Решение по дело №47/2021 на Административен съд - Разград

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 26 април 2021 г. (в сила от 26 април 2021 г.)
Съдия: Марин Димитров Маринов
Дело: 20217190700047
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 11 март 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

Номер: 56                                  26.04.2021 год.                                 Град Разград

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Разградският административен съд, в публично заседание на тринадесети април две хиляди двадесет и първа  година, в  състав:

 

          ПРЕДСЕДАТЕЛ:    СВЕТЛА РОБЕВА

          ЧЛЕНОВЕ:   ИВА КОВАЛАКОВА-СТОЕВА

         МАРИН МАРИНОВ

 

при секретаря Пламена Михайлова, с участието на прокурора  Тихомир Тодоров разгледа докладваното от съдията Марин Маринов  КАН дело № 47 по описа за 2021 год. и, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на глава ХII от Административнопроцесуалния кодекс  във вр. с чл. 63 ал. 1 изр. ІІ – ро от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).

Образувано е по жалба на ОД на МВР – Разград, чрез главен юрисконсулт С. М., срещу Решение № 17 от 21.01.2021 г., постановено по АНД № 20203330200725. по описа за 2020 г. на Районен съд Разград. С него съдът е отменил НП № 20-1075-001447 от 21.09.2020 г. на началник сектор „Пътна полиция” при ОДМВР Разград, с което на М. П. М. от гр. Р. е наложена глоба от 400 лв. на основание чл. 638, ал. 3 от КЗ. Жалбоподателят твърди, че районният съд неправилно е приложил разпоредбата на чл. 28 от ЗАНН, тъй като не е налице по-ниска обществена опасност от другите нарушения от същия вид. Излага подробни доводи в подкрепа на твърдението си. Жалбоподателят иска от съда да отмени обжалваното решение и да постанови ново, с което да потвърди наказателното постановление. Претендира присъждане на юрисконсултско възнаграждение.

Ответникът по касационната жалба –  М. П. М., чрез процесуалния си представител – адв. П. Х. от АК – Разград, в писмено становище оспорва жалбата като неоснователна и моли съда да я отхвърли. Претендира разноски пред касационната инстанция в размер на 200 лв. платено адвокатско възнаграждение.

Прокурорът от Окръжна прокуратура Разград дава становище, че жалбата е основателна и предлага на съда да отмени решението на районния съд.

Административен съд Разград, като обсъди посочените в жалбата касационни основания, доводите и становищата на страните и доказателствата по делото,  и след като извърши служебна проверка, съгласно чл. 218 ал. 2 от АПК,  прие за установено следното:

Касационната жалба, като подадена от активно легитимирано лице, в законоустановения 14-дневен срок  и  насочена срещу акт, подлежащ на касационен съдебен контрол, е процесуално допустима.

За да постанови решението си, районният съд е приел от фактическа страна, че Обжалваното НП е издадено въз основа на АУАН от 20.08.2020 г., съставен срещу М. П. М. за това, че на 20.08.2020 г. в 12:17ч. на път І-2 до местност Стария кладенец в посока гр. Разград, управлява л.а. Рено Трафик Д с рег. № ********, собственост на П. М. П.,  като не е сключил задължителна застраховка Гражданска отговорност на автомобилистите, с което виновно е нарушил чл.638, ал.3 от КЗ“. Към преписката са приложени и Заповед за прилагане на ПАМ, застрахователна полица за сключена застраховка ГО от П. М. П. на 20.08.2020 г. в 11:48 ч., справка картон на водача, заповеди за определяне на компетентни лица, длъжностна характеристика. По делото е разпитан актосъставителят св. Ю., който по същество потвърждава изложеното в АУАН.

При така установените факти районният съд е приел от правна страна, че НП е незаконосъобразно, тъй като административното нарушение, извършено от наказаното лице е маловажен случай.  Съдът приел за несъмнено установено, че процесният лек автомобил се управлява от М. М., но е собственост на П. М., който на същата дата 20.08.2020 г. в 11:48 ч. е сключил застраховка Гражданска отговорност. Съгласно отбелязаното в договора, същият е започнал да тече от 13:48 ч. на 20.08.2020 г., т.е. два часа след сключването му. Следователно, от формална страна към момента на проверката на 20.08.2020 г. в 12:10 ч. водачът М. М. е бил без валидно сключена застраховка ГО и правилно му е съставен АУАН. Според районния съд в случая обаче нарушението било толкова незначително, предвид липсата на вредни последици и факта, че е била налице сключена застраховка ГО, макар и срокът ѝ да е започвал два часа след сключването ѝ, че деянието е с по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на този вид нарушение и че и най-лекото наказание се явява несъразмерно тежко.

Разградският административен съд намира, решението на районния съд за неправилно.

Съдът не споделя извода на районния съд, че случая е маловажен по смисъла на чл. 28 от ЗАНН. За да е налице маловажен случай на административно нарушение, конкретното деяние следва да  е с много по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на административни нарушения от съответния вид, предвид обществената опасност на деянието и дееца, вредните последици от него, обстоятелствата, при които деянието е извършено и т.н. В настоящия случай, извършеното от М. деяние не е такова. Процесното нарушение е на формално извършване. За съставомерността му не е необходимо да са настъпили някакви вредни последици. Целта на задължителната застраховка „Гражданска отговорност” е именно да се компенсират евентуални вреди при настъпване на ПТП. Тя за това е ѝ задължителна с оглед защита интересите на всички участници в движението по пътищата. Наред с това от справката за допуснатите от М. нарушения на ЗДвП е видно, че през последните 5 години  срещу него са издадени пет  влезли в сила НП и шест фиша за извършени от него нарушения на ЗДвП, което сочи на едно трайно противоправно поведение и непостигане целите на наложените с тях наказания, визирани в чл. 12 от ЗАНН.

Ето защо извършеното от М. нарушение не е маловажен случай по смисъла на чл. 28 от ЗАНН. Като е приел противното  и е отменил обжалваното НП районният съд е постановил неправилно решение, което следва да бъде отменено.

Делото е изяснено от фактическа страна и на основание чл. 222, ал. 1 от АПК, следва да бъде решено по същество.

Съгласно разпоредбата на чл. 638, ал. 3 от КСО лице, което не е собственик и управлява моторно превозно средство, във връзка с чието притежаване и използване няма сключен и действащ договор за задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите, се наказва с глоба от 400 лв. В тази норма се съдържа както съставът на нарушението, така и предвидената за него санкция.

В настоящия случай безспорно е установено, че на 20.08.2020 г. в 12:10 часа на посоченото в НП място М. М. е управлявал МПС, на което не е собственик и за което няма действащ договор за задължителна застраховка „Гражданска отговорност“. Вярно е, че в административната преписка е приложен договор за сключена задължителна застраховка „Гражданска отговорност” от 20.08.2020 год., но в него изрично е посочено, че договорът, застрахователния период и застрахователното покритие действат от 13:48 часа на 20.08.2020 год., т.е. към часът на нарушението за процесния автомобил няма действащ договор за задължителна застраховка „Гражданска отговорност”, като по този начин М. е осъществил състава на нарушението по чл. 638, ал. 3 от КЗ. Дори да се приеме твърдението на М. във въззивната жалба, че едва при проверката установил,че договорът влиза в сила по-късно от сключването му, т.е. че нарушението е извършено по непредпазливост поради небрежност, то това не изключва отговорността му, тъй като съгласно разпоредбата на чл. 7, ал. 2 от ЗАНН непредпазливите деяния не се наказват само в изрично предвидените случаи, какъвто настоящият не е.

Актът за установяване на административно нарушение и обжалваното НП са издадени от териториално и материално компетентни длъжностни лица, в предвидените от закона срокове и форма. Както в АУАН, така и в НП деянието е описано ясно  от фактическа страна.  Посочено е текстово извършеното от М. нарушение, както и конкретно нарушената  правна норма от КЗ. Не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила в т.ч. и правото на защита на оспорващия. Наказаното лице е разбрало ясно какво нарушение му се вменява във вина  и е упражнило правото си на защита в пълен обем.  Наложеното от АНО наказание е абсолютно определено по размер в закона и предвид  забраната на чл.27, ал.4 и ал.5 от ЗАНН (в действащата редакция) то не може да бъде заменено  с по-леко по вид наказание или намалено по размер.

Неоснователно е твърдението на М., че тъй като той не е собственик на автомобила и не той е сключвал застрахователния договор не бил наясно с детайлите от съдържанието му. След като М. е решил да управлява чуждо МПС е бил длъжен да провери и да се убеди към  началния момент  на управлението, че са налице всички предпоставки за правомерно управление на МПС, в т.ч. и наличието на действащ договор за задължителна застраховка „Гражданска отговорност”. Ненапразно с разпоредбите на чл. 100, ал. 1, т. 3 и ал. 3 от ЗДвП са вменени конкретни задължения на водачите на МПС, които следва да изпълнят при управление на МПС и които са във връзка с наличието на действаща задължителна застраховка „Гражданска отговорност”.  

При този изход на спора и предвид своевременно направеното искане от страна на касатора  за присъждане на разноски на основание чл. 63, ал. 3 от ЗАНН ответникът следва да бъде осъден да му заплати сумата 100 лв., представляваща юрисконсултско възнаграждение за защита пред касационната инстанция, определено в по чл. 27е от Наредбата за заплащането на правната помощ във връзка с чл. 37 от Закона за правната помощ с оглед фактическата и правна сложност на делото.

Водим от горните мотиви и на основание чл. 221, ал. 2, предл. второ във вр. с чл. 222, ал. 1 от АПК, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ Решение № 17 от 21.01.2021 г., постановено по АНД № 20203330200725. по описа за 2020 г. на Районен съд Разград и вместо него ПОСТАНОВЯВА:

ПОТВЪРЖДАВА наказателно постановление № 20-1075-001447 от 21.09.2020 г. на началник сектор „Пътна полиция” при Областна дирекция на МВР Разград

ОСЪЖДА М. П. М. с ЕГН ********** от гр. Р., ж.к. „******,  вх. „**”, ап. ** да заплати  на Областна дирекция на МВР – Разград сумата от 100 лв. /сто лева/, представляваща разноски за юрисконсултско възнаграждение пред касационната инстанция.

Решението не подлежи на обжалване и протестиране.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:/п/

     ЧЛЕНОВЕ:1./п/

                 2./п/