Решение по дело №13751/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 3478
Дата: 11 юни 2020 г. (в сила от 11 юни 2020 г.)
Съдия: Теменужка Евгениева Симеонова
Дело: 20191100513751
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 23 октомври 2019 г.

Съдържание на акта

 

 

Р    Е    Ш    Е    Н    И    Е

 

гр.София,  11.06.2020  г.

 

В    ИМЕТО    НА    НАРОДА

 

Софийски градски съд, ГО, ІІІ-ти въззивен състав, в закрито заседание на единадесети юни през две хиляди и двадесетата година в състав:

 

                                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ : Теменужка Симеонова

                                                 ЧЛЕНОВЕ:  Хрипсиме Мъгърдичян

                                                                       мл.с.Десислава Йорданова

като разгледа докладваното от съдия Симеонова ч.гр.д. № 13751 по описа за 2019 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.435, ал.2, т.7. от ГПК.

Образувано по жалба на Т.В.К.-М., ЕГН ********** срещу действия на ЧСИ по изпълнение и определяне на разноски по изп. дело № 20199230400250/2019 г. Моли съда да отмени определението за възлагане на разноски и да вдигне запора на банковата й сметка към Юробанк с мотиви, изложени в жалбата и касаещи по същество обстоятелства, свързани със спазване от нейна страна на определения режим на лични контакти на детето с неговия баща К.. Сочи, че образуването на изпълнителното дело е преждевременно и не са налице обективни причини, които да налагат предприемане на подобни мерки.

Ответникът по жалбата К.И.М., ЕГН **********, чрез пълномощника си по делото адвокат Ж.Г.Ж. моли същата да бъде отхвърлена като неоснователна.

По делото са постъпили и писмени обяснения от ЧСИ Г.Н.с рег. № 923 в КЧСИ, район на действие СГС по допустимостта и основателността на жалбата.

Настоящият състав намира, че жалбата се явява процесуално допустима  по смисъла на чл.436, ал.1 от ГПК, а по същество неоснователна.

От фактическа страна:

От данните по делото е видно, че изпълнително дело № 20199230400250 на ЧСИ № 923 Г.Н.е било образувано по молба на взискателя К.И.М. срещу Т.В.К.- М. въз основа на изпълнителен лист от 08.08.2019 г., издаден от СРС по гр. д. № 15512/2017 г. на районния съд, в който лист, се определя режим на лични контакти между бащата К.И.М. и детето Н.К.М., до приключване на делото с влязло в сила решение или до промяна на обстоятелствата в рамките на висящия процес.

След образуване на изпълнителното дело и направата на пълно имуществено проучване на длъжника, до Т.В.К.-М. е била изпратена покана за доброволно изпълнение/ ПДИ/, в която са обективирани всички парични суми, които трябва да заплати, а именно 580 лв., от които 350 лв. разноски по изпълнителното дело и 198 лв. такси по Тарифата към ЗЧСИ, дължими към 03.10.2019 г. В ПДИ е посочено, че са наложени запори в три банки -„БАНКА  ДСК“ ЕАД, „ЦЕНТРАЛНА КООПЕРАТИВНА БАНКА“ АД и „ЮРОБАНК България АД.

От правна страна:

Задължението на длъжника да понесе разноските по изпълнението е изрично уредено в общата част на ГПК. В този смисъл произнасянето на съдебния изпълнител за разноските, които са дължими на взискателя в изпълнителния процес, не осъществява изпълнително действие, а е проявление на общия принцип за реализиране на отговорността за разноски, т.е., за неоснователно причинени имуществени вреди.

По общите правила длъжникът в изпълнителния процес има правото да възразява относно основанието и размера на приетите от съдебния изпълнител разноски и такси. Нормата на чл.435, ал.2, т.7 ГПК дава възможност на длъжника да обжалва постановлението на съдебния изпълнител за разноските, респективно отказът му да го освободи от разноски, респективно отказът да ги намали или отказът му да се произнесе по искането за намаляването им, пред съответния окръжен съд, в чийто район е районът на действие на съдебния изпълнител.

В конкретния казус, ответницата твърди, че и към момента/ има се предвид подаването на жалба на 08.10.2019 г./  е изпълнявала стриктно определението на съда, с което е бил определен режим на лични контакти на бащата К.И.М., ЕГН ********** с неговото дете Н.К.М., ЕГН **********, не е възпрепятствала по никакъв начин тези контакти, поради което не са налице обективни причини, които да налагат предприемане на подобни мерки, като изпълнителното дело е образувано преждевременно.  За установяване на твърдените факти същата прилага като писмени доказателства Договор за детски контакт и Допълнителен план за супервизиран детски контакт. В Договор за детски контакт, подписан между Фондация „Център Отворена врата“, К.И.М. и Т.В.К.-М. са отбелязани четири договорени дати за провеждането на срещи между бащата и детето, обхващащи периода от 18.07.2019 г. до 04.08.2019 г. В Допълнителен план за супервизиран детски контакт, подписан между К.И.М. и Т.В.К.-М. са посочени 6 дати/от 18.05.2019 г. до 19.06.2019 г./, представляващи предложение за супервизиран детски контакт, с продължителност на контакта до 3 часа.

От депозирания по делото ИЛ с дата 08.08.2019г., издаден на основание чл.404, чл.406 и чл.408 и чл.323 ГПК/привременни мерки/, въз основан на определение № 76633 от 27.03.2019 г. по гр.д. № 15512/2017г. по описа на СРС, 80 състав, се установява какъв е определения режим на лични контакти между бащата К.И.М., ЕГН **********  и детето Н.К.М., ЕГН ********** до приключване на делото с влязло в сила решение или до промяна на обстоятелствата в рамките на висящия процес като подробно са описани контактите, а след изтичане на четири месечния срок от влизане в сила на настоящето определение, съответното описание на режима на лични контакти.

Сочените от жалбоподателката писмени доказателства, доколкото чрез тях може да бъде установено, че същата е изпълнявала режима на лични контакти между бащата и детето, са преди издаването на изпълнителния лист от 08.08.2019г. и по никакъв начин не удостоверяват твърденията на жалбоподателката, че тя е изпълнявала стриктно режима на лични контакти между бащата и детето, посочен в издадения ИЛ.

Ето защо, заявеното от нея, че не са били налице обективни причини, които да налагат предприемане на подобни мерки, като  изпълнителното дело е образувано преждевременно, се явява недоказано.

Жалбата е неоснователна и като такава следва да бъде оставена без уважение.

Водим от гореизложеното, съдът

 

Р  Е Ш  И :

 

          ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ  жалбата на Т.В.К.-М., ЕГН ********** срещу действия на ЧСИ по изпълнение и определяне на разноски по изп. дело № 20199230400250/2019 г.

          Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ :                       ЧЛЕНОВЕ :  1.                     2.