Решение по дело №2342/2019 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 2195
Дата: 15 ноември 2019 г.
Съдия: Евелина Иванова Попова
Дело: 20197050702342
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 16 август 2019 г.

Съдържание на акта

       Р Е Ш Е Н И Е

 

   №……../……..2019 г.

 

                                       В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд, Варна, ШЕСТИ КАСАЦИОНЕН СЪСТАВ, в публичното съдебно заседание на тридесет и първи октомври две хиляди и деветнадесета година в състав

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: КРАСИМИР КИПРОВ

ЧЛЕНОВЕ            ЕВЕЛИНА ПОПОВА

                              МАРИЯНА БАХЧЕВАН  

 

При участието на секретаря ГАЛИНА ВЛАДИМИРОВА и на прокурора СИЛВИЯН ИВАНОВ като разгледа докладваното от съдия ЕВЕЛИНА ПОПОВА к.н.а.х.д. № 2342 по описа на съда за две хиляди и деветнадесета година, за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството по делото е по реда на глава ХІІ АПК вр. чл. 63 ал. 1 изр. второ ЗАНН. Образувано е по жалба на „Есай Комерс” ЕООД, предявена чрез пълномощника на дружеството адвокат В.Д., срещу решение № 1444/16.07.2019 г. по н.а.х.д. № 1694/2019 г. на Районен съд – Варна, с което е потвърдено НП № 420630-F475332/20.03.2019 г. на началника на отдел „Оперативни дейности” в ЦУ на НАП, с което на касатора за нарушение на чл. 25 ал. 1 т. 1 от Наредба № Н-18/13.12.2006 г. на МФ е наложено административно наказание „имуществена санкция” в размер на 600 лв., на основание чл. 185 ал. 2 вр. ал. 1 ЗДДС. По изложени съображения за допуснато от въззивния съд съществено процесуално нарушение поради необсъждане с решението на всички изложени от жалбоподателя доводи за незаконосъобразност на наказателното постановление, както и за допуснато от съда нарушение на закона поради неправилност на преценката му за неприложимост на чл. 28 ЗАНН, се иска въззивното решение да бъде отменено и наместо него да се постанови ново по  съществото на спора от касационната инстанция, с което оспореното по реда на чл. 59 ЗАНН наказателно постановление да се отмени, а в отношение на евентуалност – да се измени до определения в закона минимум на имуществената санкция. От последното може да се направи извод, че с касационната жалба се завява и касационното основание по чл. 348 ал. 1 т. 3 НПК – явна несправедливост на наложеното наказание.

В съдебно заседание касаторът и ответникът, редовно призовани, не се представляват. С молба с. д. № 16048/30.10.2019 г. пълномощникът на касатора поддържа касационната жалба, а с писмени бележки с. д. № 15985/29.10.2019 г. ответната по делото страна я оспорва чрез пълномощника си юрисконсулт Георгиева. Заключението на прокурора от Окръжна прокуратура - Варна е, че обжалваното решение следва да се остави в сила поради отсъствието на основания за отмяната му.

След преценка на процесуалната допустимост и основателност на жалбата, извършена в рамките на касационната проверка по чл. 218 АПК вр. чл. 63 ал. 1 изр. второ ЗАНН, съдът намира следното:

По допустимостта на жалбата: Предявена е срещу подлежащ на касационен контрол съдебен акт, съгласно изричната разпоредба на чл. 63 ал. 1 изр. второ ЗАНН; от процесуално легитимирано лице, съгласно чл. 210 ал. 1 АПК; и в преклузивния срок за упражняване на правото на жалба, визиран в чл. 211 ал. 1 АПК – съобщение за изготвеното въззивно решение е получено редовно от касатора на датата 18.07.2019 г. /л. 17 от н.а.х.д. 1694/2019 г. на ВРС/, а според поставения върху касационната жалба печат на въззивния съд, чрез който е предявена, тя е подадена на 25.07.2019 г. С нея е сезиран родово и местно компетентният съд. Кумулативното наличие на обсъдените положителни процесуални предпоставки обуславя извод за допустимост на касационното производство.

Разгледана по естеството на изложените оплаквания и в рамките на задължителната касационна проверка по чл. 218 ал. 2 АПК, касационният състав намира жалбата за частично основателна.

С потвърденото от районния съд наказателно постановление е ангажирана административнонаказателната отговорност по чл. 185 ал. 2 вр. ал. 1 ЗДДС на „Есай Комерс” ЕООД за нарушаването на чл. 25 ал. 1 т. 1 от Наредба № Н-18/13.12.2006 г. на МФ, обективирано в неиздаването на фискален касов бон от работещото фискално устройство в стопанисвания от дружеството търговски обект – магазин за дрехи „Bad boys” в гр. Варна, бул. „Осми приморски полк” № 89, за реализираната на 02.03.2019 г. продажба на 1 бр. мъжка тениска на стойност 25 лв.

За да потвърди наказателното постановление, районният съд е приел за безсъмнено доказана съставомерността на нарушението и е отчел наличието на компетентност на актосъставителя и на АНО, спазването на съществените административнопроизводствени правила в производството по издаването му, липсата на предпоставки за приложимостта на чл. 28 ЗАНН и наличието на обстоятелства за прилагането на малко по-висок размер на имуществената санкция от минимално предвидения в чл. 185 ал. 1 ЗДДС. 

Решението е правилно по отношение на изводите на съда за доказана съставомерност на нарушението и за неприложимост на чл. 28 ЗАНН.

С чл. 118 ал. 1 ЗДДС е въведено задължение за всяко регистрирано и нерегистрирано по този закон лице да регистрира и отчита извършените от него продажби в търговски обект чрез издаването на фискална касова бележка от фискално устройство /фискален бон/ или на касова бележка от интегрирана автоматизирана система за управление на търговската дейност /системен бон/, независимо дали е поискан друг данъчен документ. Стопанисваният от „Есай Комерс” ЕООД магазин за продажба на дрехи „Bad boys” безсъмнено е търговски обект по смисъла на пар. 1 т 41 ДР ЗДДС, поради което при продажбата на стоки в него за търговеца на общо основание е относимо задължението по чл. 118 ал. 1 ЗДДС, респективно на чл. 25 ал. 1 т. 1 от приетата на основание чл. 118 ал. 4 ЗДДС Наредба № Н-18/13.12.2006 г. на МФ.

Преценяйки доказателствата по преписката /протокол за извършена проверка № 0281044/02.03.2019 г., който като съставен по установения ред от длъжностни лица в кръга на службата им представлява официален удостоверителен документ, ползващ се с обвързваща доказателствена сила за установените с него обстоятелства; дневен финансов отчет за датата 02.03.2019 г. – 12:50 часа; опис на паричните средства в касата на обекта към момента на започване на проверката/, както и събраните във въззивното производство гласни доказателства, районният съд обосновано е приел, че жалбоподателят е нарушил задължението си по чл. 25 ал. 1 т. 1 от Наредба № Н-18/13.12.2006 г. на МФ.

Правилна е преценката на съда, че липсват основания за квалифициране на нарушението като маловажно, а оттук и за приложимостта на чл. 28 ЗАНН. Нарушението не се отличава с нищо от останалите подобни случаи на нарушения от същия вид, за да се приеме, че се отличава с по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с тях, което при преценката за маловажност е и основният разграничителен критерий по смисъла на чл. 93 т. 9 НК вр. чл. 11 ЗАНН. Нерегистрирането чрез ФУ на извършена продажба, освен че рефлектира негативно върху документооборота, но като правило е свързано и с неотразяването на приходи от продажбите, а оттук като потенциална възможност и с неплащането на пълния размер на дължимите данъци от данъчно задълженото лице.

Неправилно в наказателното постановление АНО се е позовал на санкционната норма на чл. 185 ал. 2 вр. ал. 1 ЗДДС, тъй като директно приложима за извършеното нарушение, а не по пътя на препращане, е разпоредбата на чл. 185 ал. 1 ЗДДС, но тъй като тази грешка по никакъв начин не се отразява върху вида и размера на наложеното с НП наказание, нито върху защитата на нарушителя, който като правило се защитава срещу фактите и в тази връзка следва вярно да е ориентиран каква материалноправна разпоредба е нарушил при така изложените факти, което в случая е посочено вярно както в АУАН, така и в НП, то тази грешка не е в състояние да се отрази на законосъобразността на наказателното постановление.

Неоснователно е оплакването, че решаващият делото съд не се е произнесъл с решението по наведените във въззивната жалба възражения на въззивника срещу законосъобразността на наказателното постановление. Решението съдържа достатъчно подробни мотиви както от гледна точка на фактическите установявания на съда, така и по отношение на направените въз основа на тях правни изводи. Съдът единствено е пропуснал да изрази позиция по оплакването на въззивника за неяснота в повдигнатото му обвинение, предвид позоваването в  НП на чл. 185 ал. 2 вр. ал. 1 ЗДДС, а не директно на чл. 185 ал. 1 ЗДДС. Тъй като обаче това касае единствено правните изводи на съда, а не и фактическите му установявания по делото, като при това пропускът му не се отразява на правилността на крайния му извод за доказаност на нарушението на чл. 25 ал. 1 т. 1 от Наредба № Н-18/13.12.2006 г. на МФ и за отсъствието на допуснати в хода на АНП съществени административнопроизводствени нарушения, той не следва да се квалифицира като съществено процесуално нарушение в работата на съда.

Неправилно обаче съдът е приел наказателното постановление за законосъобразно и що се отнася до наложения с него размер на имуществената санкция по чл. 185 ал. 1 ЗДДС над установения в разпоредбата минимум от 500 лв. АНО не е изложил конкретни мотиви защо счита, че в случая санкцията по чл. 185 ал. 1 ЗДДС следва да е в размер на 600 лв. Общото позоваване в съдържанието на НП, че „за да се определи административното наказание, са взети предвид тежестта на нарушението, всички смекчаващи и утежняващи обстоятелства“ без да е посочено кои конкретно са тези обстоятелства по смисъла на чл. 27 ЗАНН, сочи не необоснованост на извода на АНО, че наказанието следва да бъде наложено над предвидения в закона минимум. Съдът намира, че в случая и той е достатъчен, за да се изпълни регламентираният в чл. 12 ЗАНН предупредителен и превъзпитателен ефект на наказанието. Поради това решението, с което наказателното постановление е оставено изцяло в сила, следва да се отмени и наместо него следва да се постанови ново по съществото на спора от касационната инстанция, с което наказателното постановление да се измени като наложената с него имуществена санкция на нарушителя се намали от 600 лв. на 500 лв. по чл. 185 ал. 1 ЗДДС.

Воден от изложеното, съдът

 

      Р   Е   Ш   И

 

ОТМЕНЯ решение № 1444/16.07.2019 г. по н.а.х.д. № 1694/2019 г. на Районен съд – Варна, с което е потвърдено НП № 420630-F475332/20.03.2019 г. на началника на отдел „Оперативни дейности” в ЦУ на НАП, с което на „Есай Комерс” ЕООД за нарушение на чл. 25 ал. 1 т. 1 от Наредба № Н-18/13.12.2006 г. на МФ е наложено административно наказание „имуществена санкция” в размер на 600 лв. И НАМЕСТО НЕГО ПОСТАНОВЯВА:

ИЗМЕНЯ НП № 420630-F475332/20.03.2019 г. на началника на отдел „Оперативни дейности” в ЦУ на НАП като намалява от 600 /шестстотин/ лева на 500 /петстотин/ лева размера на наложената на „Есай Комерс” ЕООД имуществена санкция по чл. 185 ал. 1 ЗДДС за извършеното от дружеството нарушение на чл. 25 ал. 1 т. 1 от Наредба № Н-18/13.12.2006 г. на МФ.      

Решението е окончателно.                              

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                       ЧЛЕНОВЕ: 1/                          2/