Определение по дело №2184/2019 на Районен съд - Лом

Номер на акта: 1624
Дата: 16 юли 2020 г.
Съдия: Иван Пламенов Йорданов
Дело: 20191620102184
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 30 декември 2019 г.

Съдържание на акта

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е

 

гр. Лом, 16.07.2020 год.

 

          Ломски районен съд, ІV - ти състав, в закрито заседание на шестнадесети юли, две хиляди и двадесета година в състав:      

 

       ПРЕДСЕДАТЕЛ: И. Йорданов

 

          като разгледа докладваното от съдията гр. дело № 2184 по описа за 2019 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

          Производството е образувано по предявен от И.Д.И. с ЕГН **********,***, срещу П.С.О., с                     ЕГН **********,*** иск за делба на съсобствени недвижими имоти.

          Съобразно разпоредбата на чл. 131 ГПК, на ответника е изпратено съобщение, ведно с копие на исковата молба и доказателствата на посоченият в нея адрес.

          Съобщението е върнато в цялост със забележка, че лицето е било само наемател на посоченият адрес и го е напуснало принудително преди повече от 15 години.

Съдът служебно, при условията на Наредба № 14/18.11.2009 год. за реда и начина за предоставяне достъп на органите на съдебната власт до Национална база данни „Население” е изискал справка за постоянния и настоящ адрес на ответника и е разпоредил размяната на книжа да се извърши и по реда на чл. 47 ГПК. Установено е, че постоянният и настоящия адрес на ответника е в ****. В изпратеното съобщение е отразено, че на позвъняванията никой не отговаря, а тъй като вратата е с чип, до жилището няма постоянен достъп. Уведомлението е залепено на входната врата, но в указания срок никой не се е явил да получи книжата.

Поради това, с Определение от 22.04.2020 г., на основание чл. 47, ал. 6 ГПК съдът е допуснал правна помощ на ответника за назначаване на особен процесуален представител по делото, като с писмо               изх. № 158/08.05.2020 г. на АК – Монтана е определен депозит за особения представител в размер на 600,00 лв. /съобразно чл. 7, ал. 4 от Наредба № 1/09.07.2004 г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения/, като е указал 14-дневен срок за внасянето на депозита.

          Съобщението е получено лично от ищеца на 01.06.2020 г. и в указания 14-дневен срок /до 15.06.2020 год., а и до сега/ определеният депозит не е внесен.

          Поради това настоящият съдебен състав намира, че е налице пречка за движението на делото, която е от категорията на тези, подлежащи на отстраняване от ищеца по делото.

          Съгласно чл. 47, ал. 1 ГПК когато ответникът не може да бъде намерен на посочения по делото адрес и не се намери лице, което е съгласно да получи съобщението, връчителят залепва уведомление.  В ал. 3 на същия член от закона е предвидено, че когато ответникът не се яви да получи книжата, съдът указва на ищеца да представи справка за неговата адресна регистрация. Според ал. 5 съобщението се смята за връчено с изтичането на срока за получаването му от канцеларията на съда. В чл. 47, ал. 6 ГПК се посочва, че когато установи редовността на връчването, съдът разпорежда съобщението да се приложи към делото и назначава особен представител на разноски на ищеца.

          След като определената сума за възнаграждение за особен представител, назначен на осн. чл. 47, ал. 6 ГПК (съставляваща разноски по реда на закона), не е била внесена от ищеца, то е налице нередовност на исковата молба по смисъла чл. 128, т. 2, предл. 2-ро ГПК, която не е била отстранена в определения от съда срок, поради което и производството по делото следва да бъде прекратено на основание       чл. 129, ал. 4, във вр. с ал. 3 ГПК.

          Внасянето на възнаграждението за особен представител на ответника е по същество предпоставка за движение на делото /аналогично на изискването ищецът да внесе такса за призоваване на ответника чрез ДВ, което и при отменения ГПК беше основание за връщане на исковата молба при неизпълнение/.

          Назначаването на особен представител на ответника е процесуално действие, което следва да се извърши по силата на закона, при наличието на предпоставките за това.

          То не е действие по искане на някоя от страните или по инициатива на съда /т.е. не зависи нито от волята на страните, нито от волята на съда/, с оглед на което разпоредбата на чл. 77 ГПК е неприложима. Тази разпоредба е систематично свързана с разпоредбата на чл. 76 ГПК и тълкуването им в тяхната взаимовръзка води до извода, че възнаграждението за особен представител на неоткрит ответник всъщност представлява разноски, приравняващи се на държавна такса. Разпоредбата на чл. 128, т. 2 ГПК сочи, че разноски, когато такива са възложени на страната и тя следва да ги плати преди извършване на определени процесуални действия, са приравнени на държавна такса.

          Последица от невнасяне на държавна такса и/или разноски, когато такива се дължат, при надлежно съобщаване за отстраняване на нередовностите, е прекратяването на производството по делото и връщане на исковата молба.

          Нередовността на исковата молба произтича от неспазването на изискването по чл. 128, т. 2 ГПК за внасянето на дължими за образуването и движението на делото разноски във вр. с чл. 47, ал. 6 ГПК, поради което следва да се приложи разпоредбата на чл. 129, ал. 4, във вр. с ал. 3 ГПК.

          Предвид изложеното, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

          ПРЕКРАТЯВА на основание чл. 129, ал. 4 във вр. с ал. 3 във вр. с  чл. 128, т. 2, предл. 2-ро от ГПК съдебното производство по гражданско дело № 2184/2019 г. по описа на РС - Лом, поради невнасяне от ищеца в определения от съда срок на дължимите разноски по делото – депозит от 600,00 лв. за възнаграждение за особен представител на ответника.

 

          Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред Окръжен съд - Монтана в едноседмичен срок от съобщаването му на страните.

 

 

 

 

                 Районен съдия: