Решение по дело №108/2023 на Административен съд - Перник

Номер на акта: 125
Дата: 3 октомври 2023 г.
Съдия: Слава Димитрова Георгиева
Дело: 20237160700108
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 3 юли 2023 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

  125

гр. Перник, 03.10.2023 г.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

Административен съд-Перник, касационен състав в публично съдебно заседание, проведено на двадесет и седми септември през две хиляди двадесет и трета година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: СЛАВА Г.

ЧЛЕНОВЕ: МАРИЯ ХРИСТОВА

                                                                            КИРИЛ ЧАКЪРОВ

 

при съдебния секретар Е. В.** и с участието на прокурор А. А.** при Окръжна прокуратура-П., като разгледа докладваното от съдия Слава Г. КАНД № 108 по описа за 2023 година на Административен съд-Перник, за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 208 - чл. 228 от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/, във вр. с чл. 63в от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

Образувано е по касационна жалба на И.Г.К., с ЕГН: ********** *** срещу Решение № 197 от 19.05.2023 година, постановено по АНД № 533 по описа за 2023 година на Районен съд-П.**.

С обжалваното решение е потвърдено наказателно постановление (НП) № 22-1158-002482 от 15.08.2022 година, издадено от началник сектор „Пътна полиция“ при ОД на МВР –П.**, с което на И.Г.К., с ЕГН: ********** са наложени административни наказания „глоба“ в размер на 700 (седемстотин) лева и „лишаване от право да управлява моторно превозно средство“ за срок от 3 (три) месеца на основание чл. 182, ал. 1, т. 6 от Закона за движение по пътищата за извършено административно нарушение по чл. 21, ал. 2, във вр. с ал. 1 от Закона за движение по пътищата ( ЗДвП).

Касаторът счита, че решението е неправилно, незаконосъобразно и необосновано. По същество излага довод, че използваното техническо средство за заснемане на нарушението е автоматизирано техническо средство № 561, което представлява мобилна система за видеоконтрол, но липсват доказателства, че същото е било предварително позиционирано и трайно поставено на пътя, съобразно изискванията на чл.165, ал.2, т.6 и т.7 от ЗДвП. По тази причина счита, че с този вид техническо средство не може да бъде установено и заснето нарушение по правилата за движение по пътищата. С оглед на изложеното моли съда да постанови съдебен акт, с който обжалваното решение на Районен съд- Перник бъде отменено, респективно да  се отмени и потвърденото наказателно постановление.

Касационната жалба е връчена на ответната страна, която в срока по чл. 213а, ал. 4 от АПК не депозира отговор. 

В съдебно заседание, проведено на 27.09.2023 година касаторът редовно призован не се явява и не изпраща представител.

Ответникът по касационната жалба – Началник сектор „Пътна полиция“ към ОД на МВР- П.**, редовно призован не се явява и не се представлява.

В съдебно заседание представителят на Окръжна прокуратура- П.** дава заключение за неоснователност на касационната жалба. Предлага съдебният акт като правилен да остане в сила.

Административен съд – Перник като прецени събраните по делото доказателства и наведени касационни основания, прилагайки нормата на чл. 218а от АПК, след съвещание намира следното:

Касационната жалба е процесуално допустима, като подадена в срок от страна в производството по делото пред първа съдебна инстанция, за която решението е неблагоприятно, срещу подлежащ на обжалване съдебен акт.

Разгледана по същество касационната жалба е неоснователна.

След извършена проверката в пределите на чл. 218, ал. 1 от АПК, настоящият съдебен състав намира, че решението на районния съд е валидно и допустимо, като постановено от компетентен съд, в предвидената от закона форма, по допустима жалба. Решението е правилно, тъй като при постановяването му съдът се е съобразил както с материалноправните, така и с процесуалноправните разпоредби на закона. Аргументите на настоящият касационен състав за това са следните:

С Акт за установяване на административно нарушение (АУАН) Серия АД № 121911 от 28.06.2022 година е ангажирана административнонаказателната отговорност на И.Г.К., за това, че на 22.04.2022 година в 13:18 часа в община П.**, на път Първи клас № 1-6 след пътен възел „Хумни дол“ в посока към град Р.** управлява лек автомобил  рег. № **, собственост Б.Г.В.**, с ЕГН: **********, като в района на км. 80+400 се движи със скорост 137 км/ч при максимално разрешена скорост от 80 км/ час въведена с пътен знак В26 за населено място. Нарушението е установено с техническо средство ARH CAM S1 с № 11743D0 с фиксирана дата, част и регистрационен номер в снимков материал № 0461917, с който водача е запознат. След приспаднат толеранс от  -3% в полза на водача наказуемата скорост е 133 км, а установеното превишение е 53 км. Деянието е квалифицирано като виновно нарушение на разпоредбата на чл. 21, ал. 2 във вр. чл. 21, ал. 1 от Закона за движение по пътищата. АУАН е връчен на нарушителя на 15.07.2022 година, който го е подписал без възражение /лист 8 от АНД № 533/2023/.

Срещу АУАН в законоустановения за това срок по чл. 44, ал. 1 от ЗАНН нарушителят не е депозирал възражение.

Констатациите, обективирани в АУАН, са възприети и възпроизведени и в Наказателно постановление № 22-1158-002482 от 15.08.2022 година, издадено от Началник сектор „Пътна полиция“ към ОД на МВР- П.**, с което на основание чл. 53 от ЗАНН и чл. 182, ал. 1, т. 6 от ЗДвП е наложено на И.Г.К., с ЕГН: **********, с адрес: *** административно наказание „глоба“ в размер на 700 (седемстотин) лева и „лишаване от право да управлява моторно превозно средство“ за 3 (три) месеца за извършено административно нарушение по чл. 21, ал. 2, вр. ал. 1  от ЗДвП. Наказателното постановление е връчено на 28.01.2023 година /лист 7 от АНД № 533/2022/.

Наказателното постановление е обжалвано пред Районен съд- П.**, който с Решение № 197 от 19.05.2023 година, постановено по АНД № 533 по описа за 2023 година на съда го е потвърдил изцяло. За да постанови този резултат решаващият съд, след сбиране, преценка и анализ на доказателствата, приобщени по делото е приел, че проведеното административнонаказателно производство е водено съобразно правилата, предвидени в закона и че по безспорен начин е доказано твърдяното административно нарушение, осъществено от страна на настоящия касационен жалбоподател. Предвид това е приел, че при квалифициране на деянието от страна на административнонаказващият орган същото е правилно квалифицирано и в съответствие с това е  наложено предвиденото в закона административно наказание. С тези мотиви районният съд е приел, че правилно е била ангажирана административнонаказателната отговорност на лицето на основание чл. 182, ал. 1, т. 6 от ЗДвП за извършено нарушение по чл. 21, ал.2, във вр. с ал. 1 от ЗДвП.

Решението е правилно.

Съобразно чл. 218 от АПК касационната инстанция дължи произнасяне само относно наведените в жалбата касационни основания, като следи служебно за валидността, допустимостта и съответствието на решението с материалния закон.

Съобразно чл. 220 от АПК настоящата касационна инстанция възприема установената от Районен съд- П.** фактическа обстановка, която напълно кореспондира със събраните по делото писмени и гласни доказателства.

Напълно се споделят правните изводи на решаващия първоинстанционен състав за процесуална законосъобразност на проведеното административнонаказателно производство. С оглед на това съдът не се солидизира с доводите, обективирани в депозираната касационна жалба. Оспореното наказателно постановление е издадено за нарушение по Закона за движение по пътищата, което е установено с техническо средство от одобрен тип и технически годно за експлоатация, предвид издаденото за него Удостоверение за одобрен тип средство за измерване № 17.09.5126, издадено от изпълнителния директор на Български институт по метрология и извършените контролни проверки. 

Споделят се и изводите на районния съд и за правилно приложен в производството материален закон що се отнася до разпоредбата на чл. 182, ал. 1, т. 6, във вр. с чл. 21, ал. 2, във вр. с ал. 1 от ЗДвП към безспорно установеното от обективна и субективна страна деяние с автор- настоящият касатор.  По делото, основано в доказателствата, в това число депозирана в хода на административнонаказателното производство декларация по реда на чл. 189, ал. 5 от ЗДвП от страна на Б.Г.В.**, явяващ се собственик на процесния автомобил и декларация по реда на чл. 188 от ЗДвП подписана от настоящият касатор по безспорен начин е установено авторството на извършеното нарушение, изразяващо се в това, че на 22.04.2022 година в 13:18 часа в община П.**, на път Първи клас № 1-6 след пътен възел „**“ в посока към град Р.** управлява лек автомобил ** с рег. № ** като в района на км. 80+400 касаторът се движи със скорост 137 км/ч при максимално разрешена скорост от 80 км/ час въведена с пътен знак В26 за населено място.

Правилни са и изводите на първоинстанционния съд касателно вида и размера на наложеното административно наказание за извършеното в настоящият случай административно нарушение превишаване на разрешената максимална скорост в населено място. Санкционната разпоредба на чл. 182, ал. 1, т. 6 от ЗДвП предвижда, че при превишаване на разрешената максимална скорост в населено място водачът се наказва за превишаване над 50 км/ч с глоба в размер на 700 лева и лишаване от право да управлява моторно превозно средство за срок от 3 месеца. В настоящият случай се установява, че превишаването на максимално разрешената скорост от 80 км/ч за населено място е превишена с 53 км. /след коректно приспаднат толеранс/.  С оглед на това правилно е определено и индивидуализирано административното наказание.

Въз основа на изложеното настоящият касационен състав приема, че оспореното наказателно постановление е издадено за нарушение на ЗДвП, което е установено по надлежен ред. Налице е извършено съставомерно деяние по чл. 182, ал. 1, т. 6 от ЗДвП, във вр. с чл.21, ал.2, във вр. с ал.1 от ЗДвП, наказано с относимо към него административно наказание.

Не намират опора твърденията в касационната жалба касателно липса на доказателства за годността на средството за измерване. Първоинстанционния съд е събрал относимите доказателства, в т.ч. удостоверение за одобрен тип средство за измерване на преносима система за контрол на скоростта на моторни превозни средства с вградено разпознаване на номера и комуникации тип ARH CAM S1, с № 11743D0, протокол за първоначална проверка и протокол за периодична проверка от 11.02.2022г., с валидност от една година. Въз основа на тези доказателства решаващия съд правилно е приел, че нарушението е установено и заснето с годно за използване техническо средство.

Без основание са и доводите на касатора, че заснемането е извършено от АТС, представляваща мобилна система за видеоконтрол, за която липсвала информация да е предварително позиционирана  с оглед на което това техническо средство не може да заснема нарушения по ЗДвП. От доказателствата по делото е видно, че процесното нарушение е установено и заснето с АТС – преносима система за контрол на скоростта с вградено разпознаване на номера и комуникации, тип АRH САМ S1, с каквито АТС именно съгласно чл. 189, ал. 4 във вр. с  § 6, т. 65 от ДР на ЗДвП, могат да се установяват и заснемат нарушения на ЗДвП, технически изправна и годна да бъде използвана за установяване и на нарушения на скоростния режим по реда на чл. 189, ал. 4 от ЗДвП. Позоваването в жалбата на Тълкувателно решение № 1 от 26.02.2014 година на ВАС, по тълкувателно дело № 1/2013 г., касателно начините за установяване с АТС на нарушения на ЗДвП, към настоящия момент е без основание. Със Закон за изменение и допълнение на ЗДвП (ДВ, бр. 19 от 13.03.2015 г.) в закона е регламентирано използването на "автоматизирани технически средства или системи" за установяване на нарушения на ЗДвП, както стационарни, така и мобилни, изхождайки от  § 6, т. 65 от ДР на ЗДвП, с което законодателно разрешение са съобразени изцяло мотивите на цитирания от касатора тълкувателен акт.

Изложеното мотивира съдебния състав да приеме, че като е потвърдил процесното наказателно постановление, районният съд е постановил правилен и законосъобразен съдебен акт. При извършената проверка на обжалваното решение не се установиха пороци във връзка с неговите валидност и допустимост, а решението е постановено в процесуално законосъобразно съдебно производство и при правилно приложение на материалния закон. Съдебният акт ще се остави в сила.

Относно разноските:

При този изход на спора ответната страна има право на разноски. Ответникът по касация не претендира разноски поради което и не се дължи произнасяне.

Мотивиран от гореизложеното и на основание чл. 221, ал. 2 от АПК, във връзка с чл. 63в от ЗАНН, настоящият касационен състав на Административен съд – Перник

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 197 от 19.05.2023 година, постановено по АНД № 533 по описа за 2023 година на Районен съд- П.**.

РЕШЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване и протест.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: /П/

 

           ЧЛЕНОВЕ: /П/    /П/