Решение по дело №752/2019 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 536
Дата: 27 септември 2019 г. (в сила от 27 септември 2019 г.)
Съдия: Миглена Илиева Площакова
Дело: 20195300900752
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 28 август 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е   

 

№ 536

 

    гр. Пловдив, 27.09.2019 година

 

  В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

ОКРЪЖЕН СЪД - ПЛОВДИВ, ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ, ХІ състав, в закрито заседание на дванадесети септември през две хиляди и деветнадесета година, в състав:

                                                       СЪДИЯ: МИГЛЕНА ПЛОЩАКОВА

               

     като разгледа докладваното от съдията т. д. 752 / 2019 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производство по чл. 25 от ЗТРРЮЛНЦ.

 

Образувано е въз основа на жалба, подадена от „Вайберлен Солар Уан“ ЕООД, действащо чрез пълномощник на представляващия дружеството, против отказ № 20190530111216/16.08.2019 год. на Агенция по вписванията. Жалбоподателят моли съда да отмени обжалвания отказ като незаконосъобразен и да постанови вписването на заявените обстоятелства по чл. 63 от ЗМИП. Жалбата е окомплектована с преписката, водена пред Агенция по вписванията, по повод на която е постановен обжалвания акт. 

 

Съдът, след като разгледа жалбата и приложените доказателства, намери за установено следното:

                 Съгласно чл. 25 от ЗТРРЮЛНЦ отказът на длъжностното лице по регистрацията към Агенция по вписванията подлежи на обжалване в седмодневен срок от връчването му на търговеца. Отказът е постановен на 16.08.2019 год., връчен по ел. път, а жалбата, видно от входящия ѝ номер, е постъпила на 23.08.2019 год., точно седем дни след постановяването на отказа. Поради това следва да се приеме, че жалбата е депозирана своевременно. Подадена е при наличие на правен интерес от оспорване на негативния за заявителя акт на длъжностното лице. Подписана е от пълномощник, снабден с представителна власт да представлява дружеството. Внесена е и дължимата държавна такса, определена при отчитане на обстоятелството, че заявлението, по което е постановен обжалвания отказ, е било подадено по електронен път.

От данните по делото е видно, че на 30.05.2019 год. по електронен път в Агенцията по вписванията е постъпило заявление образец Б7 за вписване на обстоятелства по чл. 63, ал. 4 от Закона за мерките срещу изпиране на пари - за вписване на юридически лица, чрез които пряко се упражнява контрол, както и на лице за контакт. Към заявлението е приложена нотариално декларация по образец /Приложение № 3 към чл. 38/, подписана от представляващия дружеството в обикновена писмена форма и нотариално заверено съгласие на посоченото лице за контакт.

            Указания от длъжностното лице по чл. 22, ал. 5 ЗТРРЮЛНЦ за представяне на нотариално заверена декларация не са давани. Постановеният на 16.08.2019 год. отказ е основан на нормата на чл. 63, ал. 5 ЗМИП и е прието, че в случая не се заявява действителен собственик-физическо лице, а се заявява за вписване юридическо лице, чрез което пряко се упражнява контрол и това е българското дружество „Солар инвест трейдинг“ ЕООД, с вписан ЕСК физическото лице Б.П., т.е. заявено за вписване е неподлежащо на вписване обстоятелство; Второто основание за постановения отказ е неспазване на изискуемата от чл. 38 ППЗМИП форма на декларацията – писмена с нотариална заверка на подписа.

            С жалбата, адресирана до съда, е представена писмена декларация от Б.П. по образеца на чл. 38 от ППЗМИП, вече придружена с нотариална заверка на подписа, осъществена на 03.06.2019 год. Възможността да се представят нови приложения към заявлението не е преклудирана, тъй като на заявителя не са били давани указания по чл. 22, ал. 5 ЗТРРЮЛНЦ преди постановяването на отказа.

Съдът намира, че отказът е незаконосъобразен.

Съгласно чл. 61, ал. 1 ЗМИП учредените на територията на Република България юридически лица и други правни образувания са длъжни да получават, да разполагат и да предоставят в определените по закон случаи подходяща, точна и актуална информация относно физическите лица, които са техни действителни собственици, включително с подробни данни относно притежаваните от тях права.

Информацията за действителните собственици според същия закон се предоставя чрез вписване в търговския регистър по партида на съответния търговец на:

1.) идентификационни данни за действителните собственици – физически лица;

2.) данни за юридическите лица или други правни образувания, чрез които пряко или непряко се упражнява контрол, както и

3.) идентификационни данни на физическо лице за контакт, постоянно пребиваващо на територията на Република България, когато по партидата на търговеца не са вписани данни за постоянно пребиваващ на територията на Република България законен представител – физическо лице – чл. 63, ал. 4 ЗМИП.

Самото заявяване и необходимите документи, свързани с горното вписване, са уредени в чл. 50а от Наредба №1 от 14.02.2007 г. за водене, съхраняване и достъп до ТРРЮЛНЦ.

В аспекта на горните нормативни разпоредби и при преглед на подаденото заявление, съдът намира, че същото отговаря на изискванията на закона по съдържание и приложени документи, както и, че са заявени подлежащи на вписване обстоятелства.

Заявените обстоятелства подлежат на вписване съгласно чл. 63, ал. 4, т. 2 и т. 3 ЗМИП, следователно изводът на длъжностното лице за противното не съответства на закона.

Действително, в декларацията не са посочени действителни собственици – физически лица, като такива не са и заявени за вписване. Но съобразно чл. 63, ал. 5 ЗМИП, в редакцията й, обнародвана в ДВ бр. 37/2019 год., в настоящия случай не следва да се декларират и вписват действителни собственици – физически лица, тъй като е налице хипотеза по т. 1 от визираната норма, уреждаща по аргумент за обратното хипотезите, в които действителни собственици не се декларират, а именно – когато собственик на капитала на дружеството-заявител е вписано юридическо лице, учредено на територията на РБ, а като едноличен собственик на капитала на това юридическо лице е вписана в регистъра Б.П., която би могла да се определи като действителен собственик на дружеството-жалбоподател по смисъла на § 2 ДР ЗМИП. Ето защо, не е налице пропуск в заявлението за заявяване на подлежащи на вписване обстоятелства, какъвто се приема да е налице в отказа.

Заявените за вписване обстоятелства са такива, предвидени в чл. 63, ал. 4, т. 2 и 3 ЗМИП, те не попадат в изключенията на ал. 5 и подлежат на вписване.

Заявеното за вписване обстоятелство – данни за юридическите лица или други правни образувания, чрез които пряко или непряко се упражнява контрол върху лицата по чл. 61, ал. 1 и по чл. 62, ал. 1, подлежи на вписване според чл. 63, ал. 4, т. 2 ЗМИП и не случайно е предвидено за деклариране в утвърдения образец на заявление Б7.

Като управител на дружеството-заявител е вписан чуждестранен гражданин, за който няма данни да е постоянно пребиваващ на територията на РБ. Поради това на вписване подлежи физическо лице за контакт, постоянно пребиваващо на територията на РБ. Такова лице е заявено за вписване, като е посочен негов адрес в РБ. То е дало нотариално завереното си съгласие в този смисъл. Поради това обстоятелството по чл. 64, ал. 4, т. 3 ЗМИП също подлежи на вписване.

Или изводът, който може да се направи въз основа на подаденото заявление, е точно обратен на този, направен от длъжностното лице, а именно – заявени са подлежащи на вписване обстоятелства, а действителният собственик – физическо лице, не подлежи на заявяване за вписване на основание ал. 5 на чл. 63, поради което заявените за вписване обстоятелства е следвало да бъдат вписани. Към момента декларацията по образец на управителя на дружеството е снабдена с нотариална заверка на подписа й, с което удовлетворява нормативните изисквания. Същата следва да бъде изпратена на АВ, ведно със съдебното решение на основание чл. 25, ал. 5, изр. 2 ЗТРРЮЛНЦ.

По изложените съображения, съдът намира, че постановеният отказ е незаконосъобразен и като такъв следва да се отмени.

 

     Мотивиран от горното, съдът

 

                                           Р Е Ш И:

 

   ОТМЕНЯ отказ рег. № 20190530111216 / 16.08.2019 год., постановен от  длъжностно лице към Агенция по вписванията по партидата на „ВАЙБЕРЛЕН СОЛАР УАН“ ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. Пловдив 4000, район Централен, ул. „Капитан Райчо“, ет. 2, офис 265, постановен по заявление вх. 20190530111216 / 30.05.2019 год.

  ЗАДЪЛЖАВА АГЕНЦИЯ ПО ВПИСВАНИЯТА да извърши исканото вписване по заявление обр. Б7 вх. 20190530111216 / 30.05.2019 год. по партидата на „ВАЙБЕРЛЕН СОЛАР УАН“ ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. Пловдив 4000, район Централен, ул. „Капитан Райчо“, ет. 2.

Да се изпрати на АГЕНЦИЯ ПО ВПИСВАНИЯТА препис от решението, както и препис от приложената към жалбата декларация с нотариална заверка на подписа.

 

                        Решението е окончателно.

                                                             СЪДИЯ:…………………………………..