О П
Р Е Д
Е Л Е
Н И Е
Номер 128 Година 2020,31.01. Град Бургас
Бургаски окръжен съд граждански състав
На тридесет и първи януари Година две хиляди и двадесета
В закрито заседание в следния състав:
Председател:Антоанета Андонова – Парашкевова
Членове:………………………………………
Съдебни
заседатели:..……………………………………...
Секретар
Прокурор
като
разгледа
докладваното
от съдията
търговско дело
номер 646 по описа за 2019 година
и за да се произнесе,взе предвид следното:
Ищецът Р.К.Г. чрез пълномощника адв. Н.Д. с адрес ***, четвърти полуетаж,офис 4, е поискал от съда с исковата молба да бъде освободен от изпълнението на задълженията да заплати държавна такса и разноски за производството по настоящото дело,като трето пострадало лице от ПТП претендиращо обезщетения от застраховател за неимуществени и имуществени вреди на основание чл.432,ал.1 от КЗ във вр. с чл.45 и чл.86 от ЗЗД .Твърди, че не разполага с достатъчно средства за заплащането им. Представя подписана от него декларация към исковата молба,както и медицински документи.В изпълнение на указанията на докладчика по разпореждане № 3554 от 16.12.2019 год. представя с молба допълнителна декларация за релевантни обстоятелства по искането си,както и допълнителни писмени доказателства.
Молбата е с правно основание в чл.83,ал.2 от ГПК.
Бургаски окръжен съд като обсъди доводите на молителя, данните по делото и представените доказателства и декларации,намира следното:
По отношение на релевантните правни въпроси е налице постоянна практика на ВКС, съгласно която по молба на страната за освобождаване от държавна такса и разноски на основание чл. 83, ал. 2 ГПК съдът следва да извърши преценка налице ли са предпоставките за освобождаване на молителя от внасяне на държавна такса и разноски въз основа на доказателства за доходите на лицето и на неговото семейство,имущественото състояние на лицето, семейното му положение, възраст, здравословното му състояние, трудова заетост и всички обстоятелства, относими към възможността за изпълнение на законоустановеното задължение за внасяне на държавна такса и разноски за производството по делото. След изясняване на общото материално състояние на страната и останалите относими обстоятелства,съдът е длъжен да ги съпостави с цената на иска/исковете и пълния размер на държавната такса и очакваните разноски. Материалното състояние на страната следва да бъде преценено към момента на поемане на фискалното задължение за заплащане на държавна такса.
В настоящия случай дължимата от ищеца държавна такса за настоящата първа инстанция е в размер от 2839,40 лв. , като претенциите са две - обезщетение за неимуществени вреди в размер на 70000 лв. и обезщетение за имуществени вреди в размер на 985 лв. , в резултат от деликт-пътнотранспортно произшествие.Отправени са доказателствени искания за осъществяване на две експертизи-съдебно-автотехническа и съдебно-медицинска, за доказване на исковите претенции.Обичайният размер на възнагражденията на вещи лица за такива експертизи в настоящия съд ,като се вземат предвид служебно известните данни от висящи дела с идентичен предмет,е в общ размер до около 800 лв. Тъй като до момента няма данни произшествието ,представляващо и застрахователно събитие ,да е признато за престъпление с влязла в сила присъда ,не са налице основания по чл.83,ал.1,т.4 на ГПК за констатация,че ищецът е освободен по силата на закона от задълженията да заплати такси и разноски за настоящото производство.Следователно искането по ал.2 на чл.83 от ГПК е допустимо.
Видно от писмените доказателства, приложени от ищеца , той е роден през 1989 год., следователно към настоящия момент е на възраст-навършени 30 години.Живее на квартира с приятелката си,която видно от приложения в заверено копие договор за наем е на възраст 24 навършени години и следователно в едно домакинство. Двамата заплащат месечен наем от по 500 лв. от април 2018 год. Получавал е месечна заплата в размер на по 660 лв.-чист доход ,през 2019 год. от търговското дружество „Ви Енд Ай Ентъртеймънт“ ЕООД ,чийто едноличен собственик на капитала и управител е.Дружеството е обявило декларация по чл.38 от ЗСч. ,че не развива дейност през 2017 и е подало заявление с такава декларация и за 2018 год. Молителят е едноличен собственик на капитала и управител на още четири търговски дружества,като две от тях са вписани в електронния търговски регистър през април и юни 2019 год. с внесен капитал от по 20 лв.През 2018 год. с договор за дарение от роднини е придобил поземлен имот от 504 кв.м. с построената в него жилищна сграда-еднофамилна от 50 кв.м. в с.Царев брод с данъчна оценка към момента на придобиване от 2638,10 лв.Няма данни за притежание на други недвижимости или ограничени вещни права.През 2018 год. е закупил лек автомобил с дата на първа регистрация 17.11.2008 год. и мотоциклет с дата на първа регистрация 30.04.2015 год. Декларира,а и няма данни да се е разпореждал с недвижимости или МПС през последната една година.От приложено банково удостоверение е видно,че ползва потребителски кредит,като към датата януари 2020 год. дължимата сума за погасяване е в размер на 1835,13 лв.Декларира,че няма влогове на свое име. Няма данни за задължения за издръжка към други лица по закон или по договор.Декларира,че не получава доходи от други ,посочени в двете декларации източници,извън заплатата от търговско дружество. Посочва,че не страда от хронични или остри заболявания към момента,възстановява се от счупване на десен глезен вследствие на претърпяната катакстрофа,.От приложената епикриза е видно,че е претърпял операция на 01.08.2019 год. ,като му е било препоръчано придвижване с помощни средства за 40 дни,както и антикоагулантна терапия за 20 дни. От представения договор за правна защита и съдействие е видно ,че в графата договорено възнаграждение е посочено безплатно оказване на адвокатската помощ и съдействие на материално затруднено лице по чл.38,ал.2 във вр. с чл.38,ал.1,т.2 от ЗА.
При горната фактическа обстановка съдът намира,че искането за освобождаване от държавна такса и разноски за настоящото първоинстанционно производство следва да бъде изцяло уважено,като ищецът бъде освободен от задължението да заплати държавна такса и разноски за делото.Установеното по-горе имуществено състояние на ищеца – чист месечен доход от 660 лв. и задължения за заплащане на наем и консумативни разходи,разходи за лична издръжка ,както и за погасяване на потребителски кредит от около 1900 лв. , не му позволява да покрие разходите за държавна такса за настоящата инстанция и за възнаграждения за вещи лица за две експертизи в общ размер на 3700 лв.
При това положение искането е основателно и следва да се уважи.
По изложените съображения и на основание чл.83,ал. 2 от ГПК съдът
О
П Р Е
Д Е Л
И :
ОСВОБОЖДАВА
молителя-ищец Р.К.Г.
с пълномощник адв. Н.Д. с адрес ***, четвърти полуетаж,офис 4 от
задължението за заплащане на държавна такса и разноски за настоящото производство до настъпване на
промяна в горните обстоятелства.
Определението е окончателно.
Съдия: