Решение по дело №159/2020 на Районен съд - Белоградчик

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 26 октомври 2020 г. (в сила от 14 ноември 2020 г.)
Съдия: Анна Иванова Кайтазка
Дело: 20201310200159
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 22 юли 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е  260007

 

гр.Белоградчик,  26.10.2020 г.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

          Белоградчишкият районен съд, І-ви наказателен състав в публично съдебно заседание на двадесет и втори октомври две хиляди и двадесета година, в състав:

 

                                                                                РАЙОНЕН СЪДИЯ: АННА КАЙТАЗКА

 

 

при  участието на секретаря Наташа Стефанова, като разгледа докладваното от съдия Кайтазка НАХ дело № 159 по описа за 2020 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

         Производството е  по  реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН.

Образувано е по жалба на М.М.П. ***, с ЕГН **********, срещу НП № 663/17.02.2020 г. на Директора на РДГ – Берковица, с което са му  наложени: „глоба” в размер на 100,00 лв. на основание чл.266 ал.1 от ЗГ за извършено нарушение на чл.213 ал.1 т.1 от ЗГ и “глоба” в размер на 100,00 лв. на основание чл.266 ал.1 от ЗГ за извършено нарушение на чл.213 ал.1 т.2 от ЗГ , както и е постановено на осн. чл.273 ал.1 от ЗГ отнемането в полза на държавата на вещите, предмет на нарушението и вещите, послужили за извършването му / съответно 7,00 пр.куб.м. дърва за горене от вида “дъб” и товарен автомобил м. “ГАЗ 66” с ДКН М 4153 ВХ/, като постановлението се обжалва единствено в частта, с която е постановено отнемането в полза на държавата на вещта, послужила за извършване на нарушенията.

           В жалбата си жалбоподателят, твърди незаконосъобразност на АУАН и наказателното постановление и иска отмяната на последното относно МПС, което е задържано с оглед отнемането му в полза на държавата, като излага аргументи, че то не е негово и е ползвано не със знанието и позволението на собственика му. В с.з.  М. П. не се явява лично, но се представлява от упълномощен адвокат, който подържа жалбата и искането , направено с нея, представя съща така и писмени доказателства относно собствеността на отнетото с НП МПС и застрахователната стойност на същото.

         Въззиваемата страна, редовно призована, не изпраща представител, но чрез представляващ я юрисконсулт изразява писмено становище по казуса – а именно, че е доказано извършването на нарушенията, вината и авторството на деянието, за които са наложени двете санкции “глоба”, правилно е постановено отнемането на дървата за огрев и средството за осъществяване на деянията. Според представителя на въззиваемата страна жалбата на М. П. следва да се отхвърли, като неоснователна.

           Съдът, след като обсъди доводите на страните и прецени събраните по делото писмени и гласни доказателства, намери от фактическа страна следното:

           На 14.08.2019 г. , окл.16.30 ч. от свид. И.Б.И. *** било поискано съдействие от РУ-Белоградчик, относно евентуално нарушение по ЗГ, извършено в землището на с. Р., обл.В.. На посочената дата, в землището на с. Р., на черен път , на разклона за м.“П. К.“ и м. “Л.“, служител на полицията / В. Т. – РУ-Белоградчик/ спрял за проверка водач на тов. а. м. ”ГАЗ 66” с рег. № М 4153 ВХ, който обаче след спирането веднага слязъл и побягнал настрани, укривайки се в гората. В МПС се водели още две лица, останали на място след спиране на автомобила.

В автомобила се превозвали дърва за огрев, поради което били повикани служители на РДГ-Берковица. Дошлите на място свид. И.И. и негов колега Д. Ванков констатирали, че на дървата в спряното МПС няма поставена КГМ, а от двете пътуващи с МПС лица, но като пътници само, И. разбрал и ,че не е бил издаван превозен билет за този курс.  Св. И. констатирал, в автомобила има нарязани общо 7 пр. куб. м. дърва за огрев – дъб. На място било повикано и лицето, което отговаряло за провеждане на сечта – П. И. – лицензиран лесовъд. Той също потвърдил, че не е издавал превозен билет. Докато след това, в самото с. Р., св. И.И. констатирал наличието на купчина дърва – също 7 пр. куб. м. дърва, прекарани по-рано същия ден, от групата секачи и водач на МПС, същите със сега спрените за проверка. Тези дърва обаче били надлежно маркирани и за тях превозен билет имало, като те били добити в същото сечище, от което се транспортирани и ненадлежно изкараните дърва.  Св. И.И. установил още, че всички дърва – общо 14 пр. куб. м. са добити от ненадлежно място – друг имот, а не там където било законното сечище, респ. за което имало издадено позволително за сеч.

Св. И. Бл. И. , в присъствието на колегата си Д. Ванков и служителят на РУ-Белоградчик – В. Т., съставил най-напред още на 14.08.19 г. констативен протокол за установените общо 14 пр. куб. м. дърва, разпоредил задържането на немаркираните 7 пр. куб. м. и автомобила – „ГАЗ 66“ с рег. № М 41 53 ВХ. Автомобилът и всичките дърва били оставени на отговорно пазене у лицензирания лесовъд П. И., а след няколко дни – на 17.08.19 г. на същия било разрешено да прикара МПС със 7-те пр. куб. м. дърва само, до база на ТП-ДГС-Белоградчик до гр. Белоградчик, и там били предадени на охраната на базата – също за пазене. След като, със съдействието на полицията, а бил установен избягалият вода на МПС, спряно за проверка на 14.08.19 г. И. съставил на 19.08.19 г. още един констативен протокол, за поведението на водача преди спирането му / М. П. – жалбоподателя /, и решил на същия да бъде съставен АУАН по ЗГ.

На 19.08.2019 г., св. И.Б. съставил на М. П. и АУАН № 663/2019 г., като свидетел на извършване и откриване на нарушението и на съставянето на акта, в него бил вписан и се подписал Мл. ПИ В. Т. от РУ-Белоградчик. Актът бил съставен за нарушения по чл.213 ал.1 т.1 и т.2 от ЗГ, описани с думи като транспортиране на не маркирани дърва за огрев, без поставена КГМ и не придружени с превозен билет. П. подписал съставения му акт и  получил копие от него. Не направил възражения тогава. На 17.02.2019 г. въз основа на акта е издадено обжалваното НП № 663/2019 г. на Директора на РДГ-Берковица.

          При така установената фактическа обстановка, от правна страна съдът прие:

          Жалбата е процесуално допустима, а разгледана по същество е основателна.

Предвид обстоятелството, че жалбата е срещу част само от НП, съдът не следва да обсъжда съществото на казуса, но за пълнота отбелязва, че следва да се приемат за установени вина и авторство на деянията, приписвани с акта и НП. Жалбоподателят не оспорва фактическата обстановка, излагана в АУАН и НП, респ. не отрича и вината си и авторството към деянията.

         Предвид всичко гореизложено, съдът приема за установено по несъмнен начин, че жалбоподателят е осъществил съставите на административните нарушения по смисъла на чл.213 ал.1 т.1 и т.2 от ЗГ.

         В чл.273 ал.1 от ЗГ се указва съдбата на предмета на нарушенията по закона и тази разпоредба касае всяко едно нарушение по този закон. Ето защо съдът намира, че постановеното с НП отнемане в полза на държавата на предмета на нарушенията – 7,00 пр. куб. м. дърва за огрев – дъб, също е  законосъобразно  /при положение разбира се, че съдът вече прие за доказано извършването на нарушението, авторството му и вината на извършителя/.

Относно обаче разпореденото отнемане на средството на извършване на админ.нарушение – МПС, съдът намира, че същото е неправилно и  незаконосъобразно. В конкретният случай са налице доказателства – справка от регистъра на КАТ при ОД-МВР-Монтана относно регистрацията на МПС – товарен автомобил “ГАЗ 66 ” с ДКН М 41 53 ВХ , които установяват, че тази вещ е чужда – не е собственост на жалбоподателя./ Същото е видно и от представеното заверено копие от Свидетелството за регистрация – част І на автомобила./ В специалният приложим в казуса нормативен акт -  чл.273, ал.1 от ЗГ е предвидено, че  "вещите, послужили за извършване на нарушението, се отнемат в полза на държавата, независимо от това чия собственост са, освен ако се установи, че са използвани независимо или против волята на собственика им". Съдът намира, че е налице хипотезата, установена в чл.273 ал.1 от ЗГ, недопускаща отнемането на вещта, с която е извършено нарушението, ако се установи, че е използвана независимо от волята на собственика или против нея. Съдът приема, че е налице такъв именно случай, респ. не бе доказано от АНО обратното. Задължение на АНО е да установи безспорно всички факти и обстоятелства, имащи отношение към отговорността на едно лице, на което се вменява извършването на админ.нарушение. В хода на админ. нак. производство въобще не е изследвано в нарушение на чл.52 ал.4 от ЗАНН от наказващия орган - обстоятелството дали ползването на вещта за извършване на нарушението е станало със знанието или съгласието на собственика или напротив. Санкциониращият орган не е събирал въобще доказателства дали формалният собственик на вещта е знаел за ползването му и дали не е давал съгласие за това, т.е. жалбоподателят по какъв повод и причини е получил чуждото за него МПС, а употребата му –  останала ли е дори неизвестна за собственика. Предвид горното съдът намира, че АНО незаконосъобразно е постановил отнемане в полза на държавата на вещта, послужила за извършване на нарушението – тов. а. м.” ГАЗ 66  ” с рег. № М 41 53 ВХ.

Относно довода от страна на жалбоподателя –за несъответствие тежестта на нарушенията със стойността на отнетата вещ – МПС, съдът констатира следното:  нормите на чл.20 ал.1  и 4 от ЗАНН, са приложими, респ. съдът следва да проследи и оцени стойността на предмета на деянието и средството за извършването му, в случаите само когато средството , “послужило” за извършване на деянието, е собственост на нарушителя – “принадлежи на нарушителя” казва законът. В настоящия казус това не  е така, МПС е чуждо, поради което и съдът не следва/ не може и/  да преценява приложим ли е в конкретния случай чл.20 ал.4 вр.ал.1 от ЗАНН или не.

По сочените по-горе, мотиви, съдът намира, че обжалваното наказателно постановление в частта, в която е постановено отнемане в полза на държавата на вещта, средство за извършване на вмененото админ. нарушение, е незаконосъобразно и следва да бъде отменено.

Водим от горното и на осн. чл.63 ал.1 от ЗАНН

 

Р   Е   Ш   И :

 

           

ОТМЕНЯ НАКАЗАТЕЛНО ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 663/17.02.2020 г. на Директора на РДГ-Берковица, в частта, в която спрямо нарушителя М.М.П. ***, с ЕГН **********, е постановено на осн. чл.273 ал.1 от ЗГ отнемането в полза на държавата на вещта, послужила за извършването на нарушения по чл.213 ал.1 т.1 и т.2 от ЗГ - товарен автомобил м. “ГАЗ 66” с ДКН М 4153 ВХ.

             Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен Съд - Видин в 14-дневен срок от съобщението до страните, че е изготвено.

 

 

                                                              

                                                                     РАЙОНЕН СЪДИЯ: