Решение по дело №606/2020 на Окръжен съд - Видин

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 2 март 2021 г.
Съдия: Валя Йорданова Младенова
Дело: 20201300500606
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 18 декември 2020 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е    №47

 

гр.Видин  02.03.2021 година

 

В    И  М  Е  Т  О    Н  А     Н  А  Р  О  Д  А

 

             Видинският окръжен съд,гражданска колегия в открито 

заседание на   шестнадесети   февруари две хиляди  двадесет и първа  година в състав:     

                                    

                                                                       Председател:             В.В.

                                                                           Членове:                А.П.

                                                                                                          В.М. 

                                                        

при секретаря Н.К.   като разгледа докладваното от съдия В.М. въззивно гражданско дело  № 606  по описа за 2020 година и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по чл.258 и сл ГПК.

Образувано по въззивна жалба от Община Б., чрез процесуален представител-адв.Р.Д.,против Решение № 2065 том.Iстр.85 от 21.10.2020 по грд № 95/2020 г на РС-К.

 Поддържа се във въззивната жалба, че постановеното решение е незаконосъобразно, постановено при съществени нарушения на материални и процесуалния закон и необосновано, решаващия съдия е направил погрешни изводи в решението че заповед № 601/06.07.2017г. която ищцата е отказала да получи, както и по отношение на длъжностната характеристика. В т.9 от последната подписана на 31.07.2017г. от ищцата е записано, че същата „пряко обслужва гражданите на гише 1,деловодство ГРАО и местни данъци и такси“,като изпълнява функции в частта деловодство и ЕСГРАОН. Именно за периода, в който е изпълнява задълженията по тази заповед и по длъжностна характеристика секретаря на общината е стигнал до извода че образователния ценз на ищцата не отговаря и, че за изпълнението на длъжността се изискват повече знания и умения за обработване на информацията, както и за дигитална комуникация и информационна сигурност.

  Поддържа се че решението е тенденциозно, като решаващия съдия приема, че назначаването на ищцата преди 15 години със средно образование в общинската администрация е даденост, която не следва да се променя.Посочва, че  е нормално да се изисква по-висока степен за длъжността.

Моли Съда съобразявайки събраните по делото писмени и гласни доказателства да постанови решение с което отмени решението на първоинстанционния съд и постанови ново с произтичащите от това правни последици.

По делото е постъпил отговор от ответната по делото страна Е.Т.Л. чрез адв.пълномощник Ирена Александрова, която поддържа, че подадената въззивна жалба е неоснователна и недоказана, като решението на КРС е правилно и следва да бъде потвърдено. Правилно е прието, че уволнението на ищцата от заеманата длъжност“главен специалист ЕСГРАОН е незаконно поради неустановяване да са настъпили елементите на фактическия състав на чл.328, ал.1,т.6 от КТ.

Посочва се, че няма спор че право на работодателя е да  променя изискванията на дадена длъжност, съответно длъжностното разписание, като при сключване на трудовия договор  той е заложил в длъжностната характеристика изисквания за образователна степен-средно образование като в  продължение на повече от 15г е заемала тази длъжност, добросъвестно е работила и натрупала опит и квалификация. Изискванията за заемане на длъжността са същите, единствено е променено изискването за образование,  което  произтича от волята на самия работодател, като в двете длъжностни характеристики, новата и предишната, няма нови изисквания за процесната длъжност. Посочва, че в случая работодателя е променил изискванията със заповед № 209/24.02.2020г. като е въвел изискване за по- висока степен за образование на ищцата,  без да е настъпила промяна в изискванията за заеманата длъжност.

            От цялостния прочит на доказателствения материал е установено,че по отношение на ищцата е подходено тенденциозно. На длъжността и понастоящем в община Б. не е назначен главен специалист ГРАОН, като е  налице тенденциозно уволнение от страна на работодателя и решението на КРС е  правилно и обосновано.

ВОС, като взе предвид постъпилата жалба,становището на ответната по делото страна и съобразявайки данните по делото прие за установено следното:

С решение № 2065, том 1 стр.85/21.10.2020г. гр.д. 95/2020г. КРС е признал за незаконно и отменил уволнението на Е.Т. Л. – П.с ЕГН: ********** *** от длъжност „старши специалист ЕСГРАОН“ в община Б., възстановил я е на длъжност „ старши специалист ЕСГРАОН“ в община Б. и е осъдил общината да й изплати обезщетение по чл.225, ал.1 от КТ в размер на 1325лв.представляваща обезщетение за оставането й без работа за времето от уволнението 21.04.2020г. до 25.09.2020г. ведно със законната лихва считано от 11.06.2020г. до окончателното издължаване.

            Фактическата обстановка е  правилна установено от първоинстанционния съд, поради което настоящия съдебен състав не следва да преповтаря и препраща в тази част към мотивите на КРС съобразно чл.272 от КТ.

Съдът приема че решението на първоинстанционния съд е правилно и обосновано.

 Предявените искове по чл.344, ал.1,т.1,2 и 3 от КТ са основателни . При сключване на трудовия договор с Е.Т.Л., работодателя е заложил изисквания в длъжностната характеристика за образователна степен за заемане на длъжността – средно образование , като по този начин се е съгласил с изискванията за заемане на тази длъжност. Ищцата е отговаряла на изискванията, удостоверила е наличното образование с диплома и в  продължение на повече от 15г. е заемала експертна длъжност в община Б. По време на изпълнение на възложената работа към нея не са предявявани други или нови образователни или квалификационни изисквания, натрупала е опит и квалификация.

Установи се, че изискванията за заемане на длъжността са същите, като единствената промяна е в изискване за образование, което не произтича от нормативен акт, а от волята на самия работодател. От двете длъжностни характеристики, новата и предишната няма нови изисквания за процесната длъжност.

 Свидетелят установява, че няма назначено лице, а длъжността се съвместява от друг служител в общината.    

            Съобразно разпоредбата на чл.328, ал.1,т.6 от КТ основанието за уволнение е свързано с липсата на необходимото образование или професионална квалификация за изпълняваната работа, като изисквания за съответната работа. Изразяват се в определена степен и вид завършено образование и професионална квалификация, без която съответната работа не може да се изпълнява. Тези изисквания се  предвиждат в нормативните актове, в  длъжностните характеристики или следват от тях.

 Когато работника не е имал изискуемо образование или  професионална квалификация още при сключването на договора, работодателя би могъл да прекрати законосъобразно трудовото правоотношение с него на основание чл.328, ал.1,т.6 от КТ само когато изискването за образование или квалификация  е било  предвидено в нормативен акт. Когато това изискване е въведено в последствие от самия работодател с длъжностната характеристика, работодателя не би могъл да прекрати незаконосъобразно взаимоотношението с него, до колкото приемайки, че и без да отговаря на тях ,работника би се справил с възложената работа, работодателя сам се отказва от гаранцията, която му дават поставените от него изисквания и веднъж вече се е съгласил ,че  притежаваните от работника образование и квалификация са достатъчни. /В този смисъл решение № 207/02.10.2014г по гр.д. № 2355/2014г. на ВКС 3гр.отд./.

       При уволнението поради промяна в изискванията за образование достатъчно е да се докаже изискването за съответното образование което работника не притежава. По настоящето дело както пред първоинстанционния, така и пред въззивния съд, такова доказване не е проведено.

Освен поради горното уволнението е незаконно и на друго основание. Дори и да съществуваха доказателства за променено изискване за образователна степен към датата на процесното уволнение, според съда работодателят е допуснал злоупотреба с правото си на уволнение, с което е нарушил принципа за добросъвестност при упражняване на трудовите права и задължения, залегнал в разпоредбата на чл. 8, ал. 1 от КТ. По правило съображенията на работодателя за необходимостта от промяна на образователните изисквания за дадена трудова функция са въпрос на целесъобразност и на негова суверенна преценка и не подлежат на съдебен контрол. При довод за злоупотреба с право от страна на работодателя обаче съдът следва и е длъжен да извърши проверка дали изменението в изискванията за заемане на длъжността е въведено с оглед нуждите на работата и в този смисъл дали работодателят е действал добросъвестно /така решение № 321/31.10.2011 г. по гр. д. № 13/2011 г. на ІІІ г. о., ГК на ВКС; решение № 417/19.10.2011 г. по гр. д. № 143/2011 г. на ІV г. о., ГК на ВКС; решение № 71/24.07.2013 г. по гр. д. № 284/2012 г. на ІV г. о., ГК на ВКС; решение № 345/06.03.2014 г. по гр. д. № 3868/2013 г. на ІV г. о., ГК на ВКС; решение № 235/04.10.2017 г. по гр. д. № 4531/2016 г. на ІV г. о., ГК на ВКС и др. /.

Злоупотреба с право от страна на работодателя в хипотезата на чл. 328, ал. 1, т. 6 от КТ е налице, когато се установи, че единственото му желание, ползвайки се от законово допустимо средство, каквото е правото да въведе нови изисквания за образование, е постигане на една-единствена цел-прекратяване на трудовия договор само с конкретен служител.

 

По тези съображения прекратяването на трудовото правоотношение между страните е незаконно, като  правилно първоинстанционния съд го е  признал за такова, постановил е неговата отмяна, като е уважил и акцесорния иск за възстановяване на ищцата на работа.

Пред въззивната инстанция не са представени нови доказателства изменящи възприетата от първоинстанционния съд фактическа обстановка или налагащи друг краен  правен извод.

 Решението е правилно и обосновано и следва да бъде потвърдено.

Водим от горното СЪДЪТ

                                                  Р   Е    Ш    И:

ПОТВЪРЖДАВА Решение № 2065,том 1-ви,стр.85 от 21.10.2020г. по Гр.Д. № 95/2020г. по о писа на Районен  Съд К.

Решението подлежи на обжалване в едномесечен срок от съобщението до страните пред ВКС.

 

 

                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                                               ЧЛЕНОВЕ:1.

 

                                                                   2.