Решение по дело №1548/2019 на Районен съд - Стара Загора

Номер на акта: 613
Дата: 19 ноември 2019 г. (в сила от 11 декември 2019 г.)
Съдия: Дарина Кънчева Стоянова Крумова
Дело: 20195530201548
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 6 юни 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

Номер                                                 19.11.2019 година                            гр. Стара Загора

 

   В ИМЕТО НА НАРОДА

 

СТАРОЗАГОРСКИ РАЙОНЕН СЪД                                   ХІV НАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ

На трети октомври                                                                              Година 2019

В открито заседание в следния състав

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДАРИНА СТОЯНОВА

 

Секретар: Кремена Панайотова

като разгледа докладваното от съдия СТОЯНОВА

АНД № 1548 по описа за 2019г., за да се произнесе съобрази:

 

Производството е по реда на чл. 59 и сл. ЗАНН.

 

Образувано е по жалба на „СЕ АЙ ГРУП“ ЕООД, гр. Стара Загора против наказателно постановление № 24-002319 от 27.05.2019г. на Директора на Дирекция „Инспекция по труда“, гр. Стара Загора.

В жалбата се твърди, че наказателното постановление е незаконосъобразно и като такова следва да бъде отменено. Сочат се съображения в тази връзка. В съдебно заседание чрез адв. Р.Р. жалбоподателят заявява, че изцяло поддържа подадената жалба, като излага допълнителни възражения за незаконосъобразност.

В съдебно заседание въззиваемата страна моли съда да потвърди обжалваното наказателно постановление. Чрез гл.юрисконсулт Танчева взема становище във връзка с аргументите, изложени от жалбоподателя.

 

Съдът, като прецени събраните доказателства и служебно провери законосъобразността на обжалваното наказателно постановление, намери за установено следното:

 

Жалбата е редовна и допустима - подадена е в срок от надлежна страна.

 

С обжалваното наказателно постановление № 24-002319 от 27.05.2019г. на Директора на Дирекция „Инспекция по труда“, гр. Стара Загора на нарушителя „СЕ АЙ ГРУП“ ЕООД, гр. Стара Загора на основание чл. 413, ал. 2, вр. с чл. 415в КТ е наложено наказание имуществена санкция в размер на 300 лева, за това, че при извършена проверка на 17.04.2019г. на строителен обект: Жилищна сграда с ОСД и гаражи УПИ III до, кв. 93а, по плана на гр. Стара Загора, стопанисван от „СЕ АЙ ГРУП“ ЕООД, гр. Стара Загора, ЕИК: ********* и на 30.04.2019г. в Дирекция „Инспекция по труда, гр. Стара Загора по представени документи е установено, че „СЕ АЙ ГРУП“ ЕООД, гр. Стара Загора в качеството си на работодател е допуснал на горепосочения строителен обект, към момента на проверката – 17.04.2019г. изкачване и слизане по скелето без да е осигурил обезопасени проходи чрез стълби, които са елемент от скелето, като в хода на проверката нарушението било отстранено – нарушение на чл. 93, ал. 1 от Наредба № 2 от 22.03.2004г. за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд при извършване на строителни и монтажни работи.

 

Горното наказателно постановление е издадено въз основа на АУАН № 24-002319 от 30.04.2019г., съставен от главен инспектор при Дирекция „Инспекция по труда“, гр. Стара Загора след подаване на писмено възражение.

 

И в АУАН и в НП е посочено, че са съставени въз основа на следните документи:

- призовка по чл. 45, ал. 1 АПК от 17.04.2019г., с която „СЕ АЙ ГРУП“ ЕООД, гр. Стара Загора е поканено да представи документи относно използваното скеле;

- инструкции за строително скеле, ведно с ръководство за монтажа му, от които е видно, че при монтиране на процесното скеле е предвидено поставянето на стълби и те представляват част от него;

- писмени обяснения от управителя на „СЕ АЙ ГРУП“ ЕООД, гр. Стара Загора – Е.Р.Б., в които последната е посочила, че модулното скеле е закупено без пътеки - стълби, тъй като такива не се продават.

 

Към административнонаказателната преписка е приложен и снимков материал.

От показанията на свидетеля Х.З.М. се установява, че снимките, находящи се на л. 55 и л. 56 от делото са направени от него на 17.04.2019г. при извършване на проверката на процесния строителния обект и целят да удостоверят, че към този момент издигнатото скеле е било без обезопасени проходи чрез стълби.

Същевременно, от приложената към писменото възражение на дружеството-жалбоподател снимка, находяща се на л. 58 от делото, се установява, че впоследствие са осигурени обезопасени проходи чрез стълби.

 

От показанията на разпитаните в хода на съдебното следствие свидетели Х.З.М., В.Н.Н. и Д.В.В., и тримата работещи като гл.инспектори в ДИТ, гр. Стара Загора се установява, че на 17.04.2019г. са извършили проверка на описания в АУАН и НП строителен обект, стопанисван от жалбоподателя.

Свидетелите М. и В. заявяват категорично, че към датата на проверката издигнатото на обекта строително скеле не било с обезопасени проходи чрез стълби. След като констатирали нарушението, работниците преустановили работата си на скелето и били отстранени от него. По този начин, още в този момент били предприети първите стъпки по преустановяване на нарушението.

Свидетелят М. заявява, че впоследствие във връзка със съставения от него акт, жалбоподателят представил доказателства, че нарушението е отстранено напълно, като скелето било обезопасено чрез поставянето на стълби между отделните му нива.

Свидетелката Н. заявява, че при извършваната проверка била предимно във вътрешността на сградата и там проверяла за допуснати нарушения на трудовото законодателство.

Свидетелят Д.Б.Г. заявява, че заедно със С.Ж.А. са присъствали само при съставянето на АУАН, но не и при установяване на нарушението.

Съдът кредитира показанията на свидетелите, тъй като същите са последователни и непротиворечиви. Между тях не са налице никакви противоречия, които да налагат допълнителния им анализ.

 

Съдът намира, че в хода на административнонаказателното производство не са допуснати съществени процесуални нарушения, налагащи отмяна на обжалваното наказателно постановление на това основание.

 

И АУАН, и НП са издадени от компетентните органи. Съдържат необходимите реквизити, посочени съответно в чл. 42 и чл. 57 ЗАНН и са предявени по надлежния ред на нарушителя.

 

Съдът намира, че жалбоподателят е осъществил от обективна и субективна страна състава на нарушението по чл. 93, ал. 1 от Наредба № 2 от 22.03.2004г. за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд при извършване на строителни и монтажни работи.

 

От обективна страна „СЕ АЙ ГРУП“ ЕООД, гр. Стара Загора в качеството си на работодател е допуснал на 17.04.2019г. на стопанисвания от него строителен обект: Жилищна сграда с ОСД и гаражи УПИ III до, кв. 93а, по плана на гр. Стара Загора, изкачване и слизане по скелето без да е осигурил обезопасени проходи чрез стълби, които са елемент от скелето.

По делото безспорно се установява, че нарушението е било отстранено в хода на проверката.

 

Съдът намери за несъстоятелни възраженията на жалбоподателя, че въпросните стълби на скелето не са елемент от него, тъй като то се продава без тях. Видно от приложената инструкция за строително скеле и ръководство за монтирането му, това не е така. Те предвиждат осигуряването на обезопасени проходи чрез стълби. Нещо повече, самият жалбоподател впоследствие е закупил стълбите и ги е монтирал съобразно приложеното ръководство.

 

От субективна страна, съдът намира, че в случая се касае за безвиновна отговорност на юридическо лице – работодател, поради което и не може да се обсъжда въпросът за вината му, доколкото същата представлява субективно отношение на нарушителя към извършеното административно нарушение.

 

Съдът намира, че в случая правилно е приложена разпоредбата на чл. 415в, ал. 1 КТ.

От една страна, отстраняването на нарушението започнало още в деня на проверката – 17.04.2019г., когато работниците преустановили работата си на скелето и завършило на 08.05.2019г., когато е представен от управителя на „СЕ АЙ ГРУП“ ЕООД, гр. Стара Загора снимков материал за това, че на скелето са монтирани стълби.

От друга страна, нарушението е формално, на просто извършване и за осъществяването му не се изисква настъпването на вредни последици. Не може обаче да не бъде отразено, че в действителност такива не са настъпили.

 

Що касае размера на наложеното от наказващия орган административно наказание - имуществена санкция, съдът намира, че същото е следвало да бъде определено към средния, предвиден от законодателя размер.

Действително по делото има данни, че нарушението е с изключително висока степен на обществена опасност, тъй като поставя в риск живота на работещите върху него лица, но същевременно следва да бъде взето предвид, че нарушението е за първи път и няма данни, при извършената проверка на място на строителния обект на 17.04.2019г. и впоследствие по документи в ДИТ, гр. Стара Загора на 30.04.2019г. да са констатирани други нарушения на трудовото законодателство.

Предвид изложеното, наказателното постановление следва да бъде изменено като бъде намален размерэт на наложеното наказание имуществена санкция от 300 лева на 200 лева.

 

Водим от горните мотиви и на основание чл. 63, ал. 1, пр. 2 ЗАНН, съдът

 

Р  Е  Ш  И :

 

ИЗМЕНЯ наказателно постановление № 24-002319 от 27.05.2019г. на Директора на Дирекция „Инспекция по труда“, гр. Стара Загора, с което на основание чл. 413, ал. 2, вр. с чл. 415в КТ на „СЕ АЙ ГРУП“ ЕООД, ЕИК: *********, със седалище и адрес на управление в гр. Стара Загора, бул. Славянски № 47, ет. 2, ап. 52 е наложено административно наказание имуществена санкция в размер на 300 лева за нарушение на чл. 93, ал. 1 от Наредба № 2 от 22.03.2004г. за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд при извършване на строителни и монтажни работи, като НАМАЛЯВА размера на имуществената санкция от 300 (триста) лева на 200 (двеста) лева.

 

Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд Стара Загора в 14-дневен срок от получаване на съобщението.

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: