Решение по дело №140/2020 на Административен съд - Враца

Номер на акта: 154
Дата: 2 юни 2020 г. (в сила от 2 юни 2020 г.)
Съдия: Миглена Раденкова
Дело: 20207080700140
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 28 февруари 2020 г.

Съдържание на акта

       РЕШЕНИЕ

№ 154

 

гр. Враца,  02.06.2020 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ВРАЦА, АДМИНИСТРАТИВНОНАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ, в публично заседание на 19.05.2020 г. /деветнадесети май две хиляди и двадесета година/ в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: МИГЛЕНА РАДЕНКОВА

  ЧЛЕНОВЕ: ТАТЯНА КОЦЕВА

                                   ГАЛИНА ГЕРАСИМОВА

 

при секретаря  МАРГАРИТКА АЛИПИЕВА и с участието на прокурора ВЕСЕЛИН ВЪТОВ, като разгледа докладваното от съдия РАДЕНКОВА КАНД № 140 по описа на АдмС – Враца за 2020 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

            Производството е по реда на чл. 208 и сл. АПК, във вр.  чл. 63, ал. 1, изр. 2 ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба на „БЪЛГАРСКА ТЕЛЕКОМУНИКАЦИОННА КОМПАНИЯ“ ЕАД против Решение № 7/03.01.2020 г., постановено по АНД № 1003 по описа на Районен съд – Враца за 2019 г. С оспореното решение е изменено Наказателно постановление № К-030284 от 26.09.2019 г. на Директора на РД за областите Видин, Монтана и Враца към ГД „Контрол на пазара“ при КЗП, с което на касатора е наложено административно наказание „имуществена санкция“ в размер на 1000,00 лева, на основание чл. 222а от ЗЗП, за извършено нарушение по чл. 113, ал. 4 от ЗЗП, като е намален размера на имуществената санкция на 500,00 лева.

В касационната жалба са изложени подробни доводи за неправилност и незаконосъобразност на първоинстанционното решение. Претендира се отмяна на решението и на измененото с него НП, както и присъждане на направените по делото разноски за юрисконсултско възнаграждение в размер на 120,00 лева.

Ответникът, редовно призован, представител не се явява. Ангажирано е писмено становище за неоснователност на жалбата и искане за присъждане на юрисконсултско възнаграждение в размер на 100,00 лева.

Представителят на Окръжна прокуратура - Враца дава мотивирано заключение за основателност на касационната жалба. Счита, че купувача е ангажирал сервиз за стоката директно, а не чрез търговеца, поради което и е сторил претендираните от него разходи.

            В настоящото производство не са представени нови писмени доказателства за установяване на касационните основания.

            Настоящият съдебен състав, като взе предвид наведените в жалбата оплаквания, изразените от страните доводи и съображения и след извършване на служебна проверка на обжалваното решение, съгласно чл. 218,  ал. 2 от АПК, приема следното:

            Касационната жалба е подадена от надлежна страна в съответствие с установения срок по чл. 211, ал. 1 от АПК и същата е процесуално допустима. Разгледана по същество е ОСНОВАТЕЛНА.

Предмет на касационна проверка е Решение № 7/03.01.2020 г., постановено по АНД № 1003 по описа на Районен съд – Враца за 2019 г. С оспореното решение е изменено Наказателно постановление № К-030284 от 26.09.2019 г. на Директора на РД за областите Видин, Монтана и Враца към ГД „Контрол на пазара“ при КЗП, като е намален размера на глобата от 1000,00 лева на 500,00 лева. С НП на „БЪЛГАРСКА ТЕЛЕКОМУНИКАЦИОННА КОМПАНИЯ“ ЕАД е наложено административно наказание „имуществена санкция“ в размер на 1000,00 лева, на основание чл. 222а от ЗЗП, за извършено нарушение по чл. 113, ал. 4 от ЗЗП.

За да постанови този резултат съдът е приел за безспорно доказано извършеното от касатора административно нарушение.

Изложени са мотиви, че АУАН и НП са издадени от компетентни органи, в кръга на правомощията им и в предвидената от закона форма. Според районния съд нарушението не може да се квалифицира като маловажен случай. Счел е за правилна дадената  правна квалификация на нарушението и предвид липсата на каквито и да е отегчаващи отговорността обстоятелства, както и съобразно спецификата на случая, е намалил размера на имуществената санкция на 500,00 лева.

Решението е неправилно.

Съобразно нормата на  чл. 113, ал. 4 от ЗЗП привеждането на потребителската стока в съответствие с договора за продажба е безплатно за потребителя. Той не дължи разходи за експедиране на потребителската стока или за материали и труд, свързани с ремонта й, и не трябва да понася значителни неудобства. От анализа на цитираната разпоредба се налага извода, че търговецът следва да приведе стоката в съответствие с договора за продажба като я ремонтира безплатно, а потребителят не трябва да понася за това значителни неудобства.

Описанието на деянието в наказателното постановление не вменява фактическия състав на нарушението на касатора, за да се ангажира отговорността му на посоченото правно основание. Изложени в НП факти не сочат на реализиране на отговорността на дружеството на това основание, тъй като нормата на  чл. 113, ал. 4 от ЗЗП изисква наличието на кумулативни предпоставки, които в конкретния случай не са налице. Нито в АУАН, нито в наказателното постановление се сочи в какво се изразява причиненото от касатора на потребителя неудобство, каквото е изискването на нарушената норма, което накърнява правото на защита на касатора и е довело до неправилно приложение на материалния закон. Също така в АУАН и НП няма твърдения за това, че потребителят е бил задължен да заплати каквито и да е разходи за ремонта или експедирането на процесния апарат от представител на дружеството - касатор, още повече, че рекламациите, по повод на които са направени разходите не са предявени пред БТК. Затова и възражението, съдържащо се в касационната жалба в тази насока е основателно.

По изложените съображения са налице касационни основания за отмяна на решението на районния съд, както и на измененото с него наказателно постановление.

При този изход на спора на основание  чл. 63, ал. 3 от ЗАНН във връзка с чл. 228 и  чл. 143, ал. 1 ОТ АПК, на касационния жалбоподател се дължи присъждане на сторените в производството разноски за настоящата инстанция в размер на 120,00 лева. Според легалното определение на § 1, т. 6 от ДР на АПК „Поемане на разноски от административен орган“ е поемане на разноските от юридическото лице, в структурата на което е административният орган. Административнонаказващ орган в настоящият случай е Директора на РД за областите Видин, Монтана и Враца към ГД „Контрол на пазара“ при КЗП, който е част от структурата на КЗП.

С оглед на изложеното и предвид изхода на делото, КЗП следва да бъде осъдена да заплати на „БЪЛГАРСКА ТЕЛЕКОМУНИКАЦИОННА КОМПАНИЯ“ ЕАД разноските за юрисконсултско възнаграждение в размер на 120, 00 лева.

Водим от горното и на основание чл. 221, ал. 2 от АПК, вр. чл. 63, ал. 1, изр. 2 от ЗАНН Административен съд – Враца

 

РЕШИ:

 

            ОТМЕНЯ Решение № 7/03.01.2020 г., постановено по АНД № 1003 по описа на Районен съд – Враца за 2019 г. и вместо него ПОСТАНОВЯВА:

            ОТМЕНЯ Наказателно постановление № К-030284 от 26.09.2019 г. на Директора на РД за областите Видин, Монтана и Враца към ГД „Контрол на пазара“ при КЗП.

            ОСЪЖДА Комисия за защита на потребителите ДА ЗАПЛАТИ на „БЪЛГАРСКА ТЕЛЕКОМУНИКАЦИОННА КОМПАНИЯ“ ЕАД направените в производството разноски за настоящата инстанция в размер на 120,00 лева юрисконсултско възнаграждение.

 

            Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и протест.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

       ЧЛЕНОВЕ:    1.

 

 

 

        2.