Решение по дело №63/2019 на Районен съд - Тополовград

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 9 март 2020 г. (в сила от 5 юни 2020 г.)
Съдия: Иван Христов Христов
Дело: 20192320200063
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 9 юли 2019 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е   № 73

 

Гр. Тополовград, 09.03.2020 г.

 

В     И М Е Т О     Н А    Н А Р О Д А

 

         ТОПОЛОВГРАДСКИЯТ районен съд в публично заседание на    пети септември през две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИВАН ХРИСТОВ

 

СЕКРЕТАР: А. Аладжова

 

Като разгледа докладваното от съдията  АНД    63 по описа за 2019 г.  и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

         Жалбоподателят М.С.Т. *** твърди, че издаденото против него наказателно постановление № 358-39 /17.04.2019 г. на Началника на РУ – Тополовград, с което му е наложено наказание глоба в размер на 100 лв. на основание чл.257 ал.1 от ЗМВР е  незаконосъобразно, тъй като е издадено при нарушение и противоречие на процесуалния и материалния закон и не съответства на реалната фактическа обстановка. Жалбоподателят твърди, че не е осъществил състава на административното нарушение, което му е вменено. Според него е налице явно несъответствие между фактическата обстановка, която е описана и тази, която е била в действителност. Поради това моли съда да отмени НП на Началника на РУ – Тополовград като незаконосъобразно, противоречащо на материалния и процесуалния закон.

         Жалбоподателят – редовно призован се явява в съдебно заседание, заедно с упълномощения от него процесуален представител – адв.Спирова от АК – Ямбол, която поддържа жалбата.

Наказващият орган - ОД на МВР – Хасково, редовно призовани,  не изпращат представител в с.з. и не вземат становище по жалбата.

От събраните по делото доказателства, съдът приема за установено следното от фактическа и правна страна:

На 21.03.2019 г. А.Д.С. *** е подал сигнал от ЕЕН:112 за това, че в негова нива от 80 декара, засята с люцерна в с.Чукарово в местността „Долен Герен“ свободно без пастир пасат крави. След получаване на сигнала, на място са били изпратени служители на полицията Н.И.П., Д.А. и К.К., първия актосъставител разпитан в качеството на такъв в настоящото производство, а втория е свидетел при установяване на нарушението и съставяне на акта. На място полицейските служители са заварили св.С. и жалбоподателя Т., на които са взели обяснения. Св. С. твърдял, че той и негов колега, който е имал бинокъл са били до фермата му и са преброили 11 броя крави да пасат в нивата му, засята с люцерна. Същият е заявил, че кравите са собственост на М.Т., защото е видял как Т. извежда кравите от нивата. От снетото обяснение от Т. е станало ясно, че същият е получил обаждане от момчето, което се е грижило за животните му, че няколко крави са се отделили от стадото и са поели в посока към гората. Той веднага е тръгнал да пресреща кравите, за да не преминат реката и да не навлязат в нивата с люцерна на С.. Т. е заявил, че когато пристигнал видял пет крави да стоят на пътя между реката и нивата и не е допуснал да навлязат в люцерната.

На 29.03.2019 г. св.Н.П. съставил АУАН № 39 на М.С.Т. за това, че на 21.03.2019 г. около 16:00  часа, в нива с люцерна, намираща се в землището на село Чукарово е допуснал безнадзорна паша на собствените си животни/крави/, които навлизат в чужд земеделски имот, повреждат и унищожават земеделска продукция собственост на К.А. С., ЕГН ********** *** Д. 7, с което си действие не е изпълнил отправеното му писмено разпореждане на полицейски орган № 358р-2610 от 06.03.2018 г. по описа на РУ – Тополовград, като разпореждането е било М.Т. да не допуска свободната и безнадзорна паша на животните, за които се грижи, както и да не допуска навлизането в чужди земеделски имоти, унищожаване и повреждане на земеделска продукция и да не ги оставя без надзор в обхвата на пътя. М.С.Т.  е отказал да му бъде връчено разпореждането, като този отказ е удостоверен с подписа на един свидетел.

 След това въз основа на съставения АУАН е било издадено НП № 358-39 от 17.04.2019 г. на Началника на РУ – Тополовград, с което за описаните в акта нарушение като такова по чл.257 ал.1 от ЗМВР – неизпълнение на полицейско разпореждане, на жалбоподателя М.Т. на основание чл. 257, ал.1 от ЗМВР е била наложена глоба в размер на 100 лв. НП е било връчено на жалбоподателя на 26.06.2019 г. и е било обжалвано от същия като жалбата е входирана от РУ-Тополовград на 03.07.2019 г.

Така установената фактическа обстановка се установява по безспорен и категоричен начин от писмените и гласните доказателства по делото, които съдът кредитира.

С оглед на изложеното и като прецени събраните по делото доказателства, съдът достигна до следните правни изводи:

Производството е образувано на основание чл. 59 и сл. от ЗАНН.

Жалбата е процесуално допустима, тъй като е подадена от лице, имащо правен интерес от това, и в законоустановения 7-дневен срок – НП е връчено на 26.06.2019 г. и е обжалвано на 03.07.2019 г.

Разгледана по същество същата се явява основателна и доказана и следва да бъде уважена, а НП на Началника на РУ – Тополовград следва да бъде отменено като незаконосъобразно, поради следните съображения:

Разпитан в хода на съдебното производство актосъставителят Н.И.П. заявява, че поддържа отразените в АУАН констатации и, че е съставил акта по данни на А.С.. От разпита на св. П. става ясно, че когато той и колегите му са пристигнали на място не са заварили крави в нивата с люцерна, както и че жалбоподателят Т. има изграден електропастир за животните и има ангажиран човек за обслужването им, което се потвърждава от другия разпитан свидетел по делото С. М..

Видно от събраните по делото писмени и гласни доказателства се установява, че вмененото нарушение на жалбоподателя по чл.257, ал.1 от ЗМВР – неизпълнение на разпореждане на МВР не е доказано по категоричен и несъмнен начин, че именно жалбоподателят е извършил това нарушение. Този извод се налага преди всичко от това, че въпреки предоставената надлежна възможност, АНО не ангажира достатъчно доказателства за установяване и доказване на извършеното деяние. В тази връзка по никакъв начин не можа да се установи имало ли е наистина и какви точно са животните в имота на С. на инкриминираните дата и място.Освен твърденията на С., липсват доказателства, че същите отговарят на истината. В този смисъл нито актосъставителят, нито някое друго трето, незаинтересовано лице е присъствало при констатиране на нарушението.

Предвид така изложените обстоятелства, съдът намира, че по делото  не е установено по безспорен и категоричен начин извършено нарушение на чл. 257 ал.1 от ЗМВР от страна на жалбоподателя, поради което НП на Началника на РУ на МВР – Тополовград следва да бъде отменено като незаконосъобразно.

Водим от гореизложеното и на основание чл.63 от ЗАНН, съдът

 

                                   Р  Е  Ш  И :

 

ОТМЕНЯ като незаконосъобразно Наказателно постановление № 358-39 от 17.04.2019 г.  на Началника на РУ – Тополовград, издадено против М.С.Т. ***, с ЕГН **********, с което на основание чл.257, ал.1 от ЗМВР му е наложена глоба в размер на 100 лв. /сто лева/.

 

Решението подлежи на касационно обжалване пред АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – гр.ЯМБОЛ в 14-дневен срок от съобщението на страните.

 

 

                                     РАЙОНЕН СЪДИЯ: