Определение по дело №751/2019 на Апелативен съд - Варна

Номер на акта: 851
Дата: 13 декември 2019 г.
Съдия: Мария Иванова Христова
Дело: 20193001000751
Тип на делото: Въззивно частно търговско дело
Дата на образуване: 6 декември 2019 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№____________

гр. Варна, ……….12.2019г.

 

ВАРНЕНСКИ АПЕЛАТИВЕН СЪД, ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ, в закрито заседание, в състав:

                                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ: РАДОСЛАВ СЛАВОВ

                                                                   ЧЛЕНОВЕ: ДАРИНА МАРКОВА

                                                                                     МАРИЯ ХРИСТОВА

като разгледа докладваното от съдия М.Христова

ч.т.дело №751 по описа за 2019г. на ВнАС,

за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.274 от ГПК.

Образувано е по частна жалба от О.В.В. срещу определение №4176/21.11.2019г. по т.д.№1850/2019г. на ВОС, с което е оставено без уважение искането му за предоставяне на правна помощ.

В жалбата се твърди, че мотивите на съда са незаконосъобразни. Твърди, че има право да ползва безплатна правна помощ по реда на ГПК, за което своевременно е направил искане пред съда.

По същество моли определението да бъде отменено и делото да бъде върнато за предоставяне на правна помощ.

Частната жалба е подадена в срока по чл. 275 от ГПК.

Съдът след преценка на изложените в жалбата съображения и материалите по т.дело №1850/2019г. на ВОС, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

Производството пред ВОС е образувано по предявен иск от О.В.В. срещу „ЕОС Матрикс“ ЕООД за признаване за установено, че ищецът не дължи претендираната сума по изп.д.№235/2018г. на ЧСИ Янкова.

С определение №4056/11.11.2019г. производството по делото е оставено без движение за отстраняване на констатираните нередовности на исковата молба, за което са дадени подробни указания на страната.

С молба вх.№34277/19.11.2019г. ищецът О.В. е направил искане за предоставяне на безплатна правна помощ, тъй като не разполага със средства за заплащане на адвокатско възнаграждение и за освобождаването му от заплащане на дължимите за производството държавни такси. Към молбата е приложена Декларация за семейно и материално положение и имотно състояние.

С молба вх.№34635/21.11.2019г. е представена и декларация за материалното и гражданско състояние по чл.83, ал.2 от ГПК.

С определение №4176/21.11.2019г. съдът е оставил без уважение искането за предоставяне на правна помощ, на осн. чл.24, т.2 от ЗПрП, вр. чл.95, ал.5 от ГПК, като е приел, че са налице основания за отказ по чл.24, т.2 от ЗПрП, предвид нередовно предявената претенция. Ищецът може да реализира правата си по реда на чл.21, т.2 от ЗПрП и чл.38 от ЗАдв.

С разпореждане №12123/02.12.2019г. жалбоподателят е освободен от заплащане на дължимата за производството по частната жалба държавна такса.

Жалбата е подадена в срок, от надлежна страна, срещу подлежащ на обжалване акт, поради което е допустима.

Разгледана по същество частната жалба е основателна.

Съобразно чл.94 и чл.95 от ГПК страните в производството имат право на правна помощ при разглеждане на делото изразяваща се в безплатна адвокатска защита – процесуално представителство пред съд /чл.21, т.3 от ЗПрП/. Последното обхваща всички действия по осъществяването му, като обемът на представителството не може да бъде ограничаван с определението за предоставяне на правната помощ.

Съобразно чл.24, т.3 от ЗПрП физическите лица, страни в производството могат да искат правна помощ по всички видове дела, включително и по търговските спорове, ако са налице условията за предоставянето й – чл.23, ал.3 от ЗПрП и не са налице предвидените в чл.24 от ЗПрП основания за отказ.

За да направи извод за наличие на достатъчно средства за заплащане на адвокатското възнаграждение по предявения отрицателен установителен иск, след установяване доходите на молителя и притежаваното имущество, съдът следва да ги съпостави с цената на иска и минималните размери на адвокатските възнаграждения. Изводът следва да почива на конкретно установени обстоятелства, а не на предположения.

В настоящия случай, от събраните по делото доказателства – два броя декларации за здравословно, семейно, имотно и материално състояние на ищеца, се установява, че същият не е семеен, притежава недвижим имот, върху който са наложени възбрани, лек автомобил и работи почасово, като реализира доход в размер на 200лв.

Получаваният от ищеца доход и обстоятелството, че същият не разполага с имущество, от което да се издържа, обосновава извод за липса на достатъчно средства за заплащането на дължимото за производството адвокатско възнаграждение, дори в минималния му размер от 300лв., което прави искането за предоставяне на правна помощ основателно.

От друга страна, съдът намира, че не са налице предвидените в чл.24 от ЗПрП основания за отказ от предоставянето й, по следните съображения: Предоставянето на правна помощ за процесуално представителство обхваща всички действия в производството, включително и отстраняване нередовностите на исковата молба, които са в значителен обем и сложност, предвид вида на предявения иск и дадените от съда указания, като изискват и правна грамотност, с каквато ищецът не разполага. Отстраняване нередовностите на исковата молба е необходимо, с оглед реализиране на правото на предявяване на иска и последиците при неизпълнение – прекратяване на производството.

Към настоящата фаза на развитие на производството и липса на ясни твърдения за обстоятелствата, на които се основава исковата претенция, не може да бъде направена преценка за наличие на предпоставките по чл.24, т.2 от закона, а именно недопустимост, неоснователност или необоснованост на същата.

Обстоятелството, че лицето е имало процесуален представител в хода на изпълнителното производство не може да обоснове извод за липса на основания за предоставяне на правна помощ по новообразуваното дело, тъй като производствата са самостоятелни и наличието на предпоставките по чл.94 от ГПК и чл.23, ал.3 от ЗПрП се прави за всеки конкретен случай. По делото липсват доказателства за надлежно упълномощен процесуален представител за настоящото производство.

Право на страната е да избере по кой ред да организира процесуалното си представителство – чл.38 от ЗАдв. или чл.94 и чл.95 от ГПК, като същите не са взаимно обусловени.

Предвид изложеното съдът счита, че са налице условията на чл.23, ал.3 от ЗПрП вр. чл.95 от ГПК и не са налице предвидените в закона основания за отказ, поради което молбата за предоставяне на безплатна правна помощ на ищеца изразяваща се в процесуално представителство по т.д.№1850/2019г. на ВОС е основателна и следва да бъде уважена.

С оглед несъвпадане правните изводи на двете инстанции, съдът счита, че обжалваното определение следва да бъде отменено и вместо него постановено друго, с което искането да бъде уважено.

Водим от горното, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ОТМЕНЯ определение №4176/21.11.2019г. по т.д.№1850/2019г. на ВОС, И ВМЕСТО НЕГО ПОСТАНОВЯВА:

ПРЕДОСТАВЯ О.В.В., ЕГН ********** ***, правна помощ за процесуално представителство по т.д.№1850/2019г. на ВОС, с предмет предявен от О.В. срещу „ЕОС Матрикс“ ЕООД отрицателен установителен иск за недължимост на претендираната сума по изп.д.№235/2018г. на ЧСИ Янкова.

Определението не подлежи на обжалване, на основание чл.95, ал.6 от ГПК.

 

            ПРЕДСЕДАТЕЛ:                        ЧЛЕНОВЕ: