Решение по дело №147/2020 на Административен съд - Сливен

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 11 ноември 2020 г. (в сила от 11 ноември 2020 г.)
Съдия: Иглика Василева Жекова
Дело: 20207220700147
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 28 септември 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е    149

 

Гр. Сливен, 11.11.2020 г.

 

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД СЛИВЕН, в публично заседание на двадесет и първи октомври две хиляди и двадесета година в състав:

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: СЛАВ БАКАЛОВ

                                              

                                                      ЧЛЕНОВЕ: ИГЛИКА ЖЕКОВА

              ДЕТЕЛИНА БОЗУКОВА

                                                                        

 

при участието на прокурора Христо Куков

и при секретаря Николинка Йорданова, като разгледа докладваното от съдия Иглика Жекова КАНД № 147 по описа за 2020 година, за да се произнесе съобрази следното:

 

Производството е образувано по касационна жалба срещу решение по АНД № 1855 по описа на Районен съд Сливен за 2019 година и се движи по реда на глава дванадесета от АПК.

С Решение № 297/03.08.2020 г. по АНД № 1855/2019 г. на Районен съд Сливен е потвърдено Наказателно постановление № 19-0804-001642/12.07.2019 г., издадено от Началник група към Сектор „Пътна полиция“  при ОД на МВР – Сливен, с което на Г.Д.К., ЕГН **********,*** за нарушения по чл. 42 ал. 2 т. 1 и чл. 123 ал. 1 т. 3 б. „в“ от Закона за движението по пътищата (ЗДвП) и на основание чл. 179 ал. 2, във вр. с ал. 1 т. 5 предл. пето и чл. 175 ал. 1 т. 5 от ЗДвП са наложени административни наказания „глоба“ в общ размер на 300,00 (триста) лева и е постановено лишаване от право да управлява МПС за срок от три месеца.  

Недоволен от така постановеното решение е останал касационният жалбоподател Г.К., който го обжалва в срок, като в жалбата се иска от съда отмяна на същото, както и отмяна на наказателното постановление. Твърди се, че наказателното постановление е издадено при неизяснена фактическа обстановка. Доказало се по безспорен начин, че двата автомобила жалбоподателят е ударил, без да е разбрал за това. Тъй като не е разбрал, че е възникнало ПТП, продължил движението си, което налага извода за липса на нарушение по чл. 123 ал. 1 т. 3 б. „в“ от ЗДвП. Протоколът за ПТП бил съставен по – късно, след като жалбоподателят разбрал за възникналото ПТП. Районният съд възприел фактическа обстановка, без да обсъди доказателствата в пълнота. Твърди още, че е налице малозначителност на деянието и следва да се приложи чл. 28 от ЗАНН. Условията за това били налице още при наказващия орган, но същият, както и първоинстанционният съд не съобразили необходимостта от прилагане на тази разпоредба.  Моли съда за отмяна на обжалвания съдебен акт и потвърденото в него наказателно постановление.  

В с.з. касационният жалбоподател, редовно и своевременно призован, не се явява. Представлява се от надлежно упълномощен адв. Ст. Р., който поддържа жалбата и моли съда да я уважи. Претендира разноски за двете съдебни инстанции.

В с.з. ответникът по касационното обжалване, редовно и своевременно призован, не се представлява. В писмено становище оспорва жалбата и моли съда да остави в сила решението на Районен съд Сливен. Заявява прекомерност на претендираното адвокатско възнаграждение.  

В с.з. представителят на Окръжна прокуратура Сливен поддържа, че жалбата е неоснователна, а обжалвания съдебен акт на Районен съд – Сливен – законосъобразен. Застъпва становище за обоснованост и правилност на атакуваното решение и предлага същото да бъде оставено в сила.

Административният съд, в качеството на касационна инстанция, като обсъди направените в жалбата оплаквания, становищата на явилите се страни и събраните пред Районния съд писмени и гласни доказателства, прие за установено следното:

Касационната жалба е подадена в законния срок, допустима е, но по същество е неоснователна.

В жалбата са наведени оплаквания за незаконосъобразност на обжалвания съдебен акт. За да се отговори на същите, касационната инстанция следва да обсъди събраните по делото доказателства, от които е видно следното от фактическа страна:

На 09.06.2019 г. в гр. Сливен на бул. „Банско шосе“ водач на лек автомобил марка „Мерцедес“ ЦЛС с рег. № ……….. при разминаване с л.а. „Нисан Алмера“ с рег. № ………. причинил ПТП с материални щети и напуснал произшествието. Минути по – късно до разклона за кв. „Речица“ същият автомобил причинил второ ПТП, като нанесъл материални щети на лек автомобил „Мерцедес“ Е 320 с рег. № …………… и отново напуснал мястото на произшествието. На мястото били повикани служители на Сектор „Пътна полиция“ при ОД на МВР – Сливен, които установили, че управляваният от жалбоподателя автомобил се е движил в посока Сливен – нова Загора, като ПТП е настъпило между три автомобила; при маневра изпреварване автомобилът на К. преминал между два автомобила с голяма скорост, като ударил лявото огледало на „Нисан Алмера“ и лявото огледало на „Мерцедес“. Полицейските служители предприели издирване на нарушителя, но неколкократно не го откривали в дома му, първо открили скрит автомобила му на бул. „Банско шосе“ до изоставени оранжерии, покрит с клони и дъски. Там бил открит и К., който се явил в сектор „ПП“ и му бил съставен АУАН. Полицейските служители идентифицирали и автомобилите на пострадалите от ПТП. Водачът на автомобил „Мерцедес“ Е 320 с рег. № ……….. – свид. В. Г., разпитан в хода на съдебното дирене заявил, че подминавайки „Детелината“ чул страшен удар, при което автомобилът му се отклонил вдясно; ударът бил в неговата кола, а огледалото било счупено при изпреварваща маневра; автомобилът на нарушителя се движел бързо, при което Г. го последвал и го застигнал в гр. Нова Загора до едно крайпътно заведение; отворил вратата и видял, че водачът е в неадекватно състояние, последният потеглил рязко в посока гр. Сливен; свид. Г. разбрал впоследствие, че има пострадал и друг, както и че е предоставен запис на ПТП.  При тези данни полицейски служител в сектор „ПП“ при ОД на МВР – Сливен приел, че при управление на МПС, К. при разминаване с л.а. „Нисан Алмера“ с рег. № …………. не оставя достатъчно странична разстояние между МПС и блъска лявото странично огледало, настъпва ПТП с материални щети, при което водачът не остава на място и не уведомява органите на КАТ. Така установеното от фактическа страна било възприето като административни нарушения по чл. 44 ал. 1 и чл. 123 ал. 1 т. 3 б. „в“от Закона за движението по пътищата в съставен срещу Г.К. АУАН № 1642/17.06.2019 г. Видно от акта, нарушителят заявил, че няма възражения. Въз основа на съставения акт, на 12.07.2019 г. Началник група в Сектор „Пътна полиция“ при ОД на МВР - Сливен издал Наказателно постановление № 19-0804-001642, с което на Г.Д.К., ЕГН **********,***, за нарушения по чл. 44 ал. 1 и чл. 123 ал. 1 т. 3 б. „в“от Закона за движението по пътищата и на основание чл. 179 ал. 2, във вр. с ал. 1 т. 5 предл. пето и чл. 175 ал. 1 т. 5 от ЗДвП наложил административни наказания „глоба“ в общ размер 300,00 (триста) лева и постановил лишаване от право да управлява МПС за три месеца.  

Към доказателствата пред първата съдебна инстанция е приобщена Справка за нарушител/водач, от която се установява, че срещу Г.К. има издадени (освен процесното) 25 наказателни постановления, пет фиша и шест принудителни административни мерки.

За да потвърди Наказателното постановление, Районният съд е приел, че Г.К. е осъществил от обективна и субективна страна административното нарушение, описано в АУАН и НП, както и че деянието е правилно квалифицирано и съответно – санкционирано. Районният съд, като е обсъдил всички доказателства по делото, правилно е установил фактическата обстановка. Въз основа на нея е направил обосновани правни изводи, а именно - че касационният жалбоподател е извършил вмененото му във вина административно нарушение. Обосновано и законосъобразно Районният съд е потвърдил Наказателното постановление и неговите изводи напълно се споделят от касационния състав.

Изложеното в касационната жалба твърдение за незаконосъобразност на първоинстанционното решение не се споделя от касационния съдебен състав. От събраните пред първата съдебна инстанция писмени и гласни доказателства се установява по категоричен начин, че касационният жалбоподател е извършил вменените му с акта и НП административни нарушения и правилно е ангажирана административнонаказателната му отговорност за същите. При съставяне на АУАН и издаване на наказателното постановление не са допуснати процесуални нарушения, а изводите на Районния съд в атакуваното решение са обосновани и напълно съответни на събраните доказателства, обсъдени са всеобхватно и ценени правилно. Видно от АУАН и НП в обжалваната част, първото административно нарушение е квалифицирано като такова по чл. 44 ал. 1 от Закона за движението по пътищата. Съгласно посочената норма, при разминаване водачите на насрещно движещите се пътни превозни средства са длъжни да осигуряват достатъчно странично разстояние между пътните превозни средства. В случая от гласните и писмени  доказателства се установява по безспорен начин, че водачът К. не е изпълнил това си законово задължение, предвид което и правилно е била ангажирана административнонаказателната отговорност на същия по чл. 179 ал. 2, във вр. с ал. 1 т. 5 предл. пето от ЗДвП. Съобразно чл. 179 ал. 2 от ЗДвП, който поради движение с несъобразена скорост, неспазване на дистанция или нарушение по ал. 1 причини пътнотранспортно произшествие, се наказва с глоба в размер 200 лв., ако деянието не съставлява престъпление. С оглед  приложената от наказващия орган норма на ал. 1 т. 5 предл. пето, наказва се с глоба в размер 150 лв. водач, който не спазва правилата за предимство, за разминаване, за изпреварване или за заобикаляне, ако от това е създадена непосредствена опасност за движението. Следователно, нарушението е установено и доказано по безспорен и категоричен начин, а наказващият орган коректно е наложил съответната му следваща се санкция по закон. Следващото административно нарушение, за което е ангажирана отговорността на К. в процесното наказателно постановление е такова по чл. 123 ал. 1 т. 3 б. „в“ от ЗДвП. Гласните доказателства са категорични и еднозначни в тази насока, а именно, че при движение с автомобила си К. е причинил щети на два други автомобила и дори не е направил опит да спре на мястото на ПТП. Необосновано е твърдението му в качеството на касационен жалбоподател, че доказателствата били категорични, че не е видял автомобилите. Такива доказателства въобще липсват по делото, а от показанията на свид. Г., един от пострадалите се установява, че е гонил извършителя К. до гр. Нова Загора и е заварил последния в неадекватно състояние. Това деяние правилно е квалифицирано от актосъставителя и наказващия орган като такова по чл. 123 ал. 1 т. 3 б. „в“ от ЗДвП, съгласно който, водачът на пътно превозно средство, който е участник в пътнотранспортно произшествие, е длъжен, когато при произшествието са причинени само имуществени вреди, ако между участниците в произшествието няма съгласие относно обстоятелствата, свързани с него, те, без да напускат местопроизшествието, уведомяват съответната служба за контрол на Министерството на вътрешните работи на територията, на която е настъпило произшествието, и изпълняват дадените им указания. Разпоредбата задължава водачите на ППС в посочените от закона случаи, какъвто безспорно е и настоящият, да уведомят съответната служба за контрол на МВР, без да напускат местопроизшествието. В процесния случай К. не само е напуснал мястото на инцидента, но се е и укривал от органите на реда. Приложената към това нарушение санкционна разпоредба е тази на чл. 175 ал. 1 т. 5 от ЗДвП, съгласно който, наказва се с лишаване от право да управлява моторно превозно средство за срок от 1 до 6 месеца и с глоба от 50 до 200 лв. водач, който наруши задълженията си като участник в пътнотранспортно произшествие. Същата е съответна на установеното нарушение и също коректно е приложена от наказващия орган.

По делото липсват каквито и да било доказателства, компрометиращи установените в акта и наказателното постановление обстоятелства от фактическа страна. Ето защо настоящата касационна инстанция намира, че при съставяне на акта и издаване на наказателното постановление не са допуснати процесуални нарушения, такива не са допуснати и от първата съдебна инстанция при постановяване на нейното решение. Съответствието между приетото от съда и установеното от доказателствата, както и между приетото от съда и направените от него изводи, води до обоснованост на постановеното решение. Извършвайки своята проверка в рамките на приетите за установени от предходната съдебна инстанция факти и обстоятелства, Административен съд – Сливен намира, че доводите в касационната жалба са неоснователни и отменителни основания не са налице.  

В атакуваното решение Районен съд Сливен е направил обоснован и съответен на всички доказателства извод за законосъобразност на Наказателно постановление № 19-0804-001642, издадено на 12.07.2019 г. от Началник група към Сектор „Пътна полиция“  при ОД на МВР – Сливен, с което на Г.Д.К., ЕГН **********,***, за нарушения по чл. 44 ал. 1 и чл. 123 ал. 1 т. 3 б. „в“ от ЗДвП и на основание чл. 179 ал. 2, във вр. с ал. 1 т. 5 и чл. 175 ал. 1 т. 5 от ЗДвП са наложени административни наказания „глоба“ в общ размер на 300,00 (триста) лева и е постановено лишаване от право да управлява МПС за срок от три месеца.  

По изложените съображения, обжалваното решение като  законосъобразно следва да бъде оставено в сила.

Предвид изхода на делото, неоснователна се явява претенцията на касационния жалбоподател за присъждане на разноски по делото.

 

Водим от горното и на основание чл. 63 ал. 1 от ЗАНН във вр. с чл. 221 ал. 2, предл. първо от АПК, Административен съд Сливен

 

 

Р Е Ш И:

 

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 297/03.08.2020 г. на Районен съд Сливен, постановено по АНД № 1855/2019 г. по описа на същия съд.

 

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

ЧЛЕНОВЕ:1.

             

 

               2.