Решение по дело №156/2019 на Районен съд - Троян

Номер на акта: 88
Дата: 10 юни 2019 г. (в сила от 5 септември 2019 г.)
Съдия: Антоанета Маринова Симеонова
Дело: 20194340200156
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 3 април 2019 г.

Съдържание на акта

     РЕШЕНИЕ

 

           88

 

                                                       гр. Троян, 10.06.2019 год.

 

                                                         В ИМЕТО НА НАРОДА

          Троянски районен съд, първи състав, в открито съдебно заседание на осми май две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: АНТОАНЕТА СИМЕОНОВА

 

при секретаря Ценка Банчева, като разгледа докладваното от съдията Симеонова АНД № 156  по описа  на Троянски районен съд за 2019 г., за да се произнесе, съобрази следното:

 

                                                Производство по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН.

 

          С наказателно постановление № 1147 от 14.03.2019 г., издадено от инж.Павли Петров Богдански – Директор на Регионална дирекция по горите /РДГ/ гр. Ловеч, на инж.В.Г.В., ЕГН **********, с адрес: ***, е наложено административно наказание „Глоба” в размер на 300.00 лева за нарушение по чл.257, ал.1, пр.1, т.1, пр.1  от Закона за горите във вр. чл.24, ал.4, вр. ал.2, т.2 от Наредба № 1 от 30.01.2012г. за контрола и опазване на горските територии.

         Наказателното постановление е обжалвано в законоустановения срок от В.Г.В., като с жалбата се иска от съда да постанови решение, с което да отмени наказателното постановление като неправилно и незаконосъобразно.

           Жалбоподателят В.Г.В. се явява лично в съдебно заседание и с пълномощника си адв.Христо Варчев от ЛАК, който поддържа жалбата и по същество на делото доразвива аргументи в подкрепа на искането  за отмяна на наказателното постановление. Ангажирани са доказателства.

           За въззиваемата РДГ гр.Ловеч, редовно призовани, в съдебно заседание не се явява представител и не се представлява от процесуален представител. Ангажирани са доказателства.

От приложените към делото и приети писмени доказателства, както и от показанията на разпитаните по делото свидетели  М.А.С.,  Н.К.Л. и Г.В.Ш,  преценени поотделно и в тяхната съвкупност, съдът приема за установено следното от фактическа страна:

             На 30.08.2018г. свидетелите М.А.С. и Н.К.Л. - горски инспектори в РДГ гр.Ловеч, извършили проверка в сечище, находящо се в землището на с.******, отдел 98, потодел „е“, държавна горска територия, за който имало издадено позволително за сеч № 0451027 от 20.08.2018 година. При проверката служителите  установили,  че в момента се извършвала сеч на дървесина с цел подготовка за монтаж на въжена литния в обекта от четири лица. Проверяващите горски инспектори извършили справка в интернет базираната система на ИАГ, раздел „Достъп до обекта“ към позволителното за сеч и установили, че не са отразени данни за лицата с достъп до обекта. С оглед на което те приели, че на 23.08.2018г. инж.В., като длъжностно лице от ТП ДГС-Троян и лице по чл.108, ал.1, т.1 от ЗГ, на което е издадено позволително за сеч №  0451027 от 20.08.2018 година , не е изпълнила задълженията си по чл.24, ал.4 от Наредба № 1 он 30.01.2012г. за контрола и опазване на горските територии, като не е въвела в информационната система на ИАГ имената на лицата, на които се разрешава достъпа до насаждението, в което се извършва добив на дървесина.

            Свидетелят Н.Л. съставил констативен протокол № 135922/30.08.2018г., в който отразил констатациите при проверката. Препис от същия бил връчен на Ц.С.Б.-лесовъд при „МПЗ  Б.“ ЕООД, а на жалб.В. същият бил връчен на 18.10.2018г.

           На 18.10.2018г. св.Н.Л. съставил на  В.Г.В.   акт за установяване на административно нарушение /АУАН/ с № 000110, заведен в регистъра на РДГ гр.Ловеч под № 1447/2018г., за нарушение по  чл.257, ал.1, т.1  от Закона за горите, във вр. чл.24, ал.4, вр. ал.2, т.2 от Наредба № 1 от 30.01.2012г. за контрола и опазване на горските територии.            В акта е посочено време на извършване на нарушението от 23.08.2018г.

            АУАН е съставен в присъствие на В.Г.В., в качеството й на нарушител, която не е отразила обяснения и възражения в акта, като е подписала същия и е удостоверила с подписа си, че е получила екземпляр от него на датата, на която е съставен, а именно - 18.10.2018 година. В тридневния срок по чл. 44, ал. 1 от ЗАНН В. е направила писмено  възражение  срещу акта, в което е отразила, че разрешителното за достъп до отдел 98“е“ й е предоставено на 31.08.2018г. и същия ден тя е въвела данните. Изразила е становище, че тъй като в ЗГ не е посочен срок за въвеждане на данните, тя не е извършила вмененото й нарушение. Посочила е, че лицата, които са установени да работят в сечището, без да има влязло в сила разрешително за достъп, са извършили съответното нарушение. По възражението на В. не е извършена проверка и няма съответното произнасяне.

             На 14.03.2019 г.   Директора на Регионална дирекция по горите гр. Ловеч е издал атакуваното наказателно постановление.

           При така установената фактическа обстановка, съдът прави следните правни изводи:

 По допустимостта на жалбата: Жалбата е с правно основание чл.59, ал.1 от ЗАНН, подадена в преклузивния срок по ал.2 от този текст, от легитимиран субект /срещу когото е издадено атакуваното НП /, при наличие на правен интерес от обжалване и пред компетентния съд  / по местоизвършване на твърдяното нарушение /, поради което е процесуално ДОПУСТИМА.

            Разгледана по същество, същата се явява ОСНОВАТЕЛНА.

         Същественото при производството от административно - наказателен характер е да се установи спазена ли е процедурата по съставяне на акта за установяване на извършеното административно нарушение; съставеният акт съдържа ли императивно определените в закона реквизити, актът предявен ли е на нарушителя и правилно и законосъобразно ли е оформено предявяването; компетентността на актосъставителя; има ли извършено деяние, което да представлява административно нарушение по смисъла на чл.6 от ЗАНН,  дали това деяние е извършено от лицето, посочено в акта като нарушител, и дали е извършено виновно; наказателното постановление издадено ли е от компетентен орган и при спазване на императивните разпоредби за съдържание, реквизити и срокове.

По приложението на процесуалния закон: 

Обжалваното НП е издадено от  упълномощен за това орган, с оглед разпоредбата на чл.275, ал.1, т.2 от ЗГ и Заповед № РД-49-199 от 16.05.2011 година на Министъра на земеделието и храните, поради което издалото НП лице е компетентно. С оглед длъжностното качество на актосъставителя и във връзка с разпоредбите на ЗГ, съдът намира че АУАН е съставен от компетентен орган, при изпълнение на неговите служебни задължения.

Атакуваното наказателно  постановление е издадено в рамките на шестмесечния срок. При извършената проверка относно реквизитите на акта за установяване на административно нарушение и издаденото въз основа на него наказателно постановление, съдът не констатира допуснати процесуални нарушения по приложението на императивните изисквания на чл.42 и чл.57 от ЗАНН, тъй като и АУАН, и НП съдържат изискуемите по закон реквизити. 

След извършената проверка за законосъобразност съдът счита, че в хода на производството по издаване на обжалваното наказателно постановление не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, които да нарушават правото на защита на жалбоподателя и да обосновават отмяна на наказателното постановление.          

По приложението на материалния административен закон: 

Съдът счита, че нарушението, за което е ангажирана административнонаказателната отговорност на жалбоподателя В.В., не е осъществено от нея, както от обективна, така и от  субективна страна.

Безспорно е обстоятелството, че В.Г.В. е длъжностно лице към ТП ДГС-***** и е вписана в регистъра на Изпълнителна агенция по горите като лицензиран лесовъд с удостоверение № 4304/20.09.2011 година. Установено е, че позволителното за сеч № 0451027 от 20.08.2018 година е издадено на „МПЗ  Б.“ ЕООД с разрешение да извърши сеч в отдел 98, подотдел „е“, в имот, находящ се в землището на с. *******, който е ДГТ, за времето от 23.08.2018г.-30.11.2018г.  От справка в Търговския регистър се установява, че управител и едноличен собственик на капитала на „МПЗ  Б.“ ЕООД гр. Ловеч е свидетелят Г.В.Ш.

От показанията на Ш. се установява, че същият е предоставил на жалб.В. разрешителното за достъп на лицата до сечището на 31.08.2018г. – един ден след проверката. Установено е, че същия ден тя е въвела данните за лицата в системата на ИАГ.

           Съгласно разпоредбата на  чл.257, ал.1, пр.1, т.1, пр.1 от Закона за горите, за което нарушение е ангажирана административнонаказателната отговорност на жалбоподателя В.Г.В.,  «наказва се с глоба от 300 до 5000 лв., ако не е предвидено по-тежко наказание, длъжностно лице или лице, упражняващо лесовъдска практика, което не изпълни задължения или контролни правомощия, възложени му по този закон, подзаконовите актове по прилагането му, както и решения и предписания, основани на тях.“  

                В нормата на чл.257, ал.1, т.1 от ЗГ са посочени  изпълнителни деяния „не изпълни задължения или контролни правомощия“, която е препращаща диспозиция, тъй като визираните задължения или контролни правомощия трябва да са възложени по този закон, подзаконовите актове по прилагането му, както и решения и предписания, основани на тях. В АУАН и в НП е посочено, че В.В. не е изпълнила задълженията си по чл.24, ал.4 от Наредба № 1 от 30.01.2012г. за контрола и опазване на горските територии да въведе в информационната система на ИАГ имената на лицата, на които се разрешава достъпа до насаждението, в което се извършва добив на дървесина.

                Съгласно чл. 24, ал.4 от Наредба № 1 от 30.01.2012г. за контрола и опазването на горските територии, лицето, издало позволителното за сеч, въвежда в информационната система на ИАГ данните по ал. 2, т. 2 към съответното позволително за сеч, а именно-  имената на лицата, на които се разрешава достъп и постоянните им адреси по лична карта;

Разрешителното за достъп до насаждения, в които се извършва добив на дървесина, се дава в писмена форма от лицето, стопанисващо съответната територия, в т. ч. собственика на територията; лицето, издало позволителното за сеч, или регистрирания лесовъд, на чието име е издадено позволителното за сеч / чл.24, ал.1 от наредбата/. В случая разрешителното е издадено от регистрирания лесовъд, на чието име е издадено позволителното за сеч-инж.Ц.Б.. Съгласно чл.24, ал.3 от посочената наредба, лицето, издало разрешителното за достъп, го предоставя на лицето, издало позволителното за сеч.

В случая е установено, че управителят на „МПЗ  Б.“ ЕООД гр. Троян-свидетелят Г.В.Ш, е предоставил на инж.В. разрешителното за достъп на следващия ден след извършената проверка-на 31.08.2018г.

Разрешителното за достъп е валидно от момента на въвеждането на данните по ал. 2, т. 2 в информационната система на ИАГ / чл.24, ал.6 от наредбата/. Именно от този момент лицата, посочени в разрешителното, имат право на достъп в съответната горска територия за извършване на дейности по добив на дървесина. В посочената Наредба № 1 от 30.01.2012г. не е регламентиран срок за въвеждане на тези данни от лицето, издало позволителното за сеч. Срок е регламентиран само при промяна на данните на лицата, на които е разрешен достъпът, което следва да се отрази незабавно  в информационната система на ИАГ. Но при първоначално въвеждане срок не е предвиден. С  оглед на което съдът приема, че жалб.В. не е извършила вмененото й нарушение, тъй като към 23.08.2018г. на нея не й е било предоставено разрешителното за достъп от издалото го лице.

Действително 23.08.2018г. е датата, от която е разрешена сечта в процесното сечище, съгласно издаденото позволително за сеч. Но предвид невалидността на разрешителното за достъп към тази дата, не е следвало да се допускат четирите лица в сечището да осъществяват дърводобив, а това е следвало да стане след въвеждането на данните в информационната система и валидирането на разрешителното съгл. чл.24, ал.6 от посочената наредба.

Предвид изложеното съдът счита, че обжалваното наказателно постановление се явява неправилно и необосновано и като такова следва да бъде отменено, поради което и на основание чл. 63, ал.1 от ЗАНН,

 

                                            Р Е Ш И :

 

            ОТМЕНЯ наказателно постановление № 1147 от 14.03.2019 г., издадено от инж.Павли Петров Богдански – Директор на Регионална дирекция по горите /РДГ/ гр. Ловеч, с което на инж.В.Г.В., ЕГН **********, с адрес: ***, е наложено административно наказание „Глоба” в размер на 300.00 лева за нарушение по чл.257, ал.1, пр.1, т.1, пр.1  от Закона за горите във вр. чл.24, ал.4, вр. ал.2, т.2 от Наредба № 1 от 30.01.2012г. за контрола и опазване на горските територии,  като неправилно и необосновано.

               Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд гр. Ловеч по реда на глава ХІІ от АПК в 14-дневен срок от съобщението на страните, че е изготвено с мотивите.

 

 

                                                                                  РАЙОНЕН СЪДИЯ: