Решение по дело №627/2023 на Административен съд - Пазарджик

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 27 ноември 2023 г.
Съдия: Мария Белева Хубчева
Дело: 20237150700627
Тип на делото: Касационно административно дело
Дата на образуване: 27 юни 2023 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 721/27.11.2023г.

 

гр. Пазарджик

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД ПАЗАРДЖИК, XII-ти касационен състав, в открито съдебно заседание на двадесет и пети октомври две хиляди двадесет и трета година, в състав:

                                     

               ПРЕДСЕДАТЕЛ: ГЕОРГИ ПЕТРОВ

                                                        ЧЛЕНОВЕ:          1. ЕВА ПЕЛОВА

                                                                                      2. МАРИЯ ХУБЧЕВА

 

при секретаря Антоанета Метанова и с участието на прокурора Тихомир Гергов, като разгледа докладваното от съдия Хубчева касационно дело № 627 по описа на съда за 2023 год., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 208 и следващите от Административнопроцесуалния кодекс (АПК), във връзка с чл. 285 от Закона за изпълнение на наказанията и задържането под стража (ЗИНЗС).

Образувано е по касационна жалба на В.И.Г., ЕГН **********,***, подадена чрез адв. С.М., против Решение № 294 от 16.05.2023 год. постановено по административно дело № 875 от 2023 год. по описа на Административен съд – Пазарджик, с което е отхвърлена исковата му претенция против Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“, съдържаща искане ответната страна да бъде осъдена да му заплати обезщетение в размер на 40 000,00 (четиридесет хиляди) лева за причинени неимуществени вреди следствие фактическо бездействие на администрацията при Затвора – Пазарджик, за периода от 01.02.2022 год. до 14.09.2022 год.

В касационната жалба се излагат оплаквания за неправилност поради нарушение на материалния закон, съществено нарушение на съдопроизводствените правила и необоснованост на оспорения първоинстанционен съдебен акт – отменителни основания по чл. 209, т. 3 от АПК. Моли съдът да отмени процесното решение и вместо него да постанови друго, с което да се произнесе по същество на спора. Претендира присъждане на адвокатско възнаграждение по реда на чл. 38, ал. 1, т. 2 от Закона за адвокатурата.

В съдебно заседание касационният жалбоподател, редовно призован, не се явява и не се представлява.

Ответникът по касационната жалба – Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“, чрез пълномощника юрисконсулт Р., оспорва касационната жалба с доводи за нейната неоснователност. Моли за отхвърлянето ѝ.

Представителят на Окръжна прокуратура – Пазарджик изразява становище за неоснователност на касационната жалба.

Административен съд – Пазарджик, в настоящия касационен състав, след като обсъди събраните по делото доказателства, доводите и становищата на страните и като извърши на основание чл. 218, ал. 2 от АПК служебна проверка на валидността, допустимостта и съответствието на обжалваното съдебно решение с материалния закон, намира за установено следното:

Касационната жалба е подадена от надлежна страна, в законоустановения срок, от страна имаща правен интерес от предявеното оспорване, поради което е процесуално допустима, но разгледана по същество е неоснователна. Съображенията за това са следните:

Първоинстанционното производство пред Административен съд – Пазарджик се е развило по реда на чл. 203 и следващите от АПК, във вр. с чл. 284, ал. 1 от ЗИНЗС, във връзка с чл. 1, ал. 1 от ЗОДОВ. Образувано е по искова молба на В.И.Г.,***, против Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ за заплащане на обезщетение за неимуществени вреди, в размер на 40 000,00 (четиридесет хиляди) лева, в резултат на лоши санитарно-битови условия, липса на своевременно представени медицински грижи и неоказано необходимо внимание от медицинския персонал на затвора, в периода от 01.02.2022 г. до 14.09.2022 г.

За да отхвърли исковата претенция, инстанцията по същество, от фактическа страна е приела, че за процесния период ищецът е пребивавал в Затвора - Пазарджик, като е бил настанен в 4-то отделение, килия № 414 от 11.02.2022 г. и в килия № 412 от м. юни 2022 г. Установил е, че В.Г. не е подавал молби и жалби, свързани с битовите условия, медицинското обслужване и настаняването в затвора. Килия № 412 е с утвърден капацитет от 5 места с обща площ 23,80 кв.м., като отделно разполага със собствен санитарен възел (баня и тоалетна) с обща площ 1,81 кв.м. Килия № 414 е с капацитет 3 места с обща площ 16,23 кв.м. и собствен санитарен възел в площ 1,92 кв.м. Помещенията са обзаведени според размера им с легла, шкафчета, маси и табуретки. Спалните помещения са оборудвани с ПВЦ дограма и нови интериорни врати, с оптимален топло и шумоизолиращ ефект. Помещенията разполагат с прозорци с пряк достъп до дневна светлина и свеж въздух, а отоплението е локално парно на газ. Храненето се извършва в специално оборудвано и сертифицирано за целта помещение, като се допуска внасяне на храна в килиите. Обслужването на Г. се извършва от социален асистент преминал психологически и режимен подбор, обучение и инструктаж. Установено е, че лишеният от свобода е настаняван неколкократно в Медицинския център при Затвора - Пазарджик, както и че няколко пъти е транспортиран до МБАЛ - Пазарджик за хоспитализация и за провеждане на контролни прегледи. На лишения от свобода е назначен социален асистент и се намира под постоянно здравно наблюдение.

Също така съдът е установил, че храната в затворническата кухня се приготвя в съответствие с таблица, утвърдена от министрите на правосъдието и здравеопазването, като калоричността на ястията варира между 2600-2800 калории на човек. Изготвят се седмични менюта от готвач и се съгласуват с началника на затвора, като храната се приготвя по рецептурници. По предписание на директора на Медицинския център, Г. е включен в списък на хранещите се по Диета № 10 - Болести на сърдечно съдовата система, при спазване на ограниченията на солта и течностите, за което са представени произволно избрани седмични менюта.

От представените пред първоинстанционния съд договори и приемно-предавателни протоколи е установено, че в Затвора - Пазарджик се извършват дезинфекционни, дезинсекционни и дератизационни дейности в спалните помещения на лишените от свобода, кухненския блок, общите помещения и прилежащите пространства за провеждане на престой на открито в затвора. Във връзка със санитарно-хигиенните условия в затвора е приел, че са осигурени средства за перилни, миещи и дезинфекциращи препарати и хигиенни консумативи, като В.Г. е получавал хигиенни материали, в качеството му на социално слаб. Във връзка с противоепидемичните мерки през 2020 г. са сключени допълнителни договори за доставка на домакински принадлежности и предмети, дезинфектанти, почистващи препарати и сапун, дезинфекциращи препарати за ръце на алкохолна основа или такива с активна съставка натриев хипохлорид, както и на дезинфекциращи препарати за подове и повърхности.

Въз основа на така установената фактическата обстановка, първоинстанционният съд е приел за недоказани наведените от страна на ищеца твърдения за неосигуряване на адекватно медицинско обслужване през исковия период. Прието е от съда, че за лишения от свобода своевременно са полагани достатъчно медицински грижи, както и че му е назначена специална диета, съобразена с конкретните потребности и му е осигурен социален асистент, който да го подпомага. За недоказани са приети и твърденията за липса на достатъчно дневна светлина, липса на достатъчно жилищна площ, наличие на влага, липса на вентилация и прозорец в тоалетната, както и наличие на хлебарки и мишки в спалните помещения, които лишеният от свобода е помещавал през процесния исков период. Прието е от съда, че всяко едно от помещенията, обитавани от ищеца през процесния период, разполага с прозорци, от които се осъществява достъп до дневна светлина и свеж въздух, а лишеният от свобода е разполагал с жилищна площ повече от 4 кв. м.

Решението е правилно.

Касационната инстанция счита, че при постановяване на решението не е допуснато нарушение на материалния закон, съществено нарушение на съдопроизводствените правила и необоснованост на оспорения първоинстанционен съдебен акт – отменителни основания по чл. 209, т. 3 от АПК. В хода на съдебното дирене са събрани гласни и писмени доказателства, които съдът е обсъдил в тяхната взаимна връзка и при съобразяване разпоредбата на чл. 284, ал. 5 от ЗИНЗС и въз основа на тях е достигнал до обосновани правни изводи, които се споделят изцяло от настоящата съдебна инстанция.

Съдът намира за неоснователни твърденията в касационната жалба за непредоставени адекватни медицински грижи от страна на администрацията на Затвора - Пазарджик. От приложените по делото доказателства по безспорен начин се установява, че лицето неколкократно е настанявано в стационарна и там му е осигурявано своевременно и ефективно лечение. Също така Г. неведнъж е транспортиран до различни отделения на МБАЛ гр. Пазарджик, за осъществяване на необходимото му лечение, в това число и извършване на контролни медицински прегледи. Видно от приобщения доказателствен материал по делото се установява, че след дехоспитализация, препоръчваното от болницата лечение, е било продължавано в стационара на Затвора-Пазарджик. Предвид на изложеното не се споделя твърдението на касатора за липса на адекватно медицинско обслужване, а напротив от приетите и неоспорени писмени доказателства се установяват за недоказани претенциите на Г..

На следващо място съдът споделя и изводите на първостепенния съд и за неоснователността на претенциите на ищеца за вреди, нанесени му от лоши хигиенно-битови условия в спалните помещения, в които е пребивавал лишеният от свобода през исковия период, както и от липсата на достатъчно жилищна площ в затвора. От приложените по делото доказателства се установява, че затворническата администрация, чрез съответните фирми е извършвала дезинсекция и дератизация на затворническите помещения. Следователно освен използването на външни фирми, осигуряващи нормални битови условия за живот, е била създадена и организация за почистване на помещенията. Последната е задължение и на самите лишени от свобода.

От доказателствата по делото не се установява и твърдяната изключителна пренаселеност, предпоставяща унизително отношение и уронващо човешкото достойнство. Във всяко едно от помещенията, в които е пребивавал лишеният от свобода, е разполагало с повече от нормативно предвидения минимум от 4 кв. м. Същите са били със сменена дограма, осветени и проветрени. Следователно първостепенният съд правилно и обносновано е отхвърлил претенцията на ищеца, тъй като не е установено през исковия период лишеният от свобода да е бил поставен в условия, унижаващи човешкото достойнство.

Съгласно разпоредбата на чл. 284, ал. 1 ЗИНЗС държавата отговаря за вредите, причинени на лишени от свобода или задържани под стража от специализираните органи по изпълнение на наказанията в резултат на нарушения по чл. 3, който в своята ал. 1 предвижда, че тези лица не могат да бъдат подлагани на изтезания, на жестоко, нечовешко или унизително отношение. Според чл. 3, ал. 2 ЗИНЗС, за нарушение на ал. 1 се смята и поставянето в неблагоприятни условия за изтърпяване на наказанието лишаване от свобода или задържането под стража, изразяващи се в липса на достатъчно жилищна площ, храна, облекло, отопление, осветление, проветряване, медицинско обслужване, условия за двигателна активност, продължителна изолация без възможност за общуване, необоснована употреба на помощни средства, както и други подобни действия, бездействия или обстоятелства, които уронват човешкото достойнство или пораждат чувство на страх, незащитеност или малоценност, действия или бездействия на техни органи и длъжностни лица при или по повод извършване на административна дейност. Според чл. 284, ал. 5 ЗИНЗС в случаите по ал. 1 настъпването на неимуществени вреди се предполага до доказване на противното.

Тази правна регламентация, съотнесена към безспорно установеното наличие на минимално обитаемо пространство в мястото за лишаване от свобода, наличие на нормални хигиенно-битови условия и своевременно предоставяне на адекватно медицинско обслужване, обосновава правилността на изводите на административния съд, изложени в оспорения съдебен акт. В случая не са налице законовите предпоставки, обуславящи основателност на предявената искова молба за претърпени неимуществени вреди, произтичащи от неблагоприятни условия при изтърпяване на наказание лишаване от свобода от ищеца в периодите, през които е пребивавал в затвора в гр. Пазарджик. Съгласно практиката на ЕСПЧ не е необходимо да се установява настъпването на някакви конкретни вредни последици върху психиката или здравето на лишения от свобода, а е достатъчно да се установи самият факт на нечовешко и унизително отношение, от което автоматично следва, че ищецът е претърпял неимуществени вреди.

Въз основа на събраните по делото доказателства, при приложението на чл. 284, ал. 5 ЗИНЗС, в обжалваното решение е изведен обоснован и логичен извод за характера и степента на въздействието върху ищеца на условията в Затвора-Пазарджик, където е изтърпявал наказание „лишаване от свобода“. Тези условия са съответни на минимални критерии и стандарти на живот. Налице е изпълнение на вменените на администрацията задължения за създаване на условия за изтърпяване на наказанията, с оглед недопускане неблагоприятно засягане на личността и накърняване на човешкото достойнство. Ето защо, настоящата касационна инстанция намира, че по отношения на Г. не е осъществено нечовешко, унизително отношение по смисъла на чл. 3, ал. 1 от ЗИНЗС и чл. 3 от ЕКЗПЧОС, в резултат, на което за него, да са настъпили неимуществени вреди, а именно увреждане на здравето му и/или емоционално страдание, със степен над неизбежното ниво на страдание, присъщо на лишаването от свобода, както правилно е приел първоинстанционният съд.

По изложените съображения, настоящият касационен състав счита, че оспореното решение е правилно, постановено е при отсъствие на отменителните основания по чл. 209, т. 3 от АПК, поради което следва да се остави в сила.

Воден от изложеното и на основание чл. 221, ал. 2, предл. първо от АПК, Административен съд – Пазарджик, XIІ – ти касационен състав,

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 294 от 16.05.2023 год. постановено по административно дело № 875 от 2022 год. по описа на Административен съд – Пазарджик.

Решението е окончателно.

 

              ПРЕДСЕДАТЕЛ: (П)

 

ЧЛЕНОВЕ: 1. (П

 

                                                         2. (П)