Решение по дело №325/2021 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 754
Дата: 12 април 2021 г. (в сила от 12 април 2021 г.)
Съдия: Светлана Бойкова Методиева
Дело: 20217180700325
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 8 февруари 2021 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 

 

№ 754

 

гр. Пловдив,  12.04.2021 год.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПЛОВДИВСКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, ХХIV състав, в открито заседание на шестнадесети март, две хиляди двадесет и първата година в състав:

 

                               ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДАРИНА МАТЕЕВА

      ЧЛЕНОВЕ: ВЛАДИМИР ВЪЛЧЕВ

                                                        СВЕТЛАНА МЕТОДИЕВА

 

при секретаря К.Р. и с участието на прокурора от Окръжна прокуратура Пловдив Данаила Станкова, като разгледа докладваното от съдия Св.Методиева касационно административно - наказателно дело № 325 по описа на съда за 2021 г., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.63, ал.1 от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/ и глава дванадесета от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/.

Касационният жалбоподател А.Б.Б. с ЕГН ********** обжалва чрез процесуалния си представител адв. К.Решение № 260660 от 04.12.2020 г. на Районен съд Пловдив, 18 н.с., постановено по АНД № 5993/2020 г. С обжалваното решение е потвърдено Наказателно постановление № 20-1030-007104 от 24.07.2020 г. на Началник група в Сектор ПП при ОД на МВР - Пловдив, с което на жалбоподателя са наложени административни наказания глоба от 3000 лева и лишаване от право да управлява МПС за 12 месеца на основание чл.175а, ал.1, пр.3 от ЗДвП за нарушение по чл.104б, т.2 от ЗДвП.

В касационната жалба, както и в съдебно заседание, чрез пълномощника адв. С., а също и в депозирана писмена защита по делото, се излагат съображения за неправилност и незаконосъобразност на обжалваното съдебно решение, като се моли неговата отмяна и присъждане на разноски по представен списък.

 Ответникът по касационна жалба ОД МВР Пловдив – сектор Пътна полиция, не е депозирал отговор по касационната жалба и не е изпратил представител в съдебното заседание. 

Прокурорът от Окръжна прокуратура – Пловдив Станкова моли първоинстанционното решение да бъде оставено в сила като правилно и законосъобразно.

Касационният съд, като извърши преглед на обжалваното съдебно решение, във връзка с наведените в жалбата касационни основания по чл.348, ал.1 от НПК, констатира следното:

Касационната жалба е подадена в предвидения законов срок и от страна по първоинстанционното съдебно производство, за която решението е неблагоприятно, поради което се явява допустима. Разгледана по същество, жалбата е неоснователна.

Районен съд Пловдив, след като е провел пълно и всестранно разследване по делото, е възприел за установена описаната подробно в обжалваното решение фактическа обстановка, която се възприема и от настоящия съд, като поради това е ненужно да се повтаря. Въз основа на констатираните факти, първоинстанционният съд е стигнал и до законосъобразния извод за наличие на осъществено от страна на жалбоподателя нарушение по чл.104б, т.2 от ЗДвП. Тази преценка на районния съд е направена на базата на задълбочен и подробен анализ на събрания доказателствен материал. Изводите на първоинстанционния съд са дадени на базата на достатъчно пълна и обективна оценка на всички доказателства, като в тази насока не е налице твърдяната от касационния жалбоподател липса на задълбочена проверка на фактите и обстоятелствата. Впрочем, цитираните от жалбоподателя разпоредби на чл.146 и чл.168 от АПК се отнасят до оспорване на административни актове и изобщо не са относими към настоящото производство, в което предмет на обжалване е съдебно решение, постановено в производството по ЗАНН.

Съдът, постановил оспореното съдебно решение, е обсъдил подробно всички възражения на жалбоподателя, като в тази насока и настоящият съдебен състав препраща към мотивите на решението, съгласно разпоредбата на чл.221, ал.2 от АПК. В допълнение, настоящата съдебна инстанция намира за нужно да посочи, че районният съд коректно е съобразил и коментирал отразеното по АУАН в графата за възражения от страна на жалбоподателя, че няма такива, като е отчел в тази насока и свидетелските показания. От същите категорично се установява фактът на липсата на възражения при констатиране на нарушението от страна на водача Б., но не поради неразбиране на фактите по вмененото му с АУАН нарушение, а именно поради осъзнаване на неговата същност и противоправност. Впрочем, ако не е разбирал отразеното по АУАН, противно на посоченото в касационната жалба, жалбоподателят е имал възможността да впише точно такова възражение, а именно, че вмененото нарушение му е неясно.

Неоснователни са изложените в касационната жалба твърдения относно това, че съдът, постановил обжалваното решение, не е изяснил какво се разбира под разумно шофиране. Напротив, въззивният съд, в мотивите към съдебното решение, е посочил изрично какво съставлява разумно шофиране – такова, което не създава опасност за останалите участници в движението.

Досежно възраженията относно това дали е възможно, или не е възможно, осъществяването на техниката на шофиране „дрифт“ с автомобила, управляван от жалбоподателя Б., районният съд правилно е констатирал, че това понятие няма легална дефиниция в ЗДвП или Правилника по прилагането му, като е отчел, че записването в АУАН и наказателното постановление в скоби, че извършеното от жалбоподателя е „дрифт“, не се отразява върху възможността на същия да разбере за какво именно поведение бива санкциониран. Възприетата от въззивния съд фактическа обстановка, свързана с поведението на водача, е изведена изцяло от събрания доказателствен материал, като показанията на свидетеля съдържат описание на действия по форсиране на двигателя и поднасяне на автомобила, при което МПС преднамерено е изведено извън контрол. Според настоящия съдебен състав безспорно е установено, че жалбоподателят е осъществил състава на нарушението по чл.104б, т.2 от ЗДвП, а касационната инстанция преценява прилагането на материалния закон въз основа именно на фактите, установени от въззивния съд в обжалваното решение. Не се установяват нарушения на материалния закон, а както вече се посочи, районният съд е установил правилно фактическата обстановка, като е извършил адекватна и прецизна оценка на гласните доказателства, съставляващи разпит на полицейски служител, който впрочем е и пряк очевидец, непосредствено възприел съставомерните признаци на нарушението. В случая се касае до съвкупност от умишлени действия, насочени към конкретна цел, а именно да се изгуби сцеплението на гумите с пътната настилка и МПС да поднесе по платното за движение, поради което и не е коректно посоченото в касационната жалба, че следвало да има разграничение на различни по вид нарушения по чл.20, или по чл.5 от ЗДвП в АУАН и НП, защото на практика поредицата от свързани и последователни действия е довела до осъществяване нарушение на забраната по чл.104б от ЗДвП. Без значение с оглед на установеното преднамерено опасно шофиране е дали извършеното може и дали изцяло, или само отчасти, покрива характеристиките на т.нар. „дрифт“ по смисъла на широко разпространеното разбиране за тази техника на шофиране. Следва да се има предвид, пак с оглед на това разбиране и че не е невъзможно осъществяването на подобно рисково придвижване на автомобила и тогава, когато същият е с предно предаване, като за целта се използва ръчната спирачка. Дали автомобилът на жалбоподателя има, или няма, необходимата здравина или мощност за осъществяване на подобна техника на шофиране, а и дали посочената техника е изпълнена точно и професионално, на практика е без значение, доколкото, както се каза, от доказателствата е установено осъществено умишлено рязко форсиране на двигателя, поднасяне на автомобила със загуба на сцепление, точно, както е описано в АУАН и НП и извеждане на МПС извън контрол с блокиране на движението по платното, което категорично е използване на пътното платно не по неговото основно предназначение. 

 Районният съд е посочил изрично в решението си установеното от него обстоятелство, че актът и наказателното постановление са издадени в съответствие с изискванията относно тяхното съдържание, визирани в чл.42 и чл.57 от ЗАНН, което се установява и от настоящата инстанция.

Законосъобразна е преценката на съда и относно това, че конкретният случай на нарушение не може да се определи като маловажен. Умишленото и съзнателно опасно шофиране по никакъв начин не съответства на поведението, което следва да има водач с по-голям опит и особено такъв, който твърди, че полага труд като шофьор. Подобно умишлено поведение по пътната мрежа, отворена за движение, застрашава не само живота и здравето на намиращите се в автомобила лица, но и на останалите участници в движението, поради което се характеризира и с висока степен на обществена опасност. Наложените наказания са в абсолютен размер, както правилно е преценил и въззивния съд  и съгласно чл. 27, ал. 5 от ЗАНН е било недопустимо да бъдат определени под него.

  Предвид изложеното и с оглед посочената законосъобразна преценка на първоинстанционния съд и при извършената проверка от страна на настоящия съд по реда на чл.218, ал.2 от АПК, съдът намира, че не се установяват основания за отмяна на обжалваното съдебно решение, като същото е валидно, допустимо и съответстващо на материалния закон. Затова и тъй като не са налице и касационните основания, визирани в касационната жалба, следва решението на районния съд да бъде оставено в сила.

С оглед на това и не следва да се присъждат разноски за жалбоподателя, а от ответника не е направено такова искане.

Съдът констатира, че в хода на проведеното съдебно производство пред РС - Пловдив са направени разноски от бюджета на съда, но по тях съдът е пропуснал да се произнесе с решението си, поради което и след връщане делото на този съд, същият следва да стори това с нарочно определение.

  Воден от горното, на основание чл.221, ал.2, предл. първо от АПК, във връзка с чл.63, ал.1, изр.2 от ЗАНН,

 

Съдът

 

РЕШИ:

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 260660 от 04.12.2020 г., постановено по АНД № 5993/2020 г. на Районен съд Пловдив.

 

След връщане на делото на РС - Пловдив, същият следва да се произнесе по направените в хода на производството пред него разноски от бюджета на съда.

 

 

РЕШЕНИЕТО е окончателно.

 

                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ :      

 

 

                                        ЧЛЕНОВЕ : 1.   

 

                                                                                                                                                                                      2.