Определение по дело №223/2009 на Окръжен съд - Благоевград

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 7 юни 2011 г.
Съдия: Емилия Топалова
Дело: 20091200100223
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 5 юни 2009 г.

Съдържание на акта Свали акта

РЕШЕНИЕ

Номер

47

Година

21.03.2007 г.

Град

Кърджали

В ИМЕТО НА НАРОДА

Окръжен Съд - Кърджали

На

03.06

Година

2007

В публично заседание в следния състав:

Председател:

Мария Кирилова Дановска

Секретар:

Николина Александрова

Прокурор:

като разгледа докладваното от

Мария Кирилова Дановска

Гражданско I инстанция дело

номер

20065100100351

по описа за

2006

година

и за да се произнесе, взе предвид:

Производството се движи по реда на чл.45 и сл. от ЗЗД.

Предявена е искова молба от Никола Димитров Николов от гр.Крумовград против Венцислав Колев Иванов от с.гр. В исковата си молба ищецът твърди, че на 29.11.2003 г., в района на с.Вранско, общ.Крумовград,по вина на ответника било предизвикано ПТП, вследствие на което получил три средни телесни повреди - открито счупване на лявата тилна кост, представляващо нараняване, което прониква в черепната кухина; контузия на мозъка с последваща 25-дневна кома, довела до разстройство на здравето, временно опасно за живота му; и аспирационна пневмония, проявила се с остра дихателна недостатъчност и довела до разстройство на здравето, временно опасно за живота му. С влязло в сила Решение № 28/16.03.2006 г., постановено по НАХД № 101/2005 г., Районен съд гр.Крумовград признал ответника за виновен в това, че на 29.11.2003 г., в района на с.Вранско, общ.Крумовград, на път ІІ-59, на 30 км. и 400 м., при управление на МПС - лек автомобил, марка "ВМW", с ДК № К 5146 АК, негова собственост, нарушил правилата на движение - чл.20, ал.2 от ЗДП, като не съобразил скоростта на движение с атмосферните условия, релефа на местността и състоянието на пътя, и по непредпазливост му причинил описаните три средни телесни повреди, като деецът след деянието е направил всичко зависещо от него за оказването на помощ - престъпление по чл.343а, ал.1, б."а", във вр. с чл.343, ал.1, б."б", във вр. с чл.342, ал. 1 от НК, като на основание чл.78а от НК съдът го освободил от наказателна отговорност за извършеното престъпление и му наложил административни наказания "глоба" в размер на 600 лв., както и "лишаване от право да управлява МПС" за срок от 6 месеца. С Решение № 76/26.06.2006 г. по ВНОХД № 156/2006 г. Окръжен съд гр.Кърджали потвърдил решението на първоинстанционния съд. Ищецът твърди, че от виновното поведение на ответника и последвалите три средни телесни повреди изживял много болки и страдания; бил в 25-дневна кома; бил на 45-дневно лечение в специализирано лечебно заведение, получил периферна пареза на дясната ръка; носил 6 месеца медицинска яка на врата си. Понастоящем още продължавал да приема лекарствени средства. Претърпените неимуществени вреди, които са пряка и непосредствена последица от увреждането, ищецът оценява по 10 000 лв. поотделно за всяка получена средна телесна повреда, или общо в размер на 30 000 лв. за нанесените му три средни телесни повреди. Моли съда да постанови решение, с което на основание чл.45, ал.1 от ЗЗД, да осъди ответника Венцислав Колев Иванов от гр.Крумовград, да му заплати обезщетение по 10 000 лв. поотделно за всяка нанесена му средна телесна повреда, или общо 30 000лв., ведно със законната лихва върху тази сума, считано от датата на увреждането – 29.11.2003г. до окончателното й изплащане. Претендира и деловодни разноски.

В съдебно заседание, чрез процесуалния си представител, поддържа исковата молба. Представя доказателства.

Ответникът Венцислав Колев Иванов чрез процесуалния си представител, оспорва иска по размер и счита същия за завишен. С допълнителна молба прави искане за привличане в качеството на трето лице-помагач на Застрахователно АД „Виктория”- София.

Третото лице-помагач Застрахователно АД „Виктория”- София се представлява в съдебно заседание от ю.к. Христов. Оспорва иска по размер. Претендира юрисконсултско възнаграждение.

Съдът, като прецени събраните по делото доказателства - поотделно и в тяхната съвкупност, приема за установено от фактическа и правна страна следното:

От приложеното и прието като доказателство по делото ВНОХД № 156/2006г. по описа на ОС-гр.Кърджали се установява, че с влязло в сила Решение № 76/26.06.2006г., постановено по същото дело е потвърдено Решение № 28/16.03.2006 г., постановено от Крумовградския районен съд по НАХД № 101 по описа за 2005 на същия съд. С решението си първоинстанционният съд е признал за виновен ВЕНЦИСЛАВ КОЛЕВ ИВАНОВ, роден на 22.11.1976год. в гр. Крумовград, живущ в същия град, български гражданин, неженен, неосъждан, със средно -специално образование, магазинер при ЕТ " Шен - 1", с ЕГН **********, за ВИНОВЕН в това, че на 29.11.2003 год. в с. Вранско, общ. Крумовград, на път II - 59 - 30 км. и 400 м. при управление на моторно превозно средство - лек автомобил, марка " БМВ 318" с ДК № К 5146 АК, негова собственост, нарушил правилата за движение - чл. 20, ал. 2 от ЗДвП, като не е съобразил скоростта на движение с атмосферните условия, с релефа на местността, състоянието на пътя и всички други обстоятелства, които имат значение за безопасността на движението, и по непредпазливост причинил средна телесна повреда на Никола Димитров Николов, с ЕГН **********, от гр. Крумовград, изразяваща се в открито счупване на лявата тилна кост, представляващо нараняване, което прониква в черепната кухина, контузия на мозъка и аспирационна пневмония, проявила се с остра дихателна недостатъчност и довели да разстройство на здравето, временно опасно за живота, като деецът след деянието е направил всичко, зависещо от него за оказване на помощ на пострадалия - престъпление по чл. 343а , ал.1, буква " а ", във връзка с чл. 343, ал. 1, буква " б ", във връзка с чл. 342, ал. 1 от НК, като на основание чл. 78а от НК го е освободил от наказателна отговорност за извършено‗о престъпление по чл. 343а , ал.1, буква " а ", във връзка с чл. 343, ал. 1, буква " б ", във връзка с чл. 342, ал. 1 от НК и му наложил административно наказание глоба в размер на 600 (шестотин) лева. На основание чл. 343 г, във връзка с чл. 343а, ал.1, буква "а", във връзка с чл. 343, ал. 1, буква " б ", във връзка с чл. 342, ал. 1 от НК, във връзка с чл. 78а от НК съдът е наложил на ВЕНЦИСЛАВ КОЛЕВ ИВАНОВ, с ЕГН ********** административно наказание лишаване от право да управлява МПС за срок от 6 (шест) месеца, считано от влизане на решението в сила и е осъдил ВЕНЦИСЛАВ КОЛЕВ ИВАНОВ да заплати по сметка на Крумовградския районен съд направените разноски по делото в размер на 516 (петстотин и шестнадесет) лева, както и 3 лева държавна такса за служебно издаване на изпълнителен лист.

Като доказателства по делото са приобщени епикриза на Никола Димитров Николов от гр.Крумовград, с изх.№14384/96, издадена от Университетска болница „Александровска”, Клиника по остра дихателна недостатъчност и интензивно лечение; протокол за химическа експертиза за определяне концентрацията на алкохол или друго упойващо вещество в кръв с изх.№ 399/02.12.2003г. за изследване за алкохол на кръвна проба, иззета от Никола Димитров Николов; протокол за ПТП № 826141 от 08.09.2006г. От същите се установява фактическата обстановка по претърпяното ПТП, подробно описана в исковата молба. Впрочем, същата е безспорна. Не се спори между страните и за получените от ищеца вследствие на пътно-транспортното произшествие телесни увреждания. За събирането на доказателства в тази насока са разпитани и свидетелките Тодорка Георгиева Костова и Таня Павлова Красева. От показанията на същите се установява, че състоянието на ищеца Николов след катастрофата било много тежко. Бил 25 дни в кома; 2 месеца лежал в Александровска болница; претърпял тежка черепно-мозъчна травма и трахеотомия; след изписването му от болница носел 6 месеца яка; и до настоящия момент получавал медицински препарати; получил множество усложнения от претърпяната ЧМТ. Докато носел яка на врата си, 6 месеца не можел да мърда, бил на апаратно дишане. Връщайки се от лечение в гр.София ищецът бил отслабнал до 50 кг., а преди ПТП-то бил едър, добре сложен младеж. Получил психическа травма, бил по-затворен, по-замислен.

По делото е назначена съдебно-медицинска ексепертиза, която страните не оспорват и която съдът изцяло възприема. От заключението по същата и изслушването на вещото лице в с.з. се установява, че на ищеца е била причинена черепно-мозъчна травма, изразяваща се в открито счупване на лявата половина на тилната кост, разкъсно-контузни рани на главата и шията, и контузия на мозъка, довели до изпадане на пострадалия в състояние на кома и до развитието на аспирационна пневмония и остра дихателна недостатъчност. Откритото счупване на тилната кост представлява нараняване, което прониква в черепната кухина. Контузията на мозъка и изпадането на пострадалия в състояние на травматична кома са довели до разстройство на здравето, временно опасно за живота. Аспирационната пневмония, проявила се с остра дихателна недостатъчност е довела до разстройство на здравето, временно опасно за живота. В съдебно заседание вещото лице д-р Маринов уточнява, че като първоизточник и на трите телесни повреди е черепно-мозъчната травма като цяло. По делото нямало данни ищецът умишлено, с терапевтична цел да е поддържан в състояние на кома; комата била следствие на травмата.

При тези данни, съдът намира предявените обективно съединени искове по чл.45 във вр. с чл.51, ал.1 във вр. с чл.52 от ЗЗД и чл.86, ал.1 във вр. с чл.84, ал.3 от ЗЗД за основателни и доказани, но не в пълния предявен размер.

По отношение на основателността на иска по чл.45 от ЗЗД, досежно претенцията за неимуществени вреди, съдът съобрази следното:

Съгласно разпоредбата на чл.45 от ЗЗД, всеки е длъжен да поправи вредите, които виновно е причинил другиму. По делото са установени всички кумулативно изискуеми се елементи от сложния фактически състав за ангажиране отговорността на ответника за причиненото от него непозволено увреждане на ищеца : противоправно поведение от страна на ответника, причиняване вреда на ищеца, причинна връзка между противоправното поведение и вредата, както и вина. На базата на доказателствата, събрани по делото може да се направи безспорен извод, че противоправното поведение на ответника е в пряка причинна връзка с настъпилите в неимуществената сфера на ищеца вреди – установените телесни увреждания.

Обезщетението при деликтна отговорност е парично, размерът при причинени неимуществени вреди се определя от съда по справедливост - чл. 52 от ЗЗД. Неимуществените вреди са винаги свързани с психични преживявания и морални ценности (неимуществена ценност - здравето, засегната психическа сфера, душевен мир, намалена трудоспособност).

Съдът, като се съобрази с посочената правна норма и със задължителната практика на ВС относно задължителното обсъждане на обективните обстоятелствата, установени по делото, и тяхната оценка (П № 4/68 г.), намира, че установените по делото чрез заключението на вещо лице по допуснатата и изслушана съдебно-медицинска експертиза и уточнения в съдебно заседание обстоятелства, както и тези, установени от приложените епикризи и депозираните свидетелски показания, обосновават извода за частична доказаност на исковата претенция.

Тези обстоятелства са: видът, характера и степента на констатираното увреждане; начина на извършване на увреждането; видът и начина на провежданото лечение, неговата продължителност; болките и страданията, претърпени, както при причиняване на увреждането, така и при провеждане на лечението; периода на загуба на двигателна способност; психическата травма, както при причиняване на увреждането, така и впоследствие.

Те определят вида и степента на засегната неимуществена ценност и обосновават извода на съда относно основателността и доказаността на иска по чл.45 от ЗЗД. При определяне размера на обезщетението за неимуществени вреди и съобразявайки се с разпоредбата на чл.52 от ЗЗД, съдът намира, че за обезщетяването на всички болки и страдания, претърпени от ищеца, произхождащи от причинените вследствие на ПТП-то увреждания, е необходима сумата от 10 000лв. За да стигне до този извод, съдът бе мотивиран от следното : касае се за причинена на ищеца средна телесна повреда – черепно-мозъчна травма, вследствие от която са били причинени още 2 средни телесни повреди - контузия на мозъка, довела до изпадане на пострадалия в състояние на кома и аспирационна пневмония, проявила се с остра дихателна недостатъчност. Уврежданията са свързани с множество и продължителни болки и страдания, част от които както се установи от свидетелските показания продължават и до днес, но по делото не са представени доказателства за здравословното състояние на ищеца към настоящия момент, както и за прогнозите за пълно оздравяване. Касае се за млад мъж, за когото уврежданията, получени вследствие процесното ПТП до голяма степен ограничават въþможността му за осъществяване на трудова дейност, което от една страна, води до ограничаване правото му на труд, гарантирано в Конституцията на РБългария, а от друга страна – и до коренна промяна на начина му на живот. Вярно е, че човешкият живот и здравето нямат определен паричен еквивалент, но независимо от това, и като взе предвид изложеното по-горе, тази инстанция намира, че едно обезщетение в размер на 10 000лв. би компенсирало както болките и страданията, така и тези допълнително свързани с тях неудобства и ограничени възможности.

По изложените съображения, съдът намира, че исковата претенция за неимуществени вреди е доказана по основание и в посочения по-горе размер и следва да бъде уважена в този размер, а за разликата над 10 000лв. до 30 000лв. искът по чл.45 от ЗЗД следва да бъде отхвърлен като неоснователен и недоказан.

По отношение на обусловения иск: Съгласно разпоредбите на чл. 84, ал. 3 и чл. 86, ал. 1 от ЗЗД, ответникът дължи законната лихва върху приетото за дължимо обезщетение от деня на увреждането до окончателното изплащане на сумата.

С огледфактическите и правни изводи изложени по-горе, настоящатаинстанция намира, че следва ответникът Венцислав Колев Иванов да бъде осъден да заплати на Никола Димитров Николов обезщетение за неимуществени вреди, причинени му вследствие на претърпяното на 29.11.2003г. в района на с.Вранско, общ.Крумовград ПТП, в размер на 10 000лв., ведно със законната лихва върху тази сума, считано от датата на увредата – 29.11.2003г. до окончателното й изплащане, а искът в останалата му част и за разликата до 30 000лв. следва да се отхвърли като неоснователен.

Що се касае до искането за разноски, съдът съобрази следното: такива се дължат в полза на ищеца съобразно уважената част на иска по чл.45 от ЗЗД. При този изход на делото, следва Венцислав Колев Ивановда бъде осъден да заплати на Никола Димитров Николовделоводни разноски, произхождащи от адвокатско възнаграждение, в размер на 180лв. и по сметка на ОС-Кърджали ДТ в размер на 400лв.

Водим от изложеното, и на основание чл.45 във вр. с чл.52 от ЗЗД, окръжният съдът

Р Е Ш И :

ОСЪЖДА ВЕНЦИСЛАВ КОЛЕВ ИВАНОВ от гр.Крумовград, ул.”Васил Левски” №3, с ЕГН ********** да заплати на НИКОЛА ДИМИТРОВ НИКОЛОВ от гр.Крумовград, ул.”Христо Ботев” №14, с ЕГН ********** обезщетение за претърпени от ПТП, случило се на 29.11.2003 год. в с. Вранско, общ. Крумовград, на път II - 59 - 30 км. и 400 м., неимуществени вреди в размер на 10 000 /десет хиляди / лева, ведно със законната лихва върху тази сума, считано от датата на увреждането - 29.11.2003г. до окончателното й изплащане, като ОТХВЪРЛЯ иска с правно основание чл.45 във вр. чл.52 от ЗЗД в останалата му част за разликата до 30 000 лв., като неоснователен и недоказан.

ОСЪЖДА ВЕНЦИСЛАВ КОЛЕВ ИВАНОВ от гр.Крумовград, ул.”Васил Левски” №3, с ЕГН ********** да заплати на НИКОЛА ДИМИТРОВ НИКОЛОВ от гр.Крумовград, ул.”Христо Ботев” №14, с ЕГН ********** деловодни разноски в размер на 180лв. и по сметка на Кърджалийския окръжен съд ДТ в размер на 400лв.

Решението е постановено при участието на трето лице помагач Застрахователно АД „Виктория”- София, ул.”Екзарх Йосиф “№65.

Решението подлежи на обжалване пред Апелативен съд - Пловдив в 14-дневен срок от съобщението за изготвянето му на страните.

ПРЕДСЕДАТЕЛ: