Решение по дело №778/2019 на Районен съд - Ямбол

Номер на акта: 222
Дата: 26 септември 2019 г. (в сила от 21 октомври 2019 г.)
Съдия: Васил Митев Атанасов
Дело: 20192330200778
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 4 юли 2019 г.

Съдържание на акта

                                                    Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е № 222/26.9.2019 г.

 

                                                 26.09.2019 гр. Ямбол

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ЯМБОЛСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД – Х-ти  състав в публично заседание на двадесет и четвърти септември две хиляди и деветнадесета година:

                                                             Председател:ВАСИЛ АТАНАСОВ

Секретар Ж. Ч.,

като разгледа докладваното от съдия Атанасов

АНД № 778/2019 г. по описа на ЯРС,

за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството по делото е образувано по  жалба на „Н и А“ ЕООД гр.Я. с ЕИК *** против наказателно  постановление № 433952-F-424970/04.04.2019 г., издадено от Началник отдел „Оперативни дейности“-Бургас ЦУ на НАП, с което на дружеството  за нарушение по чл.33, ал.1 от Наредба Н-18/13.12.2006 г. на МФ, вр. чл.118, ал.4 от ЗДДС., на основание  чл.185,ал.2, изр.1 от ЗДДС е наложена имуществена санкция в размер на  3000 лв.

 С жалбата се иска наказателното постановление да бъде отменено като се изтъква, че в хода на административно-наказателното  производство са допуснати съществени нарушения, изразяващи се в несъответствие на описателната част на НП с правната  квалификация.

Въззиваемата страна, чрез процесуалния се представител  оспорва жалбата, моли съда да я  остави без уважение, а наказателното постановление като нестрадащо от пороци да бъде потвърдено.

 

ЯРС, след като прецени събраните по делото доказателства, наведените в жалба доводи, възраженията и изразените становища на страните, прие за установена следната фактическа обстановка:

 

На 16.10.2018г., на дружеството- жалбоподател бил съставен АУАН № F 424790, затова че на 12.10.2018. е извършена оперативна проверка на търговски обект-павилион за хранителни стоки, находящ се  в гр.***, стопанисван от  „Н и А“ ЕООД и било установено, че разчетената касова наличност от монтираното ФУ е в размер на  59.28 лв. Фактическата наличност  в касата на обекта била 136.72 лв., която била изброена  от продавач - консултанта   в обекта К. Ж. Установена била разлика  в размер на  77.44 лв., представляваща  въвеждане на пари в касата, която не е отразена на ФУ притежаващо функции „служебно въведени“ и „служебно изведени суми“. В акта било посочено  че  по този начин дружеството е нарушило чл.33,ал.1 от Наредба Н-18/13.12.2006 г. на МФ.

В последствие на 04.04.2019г. при идентично фактическо и  юридическо описание на нарушението било издадено  обжалваното наказателно постановление, с което на дружеството била наложена имуществена санкция в размер на 3000 лв.

Горната фактическа обстановка  съдът прие за установена от показанията на разпитания по делото свидетел, като и от приложените  и приобщени по делото писмени доказателства.

 

При така установената фактическа обстановка съдът прави следните правни изводи:

 

Жалба е с правно основание чл. 59, ал. 1 от ЗАНН, подадена в преклузивния срок по ал. 2 от този текст, от легитимиран субект и при наличие на правен интерес от обжалване, поради което е процесуално допустима. Разгледана по същество жалбата е основателна.

 

Решаващият състав намира, че при издаването на наказателното постановление е допуснато съществено нарушение на процесуалните правила, водещо до отмяна му.

В конкретния случай с атакуваното НП отговорността на дружеството- жалбоподател е ангажирана на основание чл.185, ал.2 от ЗДДС. Нормата гласи, че извън случаите на ал.1, на лице, което извърши или допусне извършването на нарушение по чл.118 или на нормативен акт по неговото прилагане, се налага глоба – за ФЛ, които не са търговци, в размер от 300 до 1000 лева, или имуществена санкция – за ЮЛ и ЕТ, в размер от 3000 до 10 000 лева, а когато нарушението не води до неотразяване на приходи се налагат санкциите по ал.1. При това положение, с оглед липсата на факти, както в АУАН, така и в НП, относно обстоятелството дали нарушението води или не води до неотразяване на приходи,още повече  и изричното отбелязване в тях,че  установената сума като разлика представлява въвеждане на пари в касата,отразено и в дневния  финансов отчет е  налице несъответствие между фактическото описание на нарушението и приложения закон, което представлява  самостоятелно основание за отмяна на НП. В този смисъл е и константната практика на Административен съд – Ямбол, който се е произнасял многократно в тази насока.

Отделно  от горното настоящият съдебен състав намира , че деянието се явява маловажен случай на чл.28 от ЗАНН. Действително се касае за формално нарушение, на просто извършване, не изискващо настъпването на съставомерен резултат. Това обаче не означава, че разпоредбата на чл.28 от ЗАНН не намира приложение в разглеждания казус. Разпоредбата на чл.28 от ЗАНН е приложима за всички случаи на административни нарушения. В настоящия случай наказващият орган не е съобразил, че няма данни за извършени от жалбоподателя на други нарушения по Наредба № Н-18/06г. на МФ за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства и/или Закон за данък върху добавената стойност (ЗДДС). Нарушението е за първи път /липсват доказателства в противната насока/ .Посочената разлика е представлявала въвеждане  на пари в касата, отразено същия ден във финансовия отчет. Касае са за малка парична сума, около осем пъти под минималната работна заплата за инкриминираната дата. Обществените отношения, свързани с гарантиране спазването на правилата за регистриране и отчитане на извършени продажби в търговските обекти чрез фискално устройство, имащи за цел регулирането и отчетността на паричния поток и съответно проследяването на тези средства в търговския оборот, са засегнати в незначителна степен. Поради това настоящата настоящия състав приема, че вредните последици от деянието са незначителни и извършеното разкрива значително по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на нарушения от същия вид. Тоест деянието се явява маловажен случай по смисъла на чл.28 от ЗАНН.

            По тези съображения съдът намира, че жалбата е основателна и  атакуваното НП, като неправилно, следва да се  отмени.

 

             Водим от горното и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, съдът

 

Р  Е  Ш  И :

 

  ОТМЕНЯ  Наказателно постановление  № № 433952-F-424970/04.04.2019 г., издадено от Началник отдел „Оперативни дейности“-Бургас ЦУ на НАП, с което на „Н и А“ ЕООД, със седалище и адрес на управление гр. Я., представлявано от Ж. К.Ж. от гр. Я., ЕГН **********, за нарушение по чл.33, ал.1 от Наредба Н-18/13.12.2006 г. на МФ, вр. чл.118, ал.4 от ЗДДС., на основание  чл.185, ал.2, изр.1 от ЗДДС е наложена имуществена санкция в размер на  3000 лв.

 

               Решението може да се обжалва пред Административен съд – Ямбол в 14 - дневен срок от получаване на съобщението, че е изготвено.

 

                                                            

      РАЙОНЕН СЪДИЯ: