Решение по дело №764/2020 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 529
Дата: 16 април 2020 г.
Съдия: Иванка Димитрова Дрингова
Дело: 20203100500764
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 12 март 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

           /16.04.2020г.

гр. Варна

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

ВАРНЕНСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, в закрито съдебно заседание, проведено на шестнадесети април през две хиляди и двадесета година, в състав:

 

                               ПРЕДСЕДАТЕЛ: Деспина Георгиева

ЧЛЕНОВЕ: Златина Кавърджикова

Иванка Дрингова

 

като разгледа докладваното от съдията Дрингова

въззивно гражданско дело № 764 по описа за 2020г.,

за да се произнесе взе предвид следното:

 

 

Производството е по реда на чл.258 и сл. от ГПК.

Образувано е по въззивна жалба вх. № 6024/23.01.2020г. по описа на ВРС от Д.Д.И., ЕГН ********** ***, Ц.Д.И., ЕГН ********** ***, Д.Д.Д., ЕГН ********** ***, А.В.К., ЕГН *********** ***, Т.Р.Й., ЕГН ********** ***, Р.Ц.Й., ЕГН ********** ***, Я.Ц.А., ЕГН ********** ***, Д.А.Ц., ЕГН ********** ***, Ж.А.Ц., ЕГН ********** ***, Д.Д.В., ЕГН ********** ***, С.Я.Я., ЕГН ********** и Г.Я.Я., ЕГН **********,***, Е.А.С., ЕГН ********** и Т.И.С., ЕГН **********,***, чрез процесуалните им представители адв. С.Б. и адв. М.Т., срещу решение № 5792 от 16.12.2019г., постановено по гр. дело № 7057/2019г. на ВРС, 41-ви състав, с което е допусната поправка на очевидна фактическа грешка в решение № 5051/21.11.2019г.

В жалбата е изложено становище за недопустимост, в евентуалност неправилност на обжалваното решение. Въззивниците намират, че първоинстанционният е сезиран с молба за допълване на постановеното решение в частта за разноските, но след като е спазил процедурата по чл.248 ГПК по връчване на молбата, незаконосъобразно е приел, че е налице ОФГ и се е произнесъл с решение по чл.247 ГПК. Намират, че съдът не е приложил правилната процесуална норма, поради което обжалваното решение е неправилно.

Насрещните страни Ц.Д.Д., ЕГН ********** *** и П.Т.И., ЕГН ********** ***, чрез процесуалния им представител адв. С.К., са депозирали писмен отговор, в който изразяват становище за неоснователност на въззивната жалба. Намират обжалваното решение за допустимо и правилно, поради което молят за неговото потвърждаване и за присъждане на сторените съдебни разноски пред въззивната инстанция.

За да се произнесе по спора, съдът съобрази следното:

Производството пред ВРС е образувано по предявени от въззивниците срещу въззиваемите субективно и обективно съединени искове с правно основание чл.26 ЗЗД и чл.124 ГПК, което е приключило с постановяване на решение № 5051/21.11.2019г. С молба вх.№87367/25.11.2019г. процесуалният представител на ответниците е поискал да бъде допълнено постановеното решение по делото, като бъдат присъдени разноски по делото, направени от ответниците за производството при първоначалното разглеждане на делото (гр.д.№4908/2017г. на ВРС), както и направените такива при повторното разглеждане на делото и по въззивното производство по в.гр.д.№2726/2018г. на ВОС. Съдът, след като е изпълнил размяна на книжа по чл.248, ал.2 ГПК, е открил служебно производство по чл.247 ГПК и се е произнесъл с обжалваното решение.

Настоящият въззивен състав намира постановеното решение за допустимо и правилно поради следните съображения:

Действително първоинстанционният съд е сезиран с молба за допълване на постановеното решение в частта за разноските. Отправеното искане обаче не отнема възможността на съда служебно да открие производство за поправка на допуснатите в решението очевидни фактически грешки, каквато му предоставя разпоредбата на чл.247, ал.1 ГПК. Правната теория и трайната съдебна практика приемат, че очевидна фактическа грешка в съдебния акт е налице, когато има противоречие между изразената воля на съда в мотивите и нейното изразяване в диспозитива. В постановеното решение първоинстанционният съд е изложил мотиви за присъждане на разноски в полза на ответниците по делото, на основание чл.78, ал.3 ГПК, но така формираната му воля не е намерила отражение в диспозитива на решението. Този пропуск съставлява явна фактическа грешка, която законосъобразно е отстранена служебно от съда.

По тази причина обжалваното решение по чл. 247 ГПК на Варненския районен съд следва да бъде потвърдено като правилно.

След влизане в сила на решението по чл.247 ГПК, първоинстанционният съд следва да се произнесе по молбата за допълване на решението по реда на чл.248 ГПК.

С оглед резултата от обжалването, на основание чл. 78, ал. 3 от ГПК, въззивниците следва да бъдат осъдени да заплатят на въззиваемия П.Т.И. сумата 250 лв., представляваща сторени разноски пред въззивната инстанция, съобразно представения договор за правна защита и съдействие, съставляващ разписка за заплащане на договорено адвокатско възнаграждение.

Воден от горното, съставът на Варненски окръжен съд

 

Р Е Ш И :

 

ПОТВЪРЖДАВА решение № 5792 от 16.12.2019г., постановено по гр. дело № 7057/2019г. на ВРС, 41-ви състав, с което е допусната поправка на очевидна фактическа грешка в решение № 5051/21.11.2019г.

ОСЪЖДА Д.Д.И., ЕГН ********** ***, Ц.Д.И., ЕГН ********** ***, Д.Д.Д., ЕГН ********** ***, А.В.К., ЕГН *********** ***, Т.Р.Й., ЕГН ********** ***, Р.Ц.Й., ЕГН ********** ***, Я.Ц.А., ЕГН ********** ***, Д.А.Ц., ЕГН ********** ***, Ж.А.Ц., ЕГН ********** ***, Д.Д.В., ЕГН ********** ***, С.Я.Я., ЕГН ********** и Г.Я.Я., ЕГН **********,***, Е.А.С., ЕГН ********** и Т.И.С., ЕГН **********,*** да заплатят на П.Т.И., ЕГН ********** *** сумата 250 лв. /двеста и петдесет лева/, представляваща сторени разноски пред въззивна инстанция, на основание чл. 78, ал. ал. 3 от ГПК.

 

Решението подлежи на касационно обжалване пред Върховния касационен съд в едномесечен срок от връчването му на страните.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                       ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

2.