Решение по дело №1500/2018 на Районен съд - Кюстендил

Номер на акта: 209
Дата: 15 юни 2019 г. (в сила от 27 юли 2019 г.)
Съдия: Мая Андонова Миленкова
Дело: 20181520201500
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 31 август 2018 г.

Съдържание на акта

 

Р Е Ш Е Н И Е

                                                                  №............................

                                                            гр. К.,14.06.2019г.

 

В   И М Е Т О  НА  Н А Р О Д А

 

          К.ски районен съд, III – ти  наказателен състав, в открито съдебно заседание на двадесет и трети април, две хиляди  и деветнадесета  година , в състав :

                                                                   Председател: Мая Миленкова

          При Секретаря: Цветанка Александрова

Като разгледа докладваното от съдия Миленкова  АНД  № 1500  по описа за 2018  година на КРС  и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

„А.Т.2015“ ЕООД, с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление  гр.К., ул.“Ц.О.“ №.., ет.2, представлявано от Б.А.обжалва наказателно постановление № 30-0000392/30.05.3018г.,издадено  от  Н.  ОО“АА“ К., с което  на дружеството, на осн. чл. 96г, ал.1, пр.2 от ЗАвтПр   е наложена имуществена санкция в размер на 3000 лева за нарушение по чл. 7а, ал.2, пр.3 от ЗАвтПр.

 Иска се отмяна на наказателното постановление, като се сочат допуснати нарушения на процесуалните правила.

 Административнонаказващият орган не изпраща представител в съдебно заседание, но в придружително писмо ,с което жалбата е изпратена в съда, изразява становище за неоснователността на жалбата  и моли НП да бъде потвърдено.

          Като разгледа събраните по делото писмени и устни доказателства при условията на чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, съдът прие за установено следното:

С АУАН бл.№ 251952/10.05.2018г. е привлечено към административно-наказателна отговорност „ А-Т.“ЕООД, със седалище и адрес на управление  гр.К., ул.“Ц.О.“ №.., ет.2, представлявано от Б.А. за това  че  като превозвач, притежаващ Лиценз на Общността № 16128/20.09.2016 г. за извършване на международен автомобилен  превоз за собствена сметка или срещу възнаграждение, е извършил международен автомобилен  превоз на товари  с влекач от кат.N3 MAH ТГХ 18.480 4х2 ЛЛС с рег.№ КН3034ВР и водач B. A. / гражданин на Р Македония, която не е членка на ЕИО/ , като посочения водач не отговарял на изискванията на за психологическа годност и не притежавал валидно Удостоверение  за психологическа годност.

 В АУАН  се сочи, че нарушението е установено при извършване на  тематична проверка, във връзка с  писмо  12-00-00-270/30.03.2018 г. на ИА“АА“ София.  Това писмо не е представено към преписката.  Към преписката е приложен протокол от крайпътна проверка, от който е видно, че описаното превозно средство, с водач лицето  А.  е било проверено в  К. Ш.на 20.02.2018 г., който протокол не е споменат изобщо в съставения на 10.05.2018 г. АУАН.  

В АУАН актосъставителят е дал правна квалификация на  нарушението – чл. 7а, ал.2, пр.3от ЗАвтПр.

АУАН е връчен на  Б.А,, представител на дружеството превозвач, срещу подпис.  Възражения не са отразени нито в самия акт, нито допълнително пред АНО.

Въз основа на съставения АУАН , на 30.05.2018г.  Н. ОО“АА“ К. издал атакуваното НП, в което са възпроизведени  дословно  фактическите констатации по АУАН.  Правната квалификация на нарушението според административнонаказващия орган е  идентична с посочената в акта - чл. 7а, ал.2, пр.3 от ЗАвтПр. За това нарушение на  дружеството е наложена имуществена санкция в размер на 3000 лева, на осн. чл. 96г, ал.1, пр.2 от ЗАвПр.

  По делото са представени доказателства относно материалната компетентност на наказващия орган. Събраните гласни доказателства  потвърждават описаното в АУАН. Към административнонаказателната преписка е приложен и съдът е ценил като годно доказателствено средство протокол от крайпътна проверка на описаното по-горе превозно средство, изготвен на 20.02.2018 г. от контролни органи  в К. Ш.. Видно от представеното доказателство /протокол за крайпътна проверка/ , действително на посочената дата 20.02.2018 г. посоченото в АУАН и НП лице Б. А. е управлявал  посоченото МПС от кат. N3, собственост на „ А ТРАНС 2015“ЕООД К..

При така установената фактическа обстановка, съдът намира от

                      

                                   ПРАВНА СТРАНА

 

следното: Жалбата е подадена в установения в чл. 59, ал.2 ЗАНН 7-дневен срок, от надлежна страна и срещу подлежащо на обжалване наказателно постановление, поради което се явява процесуално допустима и следва да се разгледа по същество.

Съдът счита, че са налице формални предпоставки за отмяна на НП, тъй като при реализирането на административнонаказателната отговорност на дружеството-жалбоподател  са допуснати съществени процесуални нарушения, които  водят до опорочаване на производството.

 

 

 

 

Предвид събраните по делото доказателства съдът намира, че правилно е било прието в хода на извършената  комплексна проверка, че превозвачът „А Т. 2015“ЕООД гр. К., е извършил нарушение на  разпоредбата на чл. 7а, ал.2, пр.3 от ЗАвтПр , тъй като не е изпълнил задължението да не допуска да извършва международен превоз на товари водач, който не притежава  удостоверение за психологическа годност. 

 

 

 

 

 

 

 

 

От обективна страна, по безспорен и категоричен начин се установи, че на 10.05.2018 г. около 15.20часа, в гр.К., на пл.“Г. И. К.“ № 1, в сградата на ОО "АА" – гр.К. при извършена комплексна проверка служители на ОО“АА“ К. установили, че „ А Т. 2015“ЕООД, притежаващ лиценз на Общността № 16128/20.09.2016 година за международен  превоз на товари  водачът на един от товарните автомобили   Б. А. - гражданин на Р Македония е извършил международен превоз на товари на 20.02.2018г. установено с Протокол  от крайпътна проверка, съставен в К. Ш./ без същият да е притежавал удостоверение за психологическа годност.

 

 

 

 

Фактическата обстановка отразена в акта и НП се установява от разпитаните по делото свидетели – Г. и П. и от приложените писмени доказателствени средства .

 

 

 

 

По изложените съображения, съдът намира за доказано осъществяване от страна на дружеството-жалбоподател на фактическия състав на разглежданото административно нарушение от обективна страна.

 

 

 

 

При служебна проверка относно процесуалната законосъборазност на атакуваното НП, обаче съдът намира че са допуснати процесуални нарушения при съставянето и издаването съответно на АУАН и НП, които са довели до ограничаване правото на защита на наказаното лице.

 Съществено в случая е  липсата на темпорален реквизит, който е сред съществените елементи както на АУАН, така и на НП.

 Нито в АУА, нито в НП е посочено, кога е извършено нарушението, за което е санкционирано дружеството жалбоподател.

Датата на извършване на нарушението , съдът възприе от приложения по делото Протокол от крайпътна проверка, но това обстоятелство не е намерило място в обвинителната теза на административнонаказващия орган. 

  Начинът по който е описан момента на извършване на нарушението в двата акта  създава изключителна неяснота за това кога  е извършено нарушението.  Описвайки фактическата обстановка, която прие за установена от събраните по делото писмени и гласни доказателствени средства, съдът  намери, че нарушението е извършено на една конкретна дата – посочената такава в протокола за крайпътна проверка  от К.  Ш. – 20.02.2018 г. , когато  с писмено доказателствено средство е установено че именно  Б.  А. е управлявал описаното МПС.

Неизвестно по какви причини както актосъставителя, така и АНО  не са  обвързали установеното нарушение с конкретна дата на извършването му, при наличие на доказателства, които сами са приложили към административнонаказателната преписка / Протоколът за крайпътна/

 Фактът, че съдът  е посочил  датата, на която  се установява по делото, че е извършено нарушението, не може да  обуслови законосъобразно   ангажиране  на отговорността на дружеството- превозвач едва със съдебния акт.  В производството по ЗАНН , съдът се явява контролна въззивна инстанция и той може само да провери законосъобразността  на НП, с което е санкциониран  нарушителят.  

 Неспазването на  разпоредбите на чл. 42, т.3, пр.1 от ЗАНН и чл. 57, ал.1, т.5, пр.2 от ЗАНН, съдържащи  задължителни реквизити  на АУАН и НП , прави същите   процесуално незаконосъобразни.  

 

 

 

 

 

 

 

 

Воден от горното и на основание чл. 63, ал.1 от ЗАНН, съдът

                                 

                                                    Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯВА НП № 30-0000392/30.05.2018 г. на Н. ОО“АА“ гр.К., с което  на основания чл. 96г, ал.1, пр.2 от ЗАвтПр  е наложена на „А Т. 2015“ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление  гр.К., ул.“Ц.О.“ №.., ет.2, представлявано от Б.А,, „имуществена санкция" в размер на 3000 /три хиляди / лева за извършено нарушение на  чл. 7а, ал.2, пр.3 от  ЗАвтПр.

Решението подлежи на касационно обжалване в 14-дневен срок от получаване на съобщението за изготвянето му пред Административен съд   гр.К.   .

                                                                                Районен съдия :