Присъда по дело №339/2015 на Окръжен съд - Перник

Номер на акта: 8
Дата: 23 февруари 2016 г. (в сила от 10 март 2016 г.)
Съдия: Виктор Богданов Георгиев
Дело: 20151700200339
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 25 ноември 2015 г.

Съдържание на акта

П Р И С Ъ Д А

 

 

Номер 8                                    Година 2016                         град Перник

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПЕРНИШКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД                                        нак. състав

На 23 февруари                                                                      година 2016

 

В публично заседание в следния състав:

 

             Председател: ВИКТОР ГЕОРГИЕВ 

Съдебни заседатели: СТОЙКА МИХАЙЛОВА

                                     ПЛАМЕН ПЪРВАНОВ

 

Секретар: КАТЯ СТАНОЕВА

Прокурор: ПЛАМЕН НАЙДЕНОВ

 

като разгледа докладваното от ПРЕДСЕДАТЕЛЯ НОХ дело номер 339 по описа за 2015 г.

 

П Р И С Ъ Д И:

 

ПРИЗНАВА подсъдимия Г.Р.Г. – роден на **** г. в ****, жител и живущ ***, българин, българско гражданство, неосъждан, женен, с ЕГН ********** за ВИНОВЕН в това, че:

На ****** г. в *****, при управляване на моторно превозно средство – лек автомобил марка „Фолксваген“, модел „Поло“ с рег.№ ****, нарушил правилата за движение по пътищата – управлявал ППС под въздействие на алкохол, с което е нарушил разпоредбите на чл.5 ал.3 т.1 от ЗДвП – на водача на пътно превозно средство е забранено да управлява пътно превозно средство под въздействие на алкохол, наркотици или други упойващи вещества и е превишил допустимата скорост на движение за МПС от категория „В“, извън населено място е забранено да превишава скоростта на движение над 90 км/ч и по непредпазливост причинил смъртта на Г. В. К. с ЕГН ********** ***, като деянието е извършено в пияно състояние – с концентрация на етилов алкохол в кръвта в количество 2,67 /две цяло и шестдесети  седем/ промила, видно от протокол за химическа експертиза № **** г. на НТЛ-ЕКД при ОДМВР П., поради което и на основание чл.343 ал.3 предл.І буква „Б“, вр.ал.1 буква „В“, вр.чл.342 ал.1 от НК, вр.чл.373 ал.2 от НПК, вр.чл.58а от НК определя на подсъдимия наказание "Лишаване от свобода" за срок от 48 месеца като намалява това наказание с 1/3 и му НАЛАГА наказание "Лишаване от свобода" за срок от 32 /тридесет и два/ месеца или 2 /две/ години и 8 /осем/ месеца "Лишаване от свобода".

На основание чл.66 ал.1 от НК ОТЛАГА изпълнението на наказанието 2 години и 8 месеца "Лишаване от свобода" с изпитателен срок от 4 години, считано от влизане на присъдата в сила.

На основание чл.343г, вр.чл.343 ал.3 предл.1 буква „Б” вр.ал.1 буква „В” вр.чл.342 ал.1 от НК, вр.чл.37 т.7 от НК ЛИШАВА подсъдимия Г.Р.Г. от правото да управлява МПС за срок от 2 години и 8 месеца, считано от влизане на присъдата в сила.

ОСЪЖДА подсъдимия Г.Р.Г. – със снета самоличност и ЕГН да заплати по сметка на ОД на МВР П. сумата от 527,53 лв., представляваща направени разноски на досъдебното производство.

ВЕЩЕСТВЕНИТЕ ДОКАЗАТЕЛСТВА – 1 бр. лек автомобил марка „Фолксваген“, модел „Поло“ с рег.№ ***** да се върне на собственика му, а именно подсъдимия Г.Р.Г..

Присъдата подлежи на обжалване и протест пред САС в 15-дневен срок, считано от днес.

 

                ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ:

1.

 

2.

Съдържание на мотивите

Мотиви към присъда по НОХД № 339/2015 г. на Пернишки окръжен съд

 

П.окръжна прокуратура е повдигнала обвинение срещу Г.Р.Г. и той е предаден на съда за извършено престъпление по чл.343 ал.3 предл.І буква „Б“ вр.ал.1 буква „В“ вр.чл.342 ал.1 от НК за това, че на ****** г. в *****, при управление на моторно превозно средство – лек автомобил марка „Фолксваген“ модел „Поло“ с рег.№ ***, нарушил правилата за движение по пътищата – управлявал ППС под въздействието на алкохол, с което е нарушил разпоредбата на чл.5 ал.3 т.3 от ЗДвП – на водача на пътно превозно средство е забранено да управлява ППС под въздействието на алкохол, наркотици или други упойващи вещества и е превишил допустимата скорост на движение за МПС от категория „В“ извън населено място е забранено да превишава скоростта на движение над 90 км/ч и по непредпазливост причинил смъртта на Г. В. К. с ЕГН ********** ***, като деянието е извършено в пияно състояние – с концентрация на алкохол в кръвта в количество 2,67 промила, видимо от протокол за химическа експертиза № **** г. на НТЛ-ЕКД при ОДМВР П..

Съдебното производство протече по реда на съкратеното съдебно следствие в хипотезата на чл.371 т.2 от НПК и премина към предварително изслушване на страните по реда на чл.370 от НПК.

Съдът, след като прецени събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност и обсъди доводите и съображенията на страните, прие за установено следното:

ОТ ФАКТИЧЕСКА СТРАНА:

Подсъдимият Г.Р.Г. – роден на *** ***, жители  живущ ***, българин, български гражданин, неосъждан, женен, с ЕГН **********, е правоспособен водач на МПС, притежаващ категория „С“ от **** г. От приложената от сектор „КАТ“ при ОДМВР П. справка за водача е установено, че подсъдимият е наказван многократно за извършени от него нарушения на правилата за движение по пътищата.

На ****** г. след като почти целият ден подсъдимият Г. и пострадалият Г. В. К. били в заведение в ****, където употребили алкохол, към 18,00 часа подсъдимият Г., въпреки употребата на алкохол, решил да използва паркирания до заведението л.а. „Фолксваген Поло“ с рег.№ ***, за да отидат с пострадалия К. в друго заведение в ***. Двамата се качили в автомобила, като подсъдимият Г. седнал на мястото на водача, за да управлява автомобила, а пострадалият К. до него на предната дясна седалка. Пътят за с.С. преминавал през с.Р., като след излизане от с.Р. подсъдимият Г. се движел със скорост над 90 км/ч. В този пътен участък на разстояние 400 метра след табела за край на населеното място, движението се осъществявало по двупосочно пътно платно с ширина на пътното платно 4,30 метра без хоризонтална пътна маркировка, при добра  видимост, по сух път. Режимът за движение в описания участък е при максимална скорост 90 км/ч за населено място за категории ППС А, В и С, съгласно чл.21 ал.1 от ЗДвП.

По време на движението в описания участък подсъдимият Г. в следствие на високата скорост и забавените си реакции в резултат от употребеното количество алкохол, с дясната част на автомобила е допуснал напускане на пътното платно и навлизане в тревния банкет край пътя. Г. се опитал да върне автомобила на пътя с навиване волана в ляво, без да предприеме намаляване на скоростта. След този опит автомобилът е изменил траекторията си на движение, като е пресякъл пътното платно и в последствие излязъл от него в ляво на пътя, по посоката на движението. Продължил праволинейно и се е ударил челно в стена на изграден гараж на регулационната линия на частен имот, който гараж се намирал на 2 метра от края на пътното платно.

Като последица от удара и деформациите по автомобила, возещият се на предната дясна седалка Г. К. е получил лицева травма, изразяваща се в счупване на долна челюст и множество охлузвания и наранявания в лявата лицева половина на главата, гръдно-белодробна травма, изразяваща се в контузия на левия бял дроб, счупване на гръдната кост и ребра в лява гръдна половина; коремна травма – множество разкъсвания и размачквания на паренхима на черния дроб, множество разкъсвания на слезката. Гръдно-белодробната и коремната травма са причинили увреждания на жизнено важни органи, каквито са черния дроб и слезката, които са довели до остра и значителна кръвозагуба. Тези увреждания са довели до настъпването на смъртта на Г. К., която е в пряка причинно-следствена връзка с настъпилото ПТП /съдебно медицинска експертиза л.73-82/. Към момента на настъпване на смъртта, пострадалият се намирал в тежка форма на алкохолно опиянение – 3,49 промила етилов алкохол в кръвта.

Видно от заключението на автотехническата експертиза към момента на удара на л.а. „Фолксваген Поло“ с рег.№ ***, управляван от подсъдимия Г., се е движел със скорост 92 км/ч, която скорост се явява превишена от максимално разрешената такава, съгласно чл.21 ал.1 от ЗДвП /съдебно автотехническа експертиза л.63-73/.

След ПТП-то е взета кръвна проба за установяване на наличие на алкохол в кръвта на подсъдимия Г., като видно от назначената съдебно химическа експертиза в иззетата кръвна проба е установена концентрация на алкохол 2,67 промила /протокол за медицинско изследване л.85/ нарушение на правилата за движение, предвидени в разпоредбата на чл.5 ал.3 т.1 от ЗДвП от страна на водача на л.а.а „Фолксваген Полов“с рег.№ ***, управляван от подсъдимия Г., изразяваща се в управление на МПС след употреба и под въздействие на алкохол и с превишена скорост от максимално допустимата в конкретния пътен участък.

Обвинението се доказа от: показанията на свидетелите М.С.К. /л.40/; Б. В. К. /л.41/; В.Г. М. /л.42/; В.П. И. /л.44/; Н. П. П./л.47/. с оглед по-голяма яснота съдът посочи и ползваните от него приложени писмени доказателства, а именно: протокол за оглед на местопроизшествие /л.18-20/, фотоалбум /л.25-35/, съдебно автотехническа експертиза /л.62-73/, съдебно медицинска експертиза /л.79-82/, протокол за медицинско изследване /л.85/, протоколи за химически експертизи /л.87-90/, удостоверение за наследници /л.98/, акт за смърт /л.100/, справка от сектор „ПП КАТ“ при ОДМВР П. за водача Г.Р.Г. /л.105-108/, свидетелство за съдимост /л.14/, справка от НИМХ К./л.189/, акт за смърт /л.191/, удостоверение за наследници /л.193/.

ОТ ПРАВНА СТРАНА:

При така очертаната фактическа обстановка подсъдимият Г. е осъществил от обективна и субективна страна признаците от състава на престъплението по чл.343 ал.3 пр.І буква „Б“ вр.ал.1 буква „В“ вр.чл.342 ал.1 от НК за това, че на ****** г. в землището на **** при управление на МПС - при управление на моторно превозно средство – лек автомобил марка „Фолксваген“ модел „Поло“ с рег.№ ***, нарушил правилата за движение по пътищата – управлявал ППС под въздействието на алкохол, с което е нарушил разпоредбата на чл.5 ал.3 т.3 от ЗДвП – на водача на пътно превозно средство е забранено да управлява ППС под въздействието на алкохол, наркотици или други упойващи вещества и е превишил допустимата скорост на движение за МПС от категория „В“ извън населено място е забранено да превишава скоростта на движение над 90 км/ч и по непредпазливост причинил смъртта на Г. В. К. с ЕГН ********** ***, като деянието е извършено в пияно състояние – с концентрация на алкохол в кръвта в количество 2,67 промила, видимо от протокол за химическа експертиза № **** г. на НТЛ-ЕКД при ОДМВР П..

Формата на вината на подсъдимия е непредпазливост, защото той не е предвиждал настъпването на обществено опасните последици, но е бил длъжен и е могъл да ги предвиди.

При индивидуализирането на наказанието на подсъдимия, съдът взе предвид смекчаващите вината обстоятелства – чистото съдебно минало на подсъдимия и депозираните още на първата процесуална фаза самопризнания и изразеното пред съда съжаление за извършеното деяние, а също така и наличието на отегчаващи такива, а именно: наличието на множество констатирани нарушения на правилата за движение по пътищата, по които е било взето отношение по административен ред.

Като анализира тези индивидуализиращи обстоятелства и предвид избраното производство по реда на Глава 27 от НК, съдът намери че смекчаващите преобладават, като обосновават понасяне на наказание от предвидения вид „Лишаване от свобода“ за срок от 48 месеца, като намалява това наказание с 1/3 и му налага наказание „Лишаване от свобода“ за срок от 32 месеца или две години и осем месеца „Лишаване от свобода“ и на основание чл.343г, вр.чл.343 ал.3 предл.І буква „Б“ вр.ал.1 буква „В“ вр.чл.342 ал.1 от НК вр.чл.37 т.7 от НК лишава подсъдимия от право да управлява МПС за срок от две години и осем месеца, считано от влизане на присъдата в сила. В светлината на анализираните по-горе критерии за индивидуализиране именно това наказание се явява съответно на степента на обществена опасност на деянието и на личността на дееца, т.е. справедливо.

Според съдебното мнение нужният поправително превъзпитателен и принудително възпиращ ефект, каквито са смисълът и целите на наказателното санкциониране, ще се постигнат с отлагане на изпълнението на наказанието по реда на чл.66 от НК, за приложението на който институт няма формална пречка и на основание чл.66 ал.1 от НК съдът отлага изпълнението на наложеното наказание с изпитателен срок от четири години, считано от влизане на присъдата в сила.

С оглед изхода на делото и на основание чл.189 ал.3 от НПК подсъдимият Г. е осъден да заплати по сметка на ОДМВР П. сумата 527,53 лв., представляващи направени в хода на досъдебното производство разноски.

По изложените съображения съдът постанови присъдата си.

 

ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: