Решение по дело №4755/2020 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 260458
Дата: 26 октомври 2020 г. (в сила от 11 ноември 2020 г.)
Съдия: Панайот Рангелов Велчев
Дело: 20205330204755
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 5 август 2020 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

№ 260458

гр. Пловдив, 26.10.2020 год.

 

В  И М Е Т О  Н А   Н А Р О Д А

 

         Пловдивският районен съд, двадесет и шести наказателен състав, в открито съдебно заседание на втори октомври, през две хиляди и двадесета година, в състав:

 

                                                 РАЙОНЕН СЪДИЯ: ПАНАЙОТ ВЕЛЧЕВ

 

при секретаря Магдалена Трайкова, като разгледа докладваното от съдията АНД № 4755 по описа за 2020 година, за да се произнесе взе предвид следното:

 

          Производството е по реда на чл.59 и следващите от ЗАНН.

Обжалвано е Наказателно постановление № 1 от 06.07.2020г. издадено от **** на Район ,,С.‘‘ Община П. с което на ,,Т.’’ ЕООД с ЕИК: ********* е било наложено административно наказание ,,глоба’’ в размер от 5 000 лева за извършено нарушение по чл. 148, ал. 1 и чл. 137, ал. 3 ЗУТ.

Дружеството жалбоподател, чрез **** адв. С. обжалва процесното наказателно постановление. Излага съображения, че същото е неправилно и незаконосъобразно, поради  което иска неговата отмяна и същите се изразявали в допуснати съществени нарушения на процесуалните правила. Не претендира разноски.

Въззиваемата страна редовно уведомена, чрез процесуалния представител *** М оспорва подадената жалба. Намира същата за неоснователна, поради което иска потвърждаването на обжалваното наказателно постановление. Не претендира разноски.

Съдът, след като прецени събраните по делото доказателства по отделно и в тяхната съвкупност, намира за установено от фактическа страна следното:

        По допустимостта на жалбата съдът намира , че жалбата е подадена в срок, доколкото по административно-наказателната преписка е налице товарителница от куриерска фирма ,,Speedy’’, видно от която се установява, че наказателното постановление с изх. № 3-7000-709 от 10.07.2020 г. е било получено от жалбоподателя на 13.07.2020 г., а жалбата в входирана до Съда на 17.07.2020 г., поради което е и процесуално допустима. Разгледана по същество, съдът намира същата за основателна.

         В настоящия случай, дружеството жалбоподател е било санкционирано за това, че в противоречие на разпоредбите на чл. 148, ал. 1 и чл. 137, ал. 3 ЗУТ във функциите си на възложител и строител на строеж/обект: ,,приобщаване на покривна тераса към апартамент № 32 в ПИ с ИД 56784.506.1473.9.32 в УПИ IX-517, 523, 524 от кв. 632 по плана на V-та градска част в гр. П. е започнал строителство на обекта без съгласувани и одобрение инвестиционни проекти и разрешение за строеж.

         В хода на съдебното следствие беше разпитан актосъставителят П.Ф., който потвърди отразеното от него в АУАН. Добави, че в същият се съдържа единствено датата на която е било открито нарушението, но не и кога е била извършено.

         Съдът кредитира изцяло така депозираните показания, доколкото същите са ясни, логични и последователни и си кореспондират с останалия събран по делото доказателствен материал.

         Съдът кредитира събраните по делото писмени доказателства, доколкото същите са приобщени по предвидения в НПК ред, като следва да се отбележи, че в нито един етап от производството не са били оспорени от страните по делото.

         Въз основа на така установената от Съда фактическа обстановка се достигна до следните правни изводи:

         Съдебният състав е на мнение, че има извършено нарушение, но с оглед многобройни допуснати нарушения в хода на административно-наказателното производство, обжалваният акт трябва да се отмени.

         Не са спазени императивните изисквания на нормата на чл.42, т.3 от ЗАНН и на чл.57, ал.1, т.5 от ЗАНН, съгласно които в АУАН и в НП следва да се посочи датата на извършване на нарушението. И в двата акта на администрацията липсва въобще дата на извършване на нарушението. Посочена е единствено датата на извършената проверка от актосъставителя, но не и датата, на която се твърди жалбоподателят да е извършил нарушението. Това не е станало на 17.06.2020г. и в тежест на актосъставителя и на наказващия орган е било да установят датата на извършване на нарушението и да посочат същата в издадените от тях административни актове. В нарушение на посочените по–горе разпоредби на ЗАНН същите не са я отразили в съставения АУАН и в издаденото НП. Спазването на изискването за посочване на датата на извършване на нарушението в конкретния случай изисква отбелязване в АУАН и в НП, кога жалбоподателят е осъществил състава на възведеното спрямо него административно нарушение. Не посочване на датата на извършване на нарушението води до незаконосъобразност на съставения акт и на издаденото въз основа на него НП поради неспазване на изискването на чл.42, т.3 от ЗАНН, съотв. чл.57, ал.1, т.5 от ЗАНН. Отбелязване на датата на извършване на нарушението е задължителен реквизит както на АУАН, така и на НП, от една страна, с оглед преценката дали са спазени преклузивните срокове, предвидени в чл.34, ал.1 от ЗАНН за реализиране на административно наказателната отговорност. От друга страна, допуснатото нарушение на процесуалните правила води до ограничаване на правото на защита на нарушителя и поставя същия в невъзможност да организира защитата си, тъй като му се вменява нарушение, без да се указва кога същото е сторено. Посочените нарушения на процесуалните правила са от категорията на съществените, тъй като са довели да ограничаване правото на защита на наказаното лице и са основание за отмяна на обжалваното наказателно постановление.

Наред с горното следва да се отбележи, че в обстоятелствената част и на АУАН и на НП нарушението не е описано в пълнота. Изложени са обстоятелствата по извършената проверка и констатираното при същата нарушение. Не е изрично отразено обаче, че това е станало в резултат на конкретни действия на жалбоподателя. Липсата на ясно и точно описание на нарушението в АУАН и в НП представлява нарушение на разпоредбите на чл.42, т.4 от ЗАНН, респ. чл.57, ал.1, т.5 от ЗАНН, които норми са императивни и спазването им е не само абсолютно условие за формална изрядност, но и условие за законосъобразност на атакувания административен акт. По този начин след като нарушението е описано неправилно не се установява защо дружеството жалбоподател е било санкционирано.

На следващо място в наказателното постановление не се съдържа санкционната норма въз основа на която е било санкционирано дружеството жалбоподател, като единствено е посочен размерът на глобата от 5000 лева. Санкционна норма се съдържа единствено в АУАН и е тази на чл. 232, ал. 8 ЗУТ, която е в насока, че се наказва се с глоба от 1000 до 5000 лв. строител на строеж, неизпълнил задължение по чл. 163, ал. 2 ЗУТ.

Никъде в АУАН и НП, обаче не е посочена разпоредбата на чл. 163, ал. 2 ЗУТ, която предписа определени задължения за строителя.

Предвид всичко гореизложено, депозираната жалба се явява основателна, а атакуваното наказателно постановление, като незаконосъобразно следва да се отмени.

Ето защо, Съдът

 

Р  Е  Ш  И :

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 1 от 06.07.2020г. издадено от **** на Район ,,С.‘‘ Община П. с което на ,,Т.’’ ЕООД с ЕИК: ********* е било наложено административно наказание ,,глоба’’ в размер от 5 000 лева за извършено нарушение по чл. 148, ал. 1 и чл. 137, ал. 3 ЗУТ.

Решението подлежи на обжалване в 14-дневен срок от съобщаването му на страните пред Административен съд –П. по реда на глава ХІІ от АПК.

РАЙОНЕН СЪДИЯ:/п/

 

 

вярно с оригинала,

М.Т.