Решение по дело №28/2021 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 260463
Дата: 30 март 2021 г. (в сила от 30 март 2021 г.)
Съдия: Стефка Тодорова Михова
Дело: 20215300500028
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 6 януари 2021 г.

Съдържание на акта

Р     Е     Ш     Е     Н     И     Е  № 260463

 

30.03.2021г., град Пловдив

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПЛОВДИВСКИ ОКРЪЖЕН СЪД  -  VII  граждански състав

На 18.03.2021г.

В публично заседание в следния състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: СТЕФКА МИХОВА

ЧЛЕНОВЕ: БОРИС ИЛИЕВ

МИРЕЛА ЧИПОВА

 

Секретар: Ангелина Костадинова

 

като разгледа докладваното от съдия  Ст.Михова в.гр.дело № 28 по описа за 2021г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството по делото е по реда на  чл. 435, ал. 5 от ГПК.

Подадена е жалба от   Н.В.Д., ЕГН **********,***, чрез процесуален представител адв.Р.И., като трето лице по изп. д.№1019/2020г., с която се обжалва извършения от ЧСИ  Бойка Андреева на 24.11.2020 г. въвод на взискателя П.А. във владение на недвижим имот. Жалбоподателят твърди,че ползва, владее и свои  недвижимия имот от  преди предявяването на иска, решението по който се изпълнява и в негова полза е изтекла 10-годишна придобивна давност. Сочи,че  от 2007г. до 2020г. взискателят  П. Н.   не е предявявал собственически претенции  към жалбоподателя  за процесния недвижим имот.Искането до съда е за отмяна  на въвода  и присъждане на направените по делото разноски.

 В срока по чл.436, ал.3 от ГПК е постъпило възражение от взискателя П.  А.,  в който взема становище за недопустимост , а по същество за неоснователност  на жалбата.

Постъпили са писмени обяснения от  ЧСИ Бойка Андреева по реда на чл.436 ал.3 ГПК, като е изразено становище относно неоснователността на  жалбата.

 Пловдивският окръжен съд , след преценка доводите на жалбоподателя  и материалите по изпълнителното дело, намира следното:

Жалбата е подадена от лице с правен интерес от обжалването, в срок по чл. 436, ал. 1 ГПК, срещу подлежащо на обжалване действие по чл. 435, ал. 5 от ГПК, при твърденията в жалбата, че жалбоподателят е лице, необвързано от правните последици на решението, което се изпълнява. Неоснователни се доводите на взискателя , че същата е подадена от лице без представителна власт, с оглед приложеното пълномощно и изричното потвърждаване от страна на жалбоподателя на извършените по делото правни действия.Същевременно на липсата на представителна власт може да се позове само упълномощителят , но не и трето лице- взискателят по делото П.А..С оглед на изложеното жалбата е процесуално допустима и подлежи на разглеждане по същество.

По същество жалбата е неоснователна, поради следните съображения:

Разпоредбата на  чл. 435, ал. 5 от ГПК сочи, че въвод във владение на недвижим имот може да се обжалва само от трето лице, което е било във владение на имот преди предявяване на иска, решението по който се изпълнява.

С Тълкувателно решение № 3 от 10.07.2017 г. на ВКС по т. д. № 3/2015 г., ОСГТК е дадено разяснението, че разпоредбата на чл. 522 ГПК предвижда, че въводът във владение се извършва в случаите, когато недвижимият имот се намира във владение на длъжника. Законът обаче не изключва възможността при извършването на въвода съдебният изпълнител да намери имота във владение на трето лице. В този случай е налице колизия между удостоверените с изпълнителния лист права на взискателя и евентуалните такива на третото лице. Тази колизия се разрешава с разпоредбата на чл. 523 ГПК. Същата е озаглавена "Въвод срещу трето лице", което води до извода, че в нея се урежда случая, при който се извършва въвод срещу трето лице, което е различно от длъжника по изпълнителния лист. Предпоставките, при които този въвод е допустим, са посочени в ал. 1 на чл. 523 ГПК. От тълкуването на същата следва, че за да може да се извърши такъв въвод, са необходими две кумулативно съществуващи предпоставки. Първата от тях е съдебният изпълнител да намери имота във владение, а не в държане на трето лице, различно от длъжника. Втората от тях е това владение да е придобито след завеждане на делото, по което е издадено изпълняваното решение. За извършването на въвода е необходимо едновременното наличие и на двете условия, поради което, ако третото лице е придобило владението преди завеждане на делото, по което е издадено изпълняваното решение, въвод не може да бъде извършен. Законът е задължил съдебния изпълнител, в случай че при въвода намери в имота трето лице, различно от длъжника по изпълнението, да извърши проверка дали това лице има качеството на държател или на владелец и ако е налице второто - откога датира владението, като документира начина, по който се е уверил в тези обстоятелства.

В настоящия случай обаче посочените две кумулативни предпоставки не са налице. От съставения в деня на въвода  на 24.11.2020г. протокол  се установява, че съдебният изпълнител не е намерил  присъдения недвижим имот във владение на длъжника или третото лице, като  имотът  е бил празен от движими вещи, видимо необитаем –без врати на стаите , без контактни ключове, с демонтирани мивки , тоалетни и душ батерии в баните. Така съставеният от съдебния изпълнител протокола е официален удостоверителен документ, съставен от длъжностно лице – съдебен изпълнител в кръга на служебните му задължения по установен ред и форма и се ползва с доказателствена сила, предвидена в закона – чл. 179, ал.1 от ГПК.

На следващо място  дори и да се установява, че от 2006г. до 2013г. процесния имот се е ползвал и обитавал и от жалбоподателя, съгласно събраните  по делото гласни доказателства , не се установява жалбоподателят Н.Д. да е осъществявал владение върху имота, предмет на въвода. От данните по делото е видно, че имотът е бил собственост на родителите му С. и В. Д., длъжници по изпълнителното дело, до 10.12.2007г., когато с нотариален акт №137  за покупко- продажба   на недвижим имот , том 9 , рег.№8981, са прехвърлили правото на собственост върху имота на взискателя  П. Ц..С решение №3534/24.09.2019г.  по гр.д.№11369/2018 по описа на РС-Пловдив, предмет на изпълнение по процесното изпълнително дело, С. и В. Д. са осъдени да предадат на П.А.А., ЕГН **********, държането на заетата им за послужване вещ. Ето защо обстоятелството, че  жалбоподателят и родителите му са живели в имота след 10.12.2007г. не може да се определи като владение. Последователна е съдебната практика в разбирането си въз основа на нормативната уредба на института на владението /чл. 68 и чл. 69 ЗС/, че не само материалното държане на вещта, но и волята фактическата власт да се упражнява за себе си, определят характеристиките на едно фактическо състояние като владение. Доказателства, от които да може несъмнено да се приеме, че жалбоподателят е променил намерението си да държи имота като свой– няма. Съдебната практика е категорична, че промяната на намерението на субекта, упражняващ фактическа власт трябва да бъде изразено по ясен и недвусмислен начин, т. е. чрез действия, които не будят съмнение в промяната на намерението му. Действия с такава характеристика събраните по делото гласни и писмени доказателства не установяват, като от показанията на разпитаните по делото свидетели се установява, че жалбоподателят  е бил допуснат в процесния имот от собственика  П.А.  като обикновен държател, доколкото фактическата власт произтича от уговорка да ползва имота по волята и с разрешението на лицето, упражняващо правата на собственик. т. е. безспорно се установява държане от страна на жалбоподателя по смисъла на чл. 68, ал. 2 ЗС.

Жалбоподателят твърди, че е собственик на вещта, засегната от изпълнението, на твърдяното от него оригинерно основание – придобивна давност. Дали жалбоподателят е собственик на процесната  вещ на посоченото правно основание , следва да бъде решен в исково съдебно производство по чл.440, ал.1 от ГПК, но  не и по реда на обжалване действията на съдебния изпълнител по чл.435 и сл. от ГПК, в който смисъл е определение № 226/ 08.04.2013г.  по ч.гр.д. № 2067 /2013 г., ІV г.о. на ВКС;определение № 74 /16.02.2010 г. по ч.гр.д. № 679 /2009 г., ІІІ г.о. на ВКС; определение № 28 /11.01.2011 г. по ч.гр.д. № 729 /2010 г., ІV г.о. на ВКС.

Така с оглед на изложеното, съдът намира, че жалбоподателят, в качеството си на трето лице по изпълнителното производство, не доказва твърдението си да упражнява  владение върху процесния недвижим имот преди завеждане на делото, по което е издадено изпълняваното решение, поради което подадената жалба следва да бъде оставена без уважение като неоснователна.

Водим от горните мотиви, Пловдивският окръжен съд

 

 

 

 

 

Р Е Ш И:

 

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ жалба с вх.№ 9633/02.12.2020г.,при регистратурата на ЧСИ,  подадена от Н.В.Д., ЕГН **********,***, подадена чрез процесуален представител адв.Р.И., като трето лице по изп. д.№1019/2020г.,  против извършения от ЧСИ  Бойка Андреева на 24.11.2020 г. въвод на взискателя П.А. във владение на недвижим имот.

Решението е окончателно не подлежи на обжалване.

 

 

 

 

 

 ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                 ЧЛЕНОВЕ :1/

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                       2./