Решение по дело №881/2019 на Районен съд - Перник

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 11 юли 2019 г. (в сила от 4 септември 2019 г.)
Съдия: Богдан Здравков Велев
Дело: 20191720200881
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 3 юни 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

    Р Е Ш Е Н И Е

 

Номер  453  /11.07.                       Година 2019                                         Град   Перник

                                   В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

Пернишкият районен съд                                                   ІІІ – ти наказателен състав

На 10.07.                                                                                                     Година 2019

 

В публичното заседание в следния състав:

       Председател: Богдан Велев

                                                                 Съдебни заседатели:

Секретар: Наташа  Динева

Прокурор:     

като разгледа докладваното от  съдията административно-наказателно дело № 00881  по описа за 2019 година,

за да се произнесе, взе предвид следното:

 

С Наказателно постановление № 16-1158-000017 от 20.01.2016г,издадено от началник на Сектор Пътна полиция към ОД МВР Перник на Б.И.Б. са наложени следните административни наказания:

-по чл.179 ал.2 пр.2 от Закона за движението по пътищата-глоба в размер на 150лв.и

-по чл.183 ал.1 т.1,пр.2 от Закона за движението по пътищата-глоба в размер на 10лв.

 

Срещу Наказателното постановление в срок е постъпила жалба от легитимираното лице,в което са изложени следните доводи и твърдения:

Според него ,бил „изтекъл законовия срок за изпълнение на наказанието“.

В съдебно заседание жалбоподателят  се явява, подържа изложеното в писмената жалба.

Въззиваемата страна не изпраща представител .

 

Пернишкият районен съд, след като прецени събраните по делото доказателства по реда на чл.84 от ЗАНН, във вр. с чл.14 и чл.18 от НПК, както и доводите на страните, намира за установено следното:

 

Срещу страната жалбоподател е повдигнато обвинение за това,че на 05.01.2016г. в 14:20 часа,в гр.Перник,по улица „Юри Гагарин“ с посока от квартал Църква към ул.“Младен Стоянов“е управлявал лек автомобил с регистрационен номер РК2383АХ,като срещу блок 3 поради неспазване на дистанция допуска ПТП в спиращия на пешеходна пътека,обозначена с ПМ 8.1 осигуряващ предимство на преминаващите пешеходци.Допуска ПТП с л.а.РК5979ВМ,който се завърта и се удря в л.а.РК4437ВВ.

Не представя КТ към СУМПС.

Актът за установяване на административно нарушение е съставен на 05.01.2016г.,не са направени възражения,липсват и писмени в срока по чл.44 ал.1 от ЗАНН.

Обжалваното НП е издадено на 20.01.2016г.,препис е връчен ва 13.05.2019г.,писмената жалба е подадена на 20.05.2019г.

 

Жалбата е подадена в срок,от легитимирано лице,на което е ангажирана административно наказателната отговорност,поради което съдът следва да се произнесе по същество.

Съдът счита,че неоснователно страната-жалбоподател се позовава на определен вид давностен срок-т.е.изпълнителна давност.

Този срок започва да тече  от влизане в сила на акта, с който е наложено наказанието, и се прекъсва с всяко действие на надлежните органи, предприето спрямо наказания за изпълнение на наказанието.

В случая е относим ,релевантен друг вид давностен срок-т.н.“преследвателна давност“,тъй като липсва влязъл в сила акт,липсва влязло в сила наказателно постановление.

В чл.58 от ЗАНН са регламентирани две законови хипотези:

-задължение на наказващия орган е да връчи препис от наказателното постановление срещу подпис на нарушителя,

- когато нарушителят не се намери на посочения от него адрес, а новият му адрес е неизвестен, наказващият орган отбелязва това върху наказателното постановление и то се счита за връчено от деня на отбелязването.

Според данните от административно наказателната преписка,обжалваното НП е издадено на 20.01.2016г.,а преписа е връчен на 13.05.2019г.

При което,погасителната давност ограничава във времето възможността на държавата  чрез съответен компетентен орган да реализира с влязъл в сила акт  наказателната/в конкретния случай- административнонаказателната отговорност на дееца.

Давността за преследване  започва от деня, в който е довършено престъплението /съответно нарушението нарушението -чл.80, ал.3 от НК, и тече до реализирането на наказателната / административнонаказтелната   отговорност на дееца с влязъл в сила акт.

Съгласно Тълкувателно постановление № 1 от 27.02.2015 г. на ВКС по тълкувателно дело № 1/2014 г., ОСНК и ОСС на Втора колегия на ВАС уредбата относно погасяване на наказателното преследване по давност в общата част на Наказателния кодекс намира приложение и в административнонаказателното  производство по силата на препращащата разпоредба на чл.11 от ЗАНН.

 Институтите на преследвателната давност по НК са приложими в административнонаказателното производство не само относно абсолютната давност, но и относно обикновената давност за преследване.

 Следователно, относно институтът на погасителната давност за административнонаказателно преследване, по силата на препращащата норма на чл. 11 от ЗАНН, са приложими са разпоредбите на общата част на Наказателния кодекс, в частност срокът по чл. 80, ал. 1, т. 5 от НК /ред. ДВ, бр.26/2010 г./, а именно 3 години.

 Съгласно нормата на чл.81, ал.2 от НК, след свършване на действието прекъсващо давността, започва да тече нова тригодишна давност.

При тези обстоятелства, изтеклата към 21.01.2016г. тригодишна давност за преследване по чл.81, ал.2, вр. чл.80, ал.1, т.5 от НК, вр. чл.11 от ЗАНН има за последица отпадане на възможността спрямо евентуалния нарушител да може да бъде завършено започналото административнонаказателно преследване с реализиране на отговорността му за констатираните административни нарушения.

От друга страна,срокът на абсолютната  давност за преследване /в случая четири години и половина/ е обвързан единствено с началния момент на  започването на давността за преследване - датата на довършване на  престъплението/нарушението, не с датата на някое от действията, които я прекъсват, а тази давност /абсолютната/ за наказателно преследване е приложима когато  не е изтекла обикновената преследвателна давност.

 Предвид изложеното, единствена законосъобразна последица от констатираното изтичане на срока на обикновената давност за преследване в хипотезата на чл.81, ал.2, вр. чл.80, ал.1, т.5 от НК, вр. чл.11 от ЗАНН /в периода между издаването и връчването на наказателното постановление/, е отмяна на обжалвания административнонаказателен акт .

   Мотивиран от изложеното и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН, съдът

 

Р     Е     Ш     И  :

 

         Отменя Наказателно постановление № 16-1158-000017 от 20.01.2016г,издадено от началник на Сектор Пътна полиция към ОД МВР Перник,с което  на Б.И.Б.,***,ЕГН ********** са наложени следните административни наказания:

-по чл.179 ал.2 пр.2 от Закона за движението по пътищата-глоба в размер на 150лв.и

          -по чл.183 ал.1 т.1,пр.2 от Закона за движението по пътищата-глоба в размер на 10лв.

 

РЕШЕНИЕТО подлежи на касационно обжалване пред Административен съд – гр. Перник на основанията, предвидени в Наказателно-процесуалния кодекс, в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.              

                      Председател: