Р Е Ш Е Н И Е
гр. Кюстендил, 30.03.2020 г.
В ИМЕТО НА НАРОДА
РАЙОНЕН СЪД гр. Кюстендил в публичното заседание на двадесет и осми февруари, две хиляди и двадесета година, наказателно отделение, втори състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: Пламен Деянов
и при участието на секретаря Гергана Милушева, като разгледа докладваното от съдия Деянов а. н. д. № 44 по описа на съда за 2019 г.
и за да се произнеса, взех предвид следното:
Производството е по реда на чл. 59-63 от ЗАНН.
Образувано е по жалба на С.Л.С., ЕГН - **********,*** , против Наказателно постановление № 19-1139-001864/11.12.2019 г. на Началник С-р ПП към ОД МВР – Кюстендил, с което на жалбоподателя, за извършено нарушение по чл. 143, ал. 10 ЗДвП, на основание чл. 175, ал. 3, пр. 1 ЗДвП, му е наложено административно наказание "Глоба" в размер на 200. 00/двеста/ лева и лишаване от право да управлява МПС за 6 месеца.
Със жалбата си С. оспорва издаденото НП като неправилно и незаконосъобразно. Твърди, че не е извършил нарушението, посочено в атакуваното НП. Иска от съда да отмени НП.
В съдебно заседание жалбоподателя, редовно призован – не се явява а е представляван от адвокат Т.. Подържа жалбата си по изложените в същата съображения. В хода на делото по същество моли съда да отмени атакуваното НП като неправилно и незаконосъобразно.
За административно-наказващият орган, редовно и своевременно призован уведомен по реда на чл. 62, ЗАНН, представител не се явява и не изразяват становище по спора.
Районният съд, след като съобрази доводите на страните, събраният по делото доказателствен материал и закона, установи от фактическа страна следното:
На 29.10.2019 г. в 01,55 часа длъжностни лица при РУ – МВР гр. Кюстендил – актосъставителя В.Т.В., в присъствието на свидетеля М.И.П., съставил на жалбоподателя акт за установяване на административно нарушение, за това, че на същата дата около 01.55 часа, по ул. „Бузлуджа“срещу завод „Велбъжд“ в посока улица „Овощарска“, управлявал товарен автомобил марка "Фолксваген Туарег“ с рег. № **** негова собственост,за които автомобил при служебно извършена справка е установено, че е със служебно прекратена регистрацията на основание чл. 143, ал.10 от ЗДвП към 24.09.2019 година – непререгистрирано превозно средство, с което е осъществил състава на административното нарушение по чл. 140, ал. 1 от ЗДвП. Служителят В. е съставил на място извършената проверка АУАН на името на водача на автомобила. АУАН е предявен на същото място, и същия го подписал без възражения.
Въз основа на този акт, началника на Сектор Пътна полиция при МВР гр. Кюстендил е издал атакуваното НП № № 19-1139-001864/11.12.2019 г., с което на жалбоподателя, за извършено нарушение по чл. 140, ал. 1 ЗДвП, на основание чл. 175, ал. 3, пр. 1 ЗДвП, му е наложено административно наказание "Глоба" в размер на 200. 00/двеста/ лева и лишаване от право да управлява МПС за 6 месеца.
НП е връчено на С. на 29.10.2019 година, видно от отбелязването в самият АУАН,копието на които е приложено по делото.
Посочените в акта обстоятелства се потвърждават от показанията на актосъставителя В. и колегата му П., които са категорични, че жалбоподателя е извършил вмененото му административно нарушение.
Изложената фактическа обстановка съдът прие за установена въз основа на показанията на актосъставителя, от обясненията на жалбоподателя, както и от приложените към административнонаказателната преписка и приети по делото писмени доказателства и обясненията на жалбоподателя.
Гласните и писмените доказателства, събрани по делото са безпротиворечиви, относно подлежащите на доказване факти и установяват по несъмнен начин възприетата фактическа обстановка, като последователни и логични.
При така установената фактическа обстановка, съдът приема от правна страна следното:
Жалбата е депозирана от надлежно лице в установения от закона 7-дневен срок от връчване на НП. Поради това жалбата е допустима.
Въпреки това НП подлежи на отмяна по следните съображения.
По делото не се установиха факти във връзка с това дали автомобилът е бил регистриран в законовия срок и дали водачът е управлявал МПС, което е с прекратена регистрация. Това и не би могло да се установи, тъй като в НП не са описани факти, подлежащи на доказване, а изводи. Посочването, че автомобилът не е регистриран по надлежния ред, както и, че не е регистриран в законовия срок съставлява извод, който не е подкрепен с описание на конкретни обстоятелства. Срокът за регистриране на ППС тече от придобиването му или от внасянето му в България с арг. от чл. 145, ал. 2 от ЗДвП и чл. 3, ал. 1 от НАРЕДБА № I-45 ОТ 24 МАРТ 2000 г. на Министъра на вътрешните работи. При това положение е следвало да се опише от фактическа страна кога и как е бил придобит автомобилът, съответно е бил извършен вносът му, какъв е бил законовият срок за регистрирането му, за да може да се очертае предметът на доказване в съдебната фаза. Следвало е да се посочи от къде се черпи изводът, че МПС-то не е регистрирано, след като в НП фигурира регистрационен номер. Съдът не може да събира доказателства общо без очертаване на съответните им факти. Липсата на фактическо описание на нарушението, освен че препятства съда при събиране на относими доказателства, нарушава и правото на защита на жалбоподателя да разбере какво нарушение му е вменено и срещу какви факти да се защитава. Ето защо липсата на описание на нарушенията и обстоятелствата по извършването им съставлява съществено процесуално нарушение на чл. 57, ал. 1, т. 5 от ЗАНН, водещо до отмяна на НП и по двете нарушения.
На следващо място, съдът намира за необходимо да посочи още, че съгласно разпоредбата на чл. 84 от ЗАНН в настоящото производство пред съда за разглеждането на настоящата жалба срещу процесното наказателно постановление се прилагат разпоредбите на НПК. Съгласно пък разпоредбата на чл. 6 от ЗАНН - адм. нарушение е това деяние / действие или бездействие /, което нарушава установения ред на държавно управление, извършено е виновно и е обявено за наказуемо с административно наказание, налагано по адм. ред. Следователно, за да бъде обективно извършеното от жалбоподателя адм. нарушение, то трябва да бъде виновно, като съгласно чл. 11 от ЗАНН за вината са приложими разпоредбите на общата част на НК, като в случая деянието на жалбоподателя следва да бъде умишлено с оглед ограничителната разпоредба на чл. 7, ал. 2 от ЗАНН. Съгласно разпоредбата на чл. 18, т. 2 от Наредба № I- 45 от 24 март 2000 година за регистрацията, отчета, пускането в движение и спирането от движение на моторни превозни средства и на ремаркетата, теглени от тях е, че регистрацията на съответното превозно средство се прекратява служебно, като това служебно може да стане съгласно разпоредбата на чл. 18б, ал. 2 от същата наредба, като при прекратяване регистрацията по ал. 1, т. 1, 2, 3, 4 или 8 от посочената правна норма – задължително следва да бъде уведомен собственика на превозното средство от съответните органи на отдел КАТ към съответното ОДМВР за тази прекратена регистрация. Тъй като това не е направено понеже са налице само доказателства в тази насока/ неуведомено лице/ се установява, че жалбоподателя е управлявал процесното МПС без да знае за отмяната на регистрацията на превозното средство и по този начин неговото извършено деяние е безвиновно, респ. той няма вина за неговото извършване. И тъй като неговото деяние не е виновно извършено, то съгласно разпоредбата на чл. 6 от ЗАНН не се явява адм. нарушение и затова съдът намира, че жалбоподателя не е извършил адм. нарушение на разпоредбата на чл. 140, ал. 1 от ЗДвП. Отделен е въпросът, че АНО не е посочил въз основа на какъв акт е била прекратена регистрацията на процесното МПС, което е негово задължение. Така описано нарушението обаче, не дава възможност да се прецени съставомерността на деянието. Посочените от АНО твърдения, че процесното МПС е било с прекратена служебна регистрация не са подкрепени с доказателства.
Ето защо, съдът намира, че издаденото НП следва да бъде отменено изцяло.
Мотивиран от гореизложеното, и на основание чл. 63, ал. 1 ЗАНН, съдът
Р Е Ш И:
ОТМЕНЯ изцяло Наказателно постановление № 19-1139-001864/11.12.2019 г. на Началник С-р ПП към ОД МВР – Кюстендил, с което на С.Л.С., ЕГН - **********,*** , за извършено нарушение по чл. 143, ал. 10 ЗДвП, на основание чл. 175, ал. 3, пр. 1 ЗДвП, му е наложено административно наказание "Глоба" в размер на 200. 00/двеста/ лева и лишаване от право да управлява МПС за 6 месеца.
Решението подлежи на обжалване 14-дневен срок от съобщаването на страните пред Административен съд - Кюстендил.
РАЙОНЕН СЪДИЯ: