Решение по дело №1307/2018 на Районен съд - Враца

Номер на акта: 26
Дата: 23 януари 2019 г.
Съдия: Стела Петрова Колчева
Дело: 20181420201307
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 7 декември 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

             Р Е Ш Е Н И Е

                                                      

гр. В.,23. 01. 2018 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

                                                        

Врачанският  районен съд, V-ти нак.състав в публичното заседание на осемнадесети януари през две хиляди и деветнадесета година, в състав:                                                        

                        Председател:СТЕЛА КОЛЧЕВА                                                       

                 Съдебни заседатели:                    

                                                                                                          

при секретаря Б.С.и в присъствието на прокурора ..... като разгледа докладваното от СЪДИЯТА НАХ дело 1307 по описа за 2018 год.,  за да се произнесе,  взе предвид следното:

         Производството е по реда на чл.59-63 от ЗАНН.Образувано е по жалба на ЕТ”Лам 90-И.Б.”***. на Директора на Дирекция “ИТ”-В.,  с което на ЕТ- жалбоподател, в качеството му работодател, за извършено нарушение по чл.264 КТ и на основание чл.414, ал.1 КТ е наложена имуществена санкция в размер на 2000.00 лв. В жалбата и в съдебно заседание се релевират оплаквания за незаконосъобразност на атакуваното постановление поради допуснати нарушения на процесуалния и материален закон, с искане за отмяната му на това основание. Алтернативно се отправя молба за преквалификация на нарушението по чл.415в НК, със съответно намаляване на наложената санкция, в рамките на предвидените в тази норма размери.

         Ответната страна по жалбата, чрез процесуалния си представител поддържа становище за неоснователност на жалбата и законосъобразност на наказателното постановление, с молба за потвърждаването му.

         След като взе предвид доводите и възраженията на страните и извърши анализ и преценка на събраните по делото доказателства, съдът намира следното:

         Жалбата е процесуално допустима като подадена при условията на чл.59 от ЗАНН. Разгледана по същество е частично основателна, но при  съображения, различни от изложените в нея:

         На 15.11.18 г., служителите на Д”ИТ”-В. - св.К.П. и Ц.П. извършили документална проверка за спазване на трудовото законодателство от ЕТ”Лам-90-И.Б.”*** за обект-взривен склад в м.”***” в с.Г., общ.К.. При проверката е констатирано, че по отношение на работника Е.А.И.,  работодателят не е заплатил не по-малко от удвоения размер на трудовото възнаграждение за положения от него труд на 22.09.18 г.-официален празник, съгласно чл.264 КТ. Резултатите от проверката са обективирани в констативен протокол от 05.11.18 г., като е дадено и съответно предписание /под №9 в протокола/ за отстраняване на нарушението  в срок до 30.11.18 г. Предписанието е изпълнено именно на тази дата-30.11.18 г., като св.Е.И. срещу подпис получил изплатената му от работодателя разлика между трудовото възнаграждение и добавката за работа на официален празник.

Междувременно на 12.11.18 г. срещу ЕТ-жалбоподател е съставен АУАН№06-001110/12.11.18 г. за констатираното при горепосочената проверка нарушение по чл.264 КТ. След предявяване и връчване на акта на същата дата и при липса на последващи възражения в срока по чл.44, ал.1 ЗАНН, е последвало издаване на обжалваното НП, с което за извършеното нарушение по чл.264 КТ и на основание чл414, ал.1 КТ е наложена имуществена санкция в размер на 2000.00 лв.

         Изложените фактически положения се установяват безпротиворечиво от всички налични доказателства, а именно - показанията на св.К.П., Ц.Г. и Е.И., които показания са еднопосочни и вътрешно непротиворечиви, като същевременно са в пълен синхрон и логическа взаимовръзка и с данните от приобщените писмени доказателства – протокол от проверка, трудов договор на работника и допълнително споразумение към него, график за дежурства за м.09.18 г., ведомост за заплати за м.09.18 г. и разписка за изплащане на добавката за работа на официален празник на работника. Данните от горепосочените доказателствени източници са еднопосочни, не са спорни между страните, поради което и не се налага по-подробното им обсъждане.

         При горната доказателствена съвкупност, съдът намира от правна страна следното:

         В процесуален аспект, съдът не констатира допуснати процесуални нарушения при съставяне на АУАН и издаване на НП, които да  представляват формално основание за отмяна на атакуваното постановление. Видно от АУАН и НП, същите съдържат всички задължителни реквизити по чл.42 и 57 ЗАНН, в т.ч. надлежна текстова индивидуализация на нарушението със съответните обективни признаци, конкретно пострадало лице и т.н.Налице е и съответствие между текстовото описание на нарушението, с посочените цифрова квалификация и правно основание на наложената санкция. Не само в НП, но и в АУАН изрично са посочени и конкретна дата и конкретно място на извършване на нарушението, поради което и изложените в обратен смисъл твърдения в жалбата, се явяват напълно голословни.

          

         От материално-правна страна: от събраните по делото доказателства безспорно се установи, че на 22.09.18 г.-официален празник, работника Е.И. е положил труд по предварително утвърден график за дежурство, след което при изплащане на трудовото му възнаграждение за м.09.18 г., работодателят не му изплатил дължимото увеличение в двоен размер за този работен ден, съгласно чл.264 КТ. За това си поведение жалбоподателят следва да понесе административно-наказателна отговорност на основание чл.414, ал.1 КТ.

         Съдът не възприема изложените в жалбата и поддържани в съдебно заседание доводи за липса на нарушение, поради налични предварителни договорки между работника И. и работодателя за „компенсации” на дължимите му трудови възнаграждения с ползване на чести отпуски и отсъствия от работа. Дори и да се приемат за доказани от свидетелските показания на Е.И., подобни договорки противоречат на императивното изискване на чл.264 КТ и не могат да освободят работодателя от задължението за заплащане на възнаграждението за работа на официален празник, без значение дали се касае и до извънреден труд, в размер не по-малък от удвоения размер на трудовото възнаграждение.

Констатираното нарушение е отстранено, но не веднага след установяването му /при извършената на 05.11.118 г./, а едва в последния ден на срока на даденото предписание за отстраняването му- на 30.11.18 г. Същевременно негов предмет е трудово възнаграждение, при което за работника са настъпили  и вредни последици, макар и в не голям размер. При това положение нарушението не може да се квалифицира като маловажен случай по смисъла на специалния спрямо чл.28 ЗАНН- чл.415в КТ и изложените в тази насока доводи и искания от страна на жалбоподателя са също неоснователни.

При определяне размера на имуществената санкция, която следва да се наложи за извършеното нарушение обаче, наказващият орган е допуснал нарушение на чл.27 ЗАНН, налагайки такава в размер над законовия минимум – 2000.00 лв.Не са отчетени всички релевантни за конкретния случай обстоятелства, свързани с  това, че нарушението е първо, без данни за други предходно санкционирани нарушения по КТ, както и по-ниската обществена опасност на конкретното нарушение, с оглед малката числена стойност на дължимата добавка за положения на официален празник труд и последващото отстраняване на нарушението чрез заплащането й. При тези съображения, обжалваното НП следва да бъде изменено, като наложеното от наказващия орган наказание –имуществена санкция се намали в минимално предвидения в закона размер от 1500.00 лв.

         Предвид на всичко гореизложено и на основание чл.63, ал.1 ЗАНН,съдът

                                     

                                                       Р  Е  Ш  И  :

        

         ИЗМЕНЯ наказателно постановление № 06-001110/26.11.18 г. на Директора на Д”ИТ”-В., с което на ЕТ”Лам-90-И.Б.”***, с ЕИК:***, в качеството му на работодател е наложена имуществена санкция в размер на 2000.00 лв. на основание чл.414, ал.1 КТ за извършено нарушение по чл.264 КТ, като НАМАЛЯВА  размера на санкцията на 1500.00 лв.

         Решението подлежи на обжалване пред Административен съд-В. в 14-дневен срок от уведомяването на страните за изготвянето му.

 

                                                                           РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

 

 

 

При определяне размера на имуществената санкция, която следва да се наложи за извършеното нарушение, съдът служебно констатира допуснато от наказващия орган и при отчитане на всички релевантни обстоятелства по чл.27 ЗАНН, то и наложеното от наказващия орган наказание –имуществена санкция в минимално предвидения в закона размер от 1500.00 лв. се явява справедлива и адекватна на целите на чл.12 ЗАНН.

         Предвид на всичко гореизложено и на основание чл.63, ал.1 ЗАНН, съдът

                                                        Р  Е  Ш  И  :

 

         ПОТВЪРЖДАВА наказателно постановление № 06-000068/16.10.13 г. на Директора на Д”ИТ”-В.,с което на “СП Кънстракшън”ЕООД-С., с ЕИК:***, в качеството му на работодател е наложена имуществена санкция в размер на 1500.00 лв. на основание чл.415, ал.1 КТ.

         Решението подлежи на обжалване пред Административен съд-В. в 14-дневен срок от уведомяването на страните за изготвянето му.

 

                                                                           РАЙОНЕН СЪДИЯ: