Р Е Ш Е Н И Е №
гр.Поморие, 25.10.2019год.
В ИМЕТО НА НАРОДА
ПОМОРИЙСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, гражданска колегия в публично съдебно заседание на двадесет и шести септември през две хиляди и деветнадесета година в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: НАСЯ ЯПАДЖИЕВА
при участието на секретаря: Валентина Атанасова и в присъствието на прокурор Благовест Вангелов, като разгледа докладваното от съдия Н.Япаджиева гр.д.N 524 по описа за 2019 година и за да се произнесе взе пред вид следното:
Производството пред ПРС е образувано по подадена молба от молителката К.А. *** за промяна на собственото й име от К. на К. Молителката твърди, че желанието на нейните родители е било да се казва К., но към момента на раждането и името К. се сторило на лицето по гражданско състояние прекалено „западно“ и майка й била накарана да я запише К.. Сочи, че през целия съзнателен живот навсякъде се е представяла като К., с това име е свързана личностната й идентификация от най-ранна възраст и за това счита, че това важни обстоятелства по смисъла на закона за постановяване на промяна на собственото и име от К. на К.. В съдебно заседание молителката се явява лично и поддържа молбата си.
Производството е охранително - по реда на чл. 530 и сл. ГПК във вр. с чл.19 от ЗГР.
Представител на общината счита, че молбата следва да се остави без уважение, тъй като същата не сочи основателни обстоятелства и доказателства в подкрепа на своето искане.
Представител на Районна прокуратура счита, че молбата е основателна и следва да се уважи.
Съдът, след преценка на събраните по делото доказателства, намира за установено от фактическа и правна страна следното:
Представено е копие от лична карта на молителката К.А.А., която е издадена на 11.06.2015г., както и
Представено е удостоверение за раждане на молителката, видно от която същата е родена на ***г. и е издаден Акт за раждане №40 от 13.09.1973г. В удостоверението за раждане молителката е записана с имената К. А.А.. Представени са и три броя пощенски пратки от Еконт всички от 2018г. изпратени до получател К. А.. Видно от справките от НБД население представени от представителя на Община Поморие бабите на молителката са с имена К.П.Д.и К.Р.Ж.
По делото е допуснат до разпит един свидетел. Свидетелката М. Д.свидетелства, че познава от повече от десет години молителката и я познава като К., с това име тя и всички близки се обръщат към молителката. Твърди, че същата е работила в Германия и там също се е представяла с името К. и при запознанство с нови хора, молителката също е представя с името К. и с това име се е представили при запознанство със съпруга и децата на свидетелката, а при разговор с майката на К. същата й споделила, че е имала желание да я запише с името К., но въпреки желанието й са я записали с името К.. Свидетелката сочи, че тя съвсем скоро е разбрала, че името с което е записана молителката е К..
Според съда молбата за промяна на собственото име на молителката от К. на К. е основателна.
В разпоредбата на чл.19 от Закона за гражданската регистрация са посочени основанията при които може да се допусне промяна на името на български гражданин, а именно - когато името, чиято смяна се иска, е осмиващо, опозоряващо или обществено неприемливо, както и в случаите когато важни обстоятелства налагат това. Правото на име е субективно, лично и неотчуждимо право, свързано с определен гражданскоправен субект. Промяната на името е регламентирана като потестативно право, което възниква при точно определени от закона основания и се упражнява по предвиден в ГПК ред.
Законът не дава отговор на въпроса кои точно обстоятелства се определят като важни, за да е налице тази предпоставка за промяна на името. И това е така, защото значимостта на обстоятелствата следва да се преценява в контекста на всеки отделен случай. Както е посочено и в решение № 161/27.03.2009 год. по гр. д. № 1643/2008 год. по описа на Върховния касационен съд, II г. о., молбата за промяна на име се разглежда по реда на охранителните производства - чл. 530 - 541 от ГПК. Същественото за охранителното производство е, че е едностранно и безспорно и по своята правна същност представлява съдебно съдействие при правомерно упражняване на гражданските права, целящо да породи изгодни за молителя правни последици, без те да представляват същевременно посягане върху чужда правна сфера.
В постановеното по реда на чл. 290 ГПК решение № 507 от 22.10.2010 г. по гр. д. № 227/2010 г. III г. о. ВКС, по въпроса за същността на "важните обстоятелства" по смисъла на чл. 19, ал. 1 ЗГР, е прието, че важни обстоятелства са тези, които са лично и обществено значими. Такива обстоятелства са например: известността на лицето в обществото с име, с което се идентифицира; носенето от лицето на различни имена в различни периоди от време в резултат на станала не по волята му промяна и др.
В случая молителката установява, че е известна в обществото с името К. и желанието на родителите й е било да носи името К., но административни процедури са довели до записването й с името К., което е умалително на името К.. Това, че молителката желае да носи това име, известна е с него и така се идентифицира според съда са важни обстоятелства по смисъла на чл. 19, ал. 1 от ЗГР. Не е установено и не се твърди от заинтересуваните лица и прокурора исканата промяна да засяга чужда правна сфера, да преследва цели, различни от заявените от молителя и да противоречи на императивни разпоредби на закона. Исканата промяна в случая е допустима съгласно императивната норма на чл. 14, ал. 1 от ЗГР и е основателна предвид наличието на предпоставка по чл. 19, ал. 1 от ЗГР, поради което следва да бъде допусната.
Предвид изложеното съдът
Р Е Ш И :
ДОПУСКА промяна на собственото име на К.А.А., ЕГН **********,*** от „К.“ на „К.“
Препис от решението да се изпрати на Община – Несебър и за отбелязване на извършената промяна и на РС Несебър, служба „Съдимост“.
Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.
РАЙОНЕН СЪДИЯ: