във вр. чл.37, ал.1, т.7 от НК обвиняемият В. А. следва да бъде лишен от право да ловува за срок от шест месеца, считано от влизане в сила на решението.

Предвид осъдителното решение и на основание чл.18, ал.3 от НПК, обвиняемият ефрейтор втори клас В.Й.А. следва

 

да заплати на РС  Военна полиция Сливен: Банка - „Обединена българска банка“ - клон Сливен, IBAN ***, BIC ***,60 /двеста осемдесет и пет лева и шестдесет стотинки/ за възнаграждение на вещо лице по съдебно-медицинска експертиза по писмени данни и 151,92 /сто петдесет и един лева и деветдесет и две стотинки/ за възнаграждение на вещо лице по съдебно - техническа експертиза на оръжие.

 

Веществените доказателства: един бр. сачма с кръгла форма с тъмно сив цвят, завита в марля, поставена в пластмасово контейнерче с бяла капачка и два бр. гилзи от патрони 12 калибър за гладко цевно оръжие марка „TRUST” след влизане в сила на решението да бъдат унищожени.

 

                  

Мотивите се написаха днес, 03.07.2019 година.

 

 

                             ВОЕНЕН СЪДИЯ:полк.