Решение по дело №3691/2019 на Районен съд - Варна

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 4 октомври 2019 г.
Съдия: Силвия Димитрова Обрешкова
Дело: 20193110203691
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 13 август 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 Номер                               Година  2019                            Град  Варна

В    И М Е Т О    Н А   Н А Р О Д А

ВАРНЕНСКИ РАЙОНЕН СЪД                 ДВАДЕСЕТ И ОСМИ СЪСТАВ

 

На   единадесети септември        Година  две  хиляди и деветнадесета

В публично съдебно заседание в състав:

         ПРЕДСЕДАТЕЛ:СИЛВИЯ ОБРЕШКОВА

 СЕКРЕТАР: ВАЛЕНТИНА БАТЕШКОВА

 като разгледа докладваното от съдията

 АНД                                 № 3691                   по описа за 2019 г.

 за да се произнесе взе предвид следното

 

         Производството е образувано на основание чл. 59 и сл. от ЗАНН по жалба на Ц.Л.Д., против Наказателно постановление №ЗЖ-13 от 02.07.2019г. на Директора на ОДБХ-Варна, с което за нарушение на чл. 39 ал.1 т.7 вр.т.5 ЗВД и на основание чл. 13 ал.1 от ЗВД, му е наложено наказание глоба в размер на 400 лева.

 

                  Жалбата е процесуално допустима,  предявена при наличие на представителна власт, от процесуално легитимиран субект и в предвидения от закона срок. Въззивната страна претендира отмяна на НП. Оспорват се констатациите на АНО. Твърди се, че проверката била извършена след работно време и на мястото не е имало амбулатория, стопанисвана от въззивника. Амбулаторията на въззивника била на друг адрес, където се съхранявал и процесния амбулаторен дневник. Поради това, същият бил предоставен на следващия ден.

                  В съдебно заседание въззивната страна се представлява от адв.С., който моли отмяна на НП на основания, аналогични с изложените в жалбата.

                  Въззиваемата страна, представлявана от ю.к. Г.. Амбулаторията към приюта не съществувала, тя не извършвала никакви дейности, а последните били възложени на “Пет-Вет Ц.Д.“. Всички документи следвало да се съхраняват в амбулаторията, за да не бъдат дописвани в последствие.

 

                  В хода на съдебното следствие съдът установи следното:

         На 10.06.2019 г. в Общински приют за безстопанствени кучета в с. Каменар, се  извършила проверка, при която д-р Ц.Д., управител на ветеринарна амбулатория с рег. № 0392059, собственост  на „Пет-Вет Ц.Д." ЕООД, не  представил при поискване амбулаторен дневник по образец  на БАБХ.

         Между Община – Варна и  „Пет-Вет Ц.Д." ЕООД бил сключен договор от 01.02.2019 г. по силата на който дружеството се задължавало да извършва срещу възнаграждение предоставяне на ветеринарномедицинско обслужване и свързани с него дейности за нуждите на „Общински приют за безстопанствени кучета“ с. Каменар.

 

         Описаната фактическа обстановка се установява и потвърждава въз основа на събраните и изготвени по реда на НПК доказателства и доказателствени средства.

         Като събрани по реда на НПК съдът кредитира писмените доказателства, а именно от материалите по АНП, вкл.АУАН, акт за възбрана, протоколи и други, включително приобщеният  в съдебно заседание договор между Община –Варна и  „Пет-Вет Ц.Д." ЕООД. Като последователни, подробни и логични, подкрепени от писмените доказателства по делото, съдът кредитира показанията на св. Д.. 

                         

         Съдът, предвид  императивно вмененото му задължение за цялостна проверка на издаденото наказателно постановление относно законосъобразността му, обосноваността му и справедливостта на наложеното административно наказание, прави следните изводи:

                  АУАН и НП са издадени от компетентни лица и в предвидения от закона срок. АУАН е съставен в присъствието на един свидетел, което е процесуално нарушение, но не е съществено, т.к. не ограничава правото на защита.

                  Нарушението, обаче, не е описано от фактическа страна като не са посочени фактите, относими към съставомерните признаци. Посочени са като нарушение чл.39 ал.2 т.7 вр. т. 5 от ЗВД . Т.5 задължава практикуващите да водят амбулаторен дневник, а т.7 ги задължава да представят документация за проверка на контролните органи. Д-р Д. е наказан в качеството му  на управител на ветеринарна амбулатория с рег.№ 0392052, но в същото време проверката е била извършена не в тази амбулатория, а в обект – Общински приют за кучета в с.Каменар. Видно от публичния Национален регистър на ветеринарните лечебни заведения и ветеринарните лекари работещи в тях, д-р Ц.Л.Д., има регистрирана една амбулатория, стопанисвана от  EТ “Пет-Вет – Ц.Д.”***.  В АУАН и в НП не е описано в Общинския приют в с.Каменар да има регистрирана амбулатория, още по-малко, същата да се стопанисва от Ц.Д. лично или в качеството му на търговец. Описаното, че между Община –Варна и д-р Д. имало договор за ветеринарномедицинско обслужване на приюта, не може да замести липсата на фактите, от които АНО е направил извода си, че именно в приюта и именно веднага е следвало д-р Д. да им предостави амбулаторния дневник. Уклончиво са написани и датата и мястото на извършване на нарушението. Изрично е посочено само кога и къде е извършена проверката, но не става ясно дали АНО е искал да накаже лицето за нарушение, извършено на  датата и мястото на проверката. Не са посочени факти, от които да стане ясно дали в ОПБК – Каменар има амбулатория,  също стопанисвана от д-р Д. по силата на договора, или  с оглед този договор приюта се обслужва на място чрез амбулатория под № 0392052, регистрирана в гр. Варна. Липсата на факти винаги ограничава правото на защита, поради което е съществено процесуално нарушение и налага НП да бъде отменено.

                  При липса на факти,  пряко относими към съставомерните признаци на  нарушението и съдът е лишен от възможност да разбере каква точно е била волята на АНО. Не става ясна датата и мястото на нарушението, не става ясно къде и кога е следвало да се представи дневника, а от там - имал ли е въззиника Д. обективна възможност да представи този дневник по времето и на мястото на проверката, ако  стопанисваната от него амбулатория под № 0392052 е регистрирана и практикува в друго населено място.

                  Въпреки това, са налице достатъчно данни съдът да приеме, че материалният закон е приложен неправилно. Дори и в ОПБК–с.Каменар да е имало регистрирана амбулатория, то Ц. Д. не е наказан в качеството си на управляващ тази амбулатория, а  в качеството си на управляващ амбулатория 0392052, намираща се в гр. Варна, бул.Цар Борис ІІІ. Нормално е амбулаторният дневник за нея да се съхранява на нейния адрес. Поради това няма как на д-р Д. да се търси отговорност за това, че на датата и на мястото на проверката – 10.06.2019 г. в с. Каменар, не е представил амбулаторен дневник за амбулатория 0392052, намираща се в гр. Варна, бул.Цар Борис ІІІ. 

                  При връчване на АУАН Цв.Д. е възразил, че в тридневен срок е представил поисканите документи.  Този факт се потвърждава и от показанията на св.Д.. В същото време, АНО е приел, че нарушението е извършено в момента на проверката. В АУАН и НП не е посочено, че инспектиращите са поискали да им бъде  представен дневникът незабавно. Законът не обвъзрзва с определен срок изпълнението на задължението да се представят документите.  Св. Д. потвърждава, че също не е определил срок за предоставянето им. И при условие, че Цв. Д. е наказан в качеството си на стопанисващ амбулатория, която е извън населеното място на проверявания обект, не следва да носи наказателна отговорност за това, че не е представил амбулаторен дневник незабавно на датата и мястото на проверката.

                  Ако ли пък АНО е приел, че с. Каменар има отделна амбулатория и е имал воля да накаже лицето за непредоставяне на дневник за тази амбулатория, то е следвало да опише това в АУАН и НП.

                  С оглед изложеното, съдът намира, че са допуснати съществени процесуални нарушения и материалният закон е приложен не правилно, поради което НП следва да бъде отменено.

                 

         Водим от горното и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН, съдът

 

Р  Е  Ш  И :

 

         ОТМЕНЯ  Наказателно постановление №ЗЖ-13 от 02.07.2019г. на Директора на ОДБХ-Варна, с което за нарушение на чл. 39 ал.1 т.7 вр.т.5 ЗВД и на основание чл. 413 ал.1 от ЗВД, на Ц.Д. е наложено наказание глоба в размер на 400 лева.

 

          Решението подлежи на касационно обжалване пред Варненски административен съд в 14-дневен срок от получаване на съобщението за изготвянето му.

                 

 

 

                                                                        СЪДИЯ: